Jump to content

ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΝΕΡΟΥ


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα.Είμαι νέος στο άθλημα και να οι τιμές που μου δίνει το ενυδρείο μου.

20lt 4 χρυσοψαρα +1 πλακόστομο

Αγωγιμότητα 882μs/cm

ph 7.48

Ολική 400ppm CaCo3 δηλαδη 22,5 βαθμούς

CL 56.8 mg/l

NO3 111mg/lt

PO4 3.4mg/lt

θερμοκρασια νερου 27C

Βασικά με τα λίγα που ξέρω δεν θα έπρεπε να εχω ζωή. Πως μπορώ να αλλάξω σε συμβατότερες με την ζωή συνθήκες .Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα. και εγω με τα χρυσοψαρα καινουριος ειμαι, ομως πρεπει να ξερεις και ειναι κανονας οτι για καθε χρυσοψαρο αντιστοιχουν 40λιτρα νερου. αυτη την στιγμη μαλλον εχεις ιχθυοφορτιση χωρις βεβαια να ξερω καλα τις τιμες του νερου που πρεπει να υπαρχουν. επισης, ο πλατυστομος ζει σε θερμοκρασιες 22-26 βαθμους κελσιου ενω τα χρυσοψαρα 12-22 βαθμους κελσιου και εως 5 βαθμους κελσιου για μικρο χρονικο διαστημα.

Link to comment
Share on other sites

Άρα φίλε μου auratus δεν θα πρέπει

1. ο πλακόστομος να βρίσκεται σε ενυδρείο με χρυσόψαρα (Πώς θακαθαρ΄ζει απο άλγη;)

2. Πώς πέφτει η θερμοκρασία σε ενα ενυδρέιο χωρίς θερμοστάτη;

3. Σαφώς να βγαλω ψάρια, που να τα πάω;

Link to comment
Share on other sites

o πλατυστομος απο την στιγμη που δεν εχει ιδιες αναγκες με τα χρυσοψαρο

μπορεις να φτιαξεις ενα ενυδρειο που να καλυπτει τις αναγκες του πλατυστομου

να το χαρησεις σε καποιο φιλο που εχει καταλληλο ενυδρειο η απο δω μεσα σε αγγελια

αν τα χρυσοψαρα που εχεις ειναι παρα πολλα για το ενυδρειο σου ισως να πρεπει να παρεις μεγαλυτερο ενυδρειο η ενα δευτερο ωστε να χωρεσουν ολα

αυτα απο μενα και καλη αρχη

Link to comment
Share on other sites

λοιπον φιλε μου ακου..επειγοντος πρεπει να δωσεις ολα σου τα ψαρια,η να παρεις πολυ μεγαλητερο ενυδρειο γυρο στα 160 λιτρα για τα χρυσοψαρα σου..ακουγετε καπος αυτο ..αλλα ετσι ειναι αν δν κανεις γριγορα θα εχεις φλιβερα αποτελεσματα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα.

Από τις μετρήσεις που αναφέρεις δε μπορώ να βγάλω συμπέρασμα για την ποιότητα του νερού σου... Τι ακριβώς μετράς και πως το μετράς; Οι βασικότερες μετρήσεις και οι αντίστοιχες τιμές σε ένα στρωμένο ενυδρείο είναι οι εξής:

Αμμωνία και νιτρώδη (ΝΗ και ΝΟ2) να είναι σε μηδενικά επίπεδα.

Νιτρικά (ΝΟ3) να είναι χαμηλότερα από 50 mg/lt

PH και σκληρότητες (γενική και ανθρακική) να είναι κατάλληλες για το είδος των οργανισμών που φιλοξενείς

Αν το φίλτρο σου δεν είναι στρωμένο (από πότε τρέχει το ενυδρείο?) τότε θα ήταν καλό να βάλεις αγγελία για μπόλι (έτοιμη βιολογία από στρωμένο φίλτρο) από χομπίστα της περιοχής σου με υγιές ενυδρείο ή να χρησιμοποίησης έτοιμα βακτήρια που θα προμηθευτείς από πετσόπ (πολλοί αμφισβητούν την αποτελεσματικότητά τους).

