Jump to content

τυρφη


Recommended Posts

σε ενυδρειο rio 240 και eheim 2217 εχω 7 ροδοστομους και 5 φυτα. επισης σε λιγο καιρο θα φιλοξενησει δισκους...

εβαλα τυρφη(μεσα σε τουλι) μεσα στο eheim της aqua vital . η συσκευασια λεει 700 ml και πως πρεπει να βαλω το ενα τριτο του περιεχομενου...

σκοπος μου ειναι να ριξω λιγο το ph που ειναι στα 7.2

ειναι σωστη η ποσοτητα τησ τυρφης που εβαλα? και θα κατεβασει το ph?

Link to comment
Share on other sites

Οση τυρφη και να βαλεις δεν προκειται να εχεις προβλημα βαλε για μενα ολο το σακουλακι η τυρφη θα σε βοηθησει μακροχρονια να μαλακωσει το νερο και να σταθεροπποιηθει το ph σου οχι τοσο για να στο ριξει,θα στο ριξει λιγο μην περιμενεις ομως τρομερα πραγματα απλα το σταθεροποιει και κανει καλυτερο το νερο ως προς τις συνθηκες που θελουν οι δισκοι

Link to comment
Share on other sites

μπορο με καποιο τροπο να ριξω λιγο το ph?

οχι ομως με διαφορα χημικα-υγρα (ph minus) ....

το ph της βρησης ειναι 7.2 αυτο σημαινει οτι οσες αλλαγες νερου και να κανω θα παραμεινει ιδιο?

co2 δηστηχως δεν μπορο να αγορασω ακομη.

Έγινε επεξεργασία - gregory32
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να φιλοξενήσεις Δίσκους μάλλον θα πρέπει να πάρεις μια συσκευή Α/Ο!

Για τις τιμές δες εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3463

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση Αντίστροφης Όσμωσης είναι ένας καλός τρόπος για να μαλακώσεις το νερό, κάτι που θα εκτιμήσουν ιδιαίτερα οι δίσκοι (αν και δεν αναφέρεις τις τωρινές σου τιμές ΚΗ, GH). Θα σου ρίξει ίσως λίγο το ΡΗ και αυτό κυρίως λόγω της μείωσης της τιμής του ΚΗ. Κατά τη γνώμη μου ο καλύτερος τρόπος μακροπρόθεσμα είναι η χρήση CO2. Αν δε μπορείς να αγοράσεις αυτή την εποχή μπορείς να πειραματιστείς με DIY κατασκευές.

Από την δική μου πείρα, τα αποτελέσματα από τη χρήση τύρφης είναι αυτά που περιέγραψε και ο pan.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...