Jump to content

Gallaher


Recommended Posts

Το μονο σιγουρο ειναι αυτο που ειπαμε παρπανω οι περισσοτεροι .... Πρεπει να τα πας ολα πισω αν θες να φτιαξεις κατι σωστο.Αφου τα πας πισω μας αναλυεις περισσοτερο τον εξοπλισμο σου (σε εχω ρωτησει ποιο πισω για φιλτρα-υλικα-μετρησεις διαστασεις ενυδρειου κτλ αλλα δεν μας ειπες ακομα...) κ συμφωνα με αυτα να σου πουμε κ τι επιλογες εχεις ωστε να ξεκινησεις απο την αρχη κ σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρο ειναι αυτο που ειπαμε παρπανω οι περισσοτεροι .... Πρεπει να τα πας ολα πισω αν θες να φτιαξεις κατι σωστο.Αφου τα πας πισω μας αναλυεις περισσοτερο τον εξοπλισμο σου (σε εχω ρωτησει ποιο πισω για φιλτρα-υλικα-μετρησεις διαστασεις ενυδρειου κτλ αλλα δεν μας ειπες ακομα...) κ συμφωνα με αυτα να σου πουμε κ τι επιλογες εχεις ωστε να ξεκινησεις απο την αρχη κ σωστα.

Το φιλτρο μου ειναι εσωτερικο απο 200λιτρο ενυδρειο ενος φιλου.

Εχω βιολογια μεσα στο φιλτρο, μακαρονι κ ενα ακομα που δε θυμαμαι πως το λενε..

120 λιτρα ειναι το δικο μου, οβαλ τζαμι απο την εμπρος μερια.

Νομιζω τα εχω γραψει κ πριν αυτα.

Οταν λες υλικα τι εννοεις?

Τωρα για περισσοτερες λεπτομεριες, ρωτησε με πολυ αναλυτικα για να καταλαβω τι θελεις να κανω ετσι ωστε να σου απαντησω σωστα, γιατι κι εγω δεν τα γνωριζω καλα.

Αυτος ειναι κ ο λογος που γραφτηκα εδω, να μαθαινω πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο μου ειναι εσωτερικο απο 200λιτρο ενυδρειο ενος φιλου.

Εχω βιολογια μεσα στο φιλτρο, μακαρονι κ ενα ακομα που δε θυμαμαι πως το λενε..

120 λιτρα ειναι το δικο μου, οβαλ τζαμι απο την εμπρος μερια.

Νομιζω τα εχω γραψει κ πριν αυτα.

Οταν λες υλικα τι εννοεις?

Τωρα για περισσοτερες λεπτομεριες, ρωτησε με πολυ αναλυτικα για να καταλαβω τι θελεις να κανω ετσι ωστε να σου απαντησω σωστα, γιατι κι εγω δεν τα γνωριζω καλα.

Αυτος ειναι κ ο λογος που γραφτηκα εδω, να μαθαινω πραγματα.

Τι μαρκα υλικων* κ σε τι ποσοτητα υπαρχουν στο φιλτρο σου? Το φιλτρο σου ποια μαρκα ειναι -ποιο μοντελο κ ποσα λιτρα γυριζει ανα ωρα?(γραφει πανω του λογικα) Τι διαστασεις εχει το ενυδρειο σου?! (πχ το δικο μου 120αρι ειναι 1,00μ*30*40 εκ) Σε ενυδρεια πανω απο 80 λιτρα αποψη μου ειναι οτι χρειαζονται οπωσδηποτε εξωτερικο φιλτρο,ΑΝ θελουμε τουλαχιστον να φτασουμε στην τελικη ιχθυοφόρτωση που θα μπορουσαμε να εχουμε.

Αυτο που πρεπει να κανεις πρωτα απο ολα ομως στο εχουμε πει σχεδον σε καθε ποστ.Τα ψαρια πρεπει να πανε πισω στο μαγαζι που τα πηρες! Δεν το εχεις σχολιασει καθολου αυτο....