Στη συνέχεια θα πρέπει να δεις το θέμα με τα λίτρα σου και τα ψάρια που φιλοξενείς όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω. Τα χρυσόψαρα γενικά, παρά την πολύ διαδεδομένη εικόνα που έχουν οι περισσότεροι γι αυτά, είναι ψάρια που χρειάζονται πολλά λίτρα για να ζήσουν αξιοπρεπώς. Ζουν πολλά χρόνια, γίνονται μεγάλα σε μέγεθος και ρυπαίνουν αρκετά το νερό τους με αποτέλεσμα να χρειάζονται 30-40 λίτρα νερό έκαστο. Κάποιοι λένε ότι η θέση τους είναι μόνο σε λίμνες και όχι σε ενυδρεία... Άρα σίγουρα δε μπορούν να ζήσουν στο 20λιτρο. Αν υπάρχει η δυνατότητα ίσως θα έπρεπε να επιστρέψεις τα ψαράκια στο πετσόπ που στα πούλησε...

Στο 20λιτρο μπορείς να βάλεις ένα μονομάχο με μερικά αληθινά φυτά και ίσως κανένα ασπόνδυλο (γαριδούλα / σαλιγκάρι). Δες τις σχετικές παρουσιάσεις στην κατηγορία των μονομάχων και των γαριδοενυδρείων να πάρεις ιδέες.

Καλή συνέχεια στο χόμπυ και καλό διάβασμα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.Είμαι νέος στο άθλημα και να οι τιμές που μου δίνει το ενυδρείο μου.

20lt 4 χρυσοψαρα +1 πλακόστομο

Αγωγιμότητα 882μs/cm

ph 7.48

Ολική 400ppm CaCo3 δηλαδη 22,5 βαθμούς

CL 56.8 mg/l

NO3 111mg/lt

PO4 3.4mg/lt

θερμοκρασια νερου 27C

Βασικά με τα λίγα που ξέρω δεν θα έπρεπε να εχω ζωή. Πως μπορώ να αλλάξω σε συμβατότερες με την ζωή συνθήκες .Ευχαριστώ

Οι τιμες δεν ειναι εξωφρενικες για την περισταση. (Ειναι φυσιολογικες, οχι απαραιτητα και αποδεκτες ομως)

Το εξωφρενικο ειναι οτι ζουν ακομα, σε 180 λιτρα (μινιμουμ) λιγοτερα απο το αναγκαιο για αποδεκτες τιμες.

Για το χλωριο που μετρας, προφανως βαζεις νερο απο τη βρυση χωρις αντιχλωριο.

Αμμωνια και Νιτρωδη που ειναι βασικες μετρησεις πως και δεν εχεις, ενω εχεις πιο "σπανιες" μετρησεις οπως ανθρακικό ασβέστιο, χλωριο, φωσφορικα, αγωγιμοτητα?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Άρα φίλε μου auratus δεν θα πρέπει

1. ο πλακόστομος να βρίσκεται σε ενυδρείο με χρυσόψαρα (Πώς θακαθαρ΄ζει απο άλγη;)

2. Πώς πέφτει η θερμοκρασία σε ενα ενυδρέιο χωρίς θερμοστάτη;

3. Σαφώς να βγαλω ψάρια, που να τα πάω;

το ενυδρειο το καθαριζεις πολυ ευκολα με ειδικο μαγνητη ο οποιος εχει σφουγγγαρι

ο θερμοστατης δεν ριχνει τη θερμοκρασια αλα την κρατα σταθερη σε ζεστο νερο που θελουμε (π.χ.θεμοσιφωνας)

μπορεις ανεα τα χρυσοψαρα αν μενεις αθηνανα τα ριξεις κρυφα το βραδακι στο αλσος τριτση στο ιλιον

