Jump to content

μετρησεις


mpfanis

Recommended Posts

εδω και δυο μερες εχω γεμισει το ενυδρειο (90 λιτρα καθαρα) με νερο εριξα αντιχλωριο και βακτηριδια σημερα εκανα τις πρωτες μου μετρησεις¨

ph 7,6

NH3/NH4 0,25

NO2 0,25

KH 7

GH 17

δεν εχω κανει ακομα καμια αλλαγη νερου ουτε ριχνω ακομα τροφη

μεσα στο ενυδρειο εχω βαλει πετρες (τις οποιες πριν εχω βρασει) γι αυτο ειναι τοσο ψηλα το GH...?

οι τιμες στις οποιες θελω να φτασω θελω να βαλω αρλεκινους

ph 5,5-7

NH3/NH4 0

NO2 ?

KH ?

GH 2-12

απ το μαγαζι που θα τους παρω μου ειπε οτι θα πρεπει να ρυθμισω NH3/NH4,NO2,KH,GH και μετα να μολις βαλω τα ψαρακια να ρυθμισω το ph αφου στο μαγαζι εχει 7,8 μου ειπε..

τι να κανω για να φτασω αυτες τις τιμες?

τροφη να ριξω και σε τι ποσοτητα?

Link to comment
Share on other sites

εδω και δυο μερες εχω γεμισει το ενυδρειο (90 λιτρα καθαρα) με νερο εριξα αντιχλωριο και βακτηριδια σημερα εκανα τις πρωτες μου μετρησεις¨

ph 7,6

NH3/NH4 0,25

NO2 0,25

KH 7

GH 17

δεν εχω κανει ακομα καμια αλλαγη νερου ουτε ριχνω ακομα τροφη

μεσα στο ενυδρειο εχω βαλει πετρες (τις οποιες πριν εχω βρασει) γι αυτο ειναι τοσο ψηλα το GH...?

οι τιμες στις οποιες θελω να φτασω θελω να βαλω αρλεκινους

ph 5,5-7

NH3/NH4 0

NO2 ?

KH ?

GH 2-12

απ το μαγαζι που θα τους παρω μου ειπε οτι θα πρεπει να ρυθμισω NH3/NH4,NO2,KH,GH και μετα να μολις βαλω τα ψαρακια να ρυθμισω το ph αφου στο μαγαζι εχει 7,8 μου ειπε..

τι να κανω για να φτασω αυτες τις τιμες?

τροφη να ριξω και σε τι ποσοτητα?

Μην ριξεις πολυ τροφη 4-5 φυλαρακια και ανα δυο μερες αλλαγη νερου.

Μαλλον αυτος ειναι ο λογος που ειναι υψηλο το Gh σου.Μηπως ειναι ασβεστολιθηκη ?Απο που την πηρες?

Καταρχας πρεπει να μηδενισει το NH3/NH4 και το NO2 .Καλυτερα να το κανεις ετσι να παρεις τα ψαρια και να κανεις αλλαγες απο Α/Ο η με απιονισμενο νερο η με φυλλα .

Αυτα απο εμενα

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι αγορασμενες οι πετρες τις δοκιμασα με ξυδι και ακουαφορτε δεν αφρισανε και μετα τις εβρασα...αν ειναι αυτος ο λογος αν τις βγαλω θα πεσει η σκληροτητα η θα πρεπει να κανω και κατι αλλο..?

Link to comment
Share on other sites

Κανε μετρησης του ph,kh και gh στην βρυση σου και πες μας τις τιμες????Μηπως ειναι το gh ανεβασμενο απο την βρυση σου?

Link to comment
Share on other sites

οι τιμες μεσα του ενυδρειου ειναι ιδιες με τι τιμες τις βρυσης τελικα...το gh ειναι ανεβασμενο...τωρα για να μαλακωσω το νερο με Α/Ο ή τυρφη ή απιονισμενο νερο....?

Link to comment
Share on other sites

οι τιμες μεσα του ενυδρειου ειναι ιδιες με τι τιμες τις βρυσης τελικα...το gh ειναι ανεβασμενο...τωρα για να μαλακωσω το νερο με Α/Ο ή τυρφη ή απιονισμενο νερο....?

