Jump to content

Νέο Ενυδρείο Για Μονομάχους


Zorba_The_Freak

Recommended Posts

Μόλις εχτές ξεκίνησε το ενυδρείο μου για μονομάχους και σας κάνω μια μικρή παρουσίαση. ;)B):thumbup:

Διαστάσεις 120 Χ 25 Χ 25 με 5άρι τζαμι

Γυάλινο εσωτερικό φίλτρο με κυκλοφοριτή 350 lt/ωρα, μπλε σφουγγάρι και 1 lt substrat pro.

Χωρίσματα από πλαστική σίτα και παροχή νερού σε κάθε δωμάτιο.

Ακολουθούν φωτό....

Link to comment
Share on other sites

αν μου επιτρεπεις,μια ερωτηση.

οταν με τον χρονο "βουλωσουν"τα διαχωριστικα (γιατι αν καταλαβα καλα,το νερο ρεει μεσα απο τα διαχωριστικα) κι ας πουμε οτι εχεις γεννες,πως θα τα καθαρισεις???

Παντως σαν κατασκευη την βρησκω πολυ καλη και ανετη για τους φιλοξενουμενους,καλη ιδεα!

Link to comment
Share on other sites

Τρομερη δουλεια!!!! Ετσι πρεπει να ζουν οι μονομαχοι !!!

Περιμενουμε περισσοτερα post στο forum των Αναβαντίδων απο εδω και περα με την ζωη των μονομαχων σου στη βιλα του!!

Καλη η ερωτηση του Oranda...τι εχεις σκεφτει γι' αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιώργο, καλοδούλευτο σου εύχομαι και πάντα με υγεία στα ψαράκια σου.

Σχετικά με την παρατήρηση του οranda έχω να πω ότι είναι τανκ διατήρησης και όχι αναπαραγωγής αυτό (άρα δεν θα υπάρξουν μικρά Μονομαχάκια), αλλά και ότι δεν υπάρχει περίπτωση να βουλώσει η σίτα - γιατί περί πλαστικής σίτας πρόκειται αν δεν κάνω λάθος.

Αυτό όμως είναι το σημείο της δικής μου παρατήρησης, όπου έχω να πω ότι κατ' εμέ, οι Μονομάχοι δεν πρέπει να βλέπονται καθόλου. Και από αυτό το διαχωριστικό βλέπονται πεντακάθαρα. Στη δική μου αντίστοιχη κατασκευή έχω βάλει αμμοβολημένο τζάμι και έχω διαπιστώσει ότι κανονικά ήθελε αμμοβολή και από τις 2 πλευρές, για να μην βλέπονται καθόλου. Τέλος πάντως, με το πέρασμα του χρόνου ντύνεται με άλγη όλη η αμμοβολημένη πλευρά και κάπως είναι καλύτερα. Εδώ όμως - στη σίτα - τι άλγη να πιάσει?

Θα το δεις στην πορεία όμως αυτό...

Και πάλι μπράβο όμως, για το γεγονός ότι μόνος σου έκανες αυτό που ήθελες, αλλά και για την επιλογή της διατήρησης DIY συστήματος με Μονομάχους. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια ;)B):thumbup::D

Όσον αφορά τις παρατηρήσεις σας:

1. Δεν θα υπάρξουν μικρά καθώς δεν θα ανακατευτώ με αναπαραγωγές αν πρώτα δεν πάω σε δικό μου σπίτι και φτιάξω ένα drip system.

2. Η σίτα έχει πολλές τρύπες και ελπίζω ότι δεν θα βουλώσει εύκολα. Εξάλλου με μια οδοντόβουρτσα θα καθαρίζεται όποτε χρειάζεται.

3. Η μόνη επιφύλαξη που υπάρχει, είναι αυτό που είπε ο filoxenos για το ότι οι μονομάχοι θα βλέπονται. Βέβαια τα ίδια διαχωριστικά χρεισιμοποιούν πολλοί όπως είδα στο internet και λένε ότι δεν έχουν προβλήματα. Θα δείξει.....

