Jump to content

Αρρωστησαν ή οχι


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους

Επειδη ειμαι αρχαριος και σχετικα καινουργιος στον κοσμο των ενυδρειων θα ηθελα την βοηθεια σας

Πριν λιγες μερες αποφασισα να κανω καποιες αλλαγες στο ενυδρειο , full καθαρισμο, καινουργια ψαρια κτλ

Ετσι αγορασα και 2 σκαλαρια.ΑΠοτην πρωτη στιγμη που τα πηρα με προβληματισε που ειχαν κοκκινα βρανχια...

Επισυναπτω και 1 φωτογραφια:ειναι ενταξει ή εοχυν καποια αρρωστια που μπορει να κολλησει και τα υπολοιπα?!

Το ενυδρειο ειναι στους 26 βαθμους... Δεν πιστευω να κρυωνουν... :):lmao::D:hysterical:

post-26793-1286554172_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ampranti
Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες! κανε μια λιγο πιο αναλυτικη παρουσιαση του ενυδρειου σου.

απο οξυγονωση πως ειναι το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ καλος ηρθες!

θελεις να μας πεις μερικες πληροφοριες για το ενυδρειο σου?

(λιτρα,ρουτινες,τι ψαρια?)

και οταν λες φουλ καθαρισμο,τι ενοεις?

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2...

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 160

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): ~ 2 χρονια

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 5 γκαπυ , 2 κιχλιδες, 2 γαριδες , 1 γλυφτρα τζαμιου, 1 γατοψαρo , 2 ΣΑΕ κτλ ( 18 ψαρια συνολο)

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Tαισμα 1 φορα τη μερα / Αλλαγη νερου καθε 10 μερες (1/3 νερου) - αλλαγμα νερου σε λεκανη με αντιχλωριο και μετα απο 30 λεπτα σιγα σιγα προσθηκη στο ενυδρειο

Υπαρχουν 2 φυσικα φυτα μεσα, δεν τους δινω CO2

Στο ενυδρειο υπαρχει 1 φιλτρο καθαρισμου που δουλευει 24/7 με αναταραξη στημν επιφανεια και μια αεραντλια που δουλευει 6 ωρες την ημερα (3 το πρωι και 3 το βραδυ)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: Δεν εχω μετρησει

- KH: Δεν εχω μετρησει

- GH: Δεν εχω μετρησει

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): Δεν εχω μετρησει

- ΝΟ2 (νιτρώδη):Δεν εχω μετρησει

- ΝΟ3 (νιτρικά): Δεν εχω μετρησει

- Θερμοκρασία: ~26οC

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips: X

-Ηλεκτρονικά:

Οξυγονο υπαρχει γιατι μερικες φορες βλεπω και φωτοσυνθεση στα φυτα (φουσκαλες στα φυλα)

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Κιχλιδα

- Ιστορικό Ψαριού: Το πηρα πριν 5 μερες οπως το βλεπετε :)

- Συμπτώματα που παρουσιάζει: Κοκκινα βρανχια. Εχω την εντυπωση οτι και σε αλλα 3 ψαρια κοκκινισαν τα βρανχια

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: X

-Δοσολογία: X

-Χρόνος Χρήσης: X

-Αναλυτική περιγραφή: X

Έγινε επεξεργασία - ampranti
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να γινουν καπιες μετρισεις....

πες μας για το φιλτρο σου(εξωτερικο-εσωτερικο?,υλικα?)

και οταν λες φουλ καθαρισμα.....τι ενοεις?υπαρχει πιθανοτιτα να εχεις καταστρεψει τη βιολογια του ενυδρειο σου.....

Link to comment
Share on other sites

φικε μου μιαζει παρα πολυ με αυτο που ειχαν τα χρυσοψαρα μου..διαλιτιριαση απο αμμωνια αλλα οπως σου ειπαν και ποιο πανω πρεπει να γινουν οι καταληλες μετρισεις..!!

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να γινουν καπιες μετρισεις....

