Jump to content

Πετρες απο λαβα?


mpouf

Recommended Posts

@bartemderas... στο απόσπασμα που μας έδωσες δεν λέει κάτι συγκεκριμένο για τις πέτρες λάβας. Μιλάει για το συγκεκριμένο προϊόν που ο συγκεκριμένος αγοράζει σε συγκεκριμένα καταστήματα αμερικής(?)...

Γεωλογικά πρέπει να πω πως λάβα από λάβα διαφέρει. Από την ρέουσα λάβα σχηματίζονται πάρα πολλοί σχηματισμοί οι οποίοι διαφέρουν μεταξύ τους τόσο στα στοιχεία που "περιέχουν" όσο και σε πολλά άλλα.

Τα πυριγενή πετρώματα είναι δύσκολα στην αναγνώριση, ειδικά για κάποιον που δεν έχει ιδέα περί του αντικειμένου.

Γενικά εάν έχουμε μια ιδέα της προέλευσης, ίσως καταλάβουμε περί τίνος πρόκειται. Αλλιώς μακροσκοπική αναγνώριση...

Είναι ένα θέμα και καλό θα ήταν πιστεύω να υπάρχει μία μαζεμένη δουλειά σχετικά με κάποια απλά βήματα αναγνώρισης κάποιων ορυκτών τα οποία μπορεί να είναι ακατάλληλα για επαφή με το νερό...

υγ. να δω πότε θα βρω ελεύθερο χρόνο... ;)

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

Εχω χρονια πετρες λαβας στο ενυδρειο χωρις κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δύο πράγματα

1,Εχουν γίνει ατέλειωτες συζητήσεις για τις πέτρες λάβας όσον αφορά την χρήση τους σε αφρικάνικα ενυδρεία.Από τη μιά είναι ο βιότοπος και συνήθως δεν βάζουμε λάβα για να είμαστε πιο κοντά στη προσομοίωση του περιβάλλοντος των λιμνών και από την άλλη είναι και το γούστο του κάθε φίλου και το τι θέλει να χρησιμοποιήσει στο aquascaping ,από την πλευρά μου και τα δύο σεβαστά.

2,Οσον αφορά την ποιότητα της πέτρας λάβας εγώ δεν έχω ακούσει παράπονα οσον αφορά την χρήση της τόσα χρόνια και είδικά αυτές που αγοράζουμε είναι επεξεργασμένες.

;)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Μετάφραση του άρθρου

"Περί της χρήσης σπασμένου βράχου λάβας

Του Joseph Gardner

1998, εκδοση 14

Ο σπασμένος κόκκινος ή γκρίζος βράχος λάβας έχει αρκετές καλές χρήσεις στο ενυδρείο. Ο σπασμένος βράχος λάβας όπως διατίθεται σε σακιά των 25κιλών σε μέρη όπως τα Wal-Mart, K-Mart και σε μαγαζιά κυπουρικής είναι ένα καλό υλικό για να χρησιμοποιηθεί σε ενυδρεία για αρκετούς λόγους. Διατίθεται σε μήκος μεταξύ μιας και μιάμιση ίντσας (2,5 με 4 εκ.) και δεν φαίνεται να επηρεάζει τις συνθήκες του νερού όσο το σπασμένο μάρμαρο, αν και το μάρμαρο πιθανότατα να είναι καλό σε χρήση σε γυάλα με Αφρικανικές κυχλίδες.

Επιπροσθέτως, η χρήση βράχου λάβας μπορεί να βοηθήσει στην προστασία φυτεμένων φυτών από το να ξεθαφτούν σε γυάλες με Νοτιο Αμερικάνες και Mbuna. Χρησιμοποιώ επίσης βράχο λάβας σαν υλικό φίλτρου. Χρησιμοποιώ φίλτρα σπόγγου (μάλλον σπόγγους φίλτρου εννοεί) και τα καλύπτω με τον βράχο. Ο βράχος λάβας, εξαιτίας των πόρων, έχει μεγάλη επιφάνεια για να αναπτυχθούν βακτήρια. Τα άνωθεν αναφερόμενα ενυδρεία, αν και πολυπληθή, είναι πεντακάθαρα. Ο βράχος λάβας δεν χρωματίζει το νερό, για αυτούς που ανησυχούν για τέτοια θέματα.

