Jump to content

Controller Θέρμανσης (πχ Eliwell), και με ρύθμιση ανά ώρα του 24ώρου?


georgemarousi

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! :thumbup:

Λοιπόν αν και έψαξα αρκετά καλά το forum, δεν βρήκα κάπου αυτό που σκέφτομαι..

Για την ακρίβεια σκέφτομαι για Controller θερμοκρασίας ο οποίος θα μου επιτρέψει να εκμεταλλευτώ όσο γίνεται το νυχτερινό τιμολόγιο της ΔΕΗ.. Αφορά αρκετά λίτρα ώστε να έχει και αρκετό νόημα η προσπάθεια για εξοικονόμηση ενέργειας (περίπου 550 - σχέδια που κάνω... ;) ), και η λογική είναι η εξής:

Να μπορώ από τον controller τα όρια θερμοκρασίας, να τα ορίζω συναρτήσει των ωρών του 24ώρου, με τη λογική ότι στις ώρες νυχτερινού - ή και πρίν τη λήξη τους, αναλόγως δοκιμών, αδράνειας κλπ θα φανεί αυτό - θα μπορώ να ρυθμίζω για πχ 1 βαθμό υψηλότερη θερμοκρασία, ώστε ιδανικά να λειτουργούν τότε οι θερμοστάτες (ή κυρίως τότε), μειώνοντας τις ανάγκες τους σε ώρες υψηλής χρέωσης όπου η ρύθμιση θα είναι πχ 1 βαθμό χαμηλότερη.

( "Το ωράριο εφαρμογής του Μειωμένου (Νυκτερινού) Τιμολογίου είναι :

1. Για τους Οικιακούς πελάτες :

1α . τμηματικό για τη Χειμερινή περίοδο (1 Νοεμβρίου έως 30 Απριλίου) από 02.00 έως 08.00 και από 15.30 έως 17.30")

Έχω σκεφτεί ήδη μια "μπακάλικη" πατέντα με συνδυασμό 2 Eliwell, με τον καθένα να ελέγχει τους δικούς του θερμοστάτες, δεν ξέρω όμως αν θα μπορούσα να ελέγξω τον δεύτερο, με τον οποίο θα θέλω να δουλεύω τις "νυχτερινές" ώρες με λίγο αυξημένη θερμοκρασία, πχ δίνοντάς του ρεύμα μόνο τις ώρες νυχτερινού (???) - ή έτσι θα "ξεπρογραμματίζεται"??? :hysterical::thumbup:

Να σημειώσω ότι λόγο έλλειψης εμπειρίας δεν έχω καμία εμπειρία στη απόδοση θερμοστατών / μεταβολή θερμοκρασίας συναρτήσει λίτρων και θερμοκρασίας δωματίου (εκτός διαβάσματος και όπου έτυχε να συναντήσω περί θερμοστατών) αλλά η σκέψη μου γίνεται σε γενικές γραμμές αρχικά.. ελπίζω να προκύψει κάποια χρήσιμη ιδέα γιατί .. ο χειμώνας έρχεται, η κρίση προχωρά και το ρεύμα θα αυξηθεί κι άλλο!!!!! :thumbup:

Τις γνώμες σας λοιπόν ή τις εναλλακτικές ιδέες σας!!!!!! :D

Υπάρχει τέτοιος θερμοστάτης / ή μπορούμε έξυπνα να τον προσομοιώσουμε?

υγ: υπάρχουν ήδη ηλεκτρονικοί θερμοστάτες όπου προγραμματίζεται η θέρμανση της οικίας με προγραμματισμό ορισμού θερμοκρασίας ανάλογα με την ημέρα / ώρα της εβδομάδας. Θα μπορούσε κάτι τέτοιο να προσαρμοστεί για χρήση σε ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! :thumbup:

Λοιπόν αν και έψαξα αρκετά καλά το forum, δεν βρήκα κάπου αυτό που σκέφτομαι..

