Jump to content

Συγκριτικό EHEIM 2080 Pro 3 Vs FLUVAL FX5


Torm

Recommended Posts

Για όσους ενδιαφέρονται για ένα μεγάλο φίλτρο το παρακάτω συγκριτικό είναι πολύ ενδιαφέρον - αποκαλυπτικό.

http://www.discusforums.com/forum/viewtopi...0&highlight=fx5

Link to comment
Share on other sites

Κορυφαίο συγκριτικό Νίκο για τους 2 γίγαντες της EHEIM και της FLUVAL. ;)

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ καλο παιδια και με ενδιεφερε το θεμα παρα πολυ με ταση να κλεινω προς το Fx5 τωρα θα τα δω ολα ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό τεστ!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σύγκριση μεταξύ αυτών των δυο? ;)

Το fluval έχει τη μισή τιμή και δέχεται διπλάσιο βιολογικό υλικό (25L αντί 12L του eheim) και έχει και διπλάσιο flow rate (1991 καθαρά λίτρα/ώρα αντί για 1200λίτρα/ώρα του eheim).

Άσε που ενώ όλες οι εταιρίες έχουν απορρίψει τις πράσινες σωλίνες επειδή πιάνουν γρηγορότερα άλγη και μπουκώνουν, η eheim ακόμη τις χρησιμοποιεί σε όλα τα φίλτρα της κανονικά και με το νόμο..

Εγώ το έχω ξαναπεί παλιότερα, η eheim κοστίζει περισσότερο και δίνει λιγότερα πράγματα.

Έγινε επεξεργασία - liquid
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω εν μερη μαζι σου liquid ειμαι και εγω με την Fluval αλλα απο οτι ειδα το eheim καταναλωνει 29w ενω το fluval 51 για μια συσκευη που την δουλευεις 24 το 24ωρο και 365 μερες το χρονο ειναι διαφορα ;)

Link to comment
Share on other sites

Περα της καταναλωσης τιθεται και θεματα αξιοπιστιας των συσκευων σε βαθος χρονου.ειδωμεν μια που το fluval ειναι καινουργιο μοντελο θα ηθελα να το δω μετα απο 2-3 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιου είδους συγκριτικά τεστ καλό είναι να διαβάζουμε τα υπέρ και τα κατά και των δύο πλευρών και να μην είμαστε "κολλημένοι" με κάποια μάρκα. Καλό είναι να αναγνωρίζουμε τα υπέρ και των δύο πλευρών καθώς επίσης και τα κατά τους. Από κει και πέρα ο καθένας μπορεί να πάρει όποιο φίλτρο θέλει ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σύγκριση μεταξύ αυτών των δυο?  ;)

Το fluval έχει τη μισή τιμή και δέχεται διπλάσιο βιολογικό υλικό (25L αντί 12L του eheim) και έχει και διπλάσιο flow rate (1991 καθαρά λίτρα/ώρα αντί για 1200λίτρα/ώρα του eheim).

Άσε που ενώ όλες οι εταιρίες έχουν απορρίψει τις πράσινες σωλίνες επειδή πιάνουν γρηγορότερα άλγη και μπουκώνουν, η eheim ακόμη τις χρησιμοποιεί σε όλα τα φίλτρα της κανονικά και με το νόμο..

Εγώ το έχω ξαναπεί παλιότερα, η eheim κοστίζει περισσότερο και δίνει λιγότερα πράγματα.

34439[/snapback]

συμφωνω απολυτα με τα παραπανω συν την διαφορα καταναλωσης.Οσον αφορα την αξιοπιστια της Fluval θα σας πω ενα και μονο.Εχω την 403 δεν θυμαμαι ποσα χρονια πανω απο 15 παντως,και μεχρι αυτη την στιγμη δουλευει αψογα.