Δεν ξερω αν μπορεις να κρατησεις καποιο απο αυτα στο ενυδρειο σου κ με τις καταλληλες αλλαγες(διακοσμησης κ συγκατοικων) να ειναι Ο.Κ ... για το ghost το λεω...μιας κ τα υπολοιπα σιγουρα ΔΕΝ κανουν για το ενυδρειο σου! Εκτος απο τα σαλιγκαρια δλδ που μπορεις να τα κρατησεις!

Το αλλο σιγουρο ειναι οτι πρεπει να κανεις κατι αμεσα γιατι το γκαλαχερ σε λιγο καιρο θα αρχησει να εκτιμα 'ιδιαιτερα' του συγκατοίκους του.........αν με καταλαβαινεις. :)

*Το βιολογικο υλικο ειναι το μακαρονι που λες κ μαλλον ειναι siporax ,μιας κ ειναι το ποιο γνωστο 'μακαρονι' αν δεν κανω λαθος...Ποιο πισω ειπες οτι εχεις κανει μετρησεις στο νερο σου (ανα 2 μηνες) ...Γραψε μας τις τιμες απο τις τελευταίες σου μετρησεις να ξερουμε κ εμεις τι νερο εχεις..

Link to comment
Share on other sites

Τι μαρκα υλικων* κ σε τι ποσοτητα υπαρχουν στο φιλτρο σου? Το φιλτρο σου ποια μαρκα ειναι -ποιο μοντελο κ ποσα λιτρα γυριζει ανα ωρα?(γραφει πανω του λογικα) Τι διαστασεις εχει το ενυδρειο σου?! (πχ το δικο μου 120αρι ειναι 1,00μ*30*40 εκ) Σε ενυδρεια πανω απο 80 λιτρα αποψη μου ειναι οτι χρειαζονται οπωσδηποτε εξωτερικο φιλτρο,ΑΝ θελουμε τουλαχιστον να φτασουμε στην τελικη ιχθυοφόρτωση που θα μπορουσαμε να εχουμε.

Αυτο που πρεπει να κανεις πρωτα απο ολα ομως στο εχουμε πει σχεδον σε καθε ποστ.Τα ψαρια πρεπει να πανε πισω στο μαγαζι που τα πηρες! Δεν το εχεις σχολιασει καθολου αυτο....

Δεν ξερω αν μπορεις να κρατησεις καποιο απο αυτα στο ενυδρειο σου κ με τις καταλληλες αλλαγες(διακοσμησης κ συγκατοικων) να ειναι Ο.Κ ... για το ghost το λεω...μιας κ τα υπολοιπα σιγουρα ΔΕΝ κανουν για το ενυδρειο σου! Εκτος απο τα σαλιγκαρια δλδ που μπορεις να τα κρατησεις!

Το αλλο σιγουρο ειναι οτι πρεπει να κανεις κατι αμεσα γιατι το γκαλαχερ σε λιγο καιρο θα αρχησει να εκτιμα 'ιδιαιτερα' του συγκατοίκους του.........αν με καταλαβαινεις. :)

*Το βιολογικο υλικο ειναι το μακαρονι που λες κ μαλλον ειναι siporax ,μιας κ ειναι το ποιο γνωστο 'μακαρονι' αν δεν κανω λαθος...Ποιο πισω ειπες οτι εχεις κανει μετρησεις στο νερο σου (ανα 2 μηνες) ...Γραψε μας τις τιμες απο τις τελευταίες σου μετρησεις να ξερουμε κ εμεις τι νερο εχεις..

Δεν θελω να παω πισω τα ψαρια μου.

Το καρχαριακι αν δεν κανει για το ενυδρειο μου, σε 2-3 μηνες που θα μεγαλωσει εχω να το δωσω σε φιλο.

Για να δωσω τα ψαρια μου πισω σε πετ σοπ, δεν παιζει με τιποτα!

Τα εχω 6 μηνες δεν εχει παθει κανενα τιποτα.

