Jump to content

Κατάσταση των φυτών μου


satrianius

Recommended Posts

Αγαπητοί μου φίλοι. Παρακάτω σας παραθέτω φωτογραφίες από τη σημερινή εικόνα του ενυδρείου μου. Είναι σε λειτουργία από τον Απρίλη του 2006.

Το μέγεθός του 96 λίτρα (81 καθαρά).

Έχει υπόστρωμα 3 πόντους αλλά δεν ξέρω τι μάρκα και τι ποιότητα(ήμουν παντελώς άσχετος και απλά είχα πει ότι θέλω να βάλω μέσα φυτά)..

Απάνω έχει 3 πόντους χαλίκι (το έχω τεστάρει με υδροχλωρικό οξύ)

Διακόσμηση 1 mopani

Τα φυτά μου είναι:

Anubia barteri var. nana

Anubia barteri var. Angustifolia

Anubia barteri var. barteri

Alternanthera reineckii ''lilacina''

Cladophora aegagropila

Hydrocotyle leucocephala

Vallisneria americana

Έχω και 2-3 άλλα που δεν μπορώ να προσδιορίσω τι είναι..

Τα ψαράκια είναι:

1 Pterophyllum scalare

1 Pearl Gourami

1 Dwarf Gourami

5 Lemon Tetras

4 Harlequin Rasbora

2 Black Widows

1 Liposarcus pardalis (Pleco)

Οι τιμές μέχρι πριν την προσθήκη CO2 ήταν:

NH3/4=0.0mg/l, NO2=0.0mg/l, NO3=20-30mg/l

PH>7.5, KH=7, GH=10

Μετά την προσθήκη CO2 έχω:

NH3/4=0.0mg/l, NO2=0.0mg/l, NO3=20-30mg/l

PH=7.0-7.1, KH=6-7, GH=10

Εδώ και 15 μέρες άλλαξα το εσωτερικό φίλτρο με το εξωτερικό της EHEIM σειρά 2213.

Υλικά (από κάτω προς τα πάνω):1 μπλέ σφουγγάρι, Όλο το μακαρόνι από το εσωτερικό φίλτρο, 2 μπλέ σφουγγάρια, 1 υαλοβάμβακας, 1 μαύρο βαμβάκι

Την τελευταία βδομάδα πρόσθεσα CO2 (DIY) –ευχαριστώ πολύ τους φίλους του φόρουμ για την πολύτιμη βοήθειά τους-, καθώς επίσης αναβάθμισα τον φωτισμό μου από 18W σε 36W. Η περίοδος φωτισμού είναι 10 ώρες.

Τώρα έχω στην πίσω μεριά του ενυδρείου μια Arcadia Original Tropical 60 cm (24"); 18 W; 450 lumens, 4300 K(το επίσημο site δεν αναφέρει kelvin, το βρήκα ψάχνοντας στο δίκτυο)

Και την παλιά εμπρός (Resun 20W ροζ για φωτοσύνθεση)

Σκέφτομαι πάντως να βάλω μια Arcadia Freshwater

60 cm (24"); 18 W; 1000 lumens, 7,500K και εδώ ξεκινάνε και οι ερωτήσεις..

Έχω μπερδευτεί με τις πληροφορίες για lumens watts kelvin.

Το θέμα είναι τα lumens παίζουν ρόλο και αν ναι, τα 1450 που θαχω συνολικά είναι αρκετά? Τα kelvin είναι αρκετά? Θαχω σύνολο 11800K=4300K + 7500K

Μήπως να προτιμήσω μια phillips aquarelle 18W στα 10000Κ ή είναι πολλά?

Η γενική εικόνα των φυτών του ενυδρείου μου δεν είναι και η καλύτερη αν εξαιρέσουμε τις Anubias και vallisnerias που έχουν γεμίσει τον τόπο με δρομείς-οι οποίοι όμως δεν αναπτύσσονται αρκετά-.

