Jump to content

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΑΣ


Recommended Posts

ΓΕΙΑΣ ΣΑΣ ;)

ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΧΑΡΙΟΣ

ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΜΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΑ

ΕΤΣΙ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΥΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΑΥΤΟΥ!!

ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ 54 ΛΙΤΡΩΝ

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΣΤΡΩΣΑ , ΕΒΑΛΑ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΨΑΡΙΑ (ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ-ΗΜΙΑΓΡΙΑ) ΤΟ ΝΕΡΟ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΘΟΛΩΝΕΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΑΛΑΞΩ ΦΙΛΤΡΑ.ΑΓΟΡΑΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΤΡΑ ΤΗΣ SERA 1100 ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΟ ΣΕ ΕΣΑΣ ΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΘΑ ΛΥΝΟΤΑΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ....ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ...

ΤΟ ΝΕΡΟ ΓΙΝΟΤΑΝ ΣΑΝ ΟΥΖΟ ΜΕ ΝΕΡΟ ΚΑΤΑΣΠΡΟ ΜΕ ΦΟΒΕΡΗ ΔΥΣΟΣΜΟΙΑ.ΕΡΙΞΑ ΧΗΜΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΝΕΡΟ ΞΕΘΩΛΩΝΕ ΜΑΓΙΚΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΚΑΘΕ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΠΑΝΕΡΧΟΤΑΝ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ 8 ΜΗΝΩΝ ΝΑΧΑΣΩ ΟΛΑ ΜΟΥ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΦΥΤΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΔΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ. ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΣΤΗΣΩ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΑΥΤΟ? B)

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΫ

ΕΝΥΔΡΕΙΟ :54LT

ΦΙΛΤΡΑ :SERA 1100 ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΡΥΘΜΙΖΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΜΙΣΗ ΡΟΗ ΤΟΥ

ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ:100W

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς Καλώς όρισες Φίλε Γιώργο στην παρέα μας.

Μικρόβιο απο την κατασκευή του ενυδρείου. Αυτό πρώτη φορά το ακούω.

Το ενυδρείο είναι εργοστασιακό η αυτοσχέδιο ;

Τι υπόστρωμα χρησιμοποιούσες ;

Στο φίλτρο τι υλικά υπήρχαν ;

Δώσε μας μερικές πληροφορίες ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στην παρέα μας!

Με υπομονή και με διάβασμα θα λύσεις όλα τα προβλήματα σου!

Πόσα και τι ψάρια είχες μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι αυτό το πρόβλημα αλλά το φίλτρο που έχεις πιστεύω οτι είναι υπερβολικά μεγάλο για το ενυδρείο σου. Έχει ροή 1100 λίτρα την ώρα ενώ εσύ χρειάζεσαι γύρω στα 165-220 λίτρα/ώρα. Βλέπω βέβαια οτι το δουλεύεις στη μισή ροή αλλά έτσι το ζορίζεις αρκετά και θα μειώσεις το χρόνο ζωής του (στο συγκεκριμένο η μείωση της ροής γίνεται με πατέντα, κλείνοντας τη βάνα της εξόδου. Δεν υποστηρίζεται επίσημα από τον κατασκευαστή κάποια λειτουργία μείωσης της ροής).

Από την άλλη μεριά αν το βάλεις να δουλεύει κανονικά θα δημιουργήσεις ένα "τυφώνα μέσα σε ένα φλυτζάνι" όπως λένε. ;)

Τα λέω όλα αυτά επειδή σου πρότειναν το συγκεκριμένο φίλτρο σε κάποιο κατάστημα. Ίσως πρέπει να είσαι επιφυλακτικός στο μέλλον μαζί τους.

Έγινε επεξεργασία - liquid
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και απο εμενα και καλοριζικος. ;)B)

Αφου απαντησεις σε ολα τα παραπανω,με την σειρα μου να σε ρωτησω

τη χημικα εβαζες για των καθαρισμο του νερου οπως μας γραφεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθήσεις στις απαντήσεις, καλό είναι να μας αναφέρεις την ηλικία του ενυδρείου σου, πόσο καιρό διήρκεσαι το στρώσιμο και με ποιό τρόπο έγινε αυτό.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑ ΑΡΧΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΑΣ!

