Jump to content

Ξεκινώντας από το Μηδεν!


Recommended Posts

Αν βάλεις φυτά δεν θα έχεις ανάγκη την αεραντλία!

Καλό θα είναι να την έχεις τοποθετήσει στο ενυδρείο σου εξ αρχής και να την έχεις για ώρα ανάγκης (αν και υπάρχει η πιθανότητα να βουλώσουν κάποιοι πόροι)!

Αγγεία δεν σου προτείνω να βάλεις μια και εκτός από κρυψώνες μπορούν να γίνουν και παγίδες για τα ψάρια σου (μιλάω εκ πείρας)!

Ειδικά ξύλα για το ενυδρείο θα βρεις στο κατάστημα που ψωνίζεις και θα πρέπει να τα βράσεις πριν τα βάλεις μέσα!

Οπότε αντί για αγγεία σου προτείνω να πάρεις μόνο ξύλα και να το κάνεις πιο αληθινό το όλο στήσιμο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΚΑΙ Η ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΤΑΘΕΟΠΟΙΗΘΟΥ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ.ΛΟΙΠΟΝ,ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ!Ο ΠΕΤΣΟΠΑΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΦΟΥ ΕΛΕΓΞΕ ΤΟ ΝΕΡΟ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΠΡΩΤΑ 2 ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΤΟΤΕ ΒΑΖΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΣΙΓΑ ΚΑΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΤΡΟΠΙΚΑ!ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΑΤΑ ΠΑΩ ΠΙΣΩ ΣΕ ΑΥΤΟΝ!ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΟΥ?ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΣΤΗΣΙΜΟ ΑΕΡΑΝΤΛΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΛΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΘΡΩΝ???!!!ΛΕΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΗΝ ΕΗΕΙΜ 100(http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.jsp?key=liniendetail_27594_ehen).ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ...

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις εσύ τον έλεγχο του ενυδρείου σου θα σου πρότεινα να κάνεις εσύ τις μετρήσεις με τα δικά σου τεστ και να μην βασίζεσαι σε κανέναν άλλο!

Πώς έστρωσες το ενυδρείο;

Παραπάνω λες ότι έβαλες αμμωνία και βακτήρια!

Δεν έχεις αγοράσει τα κατάλληλα τεστ;

Επίσης, λες ότι κάνεις μετρήσεις!

Μπορώ να πω ότι με έχεις μπερδέψει λίγο!

Γιατί να βάλεις ψάρια μετά από την προτροπή του καταστηματάρχη αφού μπορείς κάλλιστα να κάνεις τις μετρήσεις σου και να το διαπιστώσεις και μόνος σου!

Αν έχεις βάλει αμμωνία και έχεις ΝΟ2 & ΝΗ3-4 στο μηδέν και ΝΟ3 ανεβασμένα κάνεις μεγάλη αλλαγή νερού και βάζεις τα ψάρια σιγά σιγά και με καθημερινές μετρήσεις!

Δεν χρειάζεται να πάρεις άλλα ψάρια για «δοκιμή», θα βλέπεις τις μετρήσεις σου!

Επίσης, θα πάρεις κάποιο ψάρι που θα έχεις δει λίγο την συμπεριφορά του στο κατάστημα (να είναι αρκετά ζωηρό)!

Επέλεξες τα είδη και τον αριθμό τους;

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΟ ΜΕΤΡΗΣΑ ΕΝΝΟΟΥΣΑ

ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΟΚ!

ΜΕ ΑΜΜΩΝΙΑ ΚΑΙ ΒΑΚΤΗΡΙΑ!

ΤΑ ΕΧΩ ΤΑ ΤΕΣΤ Aquarium Pharmaceuticals Freshwater Master Test Kit!

ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ?ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΤΟ ΝΕΡΟ ΑΝ ΚΑΝΩ ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΡΙΞΩ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΟΓΙΚΟ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ,...?!!!

ΑΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΖΩ,ΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΖΩΗΡΟ ΨαΡΑΚΙ!ΕΤΣΙ???

ΛΕΩ ΝΑ ΒΑΛΩ:

-ΡΟΔΟΣΤΟΜΟΥΣ

-ΚΑΡΔΙΝΑΛΙΟΥΣ

-ΑΡΛΕΚΙΝΟΥΣ

-PARROT FISH(ΜΙΚΡΑ ΠΑΠΑΓΑΛΟΨΑΡΑ ΤΑ ΛΕΝΕ?)(ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ)!!!

ΠΕΙΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ή ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ...

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΩΣ ΠΗΓΕ Η ΧΘΕΣΙΝΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ?ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΕΡΘΩ...ΒΛΕΠΕΤΕ ΕΙΜΑΙ 500+ ΧΛΜ ΜΑΚΡΙΑ!ΚΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΨΑΡΑΚΙ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ?ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΕ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΒΓΑΛΕ ΚΑΤΙ ΑΣΠΡΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥ...ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΨΚ?ΚΑΙ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΛΙ ΥΓΙΕΣ.???ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ,ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΕΡΟΣ ΠΑΝΤΑ,ΜΟΛΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑΒΙΑΣ ΚΟΥΝΑ ΤΑ "ΠΤΕΡΥΓΙΑ"...ΚΤΛ!ΒΟΗΘΕΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!

post-1788-1160589513_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να μεγενθυνω την φωτο αν μπορεις ξαναβαλτην

Εναι τα στιγματα οσο το κεφαλι μιας καρφιτσας ή ειναι σαν να εχει αλευρωσει το ψαρι;

Τα υπολοιπα πως ειναι;

Link to comment
Share on other sites

ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΨΑΡΙΑ!ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΕΙΝΑΙΕΤΣΙ.ΑΝ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΕΙΔΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΠΙΟ ΚΙΝΗΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΚΕΙ...

Link to comment
Share on other sites

fantazio ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΑΣ "ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ" ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΚΑΙ ΛΕΩ ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΜΟΥ ΦΕΝΟΝΤΑΙ ΒΟΥΝΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΜΟΝΟΜΑΧΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥ ΠΑΡΩ ΤΩΡΑ 20ΛΙΤ.ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΨΑΡΙ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΠΟΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΣΕΡΡΕΣ ΚΑΙ ΕΔΩ ΟΛΑ ΤΑ PET SHOP ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΧΕΤΑ ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΑΛΕΣ ΕΠΑΦΕΣ.ΕΙΔΑ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΑΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΕΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΕΧΩ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΣΥΝΤΗΡΩ ΕΓΩ.ΜΟΥ ΦΕΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ.ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΕΚΤΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΠΟΣΟ ΘΑ ΣΟΥ ΒΓΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΑ ΨΑΡΙΑ?

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ. ;):blush::)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...