Jump to content

T.duboisi


nubair

Recommended Posts

Δεν το ρίχνεις κατ' ευθείαν στο ενυδρείο, μουλιάζεις μέσα στο σιρόπι την τροφή (εγώ μούλιαζα στο σιρόπι spiroulina flakes), και ρίχνεις την τροφή στο ενυδρείο για να σιγουρευτείς οτι η μετρονιδαζόλη θα πάει στο στομάχι του ψαριού.

Έγινε επεξεργασία - nikosm1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν το ρίχνεις κατ' ευθείαν στο ενυδρείο, μουλιάζεις μέσα στο σιρόπι την τροφή (εγώ μούλιαζα στο σιρόπι spiroulina flakes), και ρίχνεις την τροφή στο ενυδρείο για να σιγουρευτείς οτι η μετρονιδαζόλη θα πάει στο στομάχι του ψαριού.

Απ'τα πρώτα συμπτώματα του bloat είναι η απώλεια όρεξης απ'το ψάρι. Δεν θα δεχτεί έτσι το φάρμακο, γι'άυτό πρέπει να μπει στο ενυδρείο.

;)

Link to comment
Share on other sites

Eχεις κανει ετσι θεραπεια σε ψαρια με Malawi bloat;

Έχω κάνει θεραπεία σε Tropheus που μόλις αγοραστήκανε. Στην αρχή για προληπτικούς λόγους , αλλά και αργότερα όταν ένα αρώστησε και το οποίο τελικά θεραπεύτηκε.

Απ'τα πρώτα συμπτώματα του bloat είναι η απώλεια όρεξης απ'το ψάρι. Δεν θα δεχτεί έτσι το φάρμακο, γι'άυτό πρέπει να μπει στο ενυδρείο.

;)

Ούτως ή άλλως από τα flakes η μετρονιδαζόλη περνάει και στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο τον τροπο θεραπειας δηλαδη τον διαβασες σε καποιο σαιτ,στον ειπε καποιος,η δοκιμασες απο μονος σου;

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με αυτή τη μέθοδο. Η ασθένεια εξελίσσεται πολύ γρήγορα (δεν μιλαμε για προληπτική χρήση πριν από την εισαγωγή των ψαριών στο ενυδρείο) και η ποσότητα που μπαίνει μαζί με την τροφή δεν θα κάνει τίποτα. Το μόνο που θα πετύχουμε είναι να μένει τροφή στον βυθό που θα επιβαρύνει την ποιότητα του νερού.

;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει θεραπεία σε Tropheus που μόλις αγοραστήκανε. Στην αρχή για προληπτικούς λόγους , αλλά και αργότερα όταν ένα αρώστησε και το οποίο τελικά θεραπεύτηκε.

Ούτως ή άλλως από τα flakes η μετρονιδαζόλη περνάει και στο νερό.

Συγνώμη αλλά γιατί να δώσεις μετρονιδαζόλη για προληπτικούς λόγους ;;

;)

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με αυτή τη μέθοδο. Η ασθένεια εξελίσσεται πολύ γρήγορα (δεν μιλαμε για προληπτική χρήση πριν από την εισαγωγή των ψαριών στο ενυδρείο) και η ποσότητα που μπαίνει μαζί με την τροφή δεν θα κάνει τίποτα. Το μόνο που θα πετύχουμε είναι να μένει τροφή στον βυθό που θα επιβαρύνει την ποιότητα του νερού.

;)

Δεν στεκει αυτο.Αν ακολουθηθει λαθος διτροφη,τα ψαρια θα νοσησουν.(Ειδικα οταν μιλαμε για tropheus)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο τον τροπο θεραπειας δηλαδη τον διαβασες σε καποιο σαιτ,στον ειπε καποιος,η δοκιμασες απο μονος σου;

Οι πηγές μου για οποιοδήποτε θέμα αφορά τα tropheus μέχρι τώρα είναι :

http://www.trophs.com

http://www.cichlid-forum.com/articles/tropheus_corner.php

http://tropheusfanatics.invisionzone.com/

http://www.destin-tanganyika.com/

http://www.gtroph.fr/forum/portal.php

Peter Schupke : Aqualog African Cichlids II, Tanganyika I Tropheus

Ad Konings Back to Nature: Guide to Tanganyika Cichlids

Link to comment
Share on other sites

Επίσης

http://www.associatepublisher.com/e/t/tr/tropheus.htm

"..........................Bloat is a very common disease with these fish and can be very destructive. If your Tropheus are still eating, Metronidazole-soaked food seems to be the most effective treatment.

....................................."

Link to comment
Share on other sites

Επίσης

http://www.associatepublisher.com/e/t/tr/tropheus.htm

"..........................Bloat is a very common disease with these fish and can be very destructive. If your Tropheus are still eating, Metronidazole-soaked food seems to be the most effective treatment.

....................................."

Αυτό που σου είπα παραπάνω. Το πρόβλημα είναι ότι το ψάρι που έχει bloat δεν τρώει.

;)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης

http://www.associatepublisher.com/e/t/tr/tropheus.htm

"..........................Bloat is a very common disease with these fish and can be very destructive. If your Tropheus are still eating, Metronidazole-soaked food seems to be the most effective treatment.

....................................."

