Jump to content

ΔΙΑΧΥΣΗ CO2


Guppy

Recommended Posts

ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ DIY CO2 ME ZΑΧΑΡΗ, ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΛΩ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ. ΤΟ ΕΙΧΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΠΑΕΙ ΛΙΓΟ ΤΗ ΦΥΣΣΑΛΙΔΑ. ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΜΕ ΑΕΡΑΠΕΤΡΑ ΑΛΛΑ ΠΙΕΖΟΤΑΝ ΝΑ ΒΓΕΙ. ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΕΒΓΑΖΑ(ΤΗΝ ΑΕΡΑΠΕΤΡΑ), ΟΙ ΦΥΣΣΑΛΙΔΕΣ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΒΡΟΧΗ. ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΟ ΕΒΓΑΖΑ

Link to comment
Share on other sites

Παρε μια σκαλιτσα της Nutrafin κανει 7 με 8 ευρω και θα εχεις αρκετα καλη διασπαση του co2 σου

Link to comment
Share on other sites

TI EINAI AYTO; ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΑΚΟΥΩ.ΠΟΥ ΤΟ ΒΑΖΩ; ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΧΩΡΟ, ΕΙΝΑΙ 35 ΛΙΤΡΑ. ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ ΣΕ ΜΕΓΕΘΟΣ;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μικρο σε μεγεθος δεν θα εχεις κανενα προβλημα και βεβαια μεσα στο ενυδρειο το βαζεις πηγαινε σε ενα pet shop πες του αυτο που σου λεω και θα σου το δωσει και θα σου πει και πως το συνδεεις ειναι απιστευτα απλο.Για οτιδηποτε εδω ειμαστε ;)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το εχω στην εξοδο του φιλτρου για να σπαει τη φυσαλιδα, το φιλτρο ειναι 2 εκ. κατω απο την επιφανεια του νερου. Το ειχα σε αεραπετρα αλλα δεν εβλεπα να βγαινουν φυσαλιδες. Βγαζει 8 φυσαλιδες το λεπτο, υπαρχει περιπτωση να βλαψει τα guppy;; Αλλες φορες εβγαζε 30-35 φυσαλιδες το diy co2 και σχιζονταν τα πτερυγια και οι ουρες τους. Το ενυδρειο ειναι 35 λιτρα και εχω μεσα hygrophila...

Link to comment
Share on other sites

Tα μικρά ενυδρεία έχουν αυτό ακριβώς το πρόβλημα, με το παραμικρό "τσικ" έχεις μεγάλες μεταβολές στις τιμές με αποτέλεσμα να βασανίζονται τα ψάρια. Καθότι στα DIY συστήματα δεν έχεις τη δυνατότητα ρύθμισης της ποσότητας, φτιάχνε φτωχό σε μαγιά μίγμα ώστε να έχεις μικρή παραγόμενη ποσότητα. ;)

Link to comment
Share on other sites

οκ θα βάλω και σκαλίτσα για διάχυση και θα είμαι εντάξει πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...