Jump to content

Την Γνώμη σας παρακαλώ.


Jester

Recommended Posts

Ξήλωσα πρόσφατα το 300λιτρό μου και το μετέτρεψα σε καθαρό αμερικάνικο. Αυτή την στιγμή μέσα υπάρχουν 1 μικρό Tiger Oscar 1 Red Spotted Severum (λατρίες και τα δυο τους) 2 Green Severum και 2 Ancistrus (δεν θυμάμαι ήδη τώρα).

Οι 2 Green Severum έχουν εξελιχθεί πρόσφατα (3 βδομάδες) σε τρομερά φοβητσιάρικα και αντικοινωνικά ψάρια και 99,9% θα πάρουν πόδι (όποιος ενδιαφέρεται ας μιλήσει).

Το ερώτημα τώρα είναι το εξής και θέλω την γνώμη σας.

Ποιό lineup θα απολαύσω περισσότερο;

α) Tiger Oscar, Red Spotted Severum, Gold Severum & Firemouth Meeki.

β) Tiger Oscar, Red Spotted Severum & Texas Cichlid.

βασικές προυπόθεση για το (β) αποτελεί να βρεθεί Τεξανός το πολύ 3-4 μηνών για να αράξει με τον Τίγρη από μικρά.

Οι δυο προτάσεις που σας παραθέτω βγήκαν μετά από 3 βδομάδες διάβασμα και ψάξιμο πάνω στις κιχλίδες.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ξήλωσα πρόσφατα το 300λιτρό μου και το μετέτρεψα σε καθαρό αμερικάνικο. Αυτή την στιγμή μέσα υπάρχουν 1 μικρό Tiger Oscar 1 Red Spotted Severum (λατρίες και τα δυο τους) 2 Green Severum και 2 Ancistrus (δεν θυμάμαι ήδη τώρα).

Οι 2 Green Severum έχουν εξελιχθεί πρόσφατα (3 βδομάδες) σε τρομερά φοβητσιάρικα και αντικοινωνικά ψάρια και 99,9% θα πάρουν πόδι (όποιος ενδιαφέρεται ας μιλήσει).

Το ερώτημα τώρα είναι το εξής και θέλω την γνώμη σας.

Ποιό lineup θα απολαύσω περισσότερο;

α) Tiger Oscar, Red Spotted Severum, Gold Severum & Firemouth Meeki.

β) Tiger Oscar, Red Spotted Severum & Texas Cichlid.

βασικές προυπόθεση για το (β) αποτελεί να βρεθεί Τεξανός το πολύ 3-4 μηνών για να αράξει με τον Τίγρη από μικρά.

Οι δυο προτάσεις που σας παραθέτω βγήκαν μετά από 3 βδομάδες διάβασμα και ψάξιμο πάνω στις κιχλίδες.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Συγνώμη πο θα είμαι σκληρός αλλά τα λίτρα σου είναι λίγα για το setup που επιθυμείς.Προσωπικά θα έβγαζα το όσκαρ και θα κράταγα τα Severum. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να επεκταθείς λίγο σε παρακαλώ;

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να επεκταθείς λίγο σε παρακαλώ;

Λόγο του τελικού μεγέθους των ψαριών που έχεις, τα λίτρα σου είναι λίγα συνυπολογίζοντας βέβαια και την επιθετική τους συμπεριφορά.

Σε αυτά τα λίτρα (άν μπορείς να μας πείς και τις ακριβείς διαστάσεις μιάς και παίζουν σημαντικό ρόλο) θα έβαζα ένα τρίο από Severum, άλλες μεσαίου/μικρού μεγέθους κιχλίδες π.χ. Nanacara ή κάποια άλλη μικρή Geophagine ή και κάποια Crenicichla π.χ. Crenicichla Regani ή Crenicichla Compressiseps.

Σε αυτά μπορείς άνετα να προσθέσεις φυτά επιφανείας,ξύλα, ψιλή λευκή άμμο κάποια διάσπαρτα βότσαλα (μη ασβεστολιθικά), και σε μία πλευρά του ενυδρείου να "μπλέξεις" την άμμο με στρογγυλεμένο χαλίκι διαμέτρου από 0,5 έως και 2 εκατοστών...

Τότε θα έχεις ένα υπέροχο αλλά και βιοτοπικό ενυδρείο χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα μεταξύ των κατοίκων του! :)

Link to comment
Share on other sites

Ξήλωσα πρόσφατα το 300λιτρό μου και το μετέτρεψα σε καθαρό αμερικάνικο. Αυτή την στιγμή μέσα υπάρχουν 1 μικρό Tiger Oscar 1 Red Spotted Severum (λατρίες και τα δυο τους) 2 Green Severum και 2 Ancistrus (δεν θυμάμαι ήδη τώρα).

Οι 2 Green Severum έχουν εξελιχθεί πρόσφατα (3 βδομάδες) σε τρομερά φοβητσιάρικα και αντικοινωνικά ψάρια και 99,9% θα πάρουν πόδι (όποιος ενδιαφέρεται ας μιλήσει).

Το ερώτημα τώρα είναι το εξής και θέλω την γνώμη σας.

Ποιό lineup θα απολαύσω περισσότερο;

α) Tiger Oscar, Red Spotted Severum, Gold Severum & Firemouth Meeki.

β) Tiger Oscar, Red Spotted Severum & Texas Cichlid.

βασικές προυπόθεση για το (β) αποτελεί να βρεθεί Τεξανός το πολύ 3-4 μηνών για να αράξει με τον Τίγρη από μικρά.

Οι δυο προτάσεις που σας παραθέτω βγήκαν μετά από 3 βδομάδες διάβασμα και ψάξιμο πάνω στις κιχλίδες.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Αν και είμαι περισσότερο για την Β επιλογή σου θα συμφωνήσω με τον φίλο παραπάνω πως τα λίτρα σου το πολύ μέσα σε ένα χρόνο θα είναι λίγα όντως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...