Οξυγόνο δεν είδα ποτέ από τα φύλλα των φυτών για να πώ ότι φωτοσυνθέτουν παρότι έχω και ένα φυτό που μεγαλώνει σαν τρελό.

Τεστάκια βρίσκω μόνο φωσφορικών και θα αγοράσω αυτές τις μέρες. Σιδήρου κλπ ούτε για αστείο.

Ξέρω πως δεν είναι εύκολο να με συμβουλέψετε χωρίς τα απαραίτητα αλλά τουλάχιστον να με ξεστραβώσετε λίγο για το λίπασμα που χρησιμοποιώ τώρα.

Έχω ένα μπουκάλι Ferreal+spureal και έβαλα 10ml(αυτή η δόση συνίσταται σε 60lt full planted, εμένα είναι 81) πριν 2 μέρες.

Το θέμα είναι , θα χρειαστώ κάτι άλλο? Τι περιεκτικότητα εχει αυτό το λίπασμα? αν μπορείτε να καταλάβετε περίπου από τις φωτό των φυτών μέχρι να βρώ κάποια τέστς?

Να προσθέσω ότι τα νιτρικά (NO3) ανεβαίνουν γρήγορα παρότι κάνω εβδομαδιαίες αλλαγές νερού μέχρι 30%. Ένας παράγοντας που συντελεί σε αυτό είναι και το νερό του δικτύου που περιέχει 15-20mg/l. Ίσως γι’ αυτό συν τον μέχρι τώρα ελλιπή φωτισμό και τα χαμηλά ποσοστά σε Co2 έχω και κάποια κρούσματα τριχοειδούς άλγης στα φύλλα της anubias

post-1105-1156760347_thumb.jpg

Αυτό τι φυτό είναι? Το έχω στο κέντρο του ενυδρείου πίσω:

post-1105-1156760538_thumb.jpgpost-1105-1156760593_thumb.jpgpost-1105-1156760642_thumb.jpg

Αυτό;

post-1105-1156760699_thumb.jpg

Εδώ κάποιες φωτό της Anubia barteri var. Angustifolia

post-1105-1156760762_thumb.jpgpost-1105-1156760795_thumb.jpg

Και τέλος το ενυδρείο μου ;)

post-1105-1156760904_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

Τα Kelvin αντιπροσωπεύουν το φάσμα του φωτός που εκπέμπει μια λάμπα και εσένα είναι από 4300 έως 7500 και δεν τα αθροίζεις!

Για τα lumen δεν ξέρω και δεν μπορώ να σου πω!

«Μήπως να προτιμήσω μια phillips aquarelle 18W στα 10000Κ ή είναι πολλά?»

Έχω την εντύπωση ότι αυτή η λάμπα είναι για θαλασσινό ενυδρείο!

Με τις λάμπες δεν τα πάω και πολύ καλά ακόμα οπότε μπορεί να μας τα εξηγήσει καλύτερα κάποιος ειδικός!

Οι Ανούμπιες είναι επιρρεπείς στην άλγη μια και θέλουν χαμηλό φωτισμό!

Εσένα όμως το πρόβλημα σου πρέπει να επικεντρώνεται στην ανισορροπία των λιπασμάτων!

Για τα λιπάσματα δες εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4745

Για φυτεμένο είσαι καλά με τα ΝΟ3 αν τα διατηρείς εκεί και δεν ξεφεύγουν!

Πότε έκανες μετρήσεις πριν την αλλαγή νερού ή μετά;

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

Oι βαθμοί Kelvin είναι η θερμοκρασία χρώματος, όπως λέγεται, ενώ τα lumen είναι μονάδα μέτρησης φωτεινότητας.

Για ένα φυτεμένο ενυδρείο οι λάμπες που βοηθούν στη φωτοσύνθεση είναι από 5000-10000 Kelvin. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι πρέπει να χρησιμοποιεί κανείς μόνο λάμπες 10000 K στο ενυδρείο του. Ο καλύτερος συνδυασμός είναι μια λάμπα "ροζ" σαν κι αυτή που έχεις και μπορείς να βρεις και μια daylight στα 6500 Κ.

