Jump to content

Ξεκινώντας από το Μηδεν!


Recommended Posts

Το σφουγγάρι απο μόνο του μπορεί να μην κάνει καλή δουλειά. Γιατί δεν πήρες κάποιο υλικό για την αποίκιση των βακτηριδίων? Ενεργό άνθρακα γιατί πήρες?

Απόσο ξέρω δεν είναι απαραίτητος στο στρώσιμο. Ας μιλήσει και κάποιος άλλος..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυτοσ απο το μαγαζι μου το προτεινε σαν πολυ καλυτερο απο το "μακαρονακι"!!τι αλλο θα μπορουσα να παρω για αποικιση βακτηριδιων???με την τοποθετηση τον χρυσοψαρων δεν θα μεταφερθουν στοιχεια???

Link to comment
Share on other sites

αυτοσ απο το μαγαζι μου το προτεινε σαν πολυ καλυτερο απο το "μακαρονακι"!!τι αλλο θα μπορουσα να παρω για αποικιση βακτηριδιων???με την τοποθετηση τον χρυσοψαρων δεν θα μεταφερθουν στοιχεια???

34482[/snapback]

Διάβασε λιγάκια αυτά μέχρι να σου απαντήσουν κι άλλοι φίλοι:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%F1%E1%EA%E1%F2

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%F1%E1%EA%E1%F2

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%F1%E1%EA%E1%F2

Link to comment
Share on other sites

"Τέλος ο εν. άνθρακας ενδείκνυται απόλυτα για την προπαρασκευή του νερού της βρύσης πριν το βάλουμε στο ενυδρείο."

Γι'αυτο μου το εδωσε προφανως ο μαγαζατορας!τωρα απο εκει και περα μετα το στρωσιμο δηλαδη θελω να βαλω κατι το οποιο να μη χρειαζεται να το αλλαζω συνεχεια, στο φιλτρο εννοω καποιο υλικο!εσεισ τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε πίσω τον άνθρακα και αγόρασε substrat pro. Κατα τη γνώμη μου είναι το καλύτερο υλικό για βιολογική φίλτρανση. Είναι βέβαια και το ακριβότερο, το λιτρο πάει 15-16 ευρώ αλλα τα αξίζει. ;)B)

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ "ΖΟΡΜΠΑ", ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟ Activated Filter Carbon ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΩ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΘΕΙ ΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ substrat pro ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΛΕΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΕΞΗΣ:ΤΟ ΣΤΡΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ substrat pro, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΟΣ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ!!!ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ,ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ??ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΦΑΣΗ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣ 10 ΗΜΕΡΩΝ ΜΠΟΡΩ,ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ...!!!ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΤΡΩΘΕΙ,ΛΟΓΙΚΑ, ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ!Ε?ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΟΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω να σου κανω μια ερωτηση ... το ενυδρειο σου θα το κανεις με ψαρια κρυου νερου ? αν οχι τι θα τα κανεις τα χρυσοψαρα μετα ? αν ναι εχεις σκεφτει οτι θα υποφερουν εκει μεσα τα ψαρακια σου μεχρι να στρωθει το ενυδρειο σου ?

Ο καλητερος τροπος κατεμε ειναι το στρωσιμο με αμμωνια ... σχετικα με αυτο μπορεις να δεις εδω ...

Καλη συνεχεια και καλες επιλογες ...

Φιλικα ,

Αντωνης

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΤΟ ΔΩΣΩ ΣΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΥΑΛΑ.ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ substrat PRO ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΤΟ ΔΩΣΩ ΣΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΥΑΛΑ...

34578[/snapback]

Φάουλ!

Το ξέρεις ότι κάθε χρυσόψαρο θέλει 40 λίτρα νερό και ότι είναι κατ' εξοχήν ψάρια που ΔΕΝ κάνουν σε γυάλες..?

Μην κοιτάς τι κάνουν, τι λένε και πως πουλάνε τα μαγαζιά ή τι κάνει πολύς άσχετος κόσμος...

Μην το κάνεις αυτό, please... ;)

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΑΥΤΟ!ΝΑ 'ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕΣ!ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΑΠΟ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ(ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ), ΘΑ ΤΟ ΣΤΡΩΣΩ ΜΕ ΑΜΜΩΝΙΑ!ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΜΕ ΤΑ ΨΑΡΙΑ!

ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/aquastart.htm

ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ ΑΥΤΗ!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήλθες Fantazio!!!!

Καταρχάς καλή αρχή με το ενυδρείο σου. Κατα δεύτερον συμφωνώ απόλυτα με την άποψη του dartman και θα σου πρότεινα και εγώ όπως και οι προηγούμενοι να ξεκινήσεις το στρώσιμο του ενυδρείου σου με την αμμωνία. Είναι ο πιο καλός τρόπος και αυτός με τον οποίο δεν ταλαιπωρείται κανένας ζωντανός οργανισμός. Όσο για τα καημένα τα χρυσοψαρα εάν η φίλη σου τα έχει σε γυάλα καλό θα ήταν να αγόραζε ένα ενυδρειάκη για να ζούσαν εκεί καλύτερα. Κρίμα δεν είναι τα καημένα. B)

Δες και την υπογραφή του filoxenou και θα καταλάβεις εκτός από τους μονομάχους ισχύει και για τα χρυσόψαρα ;)

Πάντως σου εύχομαι καλή αρχή για ότι κι αν αποφασίσεις να κάνεις με το ενυδρείο σου και ότι και να χρειαστείς εδώ είμαστε για βοήθεια!

Καλή αρχή και πάλι :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Φάουλ!

Μην κοιτάς τι κάνουν, τι λένε και πως πουλάνε τα μαγαζιά ή τι κάνει πολύς άσχετος κόσμος...

Μην το κάνεις αυτό, please...  ;)

34581[/snapback]

Αυτό ισχύει ΚΑΙ για τον τρόπο που επιλέγεις να στρώσεις το ενυδρείο σου.

Επίσης στο http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/Ammonia.htm

αναφέρει και αυτό:

"Ένα πολύ σημαντικό πλεονέκτημα που έχει η διαδικασία στρωσίματος με αμμωνία, εκτός του ότι δεν βασανίζονται κάποια άτυχα ψαράκια και αποφεύγονται οι θάνατοί τους, είναι ότι όταν ολοκληρωθεί η όλη διαδικασία, οι αποικίες ωφέλιμων βακτηριδίων που θα έχουν δημιουργηθεί στο ενυδρείο θα είναι κατά πολύ περισσότερες απ’ ότι με τον κλασσικό τρόπο στρωσίματος με ψάρια."

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

ΔΗΛΑΔΗ ΛΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕ ΑΜΜΩΝΙΑ?ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΑ ΚΑΡΒΟΥΝΑΚΙΑ ΝΑ ΜΗ ΓΕΜΙΣΩ ΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΤΡΩΣΩ ΜΕ ΑΥΤΟ?ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΜΩΝΙΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΩ (ΤΑ ΚΑΡΒΟΥΝΑΚΙΑ) ΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΒΛΕΨΩ?ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΤΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ?ΕΠΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΛΕΩ ΘΑ ΣΤΡΩΣΩ ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΕ ΑΜΜΩΝΙΑ ΚΑΙ ΤΕΣΤ!!!

Link to comment
Share on other sites

Τον άνθρακα μπορείς να τον βάλεις για μια δυο μέρες στην αρχή και να μην βάλεις αντιχλώριο!

Ο άνθρακας θα καθαρίσει το νερό από αυτό και παράλληλα θα κάνει και έναν χημικό καθαρισμό που τον θεωρώ αρκετά σημαντικό!

Το στρώσιμο με την αμμωνία ξεκινάει μετά και είναι ο καλύτερος τρόπος για να κάνεις το φίλτρου σου ενεργό και αξιόπιστο!

Σου προτείνω να ακολουθήσεις τις οδηγίες του άρθρου και ότι απορία έχεις ρωτάς!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

ara den paei katholoy xamenos o anthrakas apo osa katalaba!

meta omws tis 2-3 meres pou tha doylepsei o anthrakas, ton bgazw kai ti bazw sth thesh toy?h seira poy tha mpoyn ta ylika toy filtrou(anaferontai se ena post sthn trith selida) einai swsth?an nai, poy tha mpei to neo yliko pou tha antikatasthsei ton anthraka kai poio prepei na einai?

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά!

Τον άνθρακα αφού στεγνώσει τον κρατάς μετά τις δύο μέρες και σε περίπτωση ασθένειας θα τον βάλεις για να καθαρίσεις το νερό απ’ τα φάρμακα!