Εαν καταφερεις να ταισεις ψαρι με bloat μπραβο σου.Αλλα το θεωρω απιθανο.Και το ιδιο το αρθρο λεει ''if''......Να διαλυθει η ποσοτητα φαρμακου μεσα στο νερο και να σωσεις το ψαρι,ειναι επισης πρακτικα αδυνατο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εαν καταφερεις να ταισεις ψαρι με bloat μπραβο σου.Αλλα το θεωρω απιθανο.Και το ιδιο το αρθρο λεει ''if''......Να διαλυθει η ποσοτητα φαρμακου μεσα στο νερο και να σωσεις το ψαρι,ειναι επισης πρακτικα αδυνατο. ;)

Στα παραπάνω κατέθεσα την δική μου εμπειρία όσο αφορά την χρήση με επιτυχία ενός σκευάσματος.

Από κεί και πέρα ο καθένας έχει τις γνώσεις και την εμπειρία του να αξιοποιήσει κάθε πληροφορία για την συντήρηση αυτών των υπέροχων ψαριών. Εξ άλλου αυτός είναι ο στόχος!

Link to comment
Share on other sites

Στα παραπάνω κατέθεσα την δική μου εμπειρία όσο αφορά την χρήση με επιτυχία ενός σκευάσματος.

Από κεί και πέρα ο καθένας έχει τις γνώσεις και την εμπειρία του να αξιοποιήσει κάθε πληροφορία για την συντήρηση αυτών των υπέροχων ψαριών. Εξ άλλου αυτός είναι ο στόχος!

Έτσι ακριβώς ;)

Συζήτηση κάνουμε και κάθε φίλος μπορεί να αξιολογήσει τι είναι καλύτερο για την περίπτωση του.

;)

Link to comment
Share on other sites

Στα παραπάνω κατέθεσα την δική μου εμπειρία όσο αφορά την χρήση με επιτυχία ενός σκευάσματος.

Από κεί και πέρα ο καθένας έχει τις γνώσεις και την εμπειρία του να αξιοποιήσει κάθε πληροφορία για την συντήρηση αυτών των υπέροχων ψαριών. Εξ άλλου αυτός είναι ο στόχος!

Το ιδιο εκανα και εγω,σε α ενικο μιλησα.Και πιστεψε με,αυτον στοχο εχουμε ολοι μας εδω και χρονια που συμμετεχουμε στο φορουμ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά γιατί να δώσεις μετρονιδαζόλη για προληπτικούς λόγους ;;

;)

Σωκράτη η προληπτική χορήγηση μετρονιδαζόλης σε νέα εισαγωγή tropheus σε νέο ενυδρείο είναι κάτι που απ' ότι φαίνεται από κάποιους προτείνεται σε αμερικάνικα forum. Σε κάποιο θέμα, στο trophs.com νομίζω, είχα διαβάσει ότι πριν αν φέρεις τα ψάρια σπίτι αγόρασε πρώτα τη μετρονιδαζόλη.

Στο cichlid-forum.com αναφέρεται ότι ταΐζουμε τα νεοεισαχθέντα με τροφή βουτηγμένη στο φάρμακο για προληπτικούς λόγους.

Είναι μια πρακτική που απ' ότι φαίνεται οι Αμερικανοί υιοθετούν αβίαστα σε αντίθεση με εμάς (τους ΄'Ελληνες) που με πολλή σκέψη και σκεπτικισμό δίνουμε φάρμακα στα ψάρια μας (σωστά) αλλά πολύ εύκολα οδηγούμαστε στην υπερφαρμακία όταν πρόκειται για μας τους ίδιους και τα παιδιά μας (άσχετο αλλά τροφή για σκέψη ;):thumbup::blink: ).

Όταν λοιπόν πρόκειται για νέο κοπάδι προφανώς η παραπάνω μέθοδος μπορεί να λειτουργήσει προληπτικά αν θέλει κανείς να υιοθετήσει αυτή την πρακτική. Στα ήδη άρρωστα όμως πράγματι θα έχεις πρόβλημα να τα ταΐσεις αφού ούτως ή άλλως δεν.....

Νομίζω ότι η παρέμβαση του φίλου nikosm1 είναι ενδιαφέρουσα αφού βάζει λίγο στη κουβέντα μια άλλη βάση αν θέλετε για να συζητήσουμε (λίγο εκτός θέματος βέβαια αφού εδώ έχουμε το συγκεκριμένο πρόβλημα) για τη χρησιμότητα της προληπτικής χορήγησης του φαρμάκου σε νέο ενυδρείο - κοπάδι tropheus.

Link to comment
Share on other sites

Ανδρεα με το φαρμακο αυτό έκανα θεραπεια στα ψαρια του θαλασσινου ενυδρειο.

Και μαλιστα σε καραντινα...

Που θελω να καταλήξω.... μηπως επηρεαζει τη βιολογια??

Link to comment
Share on other sites

Ανδρεα με το φαρμακο αυτό έκανα θεραπεια στα ψαρια του θαλασσινου ενυδρειο.

Και μαλιστα σε καραντινα...

Που θελω να καταλήξω.... μηπως επηρεαζει τη βιολογια??

Η μετροδιναζόλη δεν επηρεάζει την βιολογία του ενυδρείου.

;)

Link to comment
Share on other sites

Η μετροδιναζόλη δεν επηρεάζει την βιολογία του ενυδρείου.

;)

Σωστοτερο θα ηταν να πουμε πως ο βαθμος στον οποιο την επηρεαζει δεν ειναι ανησυχητικος,και καθόλα αναστρεψιμος. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...