Jump to content

Πετρες απο λαβα?


mpouf

Recommended Posts

Βρηκα καποιες πετρες απο λαβα που μου αρεσαν αρκετα.Επειδη ειχα παλιοτερα ακουσει οτι κανουν κακο στα βραγχια των ψαριων ισχυει κατι τετοιο ή να τις βαλω αφοβα?

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα καποιες πετρες απο λαβα που μου αρεσαν αρκετα.Επειδη ειχα παλιοτερα ακουσει οτι κανουν κακο στα βραγχια των ψαριων ισχυει κατι τετοιο ή να τις βαλω αφοβα?

Από που είχες ακούσει κάτι τέτοιο ?

Απλά οι πέτρες λάβας επειδή είναι συνήθως αρκετά ανώμαλες στις άκρες μερικές φορές μπορεί να πληγώσουν ψάρια που μετακινούνται με ταχύτητα ή κυνηγιούνται μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να το ειχα διαβασει εδω στο φορουμ αν δεν απατωμαι.Οι πετρες προοριζονται για κιχλιδες και εχουν στη μεση μια τρυπα που ειναι ιδανικη για περασματα.Οσο αφορα την αγρια επιφανεια νομιζω οτι ηταν επεξεργασμενες γιατι τις ειδα πριν μερικες βδομαδες.Το Σαββατο θα παω και αν ειναι οκ θα τις παρω.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να το ειχα διαβασει εδω στο φορουμ αν δεν απατωμαι.Οι πετρες προοριζονται για κιχλιδες και εχουν στη μεση μια τρυπα που ειναι ιδανικη για περασματα.Οσο αφορα την αγρια επιφανεια νομιζω οτι ηταν επεξεργασμενες γιατι τις ειδα πριν μερικες βδομαδες.Το Σαββατο θα παω και αν ειναι οκ θα τις παρω.

Ευχαριστω

Αυτες που ειδες,σιγουρα ειναι επεξεργαζμενες,γιατι η λαβα απο μονη της δεν εχει παντα τρυπες.Και ειναι ουδετερες σε PH,Το οποιο ειναι ενα προβληματακι,που λυνετε ευκολα.Εναι πανεμορφες ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτες που ειδες,σιγουρα ειναι επεξεργαζμενες,γιατι η λαβα απο μονη της δεν εχει παντα τρυπες.Και ειναι ουδετερες σε PH,Το οποιο ειναι ενα προβληματακι,που λυνετε ευκολα.Εναι πανεμορφες ;)

Φαντάζομαι πως εννοείς πως δεν επηρεάζουν το pH του ενυδρείου...

αλλά σε αυτήν την περίπτωση γιατί είναι προβληματάκι? και πως διορθώνεται? εκτός βέβαια εάν ο φίλος θέλει ενυδρείο με αφρικάνες, οπότε και θα συμφωνήσω στο σημείο ότι διορθώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως εννοείς πως δεν επηρεάζουν το pH του ενυδρείου...

αλλά σε αυτήν την περίπτωση γιατί είναι προβληματάκι? και πως διορθώνεται? εκτός βέβαια εάν ο φίλος θέλει ενυδρείο με αφρικάνες, οπότε και θα συμφωνήσω στο σημείο ότι διορθώνεται.

Εχεις δικιο,κολλημενος βλεπεις με την Αφρικη,οταν ακουγω την λεξει κιχλιδα,αμεσως της θεωρω Αφρικανες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Θα συμφωνησω με τον φιλο kixlidato οποτε ακουω και γω κιχλιδες στο μυαλο μου ερχονται οι αφρικανικες.Ετσι λοιπον στο ενυδρειο θα μπουν mbuna.

Τις πετρες τις βρηκα σε μαντρα υλικων (pangea) στη Θεσσαλονικη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Θα συμφωνησω με τον φιλο kixlidato οποτε ακουω και γω κιχλιδες στο μυαλο μου ερχονται οι αφρικανικες.Ετσι λοιπον στο ενυδρειο θα μπουν mbuna.

Τις πετρες τις βρηκα σε μαντρα υλικων (pangea) στη Θεσσαλονικη.

;):D:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου θεσω μερικά ερωτήματα.

Οι πέτρες που υπάρχουν σε μάνδρα υλικών θεωρείς οτι είναι ΟΛΕΣ κατάλληλες για ενυδρειακή χρηση??

Θεωρείς οτι οι πετρες αυτές, που ειναι γεματες πόρους, οτι πλισημο και να κανεις, θα εχει φυγει οτιδηποτε μπορει να επηρέσει το ενυδρείο σου??

