Jump to content

Ξεκινώντας από το Μηδεν!


Recommended Posts

THANKS!ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΣΤ?ΞΕΡΕΤΕ?ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 35 ΝΟΜΙΖΩ!ΘΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΜΙΑ 50αρα ΣΙΓΟΥΡΑ!ΦΙΛΕ ΖΟΡΜΠΑ ΕΔΩ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΟ ΠΑΝΔΟΧΕΙΟ ΝΕΡΟΥ!ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΣΗ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

THANKS!ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΣΤ?ΞΕΡΕΤΕ?ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 35 ΝΟΜΙΖΩ!ΘΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΜΙΑ 50αρα ΣΙΓΟΥΡΑ!ΦΙΛΕ ΖΟΡΜΠΑ ΕΔΩ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΟ ΠΑΝΔΟΧΕΙΟ ΝΕΡΟΥ!ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΣΗ!

34763[/snapback]

Ανάλογα τα τέστς μπορεί κάποιο να αποτελείται απο 1, 2 ή ακόμη και 3 αντιδραστήρια(μπουκαλάκια). Το τέστ της Sera για την αμμωνία για παράδειγμα αποτελείται απο 3. Τα τέστς με 1 ή 2 μπουκαλάκια κοστίζουν συνήθως λιγότερο. Μιλάω πάντα απο προσωπική εμπειρία, μπορεί να μην είναι απόλυτο..

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα παιδια στο νεοφτιαγμενο και ανανεωμενο site!

ΕΚΑΝΑ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟΥ ΣΤΩΣΙΜΑΤΟΣ ΜΕ ΑΜΜΩΝΙΑ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΑ ΒΑΚΤΗΡΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΤΟ ΠΕΤ ΣΟΠ!ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑ?ΕΚΑΝΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΝΟ2+ΝΟ3 ΚΑΙ Η ΑΜΜΩΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΑ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ!ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΕΤ-ΣΟΠΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΡΙΞΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΟΣΗ ΑΚΟΜΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΕΤΟΙΜΑ ΒΑΚΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΨΑΡΙ!ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ?ΚΑΛΑ ΒΑΔΙΖΩ?ΕΑΝ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ή ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΤΟ!ΑΛΛΩΣΤΕ ΣΤΟ AQUAZONE ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΤΟΥ FORUM ΟΦΕΙΛΩ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ "ΑΘΛΗΜΑ"!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε να το διανοηθείς!

Δεν υπάρχει περίπτωση σε 1-2 ημέρες να στρώσει ενυδρείο, πλην της περίπτωσης να βάλεις έτοιμη ολοκληρωμένη αποικία από άλλο στρωμένο ενυδρείο...

Μην ακούς τι λένε οι μαγαζάτορες.

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ?ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΩΣΤΕΣ!ΛΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ?ΑΦΟΥ ΟΙ ΕΤΟΙΜΕΣ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ ΒΑΚΤΗΡΙΩΝ ΠΟΥ ΕΡΙΞΑ ΕΠΙΤΑΧΥΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε να το διανοηθείς!

Δεν υπάρχει περίπτωση σε 1-2 ημέρες να στρώσει ενυδρείο, πλην της περίπτωσης να βάλεις έτοιμη ολοκληρωμένη αποικία από άλλο στρωμένο ενυδρείο...

Μην ακούς τι λένε οι μαγαζάτορες.

Συμφωνω απολυτα.Οχι βιασηνη στις κινησεις σου.ΥΠΟΜΟΝΗ!!

Εχεις καιρο ακομα για να βαλεις μεσα ψαρακι. ;)B)

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΝΥΣΗΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΤΑ ΜΗΚΟΣ ΤΩΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΩΝ ΣΤΡΩΣΕΙΣ "ΘΟΛΟΥΡΑΣ" ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΕΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ!Η ΑΛΓΗ ΠΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ?ΣΥΝΑΠΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ...ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΠΙΟ ΞΕΚΑΘΑΡΗ!ΟΣΟΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ,ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ...ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ!ΟΚ!ΔΕΝ ΒΟΙΑΖΟΜΑΙ ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΤΟ ΕΞΗΓΕΙΣ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΕΣ?!!!

post-1788-1157303098_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επιταχύνουν, αλλά όχι τόσο. Απλά βοηθάνε λίγο. Οταν λες καλές μετρήσεις, τι εννοείς? (αναλυτικά όμως...)

