Jump to content

sos γεννησαν!


CC-Gio

Recommended Posts

Μου γεννησαν τα μολυ μπαλλουν!

Επιασα 6 και τα εβαλα στην γεννηστρα...τους εβαλα και λιγο φαγητο....

τι να κανω παρακατω....sos!!!

Link to comment
Share on other sites

Μου γεννησαν τα μολυ μπαλλουν!

Επιασα 6 και τα εβαλα στην γεννηστρα...τους εβαλα και λιγο φαγητο....

τι να κανω παρακατω....sos!!!

34463[/snapback]

απλα τριψε τα φυλλαρακια και κανε το φαι σκονη για να μπορουν να φανε τα μικρα σου

Link to comment
Share on other sites

Δύο φορές τη μέρα με ένα μικρό ποτηράκι να παίρνεις νερό από το ενυδρείο (κοντά στην έξοδο του φίλτρου) και να το ρίχνεις μέσα στη γεννήστρα αργά, για να ανανεώνεται το νερό της έτσι. Να ταίζεις 3-4 φορές την ημέρα τριμμένη τροφή για να μπορούν να τη φάνε. Αν δεις ότι μαζεύτηκε σκουπίδι στη γεννήστρα να την καθαρίσεις με αναρόφηση με σωληνάκι, προσεκτικά. Τα μωρά θέλουν πολύ καθαρές συνθήκες για να μεγαλώσουν σωστά. Προσοχή επίσης στη θερμοκρασία. Απότομη αλλαγή πάνω από 2 βαθμούς μπορεί να τα ξεκάνει.

Βάλε ένα μικρό κομματάκι γρήγορο φυτό (αν έχεις) μέσα στη γεννήστρα. Θα τα βοηθήσει.

Διάβασε για τις αναπαραγωγές των ζωοτόκων και για το μεγάλωμα των μωρών. Θα σε βοηθήσει... ;)

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν τα μωρακια σου. Ποιο ειδος ballon εχεις;

Να ξερεις πως ειναι τα ποιο ευαισθητα απ ολα τα ζωοτοκα και ενα αρσενικο για να ενηλικιωθει πληρως μπορει να χρειαστει και 2 χρονια. Τις αλλαγες στο ενυδρειο σου θα τις κανεις κανονικα οπως και πρωτα. Ποιο γεννηστρα εχεις την πλαστικη ή με το τουλι; Αν εχεις πλαστικη θα σ ελεγα να παρεις με τουλι ειναι αρκετα φτηνες και εχουν περισσοτερο χωρο. Φαγητο θα παρεις απ τα πετ την ειδικη τροφη για μωρακια ζωοτοκα και αν βρεις παρε αυτη με τις βιταμινες. Θα ταϊζεις απο λιγο 3 φορες την ημερα και θ αρχισεις απο σημερα δλδ 24 ωρες μετα την γεννηση τους. Αν εχεις σαλιγκαρια τους λαθρομεταναστες απ τα φυτα σου θα σου ελεγα να βαλεις 1-2 για να καθαριζουν την γεννηστρα και δεν θα την βαλεις κατω απο το φιτλρο μπορει να τα τραυματισει. Θα καθαριζεις τον πατο με συφωνιασμα με την χρηση ενος σωληνακι σαν αυτο που βαζουμε στις αεραντλιες. Τωρα αν νομιζεις πως ποιανει κρουστα στην επιφανεια της γεννηστρα παρε ενα κουπακι και καθαρισε την ή γυρτην με τροπο να μην σου φυγουν τα μωρα, αφου ομως θα εχεις καθαρισει την τροφη απ τον πατο του ενυδρειου σου, και καθαρισε την επιφανεια.

Προσεχε παρα πολυ τις αλλαγες που θα κανεις να μην ειναι αποτομες και την θερμοκρασια ειναι φοβερα ευαισθητα

Καλη τυχη και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε και καλη αρχη ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ποιο ειδος μπαλλουν ειναι! υπαρχουν διαφορετικα ειδη μπαλλουν?? δεν το ηξερα!

Εχω την πλαστικη γεννηστρα...και την εχω βαλει κοντα στο φιλτρο (δεν τα χτυπαει η εξοδος του κυκλοφορητη)

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...