Για την ακρίβεια σκέφτομαι για Controller θερμοκρασίας ο οποίος θα μου επιτρέψει να εκμεταλλευτώ όσο γίνεται το νυχτερινό τιμολόγιο της ΔΕΗ.. Αφορά αρκετά λίτρα ώστε να έχει και αρκετό νόημα η προσπάθεια για εξοικονόμηση ενέργειας (περίπου 550 - σχέδια που κάνω... ;) ), και η λογική είναι η εξής:

Να μπορώ από τον controller τα όρια θερμοκρασίας, να τα ορίζω συναρτήσει των ωρών του 24ώρου, με τη λογική ότι στις ώρες νυχτερινού - ή και πρίν τη λήξη τους, αναλόγως δοκιμών, αδράνειας κλπ θα φανεί αυτό - θα μπορώ να ρυθμίζω για πχ 1 βαθμό υψηλότερη θερμοκρασία, ώστε ιδανικά να λειτουργούν τότε οι θερμοστάτες (ή κυρίως τότε), μειώνοντας τις ανάγκες τους σε ώρες υψηλής χρέωσης όπου η ρύθμιση θα είναι πχ 1 βαθμό χαμηλότερη.

( "Το ωράριο εφαρμογής του Μειωμένου (Νυκτερινού) Τιμολογίου είναι :

1. Για τους Οικιακούς πελάτες :

1α . τμηματικό για τη Χειμερινή περίοδο (1 Νοεμβρίου έως 30 Απριλίου) από 02.00 έως 08.00 και από 15.30 έως 17.30")

Έχω σκεφτεί ήδη μια "μπακάλικη" πατέντα με συνδυασμό 2 Eliwell, με τον καθένα να ελέγχει τους δικούς του θερμοστάτες, δεν ξέρω όμως αν θα μπορούσα να ελέγξω τον δεύτερο, με τον οποίο θα θέλω να δουλεύω τις "νυχτερινές" ώρες με λίγο αυξημένη θερμοκρασία, πχ δίνοντάς του ρεύμα μόνο τις ώρες νυχτερινού (???) - ή έτσι θα "ξεπρογραμματίζεται"??? :hysterical::thumbup:

Να σημειώσω ότι λόγο έλλειψης εμπειρίας δεν έχω καμία εμπειρία στη απόδοση θερμοστατών / μεταβολή θερμοκρασίας συναρτήσει λίτρων και θερμοκρασίας δωματίου (εκτός διαβάσματος και όπου έτυχε να συναντήσω περί θερμοστατών) αλλά η σκέψη μου γίνεται σε γενικές γραμμές αρχικά.. ελπίζω να προκύψει κάποια χρήσιμη ιδέα γιατί .. ο χειμώνας έρχεται, η κρίση προχωρά και το ρεύμα θα αυξηθεί κι άλλο!!!!! :thumbup:

Τις γνώμες σας λοιπόν ή τις εναλλακτικές ιδέες σας!!!!!! :D

Υπάρχει τέτοιος θερμοστάτης / ή μπορούμε έξυπνα να τον προσομοιώσουμε?

υγ: υπάρχουν ήδη ηλεκτρονικοί θερμοστάτες όπου προγραμματίζεται η θέρμανση της οικίας με προγραμματισμό ορισμού θερμοκρασίας ανάλογα με την ημέρα / ώρα της εβδομάδας. Θα μπορούσε κάτι τέτοιο να προσαρμοστεί για χρήση σε ενυδρείο;

Aκομα και τιποτα να μην κανεις,τις νυχτες παντα πεφτει η θερμοκρασια απο λιγο εως πολυ,οποτε και εκεινες τις ωρες δουλευουν περισσοτερο.

Δεν ειναι και οτι καλυτερο για τα ψαρια σου να κανεις αυξομειωσεις στη θερμοκρασια καθε μερα,πχ τη μερα 1 βαθμο κατω και το βραδυ ενα βαθμο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Aκομα και τιποτα να μην κανεις,τις νυχτες παντα πεφτει η θερμοκρασια απο λιγο εως πολυ,οποτε και εκεινες τις ωρες δουλευουν περισσοτερο.

Δεν ειναι και οτι καλυτερο για τα ψαρια σου να κανεις αυξομειωσεις στη θερμοκρασια καθε μερα,πχ τη μερα 1 βαθμο κατω και το βραδυ ενα βαθμο πανω.

Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου! :D Ναι το έχω υπ'όψιν ότι θα λειτουργεί περισσότερο το βράδυ.. σίγουρα ισχύει, και σε γενικές γραμμές είναι θετικό..