Καλό είναι να έχεις άνθρακα στο σπίτι σου, αλλά όχι μόνιμα στο φίλτρο σου!

Το φίλτρο σου προτείνω να το στήσεις ως εξής:

Είσοδος νερού

Υαλοβάμβακας

Σφουγγάρια

Μακαρόνι

Έξοδος νερού

Link to comment
Share on other sites

Η ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΜΕ ΟΝ ΜΑΝΘΡΑΚΑ ΕΙΝΑΙ:

(ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ)

--->ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑΣ

--->ΜΠΛΕ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ

--->ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑΣ

--->ΑΝΘΡΑΚΑΣ*

--->ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑΣ

ΓΕΜΙΖΩ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ 2-3 ΗΜΕΡΕΣ!ΒΓΑΖΩ ΤΟΝ ΑΝΘΡΑΚΑ, ΒΑΖΩ SUBSTRACT PRO ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΟΤΙΒΟ ΣΤΗΣΙΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ,*,ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΣ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕ ΤΟ SUBSTRACT PRO.ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

Το βρίσκω πολύ καλό το όλο στήσιμο!

Πρόσεξε μόνο να μην τραβήξει τίποτα ίνες υαλοβάμβακα η αντλία του νερού και έχεις προβλήματα!

Το τελευταίο στρώμα μπορείς να το αφαιρέσεις!

Μετά από την αποχλωρίωση του νερού ξεκινάς στρώσιμο με αμμωνία!

Περιμένουμε τις εξελίξεις!

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΕ!

-ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΑΠΟΧΛΩΡΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ?

-ΑΝ ΝΑΙ, ΤΟΤΕ ΕΦΟΣΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΘΑΡΗ ΑΜΜΩΝΙΑ?

-ΤΙ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙ ΝΑ ΠΑΡΩ?

ΜΕΓΑΛΟ Ή ΜΙΚΡΟ?

ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΦΙΛΤΡΑ ΤΗΝ ΡΙΧΝΩ Ή ΣΤΟ ΝΕΡΟ?

ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΕΡΓΟ ΑΝΘΡΑΚΑ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΜΩΝΙΑ?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι σε μια ώρα σχεδόν καθάρισε τι εννοείς;

Αμμωνία θα βρεις στο φαρμακείο!

Νομίζω ότι τα 200 ml είναι μια χαρά!

Την αμμωνία την βάζεις στο νερό και μετράς πόση θα βάλεις (και το σημειώνεις)!

Κάνεις πάντα μετρήσεις για να δεις που βρίσκεσαι!

Το άνθρακα θα τον βγάλεις και θα τον αφήσεις να στεγνώσει (για μελλοντική χρήση)!

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΩΛΟ!ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟ ΑΠΟ ΘΟΛΟΥΡΕΣ,ΚΤΛ ΑΠΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΕΣ ΦΥΣΑΛΙΔΕΣ ΚΟΛΛΗΜΕΝΕΣ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΩΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΩΝ ΤΟΥ ΓΥΑΛΙΟΥ!ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟΝ ΑΝΘΡΑΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

Τον άνθρακα να τον βγάλεις αύριο για να σιγουρευτείς ότι έχει απομακρυνθεί όλο το χλώριο!

Οι φυσαλίδες θα φύγουν μόνες τους!

Αφού βάλεις τα υλικά που ανέφερες στον υπόλοιπο χώρο που μένει μπορείς να βάλεις μακαρόνι!

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΣΟ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΤΟ ΜΑΚΑΡΟΝΙ?ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ...ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΤΟ SUBSTRACT PRO!ΤΙ ΚΟΣΤΟΣ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΤΟ SUBSTRACT PRO ΣΥΝΟΛΙΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

Το μακαρόνι που αναφέρεις θεωρείτε από τα καλύτερα και με την μεγαλύτερη διάρκεια ζωής!

Για τα τεστ μπορείς να δεις τι προσφέρει η κάθε εταιρία και να κρίνεις ανάλογα με την τσέπη σου!

Τιμές δεν μπορώ να σου πω μια και δεν γνωρίζω (και δεν είναι ίδιες σε όλα τα καταστήματα) μια βόλτα στην αγορά θα σε διευκολύνει και θα μπορείς να επιλέξεις αυτό που σου ταιριάζει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...