πες μας για το φιλτρο σου(εξωτερικο-εσωτερικο?,υλικα?)

και οταν λες φουλ καθαρισμα.....τι ενοεις?υπαρχει πιθανοτιτα να εχεις καταστρεψει τη βιολογια του ενυδρειο σου.....

Το φιλτρο ειναι εσωτερικο και το αλλαξα με τον τελευταιο καθαρισμα. Και αλλαζει 1 φορα τον μηνα

Τα στρογγυλα που αναπτυσσουν βακτηρια δεν αλλαχθηκαν...

Φουλ καθαρισμο = το ενυδρειο ειχε παραμεληθει για αρκετο καιρο λογω διαφορων καταστασεων...

Ετσι, πηρα την αποφαση να το ψαναφερω στα ισα!

- Βγηκαν τα ψαρια σε ασφαλες μερος

- Βγηκε ολο το νερο

- Βγηκε το χαλικι και ξεγβαλθηκε με νερο (10 πλυσιματα)

- Καθαριστηκε το ενυδρειο (ξεβγαλμα, τριψιμο για να φυγει η πρασινη και μαυρη αλγη)

- ΑΛλαχθηκαν τα φιλτρα

- Ξαναμπηκε χαλικι και λιγο νερο με αντιχλωριο. Εμεινε 30 λεπτα

- Ξαναμπηκε ολο το νερο , με αντιχλωριο και το υγρο για την χλωριδα του νερου (σταγονες)

- Ζεσταθηκε νερο (26οC)

- Μπηκαν τα ψαρια (εδω ειχα κουραστει και αντι να προσθεσω νερο στο 2ο -μικρο- ενυδρειο και μετα να τα ριξω στο μεγαλο, τα εριξα με την αποχη ενα ενα μεσα) :)

- Την επομενη μερα μπηκαν τα 2 φυτα

- Προσθεσα λιγο επιπλεον χαλικι διαφορετικου τυππου (αφου το ξεβγαλα 4 φορες πριν το βαλω μεσα)

φικε μου μιαζει παρα πολυ με αυτο που ειχαν τα χρυσοψαρα μου..διαλιτιριαση απο αμμωνια αλλα οπως σου ειπαν και ποιο πανω πρεπει να γινουν οι καταληλες μετρισεις..!!

Το θεμα ειναι οτι τα ψαρια ετσι μου ηρθαν απο την πρωτη μερα.... Πριν μπουν στο ενυδρειο μου!!!!

Παιζει να τα πηρα αρρωστα?!

Επισυναπτω φωτος απο το ενυδρειο οπως ειναι τωρα μηπως δειτε καποιο λαθος μου

Link to comment
Share on other sites

το πιο πιθανο ειναι να εχεις σκοτοσει ενα αρκετα μεγαλο μερος τις βιολογιας σου.....εχεις φρεσκο νερο και στα 160λτ ετσι δεν ειναι?εχεις αλαξει η πλινει τα σφουγκαρια σου,σωστα?και ποσα λιτρα βιολογια εχει μεσα το φιλτρο?(προφανος οχι τοσα για να αντεξουν ολα αυτα......)θα σου πρωτεινα να προμηθευτει μερικα υγρα τεστ για αμωνια!αρχικα...

κατα πασα πιθανοτιτα ειναι σα να εισαι αστροτος περιπου....αλλα τωρα αν δεν γινουν καπιες μετρισεις ειναι λιγο δυσκολο να καταλαβουμε τη εχει γινει......τουλαχιστον αυτο μπορω να σου πω εγω,αν καπιος μπορει να σε βοηθισει παραπανω...ας περιμενουμε να μιλισουν κ αλλοι...θα σου πρωτεινα να μην ταΪσεις για λιγο(αν κ με ενα ταΪσμα την ημερα δεν εχει ποβλημα αλλα μην κανεις ουτε αυτο)κανε μικρε αλαγες καθε 2 ημερες 30λτ....και βρες τροπο να κανεις καπιες μετρισεις....προμιθευσου και υγρα βακτηρια.......οπος δηποτε,μονο καλο κανουν