Παντως σημερα αγορασα τροφη για το gallaher, ειναι της shanda 45% πρωτεινες, ειναι μικρη κοκοι οι οποιοι επιπλεουν στην επιφανεια.

Τους εριξα, αλλα δεν τους εφαγε το καρχαριακι. Βασικα τους μυριστηκε, αλλα εψαχνς στο βυθο φαγητο και οχι στην επιφανεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να παω πισω τα ψαρια μου.

Το καρχαριακι αν δεν κανει για το ενυδρειο μου, σε 2-3 μηνες που θα μεγαλωσει εχω να το δωσω σε φιλο.

Για να δωσω τα ψαρια μου πισω σε πετ σοπ, δεν παιζει με τιποτα!

Τα εχω 6 μηνες δεν εχει παθει κανενα τιποτα.

Παντως σημερα αγορασα τροφη για το gallaher, ειναι της shanda 45% πρωτεινες, ειναι μικρη κοκοι οι οποιοι επιπλεουν στην επιφανεια.

Τους εριξα, αλλα δεν τους εφαγε το καρχαριακι. Βασικα τους μυριστηκε, αλλα εψαχνς στο βυθο φαγητο και οχι στην επιφανεια.

Με συγχωρεις πολυ αλλα ειναι ακρως εγωστικο το να βασανιζεις μερικα ψαρακια μονο κ μονο γιατι εσυ Νομιζεις οτι ειναι μια χαρα στο ενυδρειο σου.Σου ειπα οτι το εχω κανει κ εγω το ιδιο λαθος στην αρχη(στο πρωτο ποστ το αναφερω) για να καταλαβεις οτι, οτι σου λεω ,το λεω εκ πείρας κ οχι λογο παπαγαλιας.Σου ειπα οτι σε λιγους μηνες αναγκαστηκα κ του πηρα 450 λιτρα ενυδρειο κ παλι οταν εγινε 50 εκ ΤΟ ΛΥΠΗΘΗΚΕ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ.... κ το εδωσα στο ιδιο το μαζαγι που με εξαπατησε πουλοντας το σε εμενα λεγοντας μου οτι δεν γινεται πανω απο 20εκ.Αν θελεις κ εσυ να εισαι το ιδιο κοροϊδο με εμενα κανε οτι καταλαβαινεις.Απο το λινκ που σου εβαλαν τα παιδια στην αρχη τι καταλαβαινεις δλδ?!?!?! οτι θα το εχεις στο ενυδρειο σου κ ολα ειναι μια χαρα?!?!?!ΚΑΝΕΙΣ δεν εχει ενυδρειο ικανο να φιλοξενησει αυτο το θηριο κ πρεπει καποτε επιτελους να σταματησουν να το πουλανε στα μαγαζια.Αν στο πετ σοπ σου πουλαγαν ελεφαντακια θα επερνες ενα?!κ αν ναι θα το εβαζες να μεινει για ολη του την ζωη μεσα στο δωματιο σου??? Δεν μπορει ενας ιδιώτης να του προσφερει οτι χρειαζεται...εκτος αν τα λεφτα για εσενα ειναι οπως οι κοκοι τις αμμου στο ενυδρειο μου.

Σου το πηγα πολυ ποιο ήπια στην αρχη γιατι μας ειπες να μην σε κραξουμε. Με το τελευταιο σου ποστ ομως μου δινεις να καταλαβω οτι δεν ξερεις τι σημαινει σεβομαι τα ζωη του ζωντανου που εχω παρει στα χερια μου.Αν ειχες σκυλο θα το εβαζες να ζησει στο ντουλαπι τις κουζινας σου?

Εχεις ενα ενυδρειο που μπορεις να το κανεις σκετο παραδεισο για καποια ζωντανα που πουλιουντε εκει εξω....Γιατι να το κανεις κεντρο βασανιστηρίων?!!?!?