Πόσες ημέρες το στρώνεις?

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω τι τεστ εχεις?Το ενυδρειο για στρωσιμο με αμμωνια πριν τον μηνα

δεν θα ειναι ΟΚ. ;)

Έγινε επεξεργασία - ioannis1
Link to comment
Share on other sites

Aquarium Pharmaceuticals Freshwater Master Test Kit ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΤΟ SUBSTRACT PRO!ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΔΟΣΗ ΒΑΚΤΗΡΙΑ!ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΕΙ ΔΟΚΙΜΑΖΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ "ΑΝΘΕΚΤΙΚΟ" ΨΑΡΑΚΙ!ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ?

ΠΡΩΤΑ,ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΤΟΝ ΕΝΕΡΓΟ ΑΝΘΡΑΚΑ..ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΜΠΗΚΕ KAI ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ ΤΟΥ FORUM.ΜΕΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΜΩΝΙΑ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ ΜΕ ΤΑ ΨΑΡΙΑ(ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ),ΕΡΙΞΑ ΤΗΝ ΑΜΜΩΝΙΑ ΕΛΕΓΧΑ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ(1,5 ΔΗΛΑΔΗ)ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΑΣ ΠΕΡΙ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ!ΕΡΙΞΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΤΟΙΜΑ ΒΑΚΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΟΣΗ...ΝΑ ΡΙΞΩ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΠΟΤΕ ΤΑ ΨΑΡΙΑ?ή ΝΑ ΜΗ ΡΙΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ!

--->ΔΕΙΤΕ ΛΙΓΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΩΝ ΤΖΑΜΙΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΓΗ(ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ POST).ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΜΙΑ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΗ ΣΑΣ...

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλέσω να μας κάνεις μια ανάλυση των διαδικασιών και των ενεργειών που έχεις κάνει μέχρι τώρα!

Έβαλες αμμωνία και ξεκίνησες με αυτή τη μέθοδο;

Μέτρησες αμμωνία στο 5;

Μέτρησες αμμωνία στο 5 και σήμερα λες ότι έχεις μηδέν;

Μπορώ να δεχτώ ότι με τα υγρά βακτήρια δημιουργείς συνθήκες παρόμοιες με το μπόλιασμα μόνο αν βάλεις αμμωνία και μετά από κάποιο Α διάστημα μετρήσεις αμμωνία και ΝΟ2 μηδέν και ΝΟ3 αυξημένα!

Τότε και μόνο τότε το φίλτρο σου λειτουργεί σωστά και ολοκληρωμένα!

Κατά συνέπεια, η άποψη μου είναι η εξής (κρίνεις και αποφασίζεις) συνεχίζεις το στρώσιμο με την μέθοδο της αμμωνίας (κανονικά όπως περιγράφεται στο άρθρο) παράλληλα μπορείς να προσθέτεις τα ενεργά βακτήρια για να επιταχύνεις την όλη διαδικασία (αλλά μόνο αυτό) και όταν οι μετρήσεις σου είναι σωστές τότε κάνεις την αλλαγή νερού και βάζεις τα ψάρια σου σταδιακά και πάντα με μετρήσεις για να σιγουρευτείς ότι όλα έγιναν όπως πρέπει!

Το θόλωμα του νερού μάλλον είναι κάποια έκρηξη βακτηρίων που έγινε ορατή με την χρήση των υγρών σκευασμάτων (πες μας μάρκα) και η οποία θα αποσυρθεί μόνη της σε μικρό χρονικό διάστημα!

Τον ενεργό άνθρακα φαντάζομαι ότι τον έχεις βγάλει από το φίλτρο σου!