Έγινε επεξεργασία - μηνας
Link to comment
Share on other sites

φωτος 2/2

ναι δεν εχεις προβλημα με αυτο και θα σου προτεινα να βγαλεις οπιοδιποτε ψευτικο διακοσμητικο ειναι βαμενο....τεχνητα

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν εχεις προβλημα με αυτο και θα σου προτεινα να βγαλεις οπιοδιποτε ψευτικο διακοσμητικο ειναι βαμενο....τεχνητα

Πρεπει να βρω μερη να κρυβονται τα ψαρια....

Αυριο πρωι πρωι θα παω να παρω τεστακια

Γενικα ειναι καλυτερα να παρω τεστ σε strips ή να πάρω ηλεκτρονικα?!

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα το αρχικο σου προβλημα ειναι αν τα ψαρια σου ειναι αρρωστα απο τη στιγμη που τα πηρες και κανεις δεν σου απαντησε. Δυστηχως κι εγω δεν μπορω να σου πω με ασφαλεια, αλλα πιστευω πως ηταν, αν φυσικα τα βραγχια ηταν ετσι τοτε. Θελω να τα παρατηρεις και να μας πεις αν ανεβαινουν στην επιφανεια, τρομαζουν ευκολα, κρυβονται, δεν τρωνε. Αυτο ομως οταν περασουν μερικες ημερες ωστε να προσαρμοστουν στο νεο περιβαλλον τους.

Τωρα οσον αφορα το ενυδρειο σου, σιγουρα εχεις καταστρεψει πολυ βιιολογια και μαλλον θα εχεις προβλημα. για να αντιμετωπισεις αυτο το πολυ πιθανο προβλημα, θα πρεπει να αγορασεις υγρα τεστ NH4, NO2 και ΝΟ3 οπωσδηποτε για να δεις αν τα ψαρια σου θα δηλητηριαστουν και επισης Ph Gh Kh ωστε να ξερεις αν θα πρεπει να κρατησεις καποιους κατοικους ή οχι ή αν θα μεταβαλεις τις τιμες του νερου σου.

Μεχρι τοτε ταιζε λιγο καθε 2 ημερες και αλλαγες νερου κατα το ημιση, με νερο που θα εχεις προετοιμασει καταλληλα.

θα ηθελα να μου πεις τι εννοεις με τη φραση: Αλλαχθηκαν τα φιλτρα

Link to comment
Share on other sites

Με μια προχειρη διαγνωση,τα ψαρια εχουν παραμεινει η και ακομα παραμενουν σε περιβαλλον με μετρησιμα νιτρωδη..η αιμογλοβινη ουσια με ιδιοτητα τη μεταφορα του οξυγονου στο αιμα ειναι σε μη φυσιολογικα επιπεδα.Πιθανα να νοσησουν..τεστακια να επιλεξεις σε υγρα,καλο ειναι να μην γινονται αυτες οι μεγαλου ογκου αλλαγες,μονο κακο κανουν και καταστρεφουν την βιολογικη ωριμοτητα ενος ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα το αρχικο σου προβλημα ειναι αν τα ψαρια σου ειναι αρρωστα απο τη στιγμη που τα πηρες και κανεις δεν σου απαντησε. Δυστηχως κι εγω δεν μπορω να σου πω με ασφαλεια, αλλα πιστευω πως ηταν, αν φυσικα τα βραγχια ηταν ετσι τοτε. Θελω να τα παρατηρεις και να μας πεις αν ανεβαινουν στην επιφανεια, τρομαζουν ευκολα, κρυβονται, δεν τρωνε. Αυτο ομως οταν περασουν μερικες ημερες ωστε να προσαρμοστουν στο νεο περιβαλλον τους.