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΟ.ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ CARRFOUR ΕΙΝΑΙ 54 ΛΙΤΡΑ. ΣΑΝ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΑΜΜΟ ΜΕ ΛΙΠΑΣΜΑ.

ΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΤΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΦΥΣΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΔΗΛΑΔΗ

ΠΡΩΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΟΝΟ ΝΕΡΟ ΜΕ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ

ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ ΚΑΙ ΞΕΠΛΥΜΑ ΤΑ ΦΙΛΤΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ(ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΡΩΘΗΚΕ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 1,5 ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ.)ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΒΑΛΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΨΑΡΙΑ .

ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΜΠΗΚΑΝ 5 ΨΑΡΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΦΥΤΑ.

ΣΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΑΦΑΙΡΟΥΣΑ ΤΟ 1/3 ΚΑΙ ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΑΖΙ ME ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΑΝΑΛΟΓΙΑ AQUTAN..(ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ ΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ PH)

ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΝΑ ΘΟΛΩΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΥΡΙΖΕΙ ΑΠΑΙΣΙΑ ΕΩΣ ΑΙΣΧΡΑ!!! ΕΒΑΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΧΗΜΙΚΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ (SERA TURBO CLEAR) ME KANENA ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΝΑ ΘΟΛΩΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΥΖΟ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΑ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ..

ΠΗΓΑ ΣΕ ΓΝΩΣΤΟ PET SHOP ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΦΙΛΤΡΑ ΤΗΣ SERA 1110.τΟΥ ΕΙΠΑ:ΜΗΠΩΣ ΥΠΕΡΒΑΛΛΟΥΜΕ ΛΙΓΟ?ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΑΝ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΗΤΑΝ ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑΣ ,ΑΝΘΡΑΚΑΣ ,ΜΑΚΑΡΟΝΙ 2 ΣΦΟΥΓΓΑΡΙA...

ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΝΕΡΟ ΘΟΛΩΝΕ ΚΑΙ ΞΕΘΟΛΩΝΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΟ ΓΙΑΤΙ .ΕΧΑΣΑ ΟΛΑ ΜΟΥ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΣΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΟΥ (ΔΕΝ ΞΕΡΩ...)ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΣΤΗΣΩ Η ΟΧΙ? ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗΣ ΤΟΥ ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑ ΑΡΧΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΑΣ!

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΟ.ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ CARRFOUR ΕΙΝΑΙ 54 ΛΙΤΡΑ. ΣΑΝ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΑΜΜΟ ΜΕ ΛΙΠΑΣΜΑ.

Λίπασμα? Τι λίπασμα???

Link to comment
Share on other sites

Μικρόβιο από την κατασκευή δεν νομίζω να υπάρχει!

Μάλλον κάτι δεν έγινε σωστά στη συντήρηση και το αποτέλεσμα ήταν να χάσεις τα ψάρια σου!

Τα φυτά τι έγινε σάπισαν;

Έκανες μετρήσεις pH, ΝΟ2 & ΝΗ3-4, αν ναι τι τιμές είχες;

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο κατασκευαστικό "μικρόβιο" που μπορεί να υπάρξει είναι η χρήση ακατάλληλης σιλικόνης για την κόλληση των τζαμιών. Δυστυχώς δε γνωρίζω τις ακριβείς συνέπειες από χρήση αντιμουχλικής (μαζί με άλλα πρόσθετα) σιλικόνης για να πω αν οφείλεται σε αυτό, έχω υπόψιν μου όμως ότι μακροπρόθεσμα χάνεις τα ψάρια. Βέβαια σε ενυδρείο παραγωγής να γίνει τέτοιο χοντράδα είναι απίθανο, απλά το ανέφερα...

Πολύ περίεργα πράματα πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...