Jump to content

αιωρουμενη βρωμια στο ενυδρειο


Recommended Posts

καλησπερα. στο 75αλιτρο ενυδρειο μου παρατηρω να αιωρειτε συνεχως κατι σαν σκονη. δεν ειναι μεγαλο το προβλημα αλλα νομιζα πως θα λυνοταν, οταν πηρα εναν κυκλοφορητη 450λ/ω και εκανα μια κατασκευη σαν εσωτερικο φιλτο div το οποιο γεμησα με filter wood. το <<βαμβακι>> το εχω αλλαξει καμια 10αρια φορες καταμαυρο και παλι αυτη η σκονη εκει ειναι. μεσα εχω αμμο λευκη ψιλη, 2 ηφαιστειακα πετρωματα, 2 κλιματα, που καθαριστηκαν καλα αλλα χωρις να εχει βγει εντελως το περιβλημα τους, το οποιο και θεωρω υπαιτιο του προβληματος (εγω ειμαι ο υπαιτιος βεβαια, αλλα καταλαβαινεται πως το λεω... :lmao: ). τα κλιματα ειναι στο ενυδρειο κανενα 7μηνο. λετε να τα βγαλω? ή να τα βγαλω, να τα ξυσω και να τα αποστηρωσω παλι? παντως πραγματικα δηλαδη δεν πιστευα οτι με την παραπανω πατεντα θα εκανα δουλεια αλλα εβγαλα τοση βρωμια που απορω αν δεν την εβγαζα πως θα την παλευαν τα ζωντανα... και η παγιδα ειναι οτι πισω εχω μαυρο φοντο και για να δεις την βρωμια πρεπει να εισαι παρα πολυ κοντα και να εχει πισω της κατι που δεν ειναι μαυρο για να ξεχωριζει...

ευχαριστω εκ των προτερων :)

Link to comment
Share on other sites

η γνωμη μου ειναι οτι ηδη απαντησες στο ερωτημα σου.

Link to comment
Share on other sites

η γνωμη μου ειναι οτι ηδη απαντησες στο ερωτημα σου.

:):lmao:

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρείς τίποτα περίεργο στις τιμές του ενυδρείου ή στη συμπεριφορά των ψαριών?

Link to comment
Share on other sites

απολυτος τιποτα... οπως ακριβως ηταν πριν.... μπορει βεβαια και το προβλημα αυτο να ηταν απο πριν και να μην το παρατηρουσα γιατι οπως ειπα και στην αρχη ηταν πολυ μικροσκοπικα σωματιδια αυτα τα μαυρα και ακομα και στην αλλαγη νερου στον κουβα δεν τα βλεπεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

λοιπον παιδια για να κλεισει και το θεμα.... πριν 10 μερες εβγαλα τα ξυλα, τα αποφλιωσα εντελως και μετα τα ξαναεβαλα μεσα. εβαλα ενα πλαστικο ποτηρακι το οποιο τρυπησα στο κατω μερος και το ενωσα με την εισοδο σε ενος κυκλοφορητη που ειχα. το :buttrock: γεμισα βαμβακι ενυδρειακο και το εβαλα 2 μερες να δουλευει και το ενυδρειο εγινε λαμπικο και εμεινε ετσι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...