Μια πρόσθετη χρήση είναι η προστασία των νεογνών. Όταν χρησιμοποιώ σπασμένο βράχο λάβας στα ενυδρεία μου, ξέρω πως όταν αφαιρέσω τον βράχο, θα βρω σχεδόν πάντα νεογνά.

Η προετοιμασία του βράχου λάβας είναι σχετικά απλή. Συνήθως βάζω τρεχούμενο νερό πάνω στον βράχο μέχρι να μένει καθαρό το νερό. Προσοχή θα πρέπει να δωθεί στις μητερές άκρες , όταν πλένουμε τον βράχο, γιατί μπορεί να μας γρατζουνίσει. Μετά τοποθετούμε τον βράχο στο ενυδρείο σε στρώμα πάχους ανάλογο του σκοπού μας. Θεωρώ τον βράχο λάβας ως ένα καλό και πολυχρηστικό υλικό για χρήση στα ενυδρεία. Ελπίζω να τον δοκιμάσετε."

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα

Πηγα σημερα ειδα τις πετρες αλλα δυστυχως δεν πηρα τιποτα γιατι ηταν πολυ αγριες.Με τις δραστηριοτητες των mbuna σιγουρα θα τραυματιζονταν καποιο ψαρι.Κριμα γιατι εχουν ογκο και ειναι παναλαφρες.

Link to comment
Share on other sites

Μετάφραση του άρθρου

"Περί της χρήσης σπασμένου βράχου λάβας

Του Joseph Gardner

1998, εκδοση 14

Ο σπασμένος κόκκινος ή γκρίζος βράχος λάβας έχει αρκετές καλές χρήσεις στο ενυδρείο. Ο σπασμένος βράχος λάβας όπως διατίθεται σε σακιά των 25κιλών σε μέρη όπως τα Wal-Mart, K-Mart και σε μαγαζιά κυπουρικής είναι ένα καλό υλικό για να χρησιμοποιηθεί σε ενυδρεία για αρκετούς λόγους. Διατίθεται σε μήκος μεταξύ μιας και μιάμιση ίντσας (2,5 με 4 εκ.) και δεν φαίνεται να επηρεάζει τις συνθήκες του νερού όσο το σπασμένο μάρμαρο, αν και το μάρμαρο πιθανότατα να είναι καλό σε χρήση σε γυάλα με Αφρικανικές κυχλίδες.

Επιπροσθέτως, η χρήση βράχου λάβας μπορεί να βοηθήσει στην προστασία φυτεμένων φυτών από το να ξεθαφτούν σε γυάλες με Νοτιο Αμερικάνες και Mbuna. Χρησιμοποιώ επίσης βράχο λάβας σαν υλικό φίλτρου. Χρησιμοποιώ φίλτρα σπόγγου (μάλλον σπόγγους φίλτρου εννοεί) και τα καλύπτω με τον βράχο. Ο βράχος λάβας, εξαιτίας των πόρων, έχει μεγάλη επιφάνεια για να αναπτυχθούν βακτήρια. Τα άνωθεν αναφερόμενα ενυδρεία, αν και πολυπληθή, είναι πεντακάθαρα. Ο βράχος λάβας δεν χρωματίζει το νερό, για αυτούς που ανησυχούν για τέτοια θέματα.

Μια πρόσθετη χρήση είναι η προστασία των νεογνών. Όταν χρησιμοποιώ σπασμένο βράχο λάβας στα ενυδρεία μου, ξέρω πως όταν αφαιρέσω τον βράχο, θα βρω σχεδόν πάντα νεογνά.

Η προετοιμασία του βράχου λάβας είναι σχετικά απλή. Συνήθως βάζω τρεχούμενο νερό πάνω στον βράχο μέχρι να μένει καθαρό το νερό. Προσοχή θα πρέπει να δωθεί στις μητερές άκρες , όταν πλένουμε τον βράχο, γιατί μπορεί να μας γρατζουνίσει. Μετά τοποθετούμε τον βράχο στο ενυδρείο σε στρώμα πάχους ανάλογο του σκοπού μας. Θεωρώ τον βράχο λάβας ως ένα καλό και πολυχρηστικό υλικό για χρήση στα ενυδρεία. Ελπίζω να τον δοκιμάσετε."

;) ευχαριστούμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...