Link to comment
Share on other sites

ΤΟΝ ΑΝΘΡΑΚΑ ΤΟΝ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΗΣΑ ΜΕ ΕΝΑ SUBTRACT PRO.ΛΟΙΠΟΝ,ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΑΜΜΩΝΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΝΙΤΡΙΚΑ,ΕΙΧΑΜΕ ΑΝΑΤΑΡΑΞΕΙΣ...ΟΛΑ ΒΑΔΙΖΟΥΝ ΟΠΩΣ ΤΟ ΑΡΘΡΟ...ΜΑΛΛΟΝ ΗΤΑΝ ΤΥΧΑΙΑ Η ΙΔΑΝΙΚΗ ΤΙΜΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ...ΑΥΤΟ ΚΑΝΩ...ΜΕ AΜΜΩΝΙΑ ΤΟ ΣΤΡΩΝΩ ΚΑΙ ΕΝΙΣΧΥΩ ΜΕ ΒΑΚΤΗΡΙΑ, ΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ!

Link to comment
Share on other sites

Κατά συνέπεια τώρα περιμένεις να ανεβούν τα ΝΟ2!

Τι εννοείς ότι είχες αναταράξεις;

Περιμένουμε να μας ενημερώσεις για τις εξελίξεις!

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΤΡΗΣΑ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΠΩΣ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΤΑ ΝΟ2 ΑΡΚΕΤΑ ΑΥΞΗΜΕΝΑ!ΑΥΤΟ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ?ΤΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ?ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ?ΠΟΣΟ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΝΕΝΑ ΨΑΡΙ?!!!ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΧΡΗΜΑΤΑ...

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που μετράς NO2 σημαίνει ότι έχουν αρχίσει να εδραιώνονται οι αποικίες βακτηρίων που διασπάνε την αμμωνία σε ΝΟ2! Το επόμενο βήμα είναι να δημιουργηθούν αντίστοιχες αποικίες για την διάσπαση των πολύ βλαβερών ΝΟ2 σε σχετικά αβλαβές ΝΟ3! Αυτό επιτυγχάνετε με την διαδικασία που περιγράφει το άρθρο:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

«Κατά το στάδιο αυτό σταδιακά τα επίπεδα της αμμωνίας θα αρχίσουν να μειώνονται και παράλληλα να αυξάνουν υπερβολικά τα επίπεδα των νιτρωδών αλάτων. Οι μετρήσεις πλέον που πρέπει να κάνουμε από ημερήσιες γίνονται ανά 4 ημέρες. Σε ένα διάστημα 3ων περίπου εβδομάδων θα παρατηρήσουμε ότι τα νιτρώδη άλατα μειώνονται και αυξάνουν τα νιτρικά άλατα (ΝΟ3). Η όλη διαδικασία θα διαρκέσει περίπου 4 εβδομάδες.

• Προσθέτουμε ενεργό άνθρακα την τελευταία εβδομάδα ώστε να δεσμεύσει τυχόν χρωστικές / αρωματικές ουσίες που μπορεί να υπάρχουν στο νερό.

• Μόλις οι μετρήσεις μας έρθουν σε φυσιολογικά επίπεδα, δηλαδή

o ΝΗ3/ΝΗ4 = 0

o ΝΟ2 = 0

o

Κάνουμε μια μεγάλη αλλαγή νερού της τάξεως του 60% για να μειώσουμε τα νιτρικά άλατα (ΝΟ3)

• Το ενυδρείο είναι έτοιμο να υποδεχθεί ψάρια.»

Εσύ πόση αμμωνία έβαζες κάθε μέρα;

Link to comment
Share on other sites

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ...

---> ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ?ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΤΩΡΑ ή ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΑΡΓΟΤΕΡΑ?/ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ???ΕΞΗΓΗΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ SITE ΤΗΣ TETRA ΔΕΝ ΤΑ ΕΞΗΓΕΙ "ΚΑΛΑ" ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ!

THT.bmp

Link to comment
Share on other sites

Αντιχλώριο (aquasafe) έχεις πάρει ήδη αν δεν κάνω λάθος!

Τα υπόλοιπα δεν θα τα χρειαστείς άμεσα (και πάντα ανάλογα με τις ανάγκες σου)!

Τι σκέφτεσαι να βάλεις μέσα;

Link to comment
Share on other sites

OXI TO AQUASAFE ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ ΤΗΣ ASTRA AQUARISTIC.ΝΑ ΡΙΞΩ ΤΩΡΑ?ΕΡΙΞΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ...ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΡΧΑΣ "ΕΥΚΟΛΑ", ΧΩΡΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ.

