Jump to content

παπαγαλοψαρα


Recommended Posts

καλημερα παιδια

θελω να ρωτησω,σε ενυδρειο 120 λιτρων μπορω να βαλω ππαγαλοψαρο?

αν ναι ποσα?ποσα λιτρα περιπου χρειαζονται?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

δες αυτό :)

το ξερω αυτο,δυστυχωσ ισχυει

αλλα τα ψαρακια αυτα υπαρχουν ηδη

το θεμα ειναι αν μπορς καποια απο αυτα να τα σωσω βαζοντασ τα στο ενυδρειιο μου,κ να μην καταληξουν σε petshoρ

τα λιτρα μου ομωσ μπορουν να τα φιλοξενησουν?

κ κατι αλλο

ειναι επιθετικα ψαρια???/

υπαρχει περιπτωση να χτυπηθουν μεταξυ τους?

Link to comment
Share on other sites

το ξερω αυτο,δυστυχωσ ισχυει

αλλα τα ψαρακια αυτα υπαρχουν ηδη

το θεμα ειναι αν μπορς καποια απο αυτα να τα σωσω βαζοντασ τα στο ενυδρειιο μου,κ να μην καταληξουν σε petshoρ

τα λιτρα μου ομωσ μπορουν να τα φιλοξενησουν?

κ κατι αλλο

ειναι επιθετικα ψαρια???/

υπαρχει περιπτωση να χτυπηθουν μεταξυ τους?

Αν δεν σταματήσουμε να αγοράζουμε βαμμένα ψάρια και υβρίδια τα petshops θα εξακολουθούν να τα φέρνουν.

Κάποτε πρέπει επιτέλους να σταματήσει αυτό. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σταματήσουμε να αγοράζουμε βαμμένα ψάρια και υβρίδια τα petshops θα εξακολουθούν να τα φέρνουν.

Κάποτε πρέπει επιτέλους να σταματήσει αυτό. :P

:)

Link to comment
Share on other sites

δεκτα ολα αυτα που λετε αλλα δεν μου απαντατε......η ερωτηση μου ηταν αν τα λιτρα ειναι ικανοποιητικα

αν θελετε μπορειτε να φτιαξετε ενα αλλο θεμα για το κατα ποσο ειναι σωστο να βαζουμε παπαγαλοψαρα στα ενυδρεια μασ

αν καποιοσ ξερει να μου απαντησει ασ το κανει...

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

δεκτα ολα αυτα που λετε αλλα δεν μου απαντατε......η ερωτηση μου ηταν αν τα λιτρα ειναι ικανοποιητικα

αν θελετε μπορειτε να φτιαξετε ενα αλλο θεμα για το κατα ποσο ειναι σωστο να βαζουμε παπαγαλοψαρα στα ενυδρεια μασ

αν καποιοσ ξερει να μου απαντησει ασ το κανει...

ευχαριστω

Συνηθως ειναι διασταυρωσεις και υβριδια που γινονται μεγαλα.Δεν νομιζω να ειναι ενταξει στα λιτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με το παιδί πιο πάνω πως πολλές φορες απαντάντε απλά μονο για να απαντάτε..τόσα post και κανένας δεν του έχει πει..ότι το κάθε "παπαγαλοψαρο" χρειάζεται 100 lt νερού παράδειγμα λέω.. απλά γεμίζετε το topic..αφήστε τα περαιτέρω και δώστε βάση στην ερώτηση κανένας από εμάς δεν μπορεί να διαιώνιση το είδος..φιλικά όλα και χωρίς να θέλω να θίξω κάποιο άτομο αλλα αυτό συναντάται σε όλα τα post και το βλέπω μονο σε αυτό το forum

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με το παιδί πιο πάνω πως πολλές φορες απαντάντε απλά μονο για να απαντάτε..τόσα post και κανένας δεν του έχει πει..ότι το κάθε "παπαγαλοψαρο" χρειάζεται 100 lt νερού παράδειγμα λέω.. απλά γεμίζετε το topic..αφήστε τα περαιτέρω και δώστε βάση στην ερώτηση κανένας από εμάς δεν μπορεί να διαιώνιση το είδος..φιλικά όλα και χωρίς να θέλω να θίξω κάποιο άτομο αλλα αυτό συναντάται σε όλα τα post και το βλέπω μονο σε αυτό το forum