και ξεχασα να σου πω στην προηγουμενη απαντηση μου οτι τα χρυσοψαρα χριαζονται πολλα λιτρα εκαστος διοτι ειναι υπερκινητικα και κατουρανε πολυ για αυτο και εχεις πολυ υψυλη περιεκτηκοτητα σε αμμωνια. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

μπορεις ανεα τα χρυσοψαρα αν μενεις αθηνανα τα ριξεις κρυφα το βραδακι στο αλσος τριτση στο ιλιον

Η απελευθερωση ζωντανων απο ενυδρεια στη φυση δεν συνισταται

Link to comment
Share on other sites

o πλατυστομος απο την στιγμη που δεν εχει ιδιες αναγκες με τα χρυσοψαρο

μπορεις να φτιαξεις ενα ενυδρειο που να καλυπτει τις αναγκες του πλατυστομου

να το χαρησεις σε καποιο φιλο που εχει καταλληλο ενυδρειο η απο δω μεσα σε αγγελια

αν τα χρυσοψαρα που εχεις ειναι παρα πολλα για το ενυδρειο σου ισως να πρεπει να παρεις μεγαλυτερο ενυδρειο η ενα δευτερο ωστε να χωρεσουν ολα

αυτα απο μενα και καλη αρχη

Ευχαριστώ για τον την απάντηση φίλε μου.Το πλατύστομο μου το εδωσαν για να καθαριζει τα τζαμια του ενυδρείου και οντος δουλεύει.Όταν δεν τον ειχα τα τζαμια ηταν αθλια. Εαν όμως δεν ειναι η φυσιολογία του τετοια ωστε να συγκατοικεί με χρυσοψαρα σε ενυδρείο κρυου νερού,θα τον βγαλω.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον φιλε μου ακου..επειγοντος πρεπει να δωσεις ολα σου τα ψαρια,η να παρεις πολυ μεγαλητερο ενυδρειο γυρο στα 160 λιτρα για τα χρυσοψαρα σου..ακουγετε καπος αυτο ..αλλα ετσι ειναι αν δν κανεις γριγορα θα εχεις φλιβερα αποτελεσματα..

Ευχαριστώ για τον την απάντηση φίλε μου.Ένα πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω αυτοί οι ηλίθιοι που πωλούν αυτά τα ζωάκια γιατί δεν μας ενημερώνουν ότι το 20 lt τρο ενυδρείο είναι μόνο για ένα ψάρι;Μου είπαν ότι πέρνει μεχρι και 6 ζώα "ΤΑ ΖΩΑ".

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα.

Από τις μετρήσεις που αναφέρεις δε μπορώ να βγάλω συμπέρασμα για την ποιότητα του νερού σου... Τι ακριβώς μετράς και πως το μετράς; Οι βασικότερες μετρήσεις και οι αντίστοιχες τιμές σε ένα στρωμένο ενυδρείο είναι οι εξής:

Αμμωνία και νιτρώδη (ΝΗ και ΝΟ2) να είναι σε μηδενικά επίπεδα.

Νιτρικά (ΝΟ3) να είναι χαμηλότερα από 50 mg/lt

PH και σκληρότητες (γενική και ανθρακική) να είναι κατάλληλες για το είδος των οργανισμών που φιλοξενείς

Αν το φίλτρο σου δεν είναι στρωμένο (από πότε τρέχει το ενυδρείο?) τότε θα ήταν καλό να βάλεις αγγελία για μπόλι (έτοιμη βιολογία από στρωμένο φίλτρο) από χομπίστα της περιοχής σου με υγιές ενυδρείο ή να χρησιμοποίησης έτοιμα βακτήρια που θα προμηθευτείς από πετσόπ (πολλοί αμφισβητούν την αποτελεσματικότητά τους).