Ξερεις αν ειναι από Ελλαδα ή εισαγωγης? Ξερεις αν από την περιοχη που παρθηκαν υπάρχει καποιοα έξαρση καπου υλικου?

Γνωριζεις οτι οι λαβα περιέχει θείο και μαλιστα σε αρκετες περιπτωσεις σε μεγαλη περιεκτηκοτητα??

Ελπιζω να σε έβαλα σε σκεψη. Το μονο που θα σου πω ειναι οτι κοντα στην περιοχή μου και πιο συγκεκριμενα στους Αγ. ΘΕωδώρους υπαρχεις το ηφαιστειο Σουσακι. Το ξερεις οτι λογω της εκρηξης που ειχε κανει παλαια και λόγω της αυξησης του υδροφόρου ορίζοντα της περιοχης, αρκετες γεωτρησεις και πηγες κριθηκαν ακαταλληλες??

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ηδη λειτουργει αλλα θελω ν'αλλαξω το στησιμο γιατι ηταν το πρωτο στησιμο και δε γνωριζα τις αναγκες των ψαριων με αποτελεσμα σε αρκετα περασματα να μην χωρουν τα μεγαλα ψαρια.Τωρα εχω ενα χαρεμι labido μεσα σε μικτα λιτρα 330.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου θεσω μερικά ερωτήματα.

Οι πέτρες που υπάρχουν σε μάνδρα υλικών θεωρείς οτι είναι ΟΛΕΣ κατάλληλες για ενυδρειακή χρηση??

Θεωρείς οτι οι πετρες αυτές, που ειναι γεματες πόρους, οτι πλισημο και να κανεις, θα εχει φυγει οτιδηποτε μπορει να επηρέσει το ενυδρείο σου??

Ξερεις αν ειναι από Ελλαδα ή εισαγωγης? Ξερεις αν από την περιοχη που παρθηκαν υπάρχει καποιοα έξαρση καπου υλικου?

Γνωριζεις οτι οι λαβα περιέχει θείο και μαλιστα σε αρκετες περιπτωσεις σε μεγαλη περιεκτηκοτητα??

Ελπιζω να σε έβαλα σε σκεψη. Το μονο που θα σου πω ειναι οτι κοντα στην περιοχή μου και πιο συγκεκριμενα στους Αγ. ΘΕωδώρους υπαρχεις το ηφαιστειο Σουσακι. Το ξερεις οτι λογω της εκρηξης που ειχε κανει παλαια και λόγω της αυξησης του υδροφόρου ορίζοντα της περιοχης, αρκετες γεωτρησεις και πηγες κριθηκαν ακαταλληλες??

Δηλ. η λαβα ειναι ακαταλληλη για τα ενυδρεια μας; ;)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ηδη λειτουργει αλλα θελω ν'αλλαξω το στησιμο γιατι ηταν το πρωτο στησιμο και δε γνωριζα τις αναγκες των ψαριων με αποτελεσμα σε αρκετα περασματα να μην χωρουν τα μεγαλα ψαρια.Τωρα εχω ενα χαρεμι labido μεσα σε μικτα λιτρα 330.

Καλα λιτρα για να κανεις ομορφα πραγματα.Ανοιξε θεμα να το κουβεντιασουμε εκει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου θεσω μερικά ερωτήματα.

Οι πέτρες που υπάρχουν σε μάνδρα υλικών θεωρείς οτι είναι ΟΛΕΣ κατάλληλες για ενυδρειακή χρηση??

Θεωρείς οτι οι πετρες αυτές, που ειναι γεματες πόρους, οτι πλισημο και να κανεις, θα εχει φυγει οτιδηποτε μπορει να επηρέσει το ενυδρείο σου??

Ξερεις αν ειναι από Ελλαδα ή εισαγωγης? Ξερεις αν από την περιοχη που παρθηκαν υπάρχει καποιοα έξαρση καπου υλικου?

Γνωριζεις οτι οι λαβα περιέχει θείο και μαλιστα σε αρκετες περιπτωσεις σε μεγαλη περιεκτηκοτητα??

Ελπιζω να σε έβαλα σε σκεψη. Το μονο που θα σου πω ειναι οτι κοντα στην περιοχή μου και πιο συγκεκριμενα στους Αγ. ΘΕωδώρους υπαρχεις το ηφαιστειο Σουσακι. Το ξερεις οτι λογω της εκρηξης που ειχε κανει παλαια και λόγω της αυξησης του υδροφόρου ορίζοντα της περιοχης, αρκετες γεωτρησεις και πηγες κριθηκαν ακαταλληλες??