Καμια απαντηση που δωθηκε δεν ηταν ασχετη.Καλο ειναι να ξερουμε τι αγοραζουμε και τι οχι.Οσο αφορα το φορουμ εγω απο εδω εμαθα και μαθαινω ακομα για τα ενυδρεια :)

Link to comment
Share on other sites

Καμια απαντηση που δωθηκε δεν ηταν ασχετη.Καλο ειναι να ξερουμε τι αγοραζουμε και τι οχι.Οσο αφορα το φορουμ εγω απο εδω εμαθα και μαθαινω ακομα για τα ενυδρεια :)

και εγώ μαθαίνω φιλε μου αλλα από 30 post τα μισά είναι άσχετα,,με το να μην αγοράσουμε εμείς "παπαγαλοψαρο" δεν σημαίνει ότι δεν θα αγοράσουν και οι άλλοι, και h κοπέλα μου έχει "παπαγαλοψαρο" τι να το κάνω να το ρίξω στην χλωρίνη να ξεβάψει? η στην λεκάνη? δηλαδή αυτό δεν είναι ψάρι.

να μαζέψουμε τότε και τα ημίαιμα σκυλιά να ντουφεκίσουμε :P

Link to comment
Share on other sites

και εγώ μαθαίνω φιλε μου αλλα από 30 post τα μισά είναι άσχετα,,με το να μην αγοράσουμε εμείς "παπαγαλοψαρο" δεν σημαίνει ότι δεν θα αγοράσουν και οι άλλοι, και h κοπέλα μου έχει "παπαγαλοψαρο" τι να το κάνω να το ρίξω στην χλωρίνη να ξεβάψει? η στην λεκάνη? δηλαδή αυτό δεν είναι ψάρι.

να μαζέψουμε τότε και τα ημίαιμα σκυλιά να ντουφεκίσουμε :P

Αυτοι που αγοραζουν παπαγαλοψαρο δεν ξερουν τι ειναι αν ηξεραν νομιζω δεν θα το αγοραζαν.Ψαρι ειναι φιλε και το παπαγαλοψαρο αλλα γενετικα μεταλαγμενο.Οσο για το παραδειγμα με τα σκυλια αστοχο γιατι δεν ειδα να πουλανε η και κυκλοφορουν στους δρομους μεταλαγμενα :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ τη γνώμη ότι αγοράζοντάς τα τα διαιωνίζουμε εμείς που τα αγοράζουμε, και δε μου φαίνεται καθόλου όφ τόπικ, φιλικά :)

Όσο για τα λίτρα, γιατί να μην το πεί αυτός που τα πουλάει;

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με το παιδί πιο πάνω πως πολλές φορες απαντάντε απλά μονο για να απαντάτε..τόσα post και κανένας δεν του έχει πει..ότι το κάθε "παπαγαλοψαρο" χρειάζεται 100 lt νερού παράδειγμα λέω.. απλά γεμίζετε το topic..αφήστε τα περαιτέρω και δώστε βάση στην ερώτηση κανένας από εμάς δεν μπορεί να διαιώνιση το είδος..φιλικά όλα και χωρίς να θέλω να θίξω κάποιο άτομο αλλα αυτό συναντάται σε όλα τα post και το βλέπω μονο σε αυτό το forum

Επειδή η πρώτη «άσχετη» απάντηση όπως λες δόθηκε από εμένα θέλω να σου πω ότι όταν ακούω κάποιον να ετοιμάζεται να αγοράσει τέτοιου είδους ψάρια πάντα την ίδια απάντηση θα παίρνει από εμένα.Δεν είναι προσωπική επίθεση ούτε προς εσένα ούτε προς την Βικτώρια που άνοιξε το θέμα απλά με εξοργίζει να βλέπω ψάρια να βασανίζονται χωρίς λόγο, γιατί περί βασανιστηρίου πρόκειται.

Και αυτό που λες ότι αν δεν τα αγοράσουμε εμείς θα τα πάρουν κάποιοι δεν μου ακούγεται καθόλου λογικό.Αν σκεφτόμαστε όλοι έτσι τότε δεν μπορεί να αλλάξει τίποτα.

