Jump to content

Αρρωστησαν ή οχι


Recommended Posts

φιλε τι εννοεις αλλαζεις φιλτρο ?

το βιολογικο υλικο του φιλτρου δεν πρεπει να αλλαξει γιατι στην ουσια θα ειναι και παλι αστρωτο

οντως εχεις ανεβασμενη αμμωνια αν φαινεται καλα το χρωμα απο την φωτο

τσεκαρε ενα θεμα το οποιο ειναι για αντιμετωπιση υψηλων επιπεδων αμμωνιας

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=47293

για περισσοτερες λεπτομερειες θα σε διαφωτισουν οι φιλοι απο το forum

Ξεπλυνα με νερο το μερος του φιλτρου που μαζευει την βρωμια του ενυδρειου και το ξαναβαλα μεσα...

Link to comment
Share on other sites

2 στοιχεία έχω να δώσω εγώ.

1ον, υπάρχουν όντως σκαλάρια με κόκκινο στην περιοχή των βραγχίων και 2ον το τεστ Αμμωνίας της Sera είναι για τα πανηγύρια. Έχω κάνει Α/Β δοκιμή στο ίδιο νερό με άλλα τεστ, και της Sera βγάζει άλλα'ντ'άλλων, χωρίς να είναι ληγμένο.

Αντίθετα, άλλα τεστ της Sera (NO2, pH, kH, PO4) που είχα δίνουν αρκετά αξιόπιστες μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ξεπλυνα με νερο το μερος του φιλτρου που μαζευει την βρωμια του ενυδρειου και το ξαναβαλα μεσα...

Ξέπλυνες και το βιολογικό υλικό με νερό βρύσης; Να ξέρεις ότι το χλώριο σκοτώνει την βιολογία σου. Αν θες να το ξεπλύνεις κάν' το με νερό ενυδρείου, με νερό από Α/Ο αν έχεις. Ή αποχλωρίωσε πρώτα λίγο νερό.

Όσο για τα σκαλάρια, είχα κι εγώ πριν χρόνια και μάλιστα το είχα από μωρό το ένα και είχαν κόκκινο στα βράγχια τους. Εννοείτε μου κράτησαν χρόνια έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Ξέπλυνες και το βιολογικό υλικό με νερό βρύσης; Να ξέρεις ότι το χλώριο σκοτώνει την βιολογία σου. Αν θες να το ξεπλύνεις κάν' το με νερό ενυδρείου, με νερό από Α/Ο αν έχεις. Ή αποχλωρίωσε πρώτα λίγο νερό.

Όσο για τα σκαλάρια, είχα κι εγώ πριν χρόνια και μάλιστα το είχα από μωρό το ένα και είχαν κόκκινο στα βράγχια τους. Εννοείτε μου κράτησαν χρόνια έτσι.

Το προβλημα ειναι οτι το νερο που επεσε αρχικα στο ενυδρειο πιθανον να ειχε χλωριο και σε συνδυασμο με την διαφορα θερμοκρασιας να κατεστρεψε ολοκληρωτικα την βιολογια του ενυδρειου.

Η κοκκινιλα εχει αρχισει να υποχωρει σε καποια ψαρια... Πιθανον αμμωνια λογω αστρωτου ενυδρειου.

Αν δεν φυγει τελειως (ή εμφανισει αισθητη βελτιωση) και στα υπολοιπα ψαρια σε 3 μερες απο σημερα (~15 μερες απο τοτε που ξεκινησε το ενυδρειο) θα πεσει αντιβιωση , για να προλαβω πιθανον βακτηρια...

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι το νερο που επεσε αρχικα στο ενυδρειο πιθανον να ειχε χλωριο και σε συνδυασμο με την διαφορα θερμοκρασιας να κατεστρεψε ολοκληρωτικα την βιολογια του ενυδρειου.

Η κοκκινιλα εχει αρχισει να υποχωρει σε καποια ψαρια... Πιθανον αμμωνια λογω αστρωτου ενυδρειου.

Αν δεν φυγει τελειως (ή εμφανισει αισθητη βελτιωση) και στα υπολοιπα ψαρια σε 3 μερες απο σημερα (~15 μερες απο τοτε που ξεκινησε το ενυδρειο) θα πεσει αντιβιωση , για να προλαβω πιθανον βακτηρια...

αν λες οτι εχει μονο 15 μερες τοτε δεν εχει καν προλαβει να αναπτυχθει βιολογια σωστα στο φιλτρο και το νερο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...