Επιρρεπή φυτά στην άλγη να σημειώσω ότι δεν υπάρχουν!

Τα φύλλα της οικογένειας anubias είναι ανθεκτικά και διατηρούνται για περισσότερο καιρό από τα φύλλα άλλων φυτών. Όταν υπάρχει τάση δημιουργίας άλγης στο ενυδρείο, τότε αυτή είναι πολύ πιο πιθανό να παρατηρηθεί στα φύλλα της anubias παρά άλλων φυτών, αφού τα άλλα φυτά ρίχνουν τα φύλλα τους πολύ πιο γρήγορα απ' ότι οι anubias. Γι αυτό το λόγο βλέπεις την άλγη στα φύλλα της anubias. Όταν η άλγη είναι πολύ σε ένα ενυδρείο τότε θα τη δεις και στα υπόλοιπα φύλλα και των υπολοίπων φυτών. Πάντως δεν θα μπορούσαμε σε καμία περίπτωση να πούμε ότι κάποια φυτά είναι πιο επιρρεπή από κάποια άλλα στην άλγη!

Για τα νιτρικά σου και αφού η βρύση σου βγάζει 15-20 ppm είσαι μια χαρά. Δεν θα μπορούσες να κάνεις και ιδιαίτερα πράγματα. Τα 30 ppm νιτρικά είναι μια χαρά. Απλά φρόντισε να ελέγχεις τα νιτρικά σου τακτικά ώστε να μην ανέβουν πολύ.

Για να καταλάβεις καλύτερα τι γίνεται με τις λάμπες και τα Kelvin τους ρίξε μια ματιά ΕΔΩ

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

Άρα υπάρχει κι άλλη εναλλακτική.Το λέω γιατί η τιμή της freshwater είναι λίγο τσιμπημένη και αν υπάρχει κάποια άλλη λύση πιο οικονομική -αλλά εξίσου αποδοτική- μια λάμπα με τις ίδιες επιδόσεις τέλος πάντων θα ήθελα να ξέρω... Αν όλα πάνε καλά με τα φυτά μου σκέφτομαι να βάλω κι άλλα.

Η φωτεινότητα παίζει ρόλο?

Τα τέστς νερού που μπορώ να προμηθευτώ είναι σιδήρου και φωσφορικών?

Διάβασα το άρθρο σου φίλε istellas http://www.istellas.gr/aquarium/plants_mac..._nutrients.html

Υπάρχει η πιθανότητα να έχω και αφθονία σε κάποιο στοιχείο και να μπλοκάρω την απορρόφηση κάποιου άλλου αφού φυτά που αναπτύσσονται γρηγορότερα δεν φαίνονται να έχουν πρόβλημα σε αντίθεση με τα 2 είδη anubias που ήδη έχουν χάσει κανα δυο φύλλα και αυτό εδώ που δεν ξέρω τι είναι το οποίο φαίνεται ταλαιπωρημένο με κοκκινοκαφέ σημάδια στα φύλλα

post-1105-1156768754_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η πιθανότητα να έχω και αφθονία σε κάποιο στοιχείο και να μπλοκάρω την απορρόφηση κάποιου άλλου αφού φυτά που αναπτύσσονται γρηγορότερα δεν φαίνονται να έχουν πρόβλημα σε αντίθεση με τα 2 είδη anubias που ήδη έχουν χάσει κανα δυο φύλλα και αυτό εδώ που δεν ξέρω τι είναι το οποίο φαίνεται ταλαιπωρημένο με κοκκινοκαφέ σημάδια στα φύλλα

34206[/snapback]

Ναι είναι πολύ πιθανό. Π.χ. τα χαμηλά φωσφορικά δεν βοηθούν στην απορρόφηση των νιτρικών.

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις κάποια λάμπα της osram (860-865) ή κάποια daylight της phillips. Κάνουν την αντίστοιχη δουλειά με πολύ χαμηλότερο κόστος. Πάντως τα watt σου είναι πολύ χαμηλά, οπότε μην περιμένεις να δεις ιδιαίτερη φωτοσύνθεση. Θα πρότεινα να αυξήσεις το φωτισμό κατά 18-25 w σταδιακά με μία ακόμα λάμπα.