Τωρα οσον αφορα το ενυδρειο σου, σιγουρα εχεις καταστρεψει πολυ βιιολογια και μαλλον θα εχεις προβλημα. για να αντιμετωπισεις αυτο το πολυ πιθανο προβλημα, θα πρεπει να αγορασεις υγρα τεστ NH4, NO2 και ΝΟ3 οπωσδηποτε για να δεις αν τα ψαρια σου θα δηλητηριαστουν και επισης Ph Gh Kh ωστε να ξερεις αν θα πρεπει να κρατησεις καποιους κατοικους ή οχι ή αν θα μεταβαλεις τις τιμες του νερου σου.

Μεχρι τοτε ταιζε λιγο καθε 2 ημερες και αλλαγες νερου κατα το ημιση, με νερο που θα εχεις προετοιμασει καταλληλα.

θα ηθελα να μου πεις τι εννοεις με τη φραση: Αλλαχθηκαν τα φιλτρα

Αλλαχθηκε το ασπρο σφουγγαρι που εχει (και πλυθηκε με νερο μονο το θερμαντικο σωμα)

Κατα τα αλλα δεν επλευνα εκει μεσα για να μην πειραξω οτι υπηρχε εκει !

Τα ψαρια τρωνε φυσιολογικα, κινουνται παντου (πανω κατω) , γενικα δειχνουν ευχαριστημενα

Τα σκαλαρια ιδιως δειχνουν ιδιαιτερα παιχνιδιαρικα

Το μονο που δεν μου αρεσει ειναι τα ΣΑΕ που γλυφονται (τωρα γλυφονται, τσακωνονται, κανουν τιποτα περιεργο δεν ξερω!) μεταξυ τους?! Ανωμαλια?!

Link to comment
Share on other sites

1)συμφωνω με οσα σου ειπαν παραπανω να ελεγξεις τις μετρησεις σου

2) μερικα σκαλαρια ειναι κοκκινα στα μαγουλα σαν αυτο ειναι το φυσικο τους:

http://en.wikipedia.org/wiki/File:P.scalar...ing.neil916.jpg

3) επισης δες μηπως του λειπει το βραγχιακο καλλυμα λογω γεννετικης ανωμαλιας .

Έγινε επεξεργασία - corso
Link to comment
Share on other sites

αν οντως υπαρχει προβλημα με την βιολογια του ενυδρειου και εχει κατεστραφει αρκετη νομιζω οτι θα ηταν καλη ιδεα ο φιλος μαζι με τα τεστακια να αγοραζε και ενα safe start της tetra που εχει ετοιμα βακτηρια εμενα με ειχε βοηθησει πολυ !

Link to comment
Share on other sites

Στην αποδειξη :):lmao: ειναι δηλωμενα ως PTEROP SCAL GOLD RED

Το μονο RED που εχουν πανω τους ειναι τα βρανχια!!! :D

Παντως μοιαζουν πολυ με τα σκαλαρια που ποσταρε ο corso λιγο ποιο πανω...

http://www.answers.com/topic/pterophyllum

Μαλλον εχω το "Sunset Blushing Veil Angelfish" :hysterical:

To βραγχιακο καλλυμα πρεπει να υπαρχει (ανοιγοκλεινει οταν αναπνεουν)

Το μονο ανησυχητικο ειναι οτι και σε μερικα αλλα ψαρια υπαροχυν κοκκινα βραγχια = δεν τα ειχα προσεξει μηπως ή ειναι κατι αλλο!?

Εχει αγορασει κανεις ηλεκτρονικο μετηρη ph/νιτρικων κτλ?!

Ποιον προτεινεται σε λογικη τιμη και με "σχετικη" ακριβεια αποτελεσματων!?

Έγινε επεξεργασία - ampranti
Link to comment
Share on other sites

Απαντησεις τεστ:

pH 6,8

GH --> attached φωτογραφια

NO mg/l2 = 0

NO mg/l3 = 10

Οι μετρησεις δειχνουν μεσα στα φυσιολογικα πλαισια, αποτι καταλαβα

Σημερα που ξαναπηγα στο μαγαζι τον ρωτησα αν ειναι φυσιολογικο να εχουν κοκκινα βραχγια τα συγκεκριμενα...