Εαν εχεις Α/Ο ειναι το καλυτερο και μπορεις να το κατεβασεις στις επιθυμητες τιμες σου αλλα με τα φυλλα θα σκουρηνεις πολλυυυυ το νερο σου και σε καθε αλλαγη θα πρεπει να βραζεις φυλλα.Η γνωμη μου ειναι να παρεις μια φτηνη οσμοσι για να κανεις την δουλεια σου.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο σ ευχαριστω για τις συμβουλες...

οσο περιμενω να αποκτησω την α/ο μπορω να ριχνω τροφη ωστε να μηδενιστουν τα NO3 NH3/NH4..? δεν υπαρχει καποια αλληλεπιδραση των στοιχειων αυτων με τη σκληροτητα...?

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις αλλο ενυδρειο μπορεις και να βαλεις μπολι η να τραβηξεις με μια σκουπα ολα τα αποβλητα των ψαριων σου και να τα ριξεις στο ενυδρειο σου.Δεν χρειαζεται να ριχνεις συνεχεια φυλλα ριξε μερικα ισα ισα για να βοηθησουν το ενυδρειο να στρωθει πιο γρηγορα.Οχι καμια αλληλεπιδραση δεν υπαρχει. ;):D

Link to comment
Share on other sites

τις ψηλες σκληροτητες νερου τις χρειαζεσαι κατα το στρωσημο. δεν κανεις αλλαγη νερου μεχρη να στρωσει δηλ ΝΟ3 και ΝΗ3/ΝΗ4 0 τοτε μεγαλη αλλαγη νερου και υστερα φτιαχνεις τις παραμετρους του νερου

Link to comment
Share on other sites

παρατηρω πανω σε ορισμενα σημεια των ξυλων και πανω στη τροφη που ειναι μεσα σε τουλι να εχει δημιουργηθει μια λευκη παχνη γλοιωδης...

τι ειναι αυτο...?

post-23849-1285511321_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ηρθε η ωρα για τη πρωτη αλλαγη νερου και να μπουν τα πρωτα ψαρακια η οχι ακομα..εχει ολοκληρωθει ο κυκλος..?

μετρησεις

NH3/NH4 0

NO2 0

NO3 5

Link to comment
Share on other sites

ηρθε η ωρα για τη πρωτη αλλαγη νερου και να μπουν τα πρωτα ψαρακια η οχι ακομα..εχει ολοκληρωθει ο κυκλος..?

μετρησεις

NH3/NH4 0

NO2 0

NO3 5

Εισαι ετοιμος,προσοχη σταδιακα αυξανουμε τον αριθμο των ψαριων.

Link to comment
Share on other sites

παρατηρω πανω σε ορισμενα σημεια των ξυλων και πανω στη τροφη που ειναι μεσα σε τουλι να εχει δημιουργηθει μια λευκη παχνη γλοιωδης...

τι ειναι αυτο...?

Πρέπει να είναι ένας μύκητας. Θα κάνει τον κύκλο του και θα φύγει!

Άντε με το καλό και τα πρώτα ψαράκια! :)

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τα ξύλα που φαίνονται στη φωτογραφία τι είδος είναι; Είναι αγορασμένα ή τα έχεις πάρει από τη φύση;

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή :-) . 16 μέρες για να στρώσει το ενυδρείο! Έδειξες υπομονή :-)

Όπως είπε και ο Stav με μέτρο σταδιακά τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

σημερα μπηκανε 3 αρλεκινακια...και εχουνε τρελαθει με τη ροη του φιλτρου !!!

το ξυλο ειναι φυσικο αλλα περασμενο με εποξικη ριτηνη...τελικα αυτος ο μυκητας σιγα σιγα φευγει...

απο το πετ σοπ μου ειπανε οτι ακομα δε πρεπει να κανω μεγαλη αλλαγη νερου γιατι θα σκοτωσω τα βακτηριδια στο φιλτρο ισχυει αυτο...??? απ οτι εχω διαβασει εδω κανουμε μια μεγαλη αλλαγη πριν βαλουμε τα ψαρακια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...