Αν ωστόσο βρεθεί υβρίδιο στα χέρια μας όπως στην κοπέλα σου οφείλουμε να του προσφέρουμε καλές συνθήκες διαβίωσης.Το θέμα είναι να σταματήσει το εμπόριο και αυτό εξαρτάτε μόνο από εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η πρώτη «άσχετη» απάντηση όπως λες δόθηκε από εμένα θέλω να σου πω ότι όταν ακούω κάποιον να ετοιμάζεται να αγοράσει τέτοιου είδους ψάρια πάντα την ίδια απάντηση θα παίρνει από εμένα.Δεν είναι προσωπική επίθεση ούτε προς εσένα ούτε προς την Βικτώρια που άνοιξε το θέμα απλά με εξοργίζει να βλέπω ψάρια να βασανίζονται χωρίς λόγο, γιατί περί βασανιστηρίου πρόκειται.

Και αυτό που λες ότι αν δεν τα αγοράσουμε εμείς θα τα πάρουν κάποιοι δεν μου ακούγεται καθόλου λογικό.Αν σκεφτόμαστε όλοι έτσι τότε δεν μπορεί να αλλάξει τίποτα.

Αν ωστόσο βρεθεί υβρίδιο στα χέρια μας όπως στην κοπέλα σου οφείλουμε να του προσφέρουμε καλές συνθήκες διαβίωσης.Το θέμα είναι να σταματήσει το εμπόριο και αυτό εξαρτάτε μόνο από εμάς.

:):P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου...

Άλλο υβρίδιο και άλλο γενετικά μεταλλαγμένο. Και ο υβριδισμός έχει βαθμίδες. Αν έχουμε πρόβλημα με τα παπαγαλόψαρα, έχουμε πρόβλημα και με τα μουλάρια.

Επίσης να ξεχωρίσουμε το υβρίδιο από το βαμμένο ψάρι. Το ότι συνηθίζεται να βάφονται τα παπαγαλόψαρα δεν σημαίνει αυτομάτως ότι πρέπει να αγοραστεί βαμμένο ψάρι.

Προσωπικά θεωρώ τα παπαγαλόψαρα άσχημα ψάρια και δεν θα αγόραζα για αισθητικούς λόγους! Από κει και πέρα, περί ορέξεως...

Θα ήθελα πάντως όσοι είστε υπέρ ή εναντίον του θέματος να καταθέσετε σωστές και τεκμηριωμένες απόψεις εδώ μέσα... http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=47976

Κι αυτό γιατί νομίζω πως πολύ προπαγάνδα πέφτει και η ουσιαστική γνώση του αντικειμένου πολλές φορές απουσιάζει!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

ναι κώστα μου esh την έδωσες όμως δεν αναφέρθηκα σε εσένα,αν αυτό κατάλαβες και με συγχωρείς,και τέλος τα ψαρια έχουν αγοραστεί είδη από την κοπέλα οποτε ψάχνουμε για το σωστό χώρο λίτρων για να έχουν καλή διαβίωση

Link to comment
Share on other sites

ναι κώστα μου esh την έδωσες όμως δεν αναφέρθηκα σε εσένα,αν αυτό κατάλαβες και με συγχωρείς,και τέλος τα ψαρια έχουν αγοραστεί είδη από την κοπέλα οποτε ψάχνουμε για το σωστό χώρο λίτρων για να έχουν καλή διαβίωση

Αυτό είναι κάτι στο οποίο θα διαφωνήσω... Οι ερωτήσεις που έγιναν είναι η εξής:

θελω να ρωτησω,σε ενυδρειο 120 λιτρων μπορω να βαλω ππαγαλοψαρο?

αν ναι ποσα?ποσα λιτρα περιπου χρειαζονται?ευχαριστω

Δεν έγινε ερώτηση του στυλ έχω Χ παπαγαλόψαρα και ποια είναι τα σωστά λίτρα :)

Link to comment
Share on other sites

το ξερω αυτο,δυστυχωσ ισχυει

αλλα τα ψαρακια αυτα υπαρχουν ηδη

το θεμα ειναι αν μπορς καποια απο αυτα να τα σωσω βαζοντασ τα στο ενυδρειιο μου,κ να μην καταληξουν σε petshoρ

τα λιτρα μου ομωσ μπορουν να τα φιλοξενησουν?