Το ψαρι αυτο ειναι μεγαλο κ παραγει κ πολλους ρυπους.Εφοσον δεν εχεις επαρκη φιλτρανση,αν δεν κανεις μερα παρα μερα αλλαγες νερου σωστα κιολας(αποχλωριωμενο νερο ωστε να μην χανεις βιολογια-Αν εχεις) το ψαρι θα σε αποχαιρετησει πολυ ποιο γρηγορα απο οτι νομιζεις.ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ.

Δηλαδη ολα αυτα τα ενυδρεια εδω μεσα Ενυδρεια μελων ΔΕΝ σου αρεσουν?!?!?! Προτιμας την θεα ενος μεγαλου ψαριου το οποιο βασανιζεται ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να παω πισω τα ψαρια μου.

Το καρχαριακι αν δεν κανει για το ενυδρειο μου, σε 2-3 μηνες που θα μεγαλωσει εχω να το δωσω σε φιλο.

Ο φιλος σου θα το βαλει σε πισινα;

Link to comment
Share on other sites

παιδια πολλοι περασαμε απο αυτο το σταδιο και με τον καιρο στρωθηκαμε...ενταξει η κοπελια το παιρνει λιγο πεισματικα αλλα αν διαβαστει με τον καιρο και αποκτησει λιγη εμπειρια υστερα απο τις απωλειες που θα εχει θα λεει οπως και εμεις τωρα τι χαζομερες καναμε οταν πρωτοξεκινησαμε.. ;) το θεμα ξεκινησε με την ερωτηση της κοπελιας για το τι τρωφη πρεπει να παρει για το galaher...απαντηστε της σε αυτο και αφου δεν ειναι προθημη να σας ακουσει μην το βασανιζετε...διαβαζοντας τις συνεπειες αλλωνων και βλεποντας τις δικες της με τον καιρο,θα ερθει μια μερα που θα μας παρουσιασει ενα ενυδρειο εντελως διαφορετικο και με σωστες συνθεσεις,μιας και δεν θα γινεται αλλιως..καλως ηρθες κοπελια στον χωρο μας και να ξερεις οτι αυτο το forum ειναι απο τα καλλητερα του κοσμου χωρις υπερβολες,και οταν καποιος σε συμβουλευει εδω μεσα να εισαι σιγουρη οτι εχει καποια γνωση γι'αυτο που σου λεει και δεν απανταει κανεις κουτουρου,γιατι δεν εχει αυτο το δικαιωμα..καλως ηρθες και παλι και μην παρεξηγεις κανεναν.ολοι εδω ειναι καλα παιδια και το μονο που θα ηθελαν θα ηταν το καλο σου και το καλο των ζωντανων που φιλοξενουμε.. ;)

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω ότι είστε λίγο υπερβολική, και εγώ δεν θα πήγαινα πίσω τα ψαρια μου.άσχετα ότι πρώτα διάβασα και meta ασχολήθηκα για να έχω το καλλίτερο δυνατόν..μην παίρνετε τον κόσμο από την μούρη, ξέρω πολλά άτομα που ασχολούνται με ενυδρεία και μόλις τους πω για το az ,ξινίζουν και δεν λένε και τα καλλίτερα..τέλος πάντων εγώ δεν κατηγορώ κανένα μεμονωμένα και συγγνώμη για το offtopic..αν κάνω παρουσίαση το μικρό μου ενυδρείο, μερική εδώ μέσα θα πάθουν "εγκεφαλικο" και είναι σίγουρο αυτό που λέω.

Link to comment
Share on other sites

παιδια...ΕΛΕΟΣ.Δηλαδη για να καταλαβω τωρα....Η συμβουλη σας σε εναν αρχαριο(οποιονδηποτε) ειναι "τραβα παρε 5 ψαρια να τα δεις πως ψοφανε-να μαθεις απο αυτο"?!??!?!?!?!?! ;);)

Πραγματικα δεν ξερω τι να πω. Οι μοδ που πηγαν? Αυτα δεν πρεπει να γραφονται...οκ ειναι η γνωμη σας ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΑΘΟΣ κ δεν θα επρεπε να τα γραφετε εδω μεσα καθως κ πολλοι νεοι στον χωρο θα ακολουθησουν πολυ προθυμα αυτη την μεθοδο που ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ ακολουθησαμε αρκετοι οταν ΔΕΝ ξεραμε...Τωρα ομως που ξερουμε μου ακουγεται πολυ καπως το να τους το προτεινουμε κιολας?!!??! Ημαρτον.

