Jump to content

20lt


darko

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Φιλοξενώ προσωρινά σε ενα ενυδρείο 20λίτρων-4 πολύ μικρά ψαράκια.(3-4cm).[χρυσόψαρα]

Το ενυδρείο "τρέχει εδώ και 3 βδομάδες και σε έλεγχο που έκανα βρήκα ph=7,5 και Ν3,Ν4=1

Φυσικά γνωρίζω οτι το ενυδρείο είναι πολύ μικρό,οτι τα χρυσόψαρα βρωμίζουν τον χώρο του και θέλουν 30l έκαστος κλπ κλπ αλλα δυστυχώς την παρούσα στιγμή είναι Αδύνατον να τους κάνω μετακόμιση. Θέλω απλά να τα συντηρίσω όσο το δυνατόν σε καλύτερες συνθήκες διαβίωσης για λίγο διάστημα μερικών μηνών.

Κάνω συχνές αλλαγές και χρησιμοποιώ aquatan και nivitrec καθώς και αλάτι σε κάθε αλλαγή.Επίσης τα ταϊζω κάθε δεύτερη μερα.

Θα ήθελα να ακούσω τα σχόλια σας. ;)

Link to comment
Share on other sites

Οπως εχεις καταλαβει και εσυ ειναι πολυ λιγα τα λιτρα για τα ψαρια σου.Μπορεις να τα δωσεις τα ψαρακια σε καποιον να τα κρατησει μεχρι να τα μετακομισεις εκει που θελεις.Η αμμωνια σου ειναι υψηλη καλυτερα ειναι να κανεις κατι γρηγορα πριν χασεις ολα τα ψαρακια σου ;)

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τα ψαρια σου ειναι καταδικασμενα σε θανατο,Δεν θα αντεξουν για πολυ.Οποτε δωστα χαρισετα ;)

Link to comment
Share on other sites

;)

Σέβομαι απόλυτα τις γνωσεις σας.

Εχω κάποιες απορίες ομως.

1.Δεν βοηθάει το οτι εχω φίλτρο που δουλευει συνεχως;

2.Δεν βοηθάει το οτι αλλάζω νερό (30%) μέρα παρα μέρα;

[με προϋπόθεση φυσικά οτι τα ψάρια είναι πολύ μικρά σε μέγεθος;]

3.Οταν ολοκληρωθεί ο "κύκλος του αζώτου" δεν θα ηρεμίσουν τα πράγματα; (n3,n4)

4.To toxivec της sera βοηθάει;

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα φιλτρα πρεπει να δουλευουν 24 ωρες.Απλα εσυ δεν εχεις την χωριτικοτητα,να διορθωσεις τα πραγματα.Εως οτου να γινει ο κυκλος ,δεν θα αντεξουν.Θα στα πουν και τα παιδια που ξεκινισαν οπος εσυ.Απλα το γρηγοροτερο δωστα

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στην αρχή, έτσι νόμιζα ότι χωράνε 2 χρυσόψαρα σε 20 λίτρα...

Για να σου δώσω να καταλάβεις, το κάθε χρυσόψαρο θέλει περίπου 40 λίτρα. Οπότε στο ενυδρείο σου χωράει...ένα μισό ;)

Όπως σου είπαν και παραπάνω, καλύτερα είναι να βάλεις μια αγγελία στο forum, και να τα δώσεις το συντομότερο δυνατόν...

Link to comment
Share on other sites

Κάνε την καρδία σου πέτρα και χαρισέτα ;)

Σε αυτά τα λίτρα μόνο μονομάχος

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Σέβομαι απόλυτα τις γνωσεις σας.

Εχω κάποιες απορίες ομως.