Έγινε επεξεργασία - oranda
Link to comment
Share on other sites

Παρόλη τη διαφορά στο flow rate και στο βιολογικό υλικό το ΕΗΕΙΜ έχει καλύτερη απόδοση και είναι και πολύ πιο ήσυχο (πολύ βασικό για εμένα που έχω τα ενυδρεία στο υπνοδωμάτιο). Απο την άλλη το Fluval έχει τη μισή τιμή και προφανώς είναι πολύ πιο συμφέρουσα αγορά από το ΕΗΕΙΜ αν εξετάσουμε το λόγο τιμής/απόδοσης. Είναι όντως αποκαλυπτικό συγκρητικό.

Link to comment
Share on other sites

Μιας που μιλάμε πλέον για θηριώδη φίλτρα, το ερώτημα είναι το εξής: αξίζει να πάρει κάποιος το ρίσκο αγοράζοντας ένα τόσο μεγάλο φίλτρο ή να προτιμήσει 2 μικρότερα φίλτρα που αρθροιστικά θα του δώσουν τα ίδια χαρακτηριστικά με το μεγάλο. Γιατί αν σου χαλάσει το μεγάλο φίλτρο, χάνεις όλα τα χρήματα που έδωσες και επιπλέον μένεις χωρίς φιλτράρισμα μέχρι να βρεις καινούργιο. Αν όμως σου χαλάσει το ένα από τα 2 μικρά, έχεις το άλλο σαν backup και "κλαις" τα μισά χρήματα.

Ποια είναι η γνώμη σας? Ας κάνουμε ένα δικό μας συγκριτικό ανάμεσα σε ένα μεγάλο φίλτρο και 2 ισοδύναμα μικρά, να δούμε τα θετικά και τα αρνητικά.

Link to comment
Share on other sites

Σωστο το σκεπτικο σου φιλε liquid καθως και ο προβληματισμος σου.Εγω προσωπικα θα επαιρνα ενα θηριωδη και οχι 2 ισαξια του.Πρωτον δεν θελω πολλους σωληνες μεσα στο ενυδρειο και ιδιαιτερα αν η κατασκευη του ενυδρειου ειναι τετοια που δεν μπορεις να τους κρυψεις, κατα δευτερο ενα θηριωδη σου ερχεται πιο οικονιμκα απο δυο καθως και το αν παρεις μεγαλη ποσοτητα βιολογικου υλικου ειναι σαφως πιο οικονομικη.Και οταν θες να το καθαρισεις ανοιγεις 1 φιλτρο και οχι 2 (λιγοτερος χρονο και μπελας) και αν ανθροισεις τις καταναλωσεις σε W των δυο φιλτρων ειναι πιο μεγαλη απο αυτη του θηριωδη.Βεβαια υπαρχουν και τα αρνητικα που μολις προειπες και το οτι οταν καθαρισεις το θηριωδη χανεις μεγαλο αριθμο βακτηριδιων ενω με τα δυο μικρα καθαριζεις την μια βδομαδα το ενα και την αλλη βδομαδα το αλλο χωρις να εχεις χασει μεγαλο αριθμο βακτηριδιων.Η τελικη αποφαση παντως ειναι του καθενως αναλογα με το τι θελέι ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτιμώ τη χρήση 2 μικρότερων. Έτσι δεν έχω το ρίσκο να κολλήσει το φίλτρο και να μείνει το ενυδρείο χωρίς φίλτρανση.

Αν έχεις πολύ μεγάλο ενυδρείο πιθανόν να χρειάζονται 2 θηριώδη φίλτρα...

;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ 2 αντλίες 1260 (ενώ η ροή της μίας είναι ικανοποιητική) ρυθμισμένες στο μισό, ώστε αν χαλάσει η μία να αυξήσω τη ροή της άλλης και να είμαι οκ. Αααα, υπάρχει πάντα και ένα spare αξονάκι ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτιμώ τη χρήση 2 μικρότερων. Έτσι δεν έχω το ρίσκο να κολλήσει το φίλτρο και να μείνει το ενυδρείο χωρίς φίλτρανση.

Αν έχεις πολύ μεγάλο ενυδρείο πιθανόν να χρειάζονται 2 θηριώδη φίλτρα...

B)

Συμφωνω απολυτα ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...