Jump to content

Guppy με πρόβλημα


Recommended Posts

Έχω ένα guppy το οποίο πίσω, κοντά στην ουρά έχει μία τρύπα έχουν φύγει δήλ. τα λέπια του. Έκανα θεραπεία με Myxazin χωρίς αποτέλασμα.Στην αρχή νόμιζα πως ήταν χνούδι. Τί να κάνω;;;;; δεν ξέρω τι έχει!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω την δοκιμασμένη λύση του FURAN-2 σε συνδιασμό με General CURE για καλύψεις ένα μεγάλο φάσμα από παράσιτα και ιούς.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τωρα δεν εχω αυτο το φαρμακο να ριξω Sterazin(για παρασιτα) ή Protozin(για μυκητες,πρωτοζωα) ειναι και τα 2 της Waterlife. Τα ξερεις;

Link to comment
Share on other sites

Sterazin protozin είναι απολυμαντικά .Το furan-2 είναι αντιβίωση.

Link to comment
Share on other sites

Exει κοκκινισμα στο σημειο εκεινο;

Τα λεπια πεσαν και εχει σταματησει σ εκεινο το σημειο ή καθε μερα βλεπει και μεγαλυτερη εκταση;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν είναι κόκκινο. Έχουν πέσει και σταμάτησε εκεί δεν έπεσαν άλλο. Σ εκείνη την περιοχή έχει χρώμα άσπρο....

Link to comment
Share on other sites

Σου εχει κανει χνουδι ή οχι.

Εχει αρχισει επουλωση;

Τωρα βαζεις καποια αντιβιωση μεσα;

Link to comment
Share on other sites

Eίχε χνούδι στην αρχή, μέτα όχι. Παραμένει το ίδιο χωρίς βελτίωση εδώ και 2 βδομάδες. Μόνο Myxazin που είχα ρίξει και λίγο αλάτι. Το έχω αφήσει έτσι τώρα. Να ρίξω αλάτι;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν θες ριξε αλατι αλλα απ την στιγμη που δεν παρουσιαζει καποιο αλλο προβλημα το ψαρακι και δεν εχουν και τα αλλα προβλημα θα σου λεγα να κανεις αλλαγες νερου και να τα παρακολουθεις, αυτη τη στιγμη ειναι σε φαση επουλωσης. Ταϊζε καλες τροφες και βιταμινες για να δυναμωσεις το ανωσοποιητικο του

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Τώρα έχω μόνο το General Cure να το ρίξω;;; Δεν γράφει όμως δοσολογία.....

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μια καψουλα για 40λτ. Θα την διαλυσεις πρωτα σε ενα μπολακι με νερο απ το ενυδρειο και μετα θα την ριξεις στο ενυδρειο σου. Βαζεις την 1 μερα, την 2 δεν βαζεις, την 3η βαζεις, την 4η δεν βαζεις και την 5η κανεις αλλαγη νερου. Αν δεις πως δεν καλυτερευει δεν κανεις την 5η μερα αλλαγη νερου και βαζεις φαρμακο, την 6η δεν βαζεις, την 7η βαζεις και την 8η κανεις αλλαγη νερου. Τις αλλαγες καλο θα ηταν να τις κανεις στο 40-50% του νερου του ενυδρειου σου.

Καθ ολη την διαρκεια της θεραπειας θα ταϊζεις λιγο μια φορα την ημερα και θα τους βαζεις την τροφη με βιταμινες για 10 μερες συνεχεια για να ενυσχησεις το ανοσοποιητικο τους.Ξανα λεω τροφη λιγη δεν θα παθουν τπτ αν φανε λιγοτερα.

Περιμενουμε τις εξελιξεις.

Καλη επιτυχια

Περιμενουμε εξελιξεις

Link to comment
Share on other sites

Το General Cure είναι υγρό. Δεν θα ρίξω τελικά γιατί δεν έχω φάρμακο. Θα κάνω αλλαγές και βλέπουμε....

Link to comment
Share on other sites

Οχι το general cure ειναι καψουλες. Μηπως πηρες καποιο αλλο φαρμακο και οχι αυτο που ειναι της φαρμακευτικαλ;

Μπορεις να μου πεις ακριβως τι γραφει το φαρμακο που πηρες;

Link to comment
Share on other sites

Θα το βγάλω φοτο και θα το στείλω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι. Έριξα σήμερα 3-5 σταγόνες

Link to comment
Share on other sites

Aυτο δεν ειναι της Aquarium Pharmaceuticals. Αυτο το μπουκαλακι δεν ξερω ποιας εταιριας ειναι πρωτη φορα το βλεπω. Της Aquarium Pharmaceuticals ειναι καψουλες και οχι υγρο. Ο πετ σοπας σου εδωσε αλλο φαρμακο και δεν ξερω ουτε τη δοσολογια ουτε γιατι πραγμα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...