1.Δεν βοηθάει το οτι εχω φίλτρο που δουλευει συνεχως;

2.Δεν βοηθάει το οτι αλλάζω νερό (30%) μέρα παρα μέρα;

[με προϋπόθεση φυσικά οτι τα ψάρια είναι πολύ μικρά σε μέγεθος;]

3.Οταν ολοκληρωθεί ο "κύκλος του αζώτου" δεν θα ηρεμίσουν τα πράγματα; (n3,n4)

4.To toxivec της sera βοηθάει;

Να λέμε μόνο "Δώσε τα ψαράκια σου" χωρίς να εξηγούμε το γιατί, δε νομίζω να βοηθάει το φίλο μας να καταλάβει το πρόβλημα. Και επειδή κάποια πράγματα που εμείς θεωρούμε δεδομένα και αυτονόητα για κάποιους άλλους δεν είναι, νομίζω φίλε darko σου οφείλουμε απαντήσεις στα ερωτήματα σου... ;)

1. Όλα τα φίλτρα δουλεύουν επι 24ώρου βάσεως. Η ικανότητα ενός φίλτρου να καθαρίζει ένα ενυδρείο εξαρτάται από την φόρτιση του ενυδρείου και από τον όγκο του υλικού του φίλτρου. Εδώ έχεις πολύ μικρό όγκο νερού και πολλά ψαράκια. Συνεπώς πολλούς ρύπους. Ακόμα και αν μιλούσαμε για ένα ενυδρείο ικανού μεγέθους για να φιιλοξενήσει 4 χρυσόψαρα, θα χρειαζόμασταν μεγάλο όγκο βιολογικού υλικού φιλτραρίσματος. Ίσως και δεύτερο φίλτρο.

2. Δε νομίζω να βοηθάει. Για να πιστείς και εσύ κάνε το εξής. Μέτρα αμμωνία πριν από την αλλαγή νερού, μετά από την αλλαγή νερού και την επόμενη μέρα και συγκρινε τα αποτελέσματα. Και δεν αναφέρομαι στο πόσο στρεσάρονται τα ψαράκια σου με τόσο συχνές αλλαγές νερου. Στρες στα ψάρια σημαίνει μειωμένη άμυνα του οργανισμού.

3. Δεν πρόκειται να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου, καθώς ποτέ δε προκειται να αναπτυχθεί στο μικρό φίλτρο που έχεις ικανός αριθμός βακτηρίων. Τουλάχιστον όχι σε τέτοιο βαθμό που να διασπά όλη την παραγόμενη αμμωνία. Πράγμα που σημαίνει πως πάντα θα έχεις την τοξική αμμωνία στο ενυδρείο σου

4. Μπορεί και να βοηθάει. Δε γνωρίζω. Ίσως αν το πρόβλημα σου ήταν μικρό. Αλλά η κατάσταση στο ενυδρείο σου φαίνεται να είναι εκτός ελέγχου.

-----------------------------------------------------------------------

Διάβασε και ένα πολύ καλό άρθρο που αφορά την αμμωνία :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Φιλοξενώ προσωρινά σε ενα ενυδρείο 20λίτρων-4 πολύ μικρά ψαράκια.(3-4cm).[χρυσόψαρα]

Το ενυδρείο "τρέχει εδώ και 3 βδομάδες και σε έλεγχο που έκανα βρήκα ph=7,5 και Ν3,Ν4=1

Φυσικά γνωρίζω οτι το ενυδρείο είναι πολύ μικρό,οτι τα χρυσόψαρα βρωμίζουν τον χώρο του και θέλουν 30l έκαστος κλπ κλπ αλλα δυστυχώς την παρούσα στιγμή είναι Αδύνατον να τους κάνω μετακόμιση. Θέλω απλά να τα συντηρίσω όσο το δυνατόν σε καλύτερες συνθήκες διαβίωσης για λίγο διάστημα μερικών μηνών.

Κάνω συχνές αλλαγές και χρησιμοποιώ aquatan και nivitrec καθώς και αλάτι σε κάθε αλλαγή.Επίσης τα ταϊζω κάθε δεύτερη μερα.

Θα ήθελα να ακούσω τα σχόλια σας. ;)

Κανε καθε μερα το μισο νερο αλλαγη.

