Jump to content

απορία με φωτισμό


Recommended Posts

καλησπέρα έχω ξεκινήσει ένα μικρούλη enydrio.to έχω και τρέχει περίπου ένα μηνα μονο του ρίχνοντας τροφή 1-2 φιλαράκια..μετά από διάβασμα στο forum διάβασα για το safestart και το μπόλι το μπόλι το απέφυγα για τους λόγους τον ασθενειών και έτσι αγόρασα safestart στην εκπληκτική τιμή 16,30 euro..ένας φίλος μου έδωσε και λίγα φυτά k έβαλα,και σήμερα που έκανα αλλαγή νερού είδα ότι η λάμπα που έχω μέσα,arcadia 36mm γραφει επάνω the lamp growth plant!!!!σωστά νομίζω ότι είναι λάμπα για τα φυτά?? γιατί όταν την αγόρασα ζήτησα για τα ψαρια

θα έχω πρόβλημα με άλγη?

πόσες ώρες να την έχω αναμένει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Η λάμπα σου, λογικά παράγει φως στην κλίμακα Κελβιν που προφανώς ευνοεί την ανάπτυξη φυτών. Αυτό δε σημαίνει ότι θα κάνει κακό στα ψάρια, φυσικά.

Τώρα που στρώνεις το ενυδρείο, θα σου πρότεινα να μην την ανάβεις καθόλου. Εκτός και αν έχεις και φυτά μέσα.

Καλό είναι να μας πεις πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου, τι ψάρια σκέφτεσαι να βάλεις και τι φυτά (αν), ώστε να σε βοηθήσουμε εξ αρχής. :)

Link to comment
Share on other sites

φυτά έχω μέσα 2 "ανουβιες" αν τις λέω σωστά! 1 άλλο που δεν ξέρω πως το λένε.

τα λίτρα είναι 35 όπως τα βγάζει ο μετατροπέας καθαρά..

επίσης έχω 3 ξυλα μέσα στα οποια έχουν βγάλει άσπρα επάνω τους σαν χνούδια,έχω και φωτό αλλα είναι από κινητό και δεν είναι αριστης ποιότητας..

για ψαρια σκεφτόμουν ένα μικρό "κοπαδακι" η μονομάχο η γαρίδε,ς κλείνω προς τις γαρίδες που είδη έχω έρθει σε επαφή με ένα παιδί να μου δώσει red cherry

Έγινε επεξεργασία - Heli-division
Link to comment
Share on other sites

φυτά έχω μέσα 2 "ανουβιες" αν τις λέω σωστά! 1 άλλο που δεν ξέρω πως το λένε.

τα λίτρα είναι 35 όπως τα βγάζει ο μετατροπέας καθαρά..

επίσης έχω 3 ξυλα μέσα στα οποια έχουν βγάλει άσπρα επάνω τους σαν χνούδια,έχω και φωτό αλλα είναι από κινητό και δεν είναι αριστης ποιότητας..

για ψαρια σκεφτόμουν ένα μικρό "κοπαδακι" η μονομάχο η γαρίδε,ς κλείνω προς τις γαρίδες που είδη έχω έρθει σε επαφή με ένα παιδί να μου δώσει red cherry

Ωράια. Ο μονομάχος ή οι γαρίδες είναι μονόδρομος σε αυτά τα λίτρα , αν θες να περνάς εσύ καλά και τα ψάρια σου καλύτερα! Με εύκολα και όμορφα φυτά μπορείς να κάνεις θαύματα....! :)

Link to comment
Share on other sites

foto

post-15702-1284642282_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μήπως μπορεί κάποιος να μου πει τα φυτά εκτος τις "ανουβιες" τα αλλα πιο πίσω,,,τι είναι???

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα απο εμενα

τις ανουμπιες δεστες σε εν ξυλο η καμια πετρα γιατι αμα τις εχεις φυτεψει θα μαραθουν.το φυτο απο πισω δεν μπορω να το δω καλα.αμα μπορεις βγαλε μια φωτο μονο το φυτο.

Link to comment
Share on other sites

είναι και δεμένες και φυτεμένες πειράζει? η πρέπει αποκλειστικά να είναι έξω από το χαλικάκι η ριζα

Link to comment
Share on other sites

το "φυτεμενες" πειραζει αν ειναι κ ο κορμος μαζι φυτεμενος. αν ειναι μονο τι ριζωμα δλδ τα λεπτα σαν σπαγγος κλωναρακια τοτε οκ. ετσι τις ειχα κ εγω κ δεν ειχα προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

ωραία έτσι τις έχω.δεμένες σε πετρούλες και φυτεμένες μονο τις ρίζες.θα βγάλω μια καλή φωτό για το άλλο φυτό που έχω μέσα και μιλάμε! σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...