Στη συνέχεια θα πρέπει να δεις το θέμα με τα λίτρα σου και τα ψάρια που φιλοξενείς όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω. Τα χρυσόψαρα γενικά, παρά την πολύ διαδεδομένη εικόνα που έχουν οι περισσότεροι γι αυτά, είναι ψάρια που χρειάζονται πολλά λίτρα για να ζήσουν αξιοπρεπώς. Ζουν πολλά χρόνια, γίνονται μεγάλα σε μέγεθος και ρυπαίνουν αρκετά το νερό τους με αποτέλεσμα να χρειάζονται 30-40 λίτρα νερό έκαστο. Κάποιοι λένε ότι η θέση τους είναι μόνο σε λίμνες και όχι σε ενυδρεία... Άρα σίγουρα δε μπορούν να ζήσουν στο 20λιτρο. Αν υπάρχει η δυνατότητα ίσως θα έπρεπε να επιστρέψεις τα ψαράκια στο πετσόπ που στα πούλησε...

Στο 20λιτρο μπορείς να βάλεις ένα μονομάχο με μερικά αληθινά φυτά και ίσως κανένα ασπόνδυλο (γαριδούλα / σαλιγκάρι). Δες τις σχετικές παρουσιάσεις στην κατηγορία των μονομάχων και των γαριδοενυδρείων να πάρεις ιδέες.

Καλή συνέχεια στο χόμπυ και καλό διάβασμα!

Ευχαριστώ για τον την απάντηση φίλε μου.Το ενυδρείο είναι "στρωμένο" ΕΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΩ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΣΤΡΏΣΗΜΟ γιατι τρέχει εδώ και 6 μηνες. Οι αναλύσεις γίνονται σε χημείο γιατί έχω πρόσβαση σε αυτό απο συγγενικό μου πρόσωπο.Τα νιτρώδη είναι 2mg/lt και τα N03= 111mg/lt όταν στην είσοδο της βρύσης έχω N03=29,2mg/lt με αλλαγη νερου πριν απο 2 μερες απο την μέτρηση με 20%=4lt.Σε κάθε αλλαγή ρίχνω βακτήρια για τα νιτρικά TETRA NITRIVAC.(Εξήγησέ μου σε παρακαλώ εφ όσων αλλάζω στο φίλτρο μου που είναι εσωτερικό, το σφουγγαράκι σε κάθε αλλαγή, δεν πετιούνται μαζί του και τα βακτήρια που το εχουν αποικίσει;)

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμες δεν ειναι εξωφρενικες για την περισταση. (Ειναι φυσιολογικες, οχι απαραιτητα και αποδεκτες ομως)

Το εξωφρενικο ειναι οτι ζουν ακομα, σε 180 λιτρα (μινιμουμ) λιγοτερα απο το αναγκαιο για αποδεκτες τιμες.

Για το χλωριο που μετρας, προφανως βαζεις νερο απο τη βρυση χωρις αντιχλωριο.

Αμμωνια και Νιτρωδη που ειναι βασικες μετρησεις πως και δεν εχεις, ενω εχεις πιο "σπανιες" μετρησεις οπως ανθρακικό ασβέστιο, χλωριο, φωσφορικα, αγωγιμοτητα?

Τις λέω εξωφρενικές διοτι μπαινω στο site της sera και εχει on line laboratory βάζεις τις τιμές του ενυδρείου σου και σου λέει που βρίσκεσαι και τι πρέπει να κάνεις.Έχειξε ένα γραφημα με ένα ψαράκι που οταν οι μετρησεις ειναι καλες είναι υγειές και χαμογαλαστο με ποσοστο 100%. Στις δικές μου μετρήσεις ειναι ημιθανές και 45%.Το CL στην είσοδο (ΒΡΥΣΗ) ειναι 42,6 mg/lt και ενώ εχω βάλει aqua safe της sera στο νερό αλλαγής στο ενυδρείο είναι 56,8mg/lt κουφό!!!

Αμμωνία δεν έχω αντιδραστήριο, οσο για τα ΝΟ2 είναι 2mg/lt.