Για τα τεστ μην πολύ αγχώνεσαι. Ούτως ή άλλως όλα αυτά τα τεστ είναι πολύ "στο περίπου". Αν βρεις να αγοράσεις πάρε για να έχεις μία ένδειξη. Εγώ θα πρότεινα ακόμα μεγαλύτερες αλλαγές νερού (>40-50%), έτσι ώστε να χαμηλώνεις κάθε βδομάδα τις τιμές που αυξάνονται, χωρίς να δίνεις ιδιαίτερη σημασία στα τεστ και να αναπληρώνεις τα όσα παρέχονται από το νερό του δικτύου. Φαντάζομαι τα όποια υγρά λιπασματα χρησιμοποιείς τα ρίχνεις τμηματικά και όχι ολόκληρη την δόση που αναγράφεται.

Επίσης καλό θα ήταν να προσθέσεις λίγο χαλίκι ακόμα (1,5-2 εκατοστά).

Edit: Αναφέρεις στα υλικά του φίλτου μαύρο βαμβάκι. Μήπως είναι άνθρακας; Αν ναι βγάλτον.

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

Edit: Αναφέρεις στα υλικά του φίλτου μαύρο βαμβάκι. Μήπως είναι άνθρακας; Αν ναι βγάλτον.

34325[/snapback]

ΕΙΝΑΙ Ανθρακας!

Οπότε , μια και μιλάμε για φυτεμένο, πρέπει να το βγάλει!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όντως είναι άνθρακας και δεν το γνώριζα! Χτές το βράδυ έπεσα σε μια φωτογραφία του στο Net και το κατάλαβα. Το είχανε μέσα στο φίλτρο όταν το αγόρασα και το θεώρησα κάτι σαν ενισχυση του υαλοβάμβακα. Σήμερα τον αφαιρώ. Ευχαριστώ που το παρατηρήσατε!!!

Σε οτι αφορά τον φωτισμό τώρα με την πρόσθεση των 18watts έχω γύρω στα 0.45w/l με 80 καθαρά.

Δεν είναι αρκετά?

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι τα όποια υγρά λιπασματα χρησιμοποιείς τα ρίχνεις τμηματικά και όχι ολόκληρη την δόση που αναγράφεται.

34325[/snapback]

Όταν λές τμηματικά τι ακριβώς εννοείς γιατί η λίπανση είναι ενα απο τα ερωτήματά μου στο thread. Μέρχι τώρα έβαζα σπάνια μια και σκεφτόμουν πως οι συχνές αλλαγές ήταν αρκετές.

Αλλά και όταν έβαζα έριχνα την αναλογία κατευθείαν! Ήταν ενα λίπασμα μάλλον νεροζούμι της prodac απόχρωσης "μπλέ" και έκανε το ενυδρείο σαν ντισκοτέκ 80's.

Τώρα και μια βδομάδα πήρα το "ferreal spureal" της aqua medic και γράφει σε ελεύθερη μετάφραση οτι είναι ενα μίγμα που συνδυάζει σίδηρο και ιχνοστοιχεία (trace elements) απαραίτητα για τα ενυδρειακά φυτά...

Μάλλον είναι συμπληρωματικός σίδηρος με μικροστοιχεία, δηλαδή, τα υπόλοιπα μακροστοιχία δεν περιέχονται.

Οι οδηγίες γράφουν 10ml ανα 60lt. Εγώ έβαλα 10ml στα 8o καθαρά...

Να αγοράσω και ένα λίπασμα με μακροστοιχεία και αν ναι, τότε επανέρχομαι στο πρώτο ερώτημα.

Any comments?... ;)

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

Όταν λές τμηματικά τι ακριβώς εννοείς γιατί η λίπανση είναι ενα απο τα ερωτήματά μου στο thread. Μέρχι τώρα έβαζα σπάνια μια και σκεφτόμουν πως οι συχνές αλλαγές ήταν αρκετές.

