Jump to content

No3 πως να το ανεβασω?


Recommended Posts

Καλησπερα.Εδω και 2 μηνες εχω 0 NO3.Το ενυδρειο μου εχει διαφορα ευκολα φυτα για αυτο και θελω να ανεβασω το NO3.Εχω αργησει 3 εβδομαδες να κανω αλλαγη νερου αλλα παλι μηδεν.Ποιος αλλος τροπος υπαρχει για να ανεβει το NO3?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ψαράκια μέσα;

Ρίξε λίγη τροφή ώστε να ''μείνει'' και θα αυξηθούν...για ποιό λόγο θές να ανεβάσεις; είσαι στο στρώσιμο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Εδω και 2 μηνες εχω 0 NO3.Το ενυδρειο μου εχει διαφορα ευκολα φυτα για αυτο και θελω να ανεβασω το NO3.Εχω αργησει 3 εβδομαδες να κανω αλλαγη νερου αλλα παλι μηδεν.Ποιος αλλος τροπος υπαρχει για να ανεβει το NO3?

Μπορείς να μας περιγράψεις αναλυτικά το ενυδρείο σου τα φυτά του και την λίπανση που χρησιμοποιείς?

Είναι πολύ σημαντικό να μας πείς επίσης όλες σου τις μετρήσεις καθώς και τις ρουτίνες σου σε αλλαγές νερού.

Άν μπορούσες καλό θα ήταν να μας έβαζες και μία φωτό. :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας περιγράψεις αναλυτικά το ενυδρείο σου τα φυτά του και την λίπανση που χρησιμοποιείς?

Είναι πολύ σημαντικό να μας πείς επίσης όλες σου τις μετρήσεις καθώς και τις ρουτίνες σου σε αλλαγές νερού.

Άν μπορούσες καλό θα ήταν να μας έβαζες και μία φωτό. :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=40849 εδω ειναι το ενυδρειο μου το μονο που αλλαξε ειναι οτι ριχνω υγρο λιπασμα της σαντσεμ 2μλ δυο φορες τη εβδομαδα και εχω diy co2.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να προσθέσεις νιτρικό κάλιο (ΚΝΟ3).

Το βρίσκεις σε καταστήματα χημικών και φυτοφαρμάκων.

Link to comment
Share on other sites

Seachem nitrogen. Μονο ετσι θα αποκτισεις νιτρικα σταθερα αρκει να ακολουθεις μια ρουτινα.

+1

με μεγάλη προσοχή στη δοσολογία :lmao:

πάντως δεν είναι υπερβολικά πολλά τα φυτά σου ώστε να δικαιολογούν το ΝΟ3=0

πριν ξεκινήσεις να ρίχνεις ξύδια δοκίμασε να αυξήσεις τα ταΐσματα μήπως και ανέβουν :)

Link to comment
Share on other sites

Επισης δοκίμασε να μετρήσεις με κανένα άλλο τεστακι γιατί πολλά έχουν συμβεί.. :)

Ύποπτο αυτό το Νο3 = 0

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα σου έλεγα να μην σε απασχολεί το να ανεβάσεις το ΝΟ3 αλλά να κάνεις τις προγραμματισμένες αλλαγές νερού όπως και να έχει!

Link to comment
Share on other sites

Ποιες ειναι οι πιθανες αιτιες για τα μηδενικα NO3?Στο δικο μου που εχει φυτα μπορει να αποροφουντε απο αυτα (λεω εγω τωρα).Σε φιλου ενυδρειο χωρις φυτα παλι 0 NO3.

Link to comment
Share on other sites

Γράψε όλες τις μετρήσεις σου ώστε να βγουν συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Γράψε όλες τις μετρήσεις σου ώστε να βγουν συμπεράσματα.

PH-7.5

NH3NH4-0

NO2-0

GH-9

KH-7

NO3-0

Link to comment
Share on other sites

με τι μαρκα τεστ γινονται οι μετρισεις?

Link to comment
Share on other sites

ειχα και εγω το ιδιο προβλημα με εσενα και ο λογος ηταν τα λιγα ψαρια σε πολλα λιτρα και λιγο τα΄ι΄σμα.

το προβλημα το ελυσα με το nitrogen,θελει να μετρας συναιχεια ομως μεχρι να βρεις την ισορροπια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ειχα και εγω το ιδιο προβλημα με εσενα και ο λογος ηταν τα λιγα ψαρια σε πολλα λιτρα και λιγο τα΄ι΄σμα.

το προβλημα το ελυσα με το nitrogen,θελει να μετρας συναιχεια ομως μεχρι να βρεις την ισορροπια!

Ποσα ml nitrogen πρεπει να βαλω και ποσες φορες την εβδομαδα?Εσυ με ποσα ml ξεκινησες?

Link to comment
Share on other sites

Ποσα ml nitrogen πρεπει να βαλω και ποσες φορες την εβδομαδα?Εσυ με ποσα ml ξεκινησες?

εγω ξεκινισα με 3 ml στα 130 καθαρα λιτρα ριχνωντας καθε 2η μερα.ξεκινα και μετρα καθε μερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...