Jump to content

Gravel & Substrate Cleaner


Recommended Posts

Καλησπερα και καλο χειμωνα σε ολους .... οπως λεει ο τιτλος θελω να μαθω οσα περισσοτερα γινεται για αυτο το φαρμακο ... και αν οντως χρησημοποιωντας το μπορεις να στησεις καινουργιο ενυδρειο με καινουργιο υλικο σε ελαχιστες ωρες / μερες .

http://www.fosterandsmithaquatics.com/imag...fish-supply.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πρώτη φορά ακούω γι'αυτο το υγρό, οπως και τα περισσότερα μέλη απο εδώ μέσα νομίζω... Εγώ δεν θα το χρησιμοποιούσα πρωσοπικά γιατί α) δεν γραφει καν μάρκα επάνω

β) φαίνεται πως είναι τελείως χημικό προϊον

γ) πρώτη φορά ακούω γενικά για τέτοιου είδους προϊον.

Εσύ απο τί θες να καθαρίσεις το χαλίκι σου; Αλγη ή βρωμίες απο τα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πρώτη φορά ακούω γι'αυτο το υγρό, οπως και τα περισσότερα μέλη απο εδώ μέσα νομίζω... Εγώ δεν θα το χρησιμοποιούσα πρωσοπικά γιατί α) δεν γραφει καν μάρκα επάνω MicrobeLift

β) φαίνεται πως είναι τελείως χημικό προϊον Απεναντιας, ειναι εντελως βιολογικο προιον

γ) πρώτη φορά ακούω γενικά για τέτοιου είδους προϊον. Οποτε πως λες οτι ειναι χημικο?

Εσύ απο τί θες να καθαρίσεις το χαλίκι σου; Αλγη ή βρωμίες απο τα ψάρια;

Το συγκεκριμενο προιον δεν συνισταται στο να ξεκινησεις γρηγορα νεο ενυδρειο αλλα για βιολογικο καθαρισμο της "μουργας" του υποστρωματος!!!

Για στησιμο νεου ενυδρειου η ιδια εταιρια βγαζει βακτηρια σε μορφη Gel........

Ριξε μια ματια ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο προιον δεν συνισταται στο να ξεκινησεις γρηγορα νεο ενυδρειο αλλα για βιολογικο καθαρισμο της "μουργας" του υποστρωματος!!!

Για στησιμο νεου ενυδρειου η ιδια εταιρια βγαζει βακτηρια σε μορφη Gel........

Ριξε μια ματια ΕΔΩ

Ακριβως τα ιδια δεν ειναι ? Βοηθαει οντως ετσι ωστε να στηθει το ενυδρειο πιο γρηγορα ? :)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως τα ιδια δεν ειναι ? Βοηθαει οντως ετσι ωστε να στηθει το ενυδρειο πιο γρηγορα ? :)

Διαβασε λιγο τις πληροφοριες του site!!!

Πως ειναι το ιδιο???

Για εκκινηση ενυδρειου ειναι αλλα προιοντα της εταιριας...............

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε λιγο τις πληροφοριες του site!!!

Πως ειναι το ιδιο???

Για εκκινηση ενυδρειου ειναι αλλα προιοντα της εταιριας...............

αυτο το συγκεκριμενο για ποιο λογο ειναι μπορεις να μ πεις ? Δεν ειναι για στρωσιμο ενυδρειου απο το 0 ?

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση :) Το συγκεκριμένο χρησιμέυει στο να αφαιρείται πιο γρήγορα η βρόμα που μαζεύεται στο χαλίκι του ενυδρείου.

Το στρώσιμο του ενυδρείου γίνεται με άλλο τρόπο, με παρασκευάσματα ζωντανών βακτηρίων (αφότου υπάρχει ένα σωστό φίλτρο που τους προφέρει το υπόστρωμα να αυξηθούν).

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση :) Το συγκεκριμένο χρησιμέυει στο να αφαιρείται πιο γρήγορα η βρόμα που μαζεύεται στο χαλίκι του ενυδρείου.

Το στρώσιμο του ενυδρείου γίνεται με άλλο τρόπο, με παρασκευάσματα ζωντανών βακτηρίων (αφότου υπάρχει ένα σωστό φίλτρο που τους προφέρει το υπόστρωμα να αυξηθούν).

Αυτο το λεω γιατι μολις αγορασα ενα καινουργιο ενυδρειο και το μαγαζι ηθελε να μ πουλησει αυτο με την αφορμη οτι θα μπουν ψαρια την επομενη μερα... ( μ ειπε κιολασ οταν κατεβηκε σε εκθεση με θαλασσινο και εστρωσε καινουργιο ενυδρειο με αυτο σε 4 μερες ) για αυτο και εγω προβληματιστικα και ειπα να ρωτησω εδω... για να δω αν υφισταται κατι τετοιο ...

Link to comment
Share on other sites

το καλο και το σωστο πραγμα παντα αργει να γινει. :)

σιγουρα ... απλα ειναι να εχω πιο γρηγορα ενα ζωντανο οικοσυστημα καλο νομιζω ειναι που ρωτησα :)

Link to comment
Share on other sites

Θα πω τη γνώμη μου.Όσο λιγότερα "σκευάσματα" χρησιμοποιούμε τόσο το καλύτερο.

Ένα ενυδρείο πρέπει να δουλεύει "μόνο του".Σωστή επιλογή κατοίκων σε όλες τις ζώνες,σωστό νεράκι και

εμείς βάζουμε τον καφέ και την απόλαυση.

Link to comment
Share on other sites

Θα πω τη γνώμη μου.Όσο λιγότερα "σκευάσματα" χρησιμοποιούμε τόσο το καλύτερο.

Ένα ενυδρείο πρέπει να δουλεύει "μόνο του".Σωστή επιλογή κατοίκων σε όλες τις ζώνες,σωστό νεράκι και

εμείς βάζουμε τον καφέ και την απόλαυση.

:)

Link to comment
Share on other sites

Τον φραπέ ήθελα να πω... :)

Κάθε ενυδρείο θέλει χρόνο.Οι βιασύνες δεν βγαίνουν πάντα σε καλό.

Link to comment
Share on other sites

Τον φραπέ ήθελα να πω... :)

Κάθε ενυδρείο θέλει χρόνο.Οι βιασύνες δεν βγαίνουν πάντα σε καλό.

χαχαχα ... :)

ποσο καιρο λες να θελει στρωσιμο ? πηρα το caymman το 120 l

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το λεω γιατι μολις αγορασα ενα καινουργιο ενυδρειο και το μαγαζι ηθελε να μ πουλησει αυτο με την αφορμη οτι θα μπουν ψαρια την επομενη μερα... ( μ ειπε κιολασ οταν κατεβηκε σε εκθεση με θαλασσινο και εστρωσε καινουργιο ενυδρειο με αυτο σε 4 μερες ) για αυτο και εγω προβληματιστικα και ειπα να ρωτησω εδω... για να δω αν υφισταται κατι τετοιο ...

Αυτο μπορει να γινει με το τζελ που σου αναφερα σε "δουλεμενο" νερο.........

Link to comment
Share on other sites

Μη γεμισεις σημερα νερο και αυριο βαλεις τα βακτηρια.

Ασε το νερο να δουλεψει καμια βδομαδα με αντιχλωριο και μετα.........

Link to comment
Share on other sites

Μη γεμισεις σημερα νερο και αυριο βαλεις τα βακτηρια.

Ασε το νερο να δουλεψει καμια βδομαδα με αντιχλωριο και μετα.........

καταλαβα σε ευχαριστω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...