Αλλά και όταν έβαζα έριχνα την αναλογία κατευθείαν! Ήταν ενα λίπασμα μάλλον νεροζούμι της prodac απόχρωσης "μπλέ" και έκανε το ενυδρείο σαν ντισκοτέκ 80's.

Τώρα και μια βδομάδα πήρα το "ferreal spureal" της aqua medic και γράφει σε ελεύθερη μετάφραση οτι είναι ενα μίγμα που συνδυάζει σίδηρο και ιχνοστοιχεία (trace elements) απαραίτητα για τα ενυδρειακά φυτά...

Μάλλον είναι συμπληρωματικός σίδηρος με μικροστοιχεία, δηλαδή, τα υπόλοιπα μακροστοιχία δεν περιέχονται.

Οι οδηγίες γράφουν 10ml ανα 60lt. Εγώ έβαλα 10ml στα 8o καθαρά...

Να αγοράσω και ένα λίπασμα με μακροστοιχεία και αν ναι, τότε επανέρχομαι στο πρώτο ερώτημα.

Any comments?... B)

34491[/snapback]

10 ml μαζεμένα είναι πάρα πολλά, θα σου εμφανιστεί άλγη. Εκτός βέβαια αν βέβαια όπως λες και εσύ είναι "νεροζούμι" και όχι λίπασμα. Οι αναλογίες που γράφουν τα μπουκάλια είναι για full planted ενω εσύ είσαι απλά planted, έχεις μάλλον λίγα φυτά.

Στη θέση σου θα έριχνα τη μισή ποσότητα απότι γράφει και μάλιστα μοιρασμένη σε 2-3 δόσεις τη βδομάδα.

Εγώ στο 120αρι μου extra full planted ;) ρίχνω από 2 Ml κάθε τριτη-πέμπτη-κυριακή απo όλη τη σειρά της seachem.

Πάντως πρέπει οπωσδήποτε να μετρήσεις και φωσφωρικά :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Έφαγα τον κόσμο σήμερα και δεν βρήκα κανένα άλλο τύπο λιπάσματος, ούτε για κάλιο, θείο, μαγνήσιο τπτ. Ότι πουλάνε είναι μόνο συμπληρωματικά σιδήρου με ιχνοστοιχεία...

Για Seachem που τόσα έχω ακούσει απο σας εδώ ούτε τους λέει κάτι η μάρκα. 2-3 μαγαζιά είναι σ'ολο το Ηράκλειο* που "ασχολούνται" με ψάρια κι αυτοί δουλεύουν με συγκεκριμένες εταιρίες. Αν είναι κάποιος που διαμένει στο Ηράκλειο ας μου πεί αν έχει δεί κάτι.

Και στα φυτά μην αναφέρω...Κερατόφυλλα δεν φέρνει κανένας γιατί λένε χαλάνε! ;)

Το νεροζούμι είναι άλλης εταιρίας, εκείνο είχε άλλη αναλογία. Τα 10ml ανα εβδομάδα είναι η αναλογία του Ferreal και συνιστάται για 60lt. Εγώ γιαυτό έβαλα όλη τη δόση λόγω περισσότερων λίτρων. Αλλά θα το κάνω αυτό που λές, θα ξεκινήσω διαιρώντας το σε 2 τη βδομάδα.

Σήμερα έβαλα μια ταμπλέτα στις ρίζες ενός αδύναμου φυτού. Αυτό αλλάζει κάτι στις δοσολογίες της υγρής λίπανσης συνεχίζω κανονικά?

*σε κάποια απο τα καταστήματα που αναφέρετε στο " Κατάλογος Καταστημάτων" για το Ηράκλειο Κρήτης πήρα τηλ και μου είπαν οτι δεν εμπορεύονται ενυδρειακά προιόντα, ούτε ψάρια. Αν θέλει κάποιος admin μπορώ να τον ενημερώσω σχετικά για ανανέωση της λίστας.

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...