Μεγάλους προβληματισμούς θέτεις προς συζήτηση και πιστεύω πως θα έπρεπε, ίσως, να γίνει μία συζήτηση σε άλλο θέμα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. η λαβα ειναι ακαταλληλη για τα ενυδρεια μας; ;)

ΘΕωρητικα παντα, αν ειναι απο pet shop σημαινει οτι εχει γινει ο απαραιτητος έλεγχος και η απαραιτητη επεξεργασία.

Αν είναι φυσική λάβα και όχι κτασκευασμενη, παλι εξαρταται απο το τι υπολείμματα εχουν μεινει μεσα, που βρισκοταν κλπ.

Δυστηχως ΔΕΝ ειμαι γεωλόγος για να γνωριζω περισσοτερες λεπτομεριες...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αυριο ελεγα να παω να τις παρω.Τωρα με προβληματισατε.

Link to comment
Share on other sites

ΘΕωρητικα παντα, αν ειναι απο pet shop σημαινει οτι εχει γινει ο απαραιτητος έλεγχος και η απαραιτητη επεξεργασία.

Αν είναι φυσική λάβα και όχι κτασκευασμενη, παλι εξαρταται απο το τι υπολείμματα εχουν μεινει μεσα, που βρισκοταν κλπ.

Δυστηχως ΔΕΝ ειμαι γεωλόγος για να γνωριζω περισσοτερες λεπτομεριες...

Τοσο καιρο ειμαι εδω μεσα και τετοια απορια δεν μου ειχε δημιουργηθει.Λεμε τωρα, αν ηταν προβληματικες αυτες που εχω,σε 7 μηνες δεν θα μου το εδειχνε;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αυριο ελεγα να παω να τις παρω.Τωρα με προβληματισατε.

Κατσε να δουμε τι θα μας πουν,αλλα δεν νομιζω ;)

Link to comment
Share on other sites

...........

Δυστηχως ΔΕΝ ειμαι γεωλόγος για να γνωριζω περισσοτερες λεπτομεριες...

Νομιζω το ειπα ξεκαθαρα...

Απλα.... εγώ είμαι εδώ για να σας βάλω σε προβληματισμούς. ;)

Εσυ νησιωτη απο που τις πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το ειπα ξεκαθαρα...

Απλα.... εγώ είμαι εδώ για να σας βάλω σε προβληματισμούς. :D

Εσυ νησιωτη απο που τις πήρες?

Ε τωρα να παω σε μαντρα και να δωσω λεφτα για μενα πολυ παει.Απο μια απομερη παραλια που φεν ειναι απο της γνωστες.Παντος τα καταφερες και μας τρελλανες. ;)

Link to comment
Share on other sites

ΘΕωρητικα παντα, αν ειναι απο pet shop σημαινει οτι εχει γινει ο απαραιτητος έλεγχος και η απαραιτητη επεξεργασία.
;):D:thumbup::thumbup::thumbup::hysterical::wub: καλό ανέκδοτο!
Link to comment
Share on other sites

Τι γελας ρε.... ;)

Ειπα θεωρητικά παντα!!! :D

Για διαβαστε λιγο αυτό...

http://translate.google.gr/translate?hl=el...ki/Igneous_rock

Link to comment
Share on other sites

TO EKANA COPY PASTE ΑΠΟ ΑΓΓΛΙΚΑ. ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΦΙΛΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ;)

On the Use of Crushed Lava Rock

By Joseph Gardner

1998, Issue 14

Crushed red of gray lava rock has several good uses in the aquarium. Crushed lava rock such as comes in fifty pound bags at places like Wal-Mart and K-Mart and garden supply shops is a good thing to use in aquariums for several reasons. Crushed lava rock is about one and one-half inches long and does not seem to impact water conditions as much as crushed marble would, though marble would probably be good to use in an African cichlid tank.

In addition, the use of lava rock can help protect potted plants from being dug up in both South American and mbuna tanks. I also use the lava rock as a filter medium. I use sponge filters and then cover them with the rock. In this way, I believe the lava rock with all of its pores, helps to clean the water. The lava rock, because of the pores, has a lot of surface area for bacteria to grow in. The above mentioned tanks, even though crowded, are crystal clear. The lava rock does not discolor the water, for those who are concerned about such things.

An additional use is as a way of protecting fry. When I use crushed lava rock in my tanks, I know that when I go to remove the rock, I will almost always find young fry.

Preparing the lava rock is fairly simple. I usually run water over the rock until it runs clear. Some caustion is needed when washing the lava rock because all the sharp edges can scratch you. Then place the rock in the aquarium in a layer thick enough for your purpose. I have found lava rock to be a good and versatile substance to use with aquariums. I hope you will give it a try

Έγινε επεξεργασία - bartemderas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...