κ κατι αλλο

ειναι επιθετικα ψαρια???/

υπαρχει περιπτωση να χτυπηθουν μεταξυ τους?

edo einai storm :)

Link to comment
Share on other sites

Heli-division πόσα είναι και σε τι μέγεθος αυτή τη στιγμή .

Θα παρακαλούσα πολύ να μείνουμε στην ουσία του ερωτήματος .

Όπως είπε και ο stormtrooper έχει ανοιχτεί κατάλληλο θέμα ή αν δεν σας εκφράζει ανοίξτε κάποιο άλλο να γίνει συζήτηση .

Και στο τέλος τέλος ας μην είμαστε τόσο σκληροί , ψαράκια είναι και αυτά καλώς ή κακώς υπάρχουν , δεν φταίνε αυτά , ας τα βοηθήσουμε να ζήσουν όσο γίνετε καλύτερα .

Link to comment
Share on other sites

Για να απαντηθει το ερωτημα σου πρωτα πρεπει να μας πεις εαν εχεις αλλα ψαρια στο ενυδρειο

και ποια.

Link to comment
Share on other sites

Heli-division πόσα είναι και σε τι μέγεθος αυτή τη στιγμή .

Θα παρακαλούσα πολύ να μείνουμε στην ουσία του ερωτήματος .

Όπως είπε και ο stormtrooper έχει ανοιχτεί κατάλληλο θέμα ή αν δεν σας εκφράζει ανοίξτε κάποιο άλλο να γίνει συζήτηση .

Και στο τέλος τέλος ας μην είμαστε τόσο σκληροί , ψαράκια είναι και αυτά καλώς ή κακώς υπάρχουν , δεν φταίνε αυτά , ας τα βοηθήσουμε να ζήσουν όσο γίνετε καλύτερα .

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Κύριο Σταμάτη...

Ξαφνιξά όλοι γίναμε ειδήμονες.... Δέν ήμασταν ποτέ αρχάριοι και Δέν κάναμε ποτέ λάθη και όποιον βλέπουμε να κάνει τον λιθοβολούμε...

Είπε ένας είπαν δύο είπαν τρείς...δέν φτάνουν; ένας ακόμα δέν έχει δώσει μία απλή απάντηση... :)

Link to comment
Share on other sites

Για να απαντηθει το ερωτημα σου πρωτα πρεπει να μας πεις εαν εχεις αλλα ψαρια στο ενυδρειο

και ποια.

ελα σταυρο

σε ευχαριστω που ενδιαφερεσαι

το ενυδρειο μου εχει τρια χρυσοψαρα αλλα θα φυγουν

εχω φτιαξει μια μικρη λιμνουλα γυρω στον τονο κ θα πανε εκει

κ τα παπαγαλοψαρα τα εχει ενασ φιλοσ κ θελει να τα γυρισει στο πετσηοπ κ σκεφτομαι αν μπορω να σωσω καποια απο αυτα

Link to comment
Share on other sites

Όσο κιάν έψαξα δέν μπόρεσα να βρώ κάποια πληροφορία για το συγκεκριμένο είδος...

Καλύτερα να ακολουθήσεις έναν γενικό κανόνα που λέει δέκα λίτρα για κάθε πόντο ψαριού...που και πάλι σχετικό είναι.

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Όσο κιάν έψαξα δέν μπόρεσα να βρώ κάποια πληροφορία για το συγκεκριμένο είδος...

Καλύτερα να ακολουθήσεις έναν γενικό κανόνα που λέει δέκα λίτρα για κάθε πόντο ψαριού...που και πάλι σχετικό είναι.

σωστοσ

εχεισ δικιο φιλε κωστα

Link to comment
Share on other sites

ελα σταυρο

σε ευχαριστω που ενδιαφερεσαι

το ενυδρειο μου εχει τρια χρυσοψαρα αλλα θα φυγουν

εχω φτιαξει μια μικρη λιμνουλα γυρω στον τονο κ θα πανε εκει

κ τα παπαγαλοψαρα τα εχει ενασ φιλοσ κ θελει να τα γυρισει στο πετσηοπ κ σκεφτομαι αν μπορω να σωσω καποια απο αυτα

Δυο-τρια θα μπορουσες να βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...