Μετα απο ενα σημειο και μετα, πολλα ειδη ψαριων (και τα χρυσοψαρα μεσα σε αυτα) αν μενουν σε μικροτερο μεγεθος ενυδρειου και ειναι και ιδιως στην αναπτυξη, παρουσιαζουν μορφολογικα προβληματα (στραβωνουν, καμπουριαζουν, παθαινουν νανισμο κλπ)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Να λέμε μόνο "Δώσε τα ψαράκια σου" χωρίς να εξηγούμε το γιατί, δε νομίζω να βοηθάει το φίλο μας να καταλάβει το πρόβλημα. Και επειδή κάποια πράγματα που εμείς θεωρούμε δεδομένα και αυτονόητα για κάποιους άλλους δεν είναι, νομίζω φίλε darko σου οφείλουμε απαντήσεις στα ερωτήματα σου... ;)

1. Όλα τα φίλτρα δουλεύουν επι 24ώρου βάσεως. Η ικανότητα ενός φίλτρου να καθαρίζει ένα ενυδρείο εξαρτάται από την φόρτιση του ενυδρείου και από τον όγκο του υλικού του φίλτρου. Εδώ έχεις πολύ μικρό όγκο νερού και πολλά ψαράκια. Συνεπώς πολλούς ρύπους. Ακόμα και αν μιλούσαμε για ένα ενυδρείο ικανού μεγέθους για να φιιλοξενήσει 4 χρυσόψαρα, θα χρειαζόμασταν μεγάλο όγκο βιολογικού υλικού φιλτραρίσματος. Ίσως και δεύτερο φίλτρο.

2. Δε νομίζω να βοηθάει. Για να πιστείς και εσύ κάνε το εξής. Μέτρα αμμωνία πριν από την αλλαγή νερού, μετά από την αλλαγή νερού και την επόμενη μέρα και συγκρινε τα αποτελέσματα. Και δεν αναφέρομαι στο πόσο στρεσάρονται τα ψαράκια σου με τόσο συχνές αλλαγές νερου. Στρες στα ψάρια σημαίνει μειωμένη άμυνα του οργανισμού.

3. Δεν πρόκειται να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου, καθώς ποτέ δε προκειται να αναπτυχθεί στο μικρό φίλτρο που έχεις ικανός αριθμός βακτηρίων. Τουλάχιστον όχι σε τέτοιο βαθμό που να διασπά όλη την παραγόμενη αμμωνία. Πράγμα που σημαίνει πως πάντα θα έχεις την τοξική αμμωνία στο ενυδρείο σου

4. Μπορεί και να βοηθάει. Δε γνωρίζω. Ίσως αν το πρόβλημα σου ήταν μικρό. Αλλά η κατάσταση στο ενυδρείο σου φαίνεται να είναι εκτός ελέγχου.

-----------------------------------------------------------------------

Διάβασε και ένα πολύ καλό άρθρο που αφορά την αμμωνία :D

:thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση ζεόλιθου μπορεί να <<ωφελήσει>> καλύτερα απο το Toxivec ως πρός την δέσμευση της αμμωνίας αλλά και πάλι λύση ανάγκης είναι γιατί άμεσα θα πρέπει να μετακινήσεις τα ψαράκια σου σε μεγαλύτερο ενυδρείο γιατί όπως είπαν και τα παιδιά πιό πάνω έχεις πολύ μεγάλη ιχθυοφόρτιση και δέν θα τα καταφέρουν τα ψαράκια σου για πολύ. Πέραν των προβλημάτων στην μορφολογία των ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Υπόψην βέβαια ότι ρίχνει την σκληρότητα του νερού και άρα το ph του και θα πρέπει να παρατηρείς και να ελέγχεις την παράμετρο του ph. Αν αυτό για εσένα είναι λίγο μπελάς αφού είσαι αρχάριος κιόλας βολέψου προσωρινά με το toxivec και άλλαξε ενυδρείο όσο το δυνατό πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

:D:thumbup::thumbup:

Σε ευχαριστω πολυ εσένα και τα υπόλοιπα μέλη που με βοήθησαν να καταλάβω το τι συμβαίνει και δεν μου απάντησαν "ξερα"!

Είμαι για νεο ενυδρειο το κατάλαβα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...