Jump to content

θαλασσινο


mamas

Recommended Posts

;)B):thumbup: καλημερα παιδια εχω ενα ενυδ 300 λιτρα.Μεσα εχει βραχο 12κιλα,αραγονιτη 2ποντους.red sea skimmer,serafil 1300,eheim 1000,και 1 φιλτρο eheim 600 με υαλοβαμβακα μεσα και ειναι συνδεμενη 1 λαμπα uv.Μαλον παω fish only ειμαι σε καλο δρομο?ευχαριστω που με διαβασατε. :D:D
Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό το καινούργιο ενυδρείο!

Ενημέρωνε μας για την εξέλιξη του! ;)

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό το καινούργιο ενυδρείο!

Ενημέρωνε μας για την εξέλιξη του! ;)

34172[/snapback]

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά τα πας.

Να θυμάσαι μόνο, σε περίπτωση που ο βράχος σου είναι ζωντανός, δεν θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ποτέ φάρμακα για θεραπεία ασθενειών των ψαριών.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο να το ολοκληρωσεις και καλη συνεχεια :thumbup::D

Περιμενουμε φωτογραφιουλες του ενυδρειου. ;)B)

Link to comment
Share on other sites

;)B):thumbup::D παιδια ευχαριστω παρα πολυ για ολα...........MAMAS....,.,.,..,,..,...,σε λιγο θα εχουμε και φοτο,οταν μαθω πως στελνουνε
Link to comment
Share on other sites

Τελικα mamas ο βραχος ειναι ζωντανος? Εαν ναι πας για Fish Only with Live Rock το οποιο ειναι πολυ πιο ομορφο και ενδιαφερων απο ενα fish only χωρις ζωντανο βραχο αλλα συγχρονος και πιο δυσκολο αφου δεν μπορεις να κανεις θεραπειες για ασθενειες των ψαριων...απο την αλλη βεβαια υπαρχει το προσθετο οφελος οτι αργοτερο μπορει ευκολα να μετατραπει σε ενα ενυδρειο Reef με καποιες αλλαγες στα ψαρια και στον εξοπλισμο...

Πες μας περισσοτερα πραγματα και βεβαια βαλε Photos !!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Φίλε mamas υπάρχουν φάρμακα χωρίς χαλκό πού θα σού κάνουν θεραπεία,

χωρίς να πάθει ο βράχος, τουλάχιστον σε εμένα δεν πειραξε τον βράχο,αλλά

μήν περιμένεις πολλά, αυτά δέν είναι δραστικά φάρμακα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε mamas υπάρχουν φάρμακα χωρίς χαλκό πού θα σού κάνουν θεραπεία,

χωρίς να πάθει ο βράχος, τουλάχιστον σε εμένα δεν πειραξε τον βράχο,αλλά

μήν περιμένεις πολλά, αυτά δέν είναι δραστικά φάρμακα!

Υπαρχουν φαρμακα που διαφημιζονται σαν reef-safe κτλ αλλα επειδη η χρηση φαρμακων με ασπονδυλα ποτε δεν ειναι οτι καλυτερο θα ηθελα να συζηταμε το καθε τι ανα περιπτωση ανεξαρτητα με το τι λεει η κατασκευαστρια εταιρια η το Pet shop! Πολυ προσοχη!!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν φαρμακα που διαφημιζονται σαν reef-safe κτλ αλλα επειδη η χρηση φαρμακων με ασπονδυλα ποτε δεν ειναι οτι καλυτερο θα ηθελα να συζηταμε το καθε τι ανα περιπτωση ανεξαρτητα με το τι λεει η κατασκευαστρια εταιρια η το Pet shop! Πολυ προσοχη!!

Θα συμφωνήσω και εγώ. Γνωρίζω δύο τουλάχιστον reef safe κατά δήλωση των εταιρειών, φάρμακα.

Από προσωπική μου εμπειρία, έχω διαπιστώσει ότι τα φάρμακα αυτά αφ' ενός δεν είναι δραστικά άρα και αποτελεσματικά, αφ' ετέρου δεν είναι 100% reef safe. Υπάρχουν κοράλλια, για παράδειγμα, που μπορεί να αντέξουν σε μια τέτοια θεραπεία, υπάρχουν όμως και αρκετά που δεν θα αντέξουν.

Όσον αφορά τις επιπτώσεις τους στο ζωντανό βράχο, μπορεί να μην έχουν άμεσα αρνητικά αποτελέσματα στις βακτηριδιακές αποικίες, αφού καταστρέφουν επιλεκτικά παράσιτα, αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε τι γίνεται με τους μικρούς οργανισμούς, που κατοικούν στο βράχο.

Όπως γνωρίζουμε, η βιολογική ικανότητα του βράχου, δεν βασίζεται αποκλειστικά στα αερόβια και αναερόβια βακτήρια, αλλά και στους μικρούς οργανισμούς και την άλγη.

Στα πρώτα ανοίκουν τα σκουλήκια, τα καρκινοειδή, οστρακόδερμα και ακόμα τα πολύ μικροσκοπικά κοπήποδα. Ειδικά τα κοπήποδα ανοίκουν στα παράσιτα.

Επίσης η μείωση των ποσοστών του οξυγόνου στο νερό και η μείωση της διαύγειας θα έχουν δυσμενή επίδραση στον αερόβιο μικρόκοσμο και στις φωτοσυνθετικές ανάγκες. Έμεσα δηλαδή, θα υπάρξουν δευτερογενείς επιδράσεις στην υγεία του βράχου, ιδιαίτερα αν η θεραπεία παρατείνεται.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...