όμως αν ο θερμοστάτης δουλέψει 7:00 - 10:00 το πρωί για να συντηρήσει μια θερμοκρασία, δε θα ήταν καλύτερα να δούλευε έως τις 03:00 - 7:00 για το ίδιο έργο, με τη μειωμένη χρέωση, αν θα μπορούσε να "προγραμματιστεί" κάτι τέτοιο;

Έστω αντί για 1 βαθμό αν αυτό ήταν 0.5 βαθμός για να δουλέψει κυρίως με το μειωμένο, αυτή η αλλαγή του μισού βαθμού στόχου για τη θέρμανση θα ενοχλούσε τα ψάρια; ή και κάτι λιγότερο; (στις πραγματικές συνθήκες δεν υπάρχει επίσης μια μικρή έστω διακύμανση στο 24ωρο:thumbup:;)

Επίσης, δεν ξέρω πόση είναι η "αδράνεια" για αλλαγή θερμοκρασίας σε 550 λίτρα.. Αυτό θα φανεί στην πράξη.. μήπως υπάρχει ανάλογη εμπειρία, για το πόσο δηλαδή μπορεί να μεταβληθεί η θερμοκρασία ανά χρονικό διάστημα σε 550 λίτρα ή αντίστοιχα ώστε να έχω μια γενική ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω επίσης ότι η χρέωση του κανονικού τιμολογίου είναι κλιμακούμενη, με κόστος περίπου από 0,09 έως 0,18 € / KWh, ενώ του νυχτερινού είναι σταθερή ανεξαρτήτως κατανάλωσης σε περίπου 0,05 €/KWh ;)

Δηλαδή μιλάμε για από περίπου 2 έως και πάνω από 3 φορές μικρότερη χρέωση αναλόγως κατηγορίας κατανάλωσης! :D Που νομίζω ότι για το hobby μας μετράει αρκετά!

Έγινε επεξεργασία - georgemarousi
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο...

Πώς ενεργοποιείτε η βραδινή τιμολόγηση της ΔΕΗ ?

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο...

Πώς ενεργοποιείτε η βραδινή τιμολόγηση της ΔΕΗ ?

Προϋποθέσεις χορήγησης & Δικαιολογητικά χορήγησης Νυχτερινού Τιμολογίου

Θα πρέπει να τοποθετηθεί από ηλεκτρολόγο, εάν δεν υπάρχει ήδη, ο αγωγός πρόσθετης εξυπηρέτησης (χρώματος μπλέ, διατομής 1,5 τετρ. χιλ.) μεταξύ του μετρητή της ΔΕΗ και του γενικού πίνακα της ηλεκτρικής σας εγκατάστασης. Μετά την εγκατάσταση ο ηλεκτρολόγος πρέπει να σας χορηγήσει μια "Υπεύθυνη Δήλωση Εγκαταστάτη Ηλεκτρολόγου", στην οποία θα αναφέρεται και αυτός ο αγωγός πρόσθετης εξυπηρέτησης.

Αφού ολοκληρωθούν οι σχετικές εργασίες από τον ηλεκτρολόγο χρειάζεται να υποβληθούν στη ΔΕΗ:

1. Αίτηση χορήγησης μειωμένου (νυχτερινού) τιμολογίου (έντυπο ΔΕΗ).

2. Υπεύθυνη Δήλωση Εγκαταστάτη Ηλεκτρολόγου, στην οποία εμφανίζεται ο αγωγός πρόσθετης εξυπηρέτησης

3. Αστυνομική ταυτότητα και να γνωρίζετε τα στοιχεία του ΑΦΜ σας.

4. Να καταβληθεί η σχετική συμμετοχή για τις δαπάνες στις οποίες υποβάλλεται η Επιχείρηση για τη χορήγηση του Μειωμένου (Νυκτερινού) Τιμολογίου.

(είναι από εδώ: http://www.dei.gr/Default.aspx?id=5095&nt=18)

Πιστεύω ότι μακροπρόθεσμα η διαδικασία αξίζει και με το παραπάνω..

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου! :P Ναι το έχω υπ'όψιν ότι θα λειτουργεί περισσότερο το βράδυ.. σίγουρα ισχύει, και σε γενικές γραμμές είναι θετικό..