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τι θα γινει αν βλεπονται ........ Θα κανουν σε λιγο καιρο αγκαλιτσες τα ψαρια σου , θ αρχισουν τις επισκεψεις και κυριως να δεν ειναι μεχρι επανω τα διαχωριστικα σου. Βαλε οποσδηποτε πλαστικα αν βρεις με χρωμα ή με αμμοβολη μην τ αφησεις ετσι θα παει χαμενος ο κοπος σου. Και κατι αλλο το καθε ενυδρειο θα πρεπει να εχει ξεχωριστο φιλτρο και θερμοστατη και το νερο να μην πηγαινει απ το ενα στο αλλα για να μην εχεις μεταδοση ασθενειων, χτυπα ξυλο, και μετα θα πρεπει να τους θεραπευσεις ολους. Φιλτρακια μπορεις να παρεις αυτα που ειναι για γεννηστρες και να τα συνδεσεις με αεραντλια.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιώργο η κατασκευή σου είναι υπέροχη.

Αν έχεις τον χρόνο θα ήταν καλό να φτίαξεις και ένα άρθρο για την όλη κατασκευή ώστε να βοηθήσει και μελλοντικούς Bettaδες ;)

Η σίτα σίγουρα θα πιάσει άλγη και θα γίνει ένα πολύ όμορφο διαχωριστικό και με την άλγη θα μειωθεί στα σίγουρα και η ωρατότητα που θα υπάρχει. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι η στάθμη του νερού ώστε να μην βρείς κάποια μέρα τους μονομάχους σου σε ένα από τα ενυδρεία σου όλους μαζί να τσαμπουκαλέβονται καθώς τα άτιμα είναι φοβεροί άλτες και άμα τους καρφωθεί να περάσουν στο δίπλα ενυδρείο θα βρούν τρόπο να πάνε.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη το ξέρω και θα δω τι θα κάνω. μάλλον θα βάλω σίτα και απο πάνω σαν καπάκι. Θα μειώσει και λίγο το φως γιατι τα 38 W που έχω είναι μάλλον πολλά.

Πάντως η στάθμη του νερού είναι τωρα 3 πόντους κάτω από το υψος του χωρίσματος. Δεν ξέρω ποιο είναι το ύψος ασφαλείας.

Τζίνια, αν έκανα αυτό που λες, με στεγανά χωρίσματα και ξεχωριστά φιλτρα, δεν θα είχε κανένα νόημα η όλη κατασκευή. Θα έπερνα ξεχωριστά δοχεία και θα τελείωνε το θέμα. Όσο για πιθανές ασθένειες, αυτό ισχύει και για τα κοινωνικά ενυδρεία που όλοι μας έχουμε.

Πάντως τώρα θα το αφήσω να δουλέψει μερικές μέρες, Πέμπτη βράδυ το μπολιάζω απο το eheim μου που το έχω ακαθάριστω 3-4 μήνες (όχι ότι χρειάζεται βέβαια καθάρισμα) και Παρασκευή μπαίνουν οι 2 μονομάχοι που αγόρασα από τον Ντίνο τον filoxeno.

Και μια ερώτηση:

Το ενυδρείο έχει επιφάνεια 120 Χ 25. Πόσο μεγαλύτερο πρέπει να υπολογίσω το καπάκι? 4-5 χιλιοστά είναι ΟΚ? Δηλαδη 120,5 Χ 25,5? Μίλάω φυσικά για τις εσωτερικές του διαστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο zorba πολυ καλη κατασκευη και κατα τη γνωμη θα ειναι και λειτουργικη ... θεωρω οτι θα δουλεψει αψογα μονο με μια ενσταση αν θα βλεποντε οι gladiator σου ... αλλα ο καιρος θα δειξει ... ;)B)

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο zorba πολυ καλη κατασκευη και κατα τη γνωμη θα ειναι και λειτουργικη ... θεωρω οτι θα δουλεψει αψογα μονο με μια ενσταση αν θα βλεποντε οι gladiator σου ... αλλα ο καιρος θα δειξει ...  :D  :wootwoot:

34379[/snapback]

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

Ο καιρός θα δείξει αν πράγματι είναι τόσο καλή κατασκευή όσο πιστεύω εγώ τώρα.

Πιστεύω ότι είναι ένας καλός τρόπος για να απολαύσουμε αυτά τα υπέροχα πλάσματα που είναι οι μονομάχοι.

;)B):thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Το ύψος ασφαλείας είναι οι 7 πόντοι. Στο λέω με τη σιγουριά ότι κανένα από τα 30+ ψάρια που διατηρώ δεν έχει πηδήξει ποτέ με τέτοια απόσταση που τους έχω στα δικά μου ενυδρεία.

