Jump to content

DIY καπάκι ενυδρείου


Guppy

Recommended Posts

Θέλω να ξεκινήσω να φτιάχνω καπάκι για ενυδείο με κόντρα πλακέ θαλάσσης. Δεν ξέρω τίποτα...........κάτι έχω δει στο internet αλλά..!!!! HELP

Link to comment
Share on other sites

Τις επόμενες μέρες θα ξεκινήσω το καπάκι για το ενυδρείο με τους μονομάχους.

Αν δεν βιάζεσαι περίμενε να δεις πως το σκέφτομαι εγώ.

Θα φτιάξω ένα τελάρο με εσωτερικο πιχάκι για να ακουμπήσει στο τζάμι και από πάνω το καπάκι με ένα σταθερο τμήμα και 2 ανοιγόμενα τμήματα ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιώργη αυτό που είχα κάνει εγώ ήταν επίσης από κόντρα πλακέ αλλά αντί για πιχάκι μου είχε κάνει ο μαραγκός ένα "λούκι" και πέρναγα το τζάμι συρταροτό. Επειδή δε γνωρίζω όρους κλπ, ανεβάζω μια τομή ώστε να φαίνεται αυτό που λέω.

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

Ωραία η ιδέα σου αλλά δεν εννοούσα αυτό.

Το πιχάκι το θέλω για να κάτσει το καπάκι πάνω στο ενυδρείο.

Δεν θα βάλω τζάμι. Εχω πάρει στεγανά ακροφύσια και είμαι οκ ;)B)

Link to comment
Share on other sites

Ok Γιώργη, δεν το είχα καταλάβει! Το φωτιστικό σου θα είναι κοντά στο ενυδρείο? Μην ανεβάζεις θερμοκρασίες, για αυτό το λέω.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ok Γιώργη, δεν το είχα καταλάβει! Το φωτιστικό σου θα είναι κοντά στο ενυδρείο? Μην ανεβάζεις θερμοκρασίες, για αυτό το λέω.... B)

34656[/snapback]

Η λάμπα θα είναι περίπου 4-5 πόντους πάνω από το νερό. Επίσης είναι Τ8 και δεν ζεσταίνεται τόσο πολύ. Εξάλλου για το καλοκαίρι θα μπουν τα σχετικά ανεμιστηράκια :thumbup:

Μπροστα στα 120 Βαττ Power Compact που έχω στο άλλο ενυδρείο, τα 38 w T8 θα είναι ψυγείο ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο.Κ θα περιμένω...δεν βιάζομαι. Τα στεγανα ακροφύσια απο που τα πήρες; Εγω ρώτησα σε petshop και μου είπαν οτι τα αγοράζεις μαζί με τον μετασχηματιστή δηλ. 36 EYRO.........

Link to comment
Share on other sites

Ο.Κ θα περιμένω...δεν βιάζομαι. Τα στεγανα ακροφύσια απο που τα πήρες; Εγω ρώτησα σε petshop και μου είπαν οτι τα αγοράζεις μαζί με τον μετασχηματιστή δηλ. 36 EYRO.........

34733[/snapback]

Ακροφύσια μαζι με μετασχηματιστη για λάμπα Τ8 38 W της arkadia 24, κάτι ευρώ από το "πανδοχείο νερου" ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...