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑ:

1)ΡΟΔΟΣΤΟΜΟΥΣ

2)ΚΑΡΔΙΝΑΛΙΟΥΣ(ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ)

3)ΑΡΛΕΚΙΝΟΥΣ(50-50)

ΔΕΝ ΕΧΩ ΥΠΟΨΙΝ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΘΑ ΔΕΧΟΜΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΥΣ...

Link to comment
Share on other sites

Αντιχλώριο βάζεις μια φορά και μετά σε κάθε αλλαγή νερού!

Για την επιλογή των ψαριών έχω να σου προτείνω το παρακάτω link που έχει τα ψάρια που σε ενδιαφέρουν!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...ic=4976&hl=

Link to comment
Share on other sites

ΦΥΤΑ ΠΟΤΕ ΝΑ ΒΑΛΩ?ΛΕΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ANUBIA KAI KANENA CERATOPHYLLUM!ΑΠΟ ΕΝΑ ΛΕΣ ΝΑ ΒΑΛΩ?ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΥΚΝΟΦΥΤΕΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΑΝΕΠΑΡΚΕΣ...ΠΟΣΕΣ ΡΙΖΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ?ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΩΡΑ Ή ΑΡΓΟΤΕΡΑ???ΕΧΩ BALEI ΚΑΤΩ AQUALIT...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και να βαλεις φυτακια θα σε βοηθησουν και στο στρωσιμο !!! Τωρα το ποσα θα βαλεις αυτο ειναι καθαρα του γουστου σου ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Το υπόστρωμα δεν το ξέρω αλλά φαντάζομαι ότι θα σε καλύψει!

Σίγουρα θα βοηθήσεις πολύ το στρώσιμο του ενυδρείου αν βάλεις από τώρα φυτά και παράλληλα θα έχουν και λίγο χρόνο για να κάνουν ρίζες!

Αν τελικά αποφασίσεις να το κάνεις βιοτοπικό θα πρέπει να διαλέξεις ανάμεσα στα φυτά που υπάρχουν στην συγκεκριμένη περιοχή!

Κατά την γνώμη μου διάλεξε εύκολα φυτά (μπορείς να ανοίξεις ένα καινούργιο θέμα) και τουλάχιστον να καλύπτουν το ένα τρίτο του ενυδρείου (το θεωρώ ικανοποιητικό)!

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΟΡΙΑ!ΚΑΤΙ ΜΕΓΑΛΑ ΨΑΡΙΑ,ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ,ΠΟΥ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΑΠΑΓΑΛΟΨΑΡΑ ΠΩΣ ΤΑ ΛΕΝΕ????!!!!ΠΑΠΑΓΑΛΟΨΑΡΑ ΤΑ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ?ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΑ ΟΜΩΣ...!

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να ξερεις ποσα ψαρια θα βαλεις .Το ενυδρειο ειναι μικρο για τεραστια ψαρια.Φροντισε να υπαρχει ομοιογενεια στις συνθηκες νερου και στην κοινωνικοτητα τους.ΜΗΝ ενθουσιαζεσαι απο ενα ψαρι που θα δεις στην βιτρινα αν δεν ξερεις γι αυτο.Π.χ. εγω εχω ενα ενυδρειο στα ιδια λιτρα με το δικο σου και ηθελα να βαλω δισκουσ που τρελαινομαι για αυτους. Μολις ομως εμαθα ποσα λιτρα θελουν το ξεχασα γιατι δεν θελω να τυρανησω τα ψαρια.Σκοπος ειναι να τους παρεχεις ανετη ζωη

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΟ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΞΥΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ?ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΑΡΩ?ΛΕΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΙ ΕΔΩ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΩ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ ΣΤΟΝ ΠΕΤΣΟΠΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟΝ ....!

ΛΕΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ:

--->ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ ΚΑΙ ΚΟΥΡΤΙΝΑ ή ΚΥΚΛΟ ΓΙΑ ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΘΡΕΣ!!!!!!

--->ΞΥΛΟ

ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΕΝΤΑΞΕΙ,ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ

--->ΚΑΝΕΝΑ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΓΓΕΙΟ!!!

ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΟΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ,ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΥΠΩΣΤΕ ΒΟΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ,ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...