Link to comment
Share on other sites

Στο φιλτρο σου εχεις μονο σφουγγαρι;Δεν πεταμε ποτε το σφουγγαρι. ;)

Δηλαδή το ξεπλενω και το επανατοποθετώ η θέλει καποια άλλη διεργασία.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το ξεπλενω και το επανατοποθετώ η θέλει καποια άλλη διεργασία.

Ετσι οπως ειναι το ενυδρειο σου ,τζαμπα κουβεντα κανουμε .Τα παιδια σου τα ειπαν μια χαρα.Το σφουγγαρι το πλενουμε ελαφρα με νερο απο ενυδρειο.Αλλα οτι και να κανεις ,ειναι αχρηστο.Τα ψαρακια σου θα πεθανουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα υλικά που υπάρχουν μέσα στο φίλτρο δεν τα πειράζουμε καθόλου. Τα σφουγγάρια ή όποιο άλλο βιολογικό υλικό υπάρχει μέσα στο φίλτρο, τα καθαρίζουμε όταν παρατηρήσουμε μειωμένη ροή στο φίλτρο. Σ αυτή την περίπτωση (που μπορεί να είναι μια φορά το 6μηνο) τα ξεπλένουμε ελαφρά με νερό από το ενυδρείο ώστε να φύγει η πολλή βρωμιά και να αποκατασταθεί η ροή.

Αν κάθε φορά που κάνεις αλλαγή νερού, πετάς τα σφουγγάρια ή τα ξεπλένεις με νερό βρύσης, τότε καταστρέφεις τη βιολογία (αποικίες βακτηριδίων) που έχει δημιουργηθεί και ο κύκλος του αζώτου ξεκινά από την αρχή. Έχει δλδ ένα ενυδρείο που δε "στρώνεται" ποτέ... Γι αυτό μετά από 6 μήνες συνεχίζεις να μετράς ΝΟ2 (και σίγουρα και αμμωνία) που θα πρεπε να ναι μηδενικά. Κάτι τέτοιο είναι καταστροφικό (νιτρώδη και αμμωνία είναι τοξικά για τα ψάρια) ακόμα και σε ένα μεγάλο ενυδρείο, καταλαβαίνεις πόσο καταστροφικός συνδιασμός είναι σε τόσα λίγα λίτρα και με ένα ανεπαρκές φίλτρο...

Link to comment
Share on other sites

1)χαριζεις τα ψαρια σου,2)διαβαζεις ολα τα αρθρα που αφορουν το στησιμο ενος ενυδρειου,

3)διαβαζεις τι απαιτησεις εχουν τα ψαρια που θα διαλεξεις και καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Τα υλικά που υπάρχουν μέσα στο φίλτρο δεν τα πειράζουμε καθόλου. Τα σφουγγάρια ή όποιο άλλο βιολογικό υλικό υπάρχει μέσα στο φίλτρο, τα καθαρίζουμε όταν παρατηρήσουμε μειωμένη ροή στο φίλτρο. Σ αυτή την περίπτωση (που μπορεί να είναι μια φορά το 6μηνο) τα ξεπλένουμε ελαφρά με νερό από το ενυδρείο ώστε να φύγει η πολλή βρωμιά και να αποκατασταθεί η ροή.

Αν κάθε φορά που κάνεις αλλαγή νερού, πετάς τα σφουγγάρια ή τα ξεπλένεις με νερό βρύσης, τότε καταστρέφεις τη βιολογία (αποικίες βακτηριδίων) που έχει δημιουργηθεί και ο κύκλος του αζώτου ξεκινά από την αρχή. Έχει δλδ ένα ενυδρείο που δε "στρώνεται" ποτέ... Γι αυτό μετά από 6 μήνες συνεχίζεις να μετράς ΝΟ2 (και σίγουρα και αμμωνία) που θα πρεπε να ναι μηδενικά. Κάτι τέτοιο είναι καταστροφικό (νιτρώδη και αμμωνία είναι τοξικά για τα ψάρια) ακόμα και σε ένα μεγάλο ενυδρείο, καταλαβαίνεις πόσο καταστροφικός συνδιασμός είναι σε τόσα λίγα λίτρα και με ένα ανεπαρκές φίλτρο...