Πράγματι, τα 38w είναι πολλά. Αν δεν έχεις ικανοποιητική ροή θα σου εμφανιστεί πράσινη τριχοειδής και ΒΒΑ - τουλάχιστον σε μένα έτσι έγινε.

Προτείνω να βάλεις elodea & κερατόφυλλο μέσα, θα τραβάvε και ρύπους.

Για το καπάκι εξαρτάται καθαρά από εσένα και από πιο τρόπο θα επιλέξεις να κάθεται και τι καπάκι θα είναι. Σχεδίασέ το πρώτα καλά στο χαρτί, σκέψου τη λειτουργικότητά του και μετά φτιάχτο. Μη βάλεις σίτα από πάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Πολλυ ωραια δουλεια!!!! Και εγς κατι τετοιο ειχα στο νουμου να κανω αλλα δεν εχω βρει τον χρονο!!!! Να σου κανω μια ερωτηση???

Ποσο σου πηγαν τα τζαμια???

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειδες εχει περασει πολυς καιρος απο τοτε και αν θυμαμαι σωστα τοτε πληρωσα περιπου 75 €.

Παντως να εχεις υποψη σου ότι σε λιγο καιρο, μιας και οι μονομαχοι μου ειναι ηδη πανω απο 2,5 χρονων δηλαδη παπουδες, μολις η μονομαχιερα αδειασει θα βγει προς πωληση....

Link to comment
Share on other sites

Ισως ακουστει λιγο μακαβριο αλλα οταν αδειασει το ενυδρειο θα με ενδιεφερε παρα πολλυ!!!! Διοτι δυστυχως δεν εχω καθολου χρονο να κατσω να κατασκευασω κατι τετοιο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καθολου μακαβριο μιας και οι μονομαχοι μου θα ολοκληρωσουν την ζωη τους και θα μας αφησουν λογω ηλικιας...

Για εμενα ο κυκλος με τους μονομαχους κλεινει και θα προχωρησω σε αλλα πραγματα.

Για αυτο αλλωστε αναφερω οτι το ενυδρειο θα βγει για πουλημα. Δεν ξερω βεβαια ποτε θα γινει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Μπραβο ρε Zorba, αυτο εψαχνα, δεν το εβρισκα και εβαλα το ξενο :blink:

Η διαφορα ειναι οτι το ξενο εχει αυτονομα δαιμερισματα.

Αληθεια στο δικο σου, στα πρωτα διαμερισματα (κοντα στην αντλια) δεν εχει πολυ ροη σχετικα με τα τελευταια?

Επισης αυτα τα διαμερισματα δεν δεχονται περισσοτερους ρυπους, αφου περναει το νερο και των αλλων μονομαχων απο μεσα?

ΥΓ αν θελεις μετεφερε τα ποστ στο αλλο τοπικ με το ενυδρειο

Το νερο ειναι πρακτικα σαν στασιμο.

Δεν παρατηρεις ΚΑΘΟΛΟΥ ρευμα.

Η αντλια ειναι 350 λιτρα και με το λαστιχο που μοιραζει το νερο, η παροχη πεφτει ακομα.

Οσο για τους ρυπους. 6 ψαρακια ολα ολα, που ταιζονται στο στομα και δεν περισσευει ουτε κοκκος τροφής, τι ρυπους να εχουν.

Βεβαια κατα παγια τακτικη, εχω και μια ζουγκλα απο φυτα (καμια σχεση με τις φωτο που βλεπεται) και ολα πανε καλα.

Προσωπικα, μετα απο 3 χρονια λειτουργιας, θεωρω το ολο εγχειρημα ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟ...

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία το μονομαχοενυδρεία σου :blink:

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτο που υποσχεθηκα

Μια γενικη:

Και τα κατοικημενα διαμερισματα:

Ελπιζω να σας αρεσουν, παρ ολο που ειναι ψιλοχαλια οι φωτο...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω?

Κοντρα πλακε θαλασσης. 3 κομματια το επανω μερος, το πισω σταθερο τα αλλα δυο ανοιγουν σαν φυσαρμονικα.

Ανακλαστηρας juwel, ballast arcadia, λαμπα sylvania 38watt

Οτι αλλο θελεις ρωτα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...