Link to comment
Share on other sites

όχι φιλε μου trancer. η συμβουλή είναι τα ψαρια πίσω στο pet και ξεκίνημα από την αρχή όλο το concept.που είναι και το σωστό,

το θέμα είναι τι να ταΐζει. αλλα ok αγόρασε τροφή η κοπέλα

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι εμείς εδώ δεν είμαστε για να επιβάλλουμε τίποτα και σε κανέναν. Ο καθένας είναι ελεύθερος να παρουσιάσει το ενυδρείο του, χωρίς φόβο ότι θα δεχθεί επίθεση ή θα κοροϊδευτεί και οι Συντονιστές δουλεύουμε σκληρά προς αυτή την κατεύθυνση. Από την άλλη, οφείλουμε να πούμε κάποια πράγματα για να βοηθήσουμε και πιθανόν να μην χρειαστεί τα νέα μέλη να κάνουν τα ίδια λάθη που κάναμε ή συνεχίζουμε να κάνουμε κι εμείς. Ο καθένας όμως στο ενυδρείο του κάνει ότι θέλει.

Φίλε Heli-division, για να είσαι εδώ σημαίνει ότι δεν συμμερίζεσαι την γνώμη όσων ακούνε για το ΑΖ και ξινίζουν. Από εκεί και πέρα κι εμείς άνθρωποι είμαστε και κάτι μπορεί να μας ξεφύγει.

Παρακαλώ συνεχίστε την συζήτηση χωρίς υπερβολές.

;)

Link to comment
Share on other sites

ναι! δεν σύμφωνο με αυτά που ακούω. του τύπου είναι υπερβολική νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα και τέτοια.

δεν φοβάμαι να παρουσιάσω το μικρό μου ενυδρείο αλλα ξέρω ότι είναι λάθος και "γιαφτο" δεν το παρουσιάζω.γνωρίζω πλέον 10 πραγματάκια για το hobby και τα έχω μάθει από εδώ μέσα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειμαι συνφωνος με την αποψη οτι δεν περνουμε τον αλλον απο τα μουτρα γιατι το πιο ευκολο που μπορει να κανει ειναι να κλεισει την σελιδα και να πει οτι δεν ξαναασχολουμε με αυτο το φορουμ(εγω αν δεχομουν τετοιου ειδους επιθεση αυτο θα εκανα).

Απλα δοστε την συμβουλη σας και μην επιμενετε για τπτ.

Δικο της ειναι το ενυδρειο,δικα της τα φραγγα,δικα της τα ψαρια και δικια της η απογοητευση 'αν' ερθει,οποτε δεν μπορουμε να επιβαλουμε σε κανεναν την γνωμη μας οσο σωστη και να την θεωρουμε.

ΥΓ.Το βλεπουμε και απο μονοι μας πως κατα καιρους διστάζουν τα νεα μελη να παρουσιασουν το ενυδρειο τους,δεν μας λεει τιποτα αυτο?

ΥΓ2. Μην το παρεις προσωπικα φιλε PsyTrancer, απλα τα λογια σου ηταν η αφορμη για να γραψω κατι που το βλεπω απο οταν μπηκα.