Ευχαριστώ πολυ αυτά δεν μου τα ειχε πει κανένας.Το φιλτρο μου διαθέτει ενα σφουγγαράκι και χωρο για ανθρακα,είναι πολύ μικρό.Μόνο όταν μειωθει η ροη κάνω αυτό που μου είπες και μια φορά το μήνα αλλαγη ανθρακα ή όχι;

(Μου δώσαν και φίλτρο τύπου απορροφητήρα να το πώ,για να αλλάξω δήθεν το παλιό θφαρμένο μου σφουγγαράκι,αυτό αντικαθήστατε ή είναι της ίδιας λογικής.)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειακό βαμβάκι (τύπου απορροφητήρα) κατακρατά τις πιο χοντρές ακαθαρσίες και φθείρεται γρηγορότερα. Αυτο μπορείς να το αντικαθιστάς πιο τακτικά ακόμα και σε κάθε αλλαγή νερού ή κάθε δύο αλλαγές νερού.

Ο άνθρακας δε χρειάζεται σε μόνιμη βάση. Τον τοποθετείς μόνο όταν θέτεις για πρώτη φορά σε λειτουργία το ενυδρείο και τον εξοπλισμό ή όταν θέλεις να μαζέψεις χημικά από τη στήλη του νερού (πχ μετά από θεραπείες κλπ), τον αφήνεις μερικές μέρες και μετά τη χρήση τον αφαιρείς και τον πετάς. Καλό θα ήταν να τον αφαιρέσεις και στη θέση του να τοποθετήσεις κάποιο βιολογικό υλικό (κεραμικό μακαρόνι ή παρόμοιο).

Επαναλαμβάνω όμως ότι τα παραπάνω είναι χρήσιμες εγκυκλοπαιδικές γνώσεις που στο ενυδρειάκι σου με τη συγκεκριμένη ψαροσύνθεση θα έχουν περιορισμένη ωφέλεια. Θα πρέπει να κάνεις το συντομότερο τις διορθωτικές κινήσεις που προαναφέρθηκαν διότι το συγκεκριμένο σετάπ δεν είναι βιώσιμο και σύντομα θα αντιμετωπίσεις ασθένειες και θανάτους...

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειακό βαμβάκι (τύπου απορροφητήρα) κατακρατά τις πιο χοντρές ακαθαρσίες και φθείρεται γρηγορότερα. Αυτο μπορείς να το αντικαθιστάς πιο τακτικά ακόμα και σε κάθε αλλαγή νερού ή κάθε δύο αλλαγές νερού.

Ο άνθρακας δε χρειάζεται σε μόνιμη βάση. Τον τοποθετείς μόνο όταν θέτεις για πρώτη φορά σε λειτουργία το ενυδρείο και τον εξοπλισμό ή όταν θέλεις να μαζέψεις χημικά από τη στήλη του νερού (πχ μετά από θεραπείες κλπ), τον αφήνεις μερικές μέρες και μετά τη χρήση τον αφαιρείς και τον πετάς. Καλό θα ήταν να τον αφαιρέσεις και στη θέση του να τοποθετήσεις κάποιο βιολογικό υλικό (κεραμικό μακαρόνι ή παρόμοιο).

Επαναλαμβάνω όμως ότι τα παραπάνω είναι χρήσιμες εγκυκλοπαιδικές γνώσεις που στο ενυδρειάκι σου με τη συγκεκριμένη ψαροσύνθεση θα έχουν περιορισμένη ωφέλεια. Θα πρέπει να κάνεις το συντομότερο τις διορθωτικές κινήσεις που προαναφέρθηκαν διότι το συγκεκριμένο σετάπ δεν είναι βιώσιμο και σύντομα θα αντιμετωπίσεις ασθένειες και θανάτους...

ΟΚ ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...