όμως αν ο θερμοστάτης δουλέψει 7:00 - 10:00 το πρωί για να συντηρήσει μια θερμοκρασία, δε θα ήταν καλύτερα να δούλευε έως τις 03:00 - 7:00 για το ίδιο έργο, με τη μειωμένη χρέωση, αν θα μπορούσε να "προγραμματιστεί" κάτι τέτοιο;

Έστω αντί για 1 βαθμό αν αυτό ήταν 0.5 βαθμός για να δουλέψει κυρίως με το μειωμένο, αυτή η αλλαγή του μισού βαθμού στόχου για τη θέρμανση θα ενοχλούσε τα ψάρια; ή και κάτι λιγότερο; (στις πραγματικές συνθήκες δεν υπάρχει επίσης μια μικρή έστω διακύμανση στο 24ωρο:ninja::)

Επίσης, δεν ξέρω πόση είναι η "αδράνεια" για αλλαγή θερμοκρασίας σε 550 λίτρα.. Αυτό θα φανεί στην πράξη.. μήπως υπάρχει ανάλογη εμπειρία, για το πόσο δηλαδή μπορεί να μεταβληθεί η θερμοκρασία ανά χρονικό διάστημα σε 550 λίτρα ή αντίστοιχα ώστε να έχω μια γενική ιδέα;

Oσο περισσοτερα ειναι τα λιτρα τοσο μικροτερες ειναι οι μεταβολες της θερμοκρασιας.

Επισης οσο περισσοτερα watt ειναι οι θερμαντηρες τοσο πιο γρηγορα θα εχεις την επιθυμητη θερμοκρασια(προς τα πανω παντα).

Link to comment
Share on other sites

Η διακύμανση της θερμοκρασίας είναι πολύ σχετική και εξαρτάτε από το μέγεθος του ενυδρείου, το είδος του, και την θερμοκρασία-υγρασία του περιβάλλοντος.

Οι δύο πρώτοι είναι σταθεροί αλλά ο τρίτος παράγων αλλάζει καθημερινά αν όχι από ώρα σε ώρα.

Αυτό που λες δεν μπορεί να γίνει χωρίς να διακινδυνεύσεις σοβαρές αλλαγές θερμοκρασίας.

Link to comment
Share on other sites

Oσο περισσοτερα ειναι τα λιτρα τοσο μικροτερες ειναι οι μεταβολες της θερμοκρασιας.

Επισης οσο περισσοτερα watt ειναι οι θερμαντηρες τοσο πιο γρηγορα θα εχεις την επιθυμητη θερμοκρασια(προς τα πανω παντα).

Σίγουρα πολλά λίτρα = μικρές μεταβολές, και αυτό ακριβώς θα ήθελα να εκμεταλλευτώ.

Θα πειραματιζόμουν με περίπου 1watt/λίτρο να δω πόσο χρόνο θα χρειαζόταν να ανεβάσει πχ μισό βαθμό κελσίου..

Η διακύμανση της θερμοκρασίας είναι πολύ σχετική και εξαρτάτε από το μέγεθος του ενυδρείου, το είδος του, και την θερμοκρασία-υγρασία του περιβάλλοντος.

Οι δύο πρώτοι είναι σταθεροί αλλά ο τρίτος παράγων αλλάζει καθημερινά αν όχι από ώρα σε ώρα.

Αυτό που λες δεν μπορεί να γίνει χωρίς να διακινδυνεύσεις σοβαρές αλλαγές θερμοκρασίας.

Ναι εξαρτάται από αστάθμητους παράγοντες, παρόλα αυτά θα ήθελα να ακούσω με βάση κάποια εμπειρία σε αρκετά λίτρα για το τι μεταβολή και σε πόσο χρόνο έχουμε..

Να διακινδυνεύσω σοβαρές αλλαγές θερμοκρασίας πώς γίνεται; αφού την όποια άνοδο στις ρυθμίσεις για ώρες που θέλω θα την ορίσω και πάλι εγώ για πόση απόκλιση θα μιλάμε, πχ για 0,5 οC ή και για λιγότερο

Κάτι ακόμα, γνωρίζει κανείς στις πραγματικές συνθήκες τί αποκλίσεις θερμοκρασίας μπορεί να έχουμε σε ενα 24ωρο (πχ για κιχλίδες). Η γενικότερα τι απόκλιση στο 24ωρο είναι απολύτως ασφαλής για τα ψαράκια;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάτι ακόμα, γνωρίζει κανείς στις πραγματικές συνθήκες τί αποκλίσεις θερμοκρασίας μπορεί να έχουμε σε ενα 24ωρο (πχ για κιχλίδες). Η γενικότερα τι απόκλιση στο 24ωρο είναι απολύτως ασφαλής για τα ψαράκια;

up!

Η ΔΕΗ ακριβαίνει! ξέρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...