ΥΓ3 Για να μην παρεξηγηθω εννοητε οτι το ΑΖ ειναι το καλητερο φορουμ στο ειδος του αλλα πρεπει να διορθωθούν και μερικα πραγματακια.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς από εμάς εδώ μέσα δεν είναι αλάνθαστος και κανείς μας δεν είναι ιεροκήρυκας. Μόνο με τα ψαράκια που έχουν πεθάνει στα δικά μου χέρια, έχω σίγουρη μία θέση δίπλα στον Βελζεβούλη ;)

Από κει και πέρα, κρατήστε αυτά που έγραψε ο karydas πιο πάνω. Κανείς δεν έχει δικαίωμα να κράζει κανέναν και όλοι έχουν δικαίωμα να λένε την άποψή τους όταν αυτή δεν προσβάλλει.

Επειδή όμως έχουμε να κάνουμε με ένα φόρουμ που ασχολείται με ένα χόμπι που έχει σχέση με ζωντανά, θέση και άποψη εδώ μέσα έχουν χομπίστες που δείχνουν σεβασμό στις ζωές που φιλοξενούν στα ενυδρεία τους. Δεν ξέρω κανέναν ιδιοκτήτη καφετέριας που έχει 10 ενυδρεία στο μαγαζί του και αντικαθιστά ψάρια κάθε εβδομάδα να είναι μέλος του ΑΖ, εκτός κι αν κάνω λάθος.

Τα λάθη είναι φυσιολογικά. Κι έξυπνος άνθρωπος είναι αυτός που κάνει συνέχεια λάθη αλλά ποτέ το ίδιο και πάντα διδάσκεται από αυτά. Αν τώρα η κοινή λογική κάποιων είναι πως δεν μπορούν να διατηρήσουν μία αρκούδα μέσα σε χαρτόκουτο και θέλουν να το δοκιμάσουν για να δουν τι θα γίνει, τότε ΟΚ... Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και κρίνεται βάση αυτών.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή ΚeLe φαίνεσαι άνθρωπος που αγαπά τα ζωντανά...

...απλά, πρέπει να αφιερώσεις κάποιο χρόνο από εδώ και πέρα διαβάζοντας! ;)

Καλή αρχή και πιστεύω πως θα κάνεις κάτι πολύ ωραίο στο τέλος! ;)

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε παιδια αλλα η 'επιθεση' που ειναι?! ;)

Δεν περνω τιποτα προσωπικα φιλε Γιαννη...Οπως δεν θα ηθελα να τα περνετε κ εσεις ετσι! Εγω ειπα αυτα που επρεπε να πω κατα την προσωπικη μου γνωμη , εφοσον κ εγω ετσι ξεκινησα οπως ειπα παραπανω.. αλλα αρπαζοντας με απο τα μουτρα καποιοι εδω μεσα με εκαναν να καταλαβω καποια πραγματα 'λιγο' ποιο γρηγορα (κ τους ευχαριστω γιαυτο)...πραγμα που ειχε κ τον αναλογο αντικτυπο στα ζωντανα που παραλιγο να θυσιασω μονο κ μονο για την χαρα των ματιων μου.

Απο το 08,που εκανα εγω τη εγγραφη μου, μεχρι σημερα υπαρχουν πραγματα που εχουν αλλαξει τελειως στο φορουμ κ γενικοτερα στις ενυδρειακες κοινότητες... αυτο ομως που δεν εχει αλλαξει κ ΔΕΝ προκειτε να αλλαξει κιολας ΠΟΤΕ ειναι οι απαιτησεις των ψαριων που φιλοξενουμε κατα καιρους στα ενυδρεια μας ητε απο λαθος ητε οχι.Οποτε καλο θα ηταν να δινουμε στον νεο να καταλαβει το ποσο λαθος ειναι αυτο που κανει παρα να του λεμε "εχω σκοτωσει αρκετα ψαρια με την αγνοια μου - Παρε κ εσυ μερικα....δεν θα γινει κ τιποτα.Ετσι ξεκινησαμε ολοι" .. Καλο ειναι να ενθαρρυνουμε εναν νεο ετσι ωστε να μην τα παραταει...δεν λεω το αντιθετο! Οχι ετσι ομως.

Παντα φιλικα προς ολους

Παναγιωτης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...