Jump to content

EHEIM 2229 WET DRY CANISTER


ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ

Recommended Posts

Υπάρχει κάποιος που έχει χρησιμοποιήση αυτό το φίλτρο σε θαλασσινό? για βιολογικό?

Δέν μπορώ να βάλω tricle και αυτό μου είπαν είναι ότι καλύτερο υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Ηλια

Ετσι και αλλιως το trickle φιλτρο ειναι εντελως ξεπερασμενο στις μερες μας οποτε δεν βλεπω το λογο για κατι τετοιο...απο την πλευρα μου ομως δεν βλεπω και λογο για τοποθετηση οποιουδηποτε βιολογικου φιλτρου εκτος απο ζωντανο βραχο και ζωντανη αμμο....φυσικα δεν γνωριζω αν πας για reef ενυδρειο με ζωντανο βραχο οποτε ενημερωσε μας τι ακριβως σκεφτεσαι να κανεις μιας και τα βιολογικα φιλτρα κανουν περισσοτερο κακο παρα καλο (εαν βεβαια υπαρχει ζωντανος βραχος στο ενυδρειο...).

Link to comment
Share on other sites

Τό ενυδρείο είναι 400 λίτρα και έχει 20 κιλά ζωντανό βράχο καί άλλα 40 νεκρά κοράλια

είναι fish only!!

Έχω 2 2217 EHEIM το ένα μηχανικό - χημικό-βιολογικό, καί το άλλο μόνο βιολογικό.

Ζωντανό βράχο θα βάλω άλλα 10-20 κιλά.

Ευχαριστώ παιδιά γιά όλες τις πληροφορίες, ασχολούμε 6 χρόνια με το θαλασσινό αλλά ακόμα μαθαίνω!!!

Link to comment
Share on other sites

Ηλια νομιζω οτι με ακομα 20 κιλα ζωντανο βραχο εισαι μια χαρα και σιγουρα δεν χρειαζεσαι και αλλο βιολογικο!! Αν εχεις μεγαλη ιχθυοφορτωση τοτε ο ζωντανος βραχος και το βιολογικο που εχεις νομιζω θα ειναι αρκετα! Μεγαλη προσοχη στον νεο βραχο που θα μπει, να ειναι κουραρισμενος σωστα!

Κανε μας μια παρουσιαση του ενυδρειου σου με photos στο αναλογο θεμα (Fish only)! ;)

Link to comment
Share on other sites

γεια σου και από εμένα Ηλία…

.. συμφωνώ με αυτά που γράφει παραπάνω ο Manogr..

.. καλό θα ήταν σε παρακαλώ να μας πεις τι έχεις για υπόστρωμα…

Link to comment
Share on other sites

Υπόστρωμα έχω περίπου 20 κιλά ζωντανή άμμο, όλα στο περίπου γιατί δεν θυμάμαι

ακριβώς!!

Το skimmer δέν είναι αυτό που πρέπει γιατί έπρεπε να είναι εσωτερικό, έχω ένα MIDIFLOTOR της AQUAMEDIC λέει 400 λίτρα αλλά δέν είναι αρκετό, έχω καθαρό νερό 320.

Link to comment
Share on other sites

Υπόστρωμα έχω περίπου 20 κιλά ζωντανή άμμο, όλα στο περίπου γιατί δεν θυμάμαι

ακριβώς!!

Το skimmer δέν είναι αυτό που πρέπει γιατί έπρεπε να είναι εσωτερικό, έχω ένα MIDIFLOTOR της AQUAMEDIC λέει 400 λίτρα αλλά δέν είναι αρκετό, έχω καθαρό νερό 320.

34400[/snapback]

Το οτι το skimmer δεν ειναι επαρκες δεν σημαινει οτι θα βελτιωσεις την κατασταση με το να βαλεις καινουργιο βιολογικο..οποτε το θεμα του βιολογικου το λυσαμε! Μενεις οπως εισαι και απλα προσθετεις ακομα 20 κιλα κουραρισμενου ζωντανου βραχου. Απο εκει και περα ισως πρεπει να σκεφτεις την αγορα ενος καλυτερου skimmer (ας πουμε να το δινει η εταιρεια για τα διπλασια απο τα λιτρα που εχεις) καθως για μενα ειναι το σημαντικοτερο συστημα του θαλασσινου ενυδρειου!

Ενημερωνε μας....και......φερε τις φωτογραφιες ;):thumbup:B)

Link to comment
Share on other sites

Εάν μπου πεί κάποιος πώς ανεβαίνουν οι φωτό θα προσπαθήσω, όσο για το skimmer είναι το μεγαλύτερο εσωτερικό που βρήκα χωρίς να μου κλείνει το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...