Jump to content

ΦΥΣΑΛΙΔΕΣ Ή ΟΧΙ;


Recommended Posts

Γεια σας,

Δηλώνω εξαρχής ψιλοάσχετος, τώρα ξεκίνησα και ότι ξέρω το έμαθα από το internet και βασικά από εδώ. Λοιπον έχω το παρακάτω ενυδρείο, 98 λίτρα (είχα κάνει μία μικρή παρουσίαση) το οποίο έχει φτάσει στο σημείο που βλέπετε και μάλλον είναι το τελικό του. Έχει μέσα 3 χρυσοψαράκια, 6 white clouds, 2 γαριδούλες και 1 σαλιγκαράκι.

Όλα πάνε πολύ καλά, μετρήσεις σούπερ, ψάρια μια χαρά, γαρίδες βόσκουν χωρίς ενόχληση κλπ. Μέχρι τώρα το είχα με το μαμίσιο φίλτρο από carrefour συν ένα μικρό παλιό από jumbο. Πήρα το jbl i80 και το έχω προσωρινά μαζί με το μικρό μέχρι να στρώσει.

Για να μη σας ζαλίζω άλλο η ερώτησή μου είναι απλή.: Βάζουμε φυσαλίδες στο φίλτρο με το έξτρα σωληνάκι που βγαίνει έξω ή όχι; Τί κάνει καλό και τί όχι, τί είναι καλύτερο; Πρέπει ή δεν πρέπει; Αν μπορείτε πείτε μου την γνώμη σας.

Ευχαριστώ

post-23292-1285960082_thumb.jpgpost-23292-1285960095_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αυτη η απαντηση δεν μπορει να δωθει ως σωστη ή λαθος, παει αναλογα. το σωληνακι που φερνει τον αερα μεσα, σου δινει καλυτερη αναταραξη της επιφανειας του νερου, αρα περισσοτερο οξυγονο. ετσι ομως διαφευγει και το διοξειδιο που θελουν τα φυτα... οποτε αν χωρις το σωληνακι αυτο το νερο σου εχει τη σωστη ποσοτητα οξυγονου και διοξειδιου..δεν χρειαζεται. αυτο μπορεις ειτε να το παρατηρησεις πχ τα ψαρια που ανεβαινουν συχνα στην επιφανεια θελουν κιαλλο οξυγονο... είτε να το μετρησεις με τεστ O2-CO2 :)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως βλέπω το ενυδρείο σου φυσαλίδες έχει και δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω να κάνεις .

Αν θέλεις γενικά να μάθεις θα πρέπει να διαβάσεις γιατί όλα στο ενυδρείο είναι σχετικά .

Κάτι δηλαδή που μπορεί να ισχύει για το δικό μου το ενυδρείο στο δικό σου μπορεί να είναι καταστροφικό .

Διάβασε όσο μπορείς περισσότερο εφ όσον ενδιαφέρεσαι . :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...