Μου λεει το συγκεκριμενο ειδος ναι.... :):lmao::D

:: edit ::

Εντωμεταξυ οσοσ περναει η ωρα αλλαζουν και χρωμα (ιδιως το pH)... Πoση ωρα μετα την εξοδο απο τον νερο πρεπει να παρω τις μετρησεις?!

post-26793-1286611596_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ampranti
Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρατηρηρσα και μια κοκκινιλα γυρω απο το ματι του ενος απο τα δυο σκαλαρια... Αυτο δεν υπαρχει στο αλλο, οποτε δεν νομιζω οτι ειναι στον τυπο του ψαριου


Το ματι απο το σκαλαρι φαινεται στην αρχη του βιντεο

Αμμωνια μπορω να υπολογισω μονο με τα τεστ της αμμωνιας ή βγαινει και καποιο συμπερασμα απο τα παραπανω?!

Υπαρχει καποιος αμεσος τροπος να κανω κατι αν ειναι αμμωνια? (αλλαγμα νερο 30% και προσθηκη αντιχλωριου απευθειας στο νερο αν θυμαμαι καλα, σωστα?!)
Link to comment
Share on other sites

εφοσον εχεις νιτρικα 10 και νιτριδια 0, για μενα μην κανεις τιποτα. αν θελεις ριξε υγρα βακτηρια στο φιλτρο σου μονο και κανε μετρηση για αμμωνια (αγοραζοντας τεστακια), για να ειμαστε σιγουροι οτι δεν εχεις στο νερο σου. οτι ηταν να γινει εχει ηδη γινει.

τα στικακια να ξερεις, δεν ειναι και τοσο αξιοπιστα. καλο ειναι να προτιμας υγρα τεστακια. αν δεν κανω λαθος στα στικακια συγκρινεις τα χρωματα μετα απο 1 λεπτο και οχι μετα απο 5 ή 10 λεπτα γιατι το χρωμα που περνουν δεν ειναι σωστο.

Link to comment
Share on other sites

Αποτι βλεπω η κοκκινιλα γυρω απο τα βραγχια στα ψαρια παραμενει...

Ποσταρω και τα αποτελεσματα απο το τεστ με την αμμωνια...

Μαλλον εχω θεμα με την αμμωνια και με σωζει για την ωρα το χαμηλο pH (σωστα?!)

Σημερα δεν τα ταιζω και αλλαζω το φιλτρο προληπτικα

Θα αφησω την αεραντλια 24/7 να δουλευει για 2 μερες και μετα ξαναμετραω

Τι αλλο μπορω να κανω?!

post-26793-1286812638_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αποτι βλεπω η κοκκινιλα γυρω απο τα βραγχια στα ψαρια παραμενει...

Ποσταρω και τα αποτελεσματα απο το τεστ με την αμμωνια...

Μαλλον εχω θεμα με την αμμωνια και με σωζει για την ωρα το χαμηλο pH (σωστα?!)

Σημερα δεν τα ταιζω και αλλαζω το φιλτρο προληπτικα

Θα αφησω την αεραντλια 24/7 να δουλευει για 2 μερες και μετα ξαναμετραω

Τι αλλο μπορω να κανω?!

φιλε τι εννοεις αλλαζεις φιλτρο ?

το βιολογικο υλικο του φιλτρου δεν πρεπει να αλλαξει γιατι στην ουσια θα ειναι και παλι αστρωτο

οντως εχεις ανεβασμενη αμμωνια αν φαινεται καλα το χρωμα απο την φωτο

τσεκαρε ενα θεμα το οποιο ειναι για αντιμετωπιση υψηλων επιπεδων αμμωνιας

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=47293

για περισσοτερες λεπτομερειες θα σε διαφωτισουν οι φιλοι απο το forum

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...