Jump to content

Diy Reef 50lt


tolis18gr

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Είμαι σχετικα νέος στον χώρο των θαλασσινών και θα ήθελα τις πολύτιμες συμβουλές σας σε κάποια θέματα που με απασχολούν.

Εχω φτιάξει ένα ενυδρείο 50 λίτρων το οποίο το έχω εξοπλήσει με τα παρακάτω:

Εσωτερικό φίλτρο DIY το οποίο περιέχει σφουγγάρι, άνθρακα, αντιφωσφορο και μακαρόνι. Την κυκλοφορία του νερού την αναλαμβανει ένας κυκλοφορητής 400 lt/h.

Μέσα στο ενυδρίο υπάρχουν 2 κοραλια νανο, ένα σκίμερ παροχής 300 lt/h ( η προδιαγραφές του λένε οτι αρκεί για εως 95 lt ενυδρείο), 5 κιλα ζωντανού βράχου και 4 κιλά αραγωνίτη.

Ο φωτισμός αποτελείτε απο DIY φωτιστικό με led συνολικησ ισχυος 30w.

Το πρόβλημα που αντιμετοπίζω έχει να κάνει με τις τιμές του KH και των ΝΟ3. Ενώ το ΚΗ παραμένει σε χαμηλά επίπεδα της τάξης του 6-7dH τα νιτρικά σκαρφαλώνουν σε τιμες 50mg/l και πάνω. Σε μία προσπάθεια να ισοροπήσω τις παραπάνω τιμές δοκίμασα διάφορα σκευάσματα όπως το reef builder της seachem για να ανβάσω το kh αλλα χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα και για τα νιτρικα μου συστήσανε το purigen της ίδιας εταιρείας το οποίο δεν έκανε τιποτα απολύτως.

Τα ψάρια που είναι αυτη τη στιγμή στο ενυδρείο είναι 1 clown, 1 blue tang, 1 mandarino και 1 σαλιαρα. Επίσης υπάρχουν 2 κάβουρες οι οποιοι ήταν μαζί με τον βράχο και 1 σαλιγκάρι (tectus niloticus).

Το ενυδρείο τρέχει εδώ και ένα εξάμηνο περίπου και μπορώ να πώ οτι εκτός τα παραπάνω δεν εχω αντιμετωπίσει άλλα προβλήματα.

Θα ήθελα τη βοήθειά σας και τις προτάσεις σας μιάς και ο,τι έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής δεν εχει αποφέρει αποτέλεσμα.

Υ.Γ. Επισυνάπτω και φωτό του ενυδρείου στην κατάσταση που βρίσκεται τώρα.

post-15631-1287140763_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις 5 κιλά βράχο + αραγωνίτη, αυτά από μόνα τους είναι ικανά να κρατήσουν τη βιολογία του συστήματός σου.

Άρα θα πρέπει να αφαιρέσεις σταδιακά το βιολογικό υλικό (μακαρόνι) και το σφουγγάρι διότι είναι παράγοντες αύξησης των νιτρικών.

Το σφουγγάρι κάθε πότε το καθαρίζεις?

Αλλαγές νερού κάθε πότε κάνεις και πόσο?

Ταΐζεις πολύ?

Όσο για το ΚΗ, το reef builder είναι πολύ καλό γ αυτή τη δουλειά, αλλά πρέπει να βρεις τη συχνότητα και την ποσότητα που χρειάζεται το ενυδρείο σου.

Παράδειγμα σ μένα χρειάζεται να προσθέτω κάθε 3 μέρες (12 γραμμάρια σε 500 μλ νερό Α/Ο και σταγόνα σταγόνα) σε ενυδρείο 300 λίτρων.

Link to comment
Share on other sites

blue tang σε 50 λιτρα ;) κατα τα αλλα το σφουγγαρι βγαλτο και αλλαζε πιο συχνα τον υαλοβαμβακα ,το σκιμμερ σου βγαζει πραμα ;δηλ. εχει αποδοση;

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις 5 κιλά βράχο + αραγωνίτη, αυτά από μόνα τους είναι ικανά να κρατήσουν τη βιολογία του συστήματός σου.

Άρα θα πρέπει να αφαιρέσεις σταδιακά το βιολογικό υλικό (μακαρόνι) και το σφουγγάρι διότι είναι παράγοντες αύξησης των νιτρικών.

Το σφουγγάρι κάθε πότε το καθαρίζεις?

Αλλαγές νερού κάθε πότε κάνεις και πόσο?

Ταΐζεις πολύ?

Όσο για το ΚΗ, το reef builder είναι πολύ καλό γ αυτή τη δουλειά, αλλά πρέπει να βρεις τη συχνότητα και την ποσότητα που χρειάζεται το ενυδρείο σου.

Παράδειγμα σ μένα χρειάζεται να προσθέτω κάθε 3 μέρες (12 γραμμάρια σε 500 μλ νερό Α/Ο και σταγόνα σταγόνα) σε ενυδρείο 300 λίτρων.

Ταϊζω 2-3 φυλαράκια την ημέρα με prime reef της ocean nutrition. Το σφουγγάρι το πλένω μια φορα το μήνα ή ανα 2η εβδομάδα και αλλαγές κανω σχεδόν κάθε μήνα περίπου στο 50%.

Όσο για το reef builder του ρίχνω μια κοφτή κουταλια του γλυκού σε 500ml νερο βρύσης ανα 2-3 ημέρες αλλα δυστυχώς το kh δεν μπορεί να ανέβει παραπάνω απο το 7.

Πιστεύεις πως αν αντικαθιστούσα το μακαρόνι με βιοσφαιρες να είχα καλήτερα αποτελέσματα;

Επίσης παρατηρώ να σχηματίζονται φυσαλίδες κάτω απο τον αραγωνίτη οταν ανάβω τα φώτα αυτο είναι φυσιολογικο;

Link to comment
Share on other sites

blue tang σε 50 λιτρα ;) κατα τα αλλα το σφουγγαρι βγαλτο και αλλαζε πιο συχνα τον υαλοβαμβακα ,το σκιμμερ σου βγαζει πραμα ;δηλ. εχει αποδοση;

Το ξέρω οτι είναι πολύ μικρό για το ψάρι αλλα στα σχέδια έιναι να μεταφερθεί σε νέο ενυδρείο 300lt το οποίο θα είναι έτοιμο μέχρι το τέλος του ετους.

Το σκιμερ δείχνει να δουλεύει μιας και το ποτηράκι του πρέπει να το αδειάζω μια φορά την εβδομάδα σχεδόν.

Οσο για το σφουγγάρι θα το αντικαταστήσω με υαλοβάμβακα μιας και απ'οτι βλέπω είναι προτιμότερο σαν υλικο.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να αδειασεις σταδιακα το βιολογικο υλικο και να μην το αντικαταστησεις με τιποτα.Το ιδιο ισχυει και για το σφουγγαρακι.Τον υαλοβαμβακα που θα βαλεις στη θεση του θα τον αλλαζεις καθε εβδομαδα.

Ετσι χωρις βιολογικο υλικο και σφουγγαρι,αν βγαλεις και το blue tank που αποτελει πολυ μεγαλο βιοφορτιο για ενα τοσο μικρο ενυδρειο,θα αναλαβει σιγα σιγα ο ζωντανος βραχος σου τη δουλεια της απονιτροποιησης.

Τελος και εφοσον χρησιμοποιεις νερο βρυσης για τις αλλαγες σου,να ξερεις οτι το νερο της αποτελει μια αρκετα καλη πηγη νιτρικων.Η λυση ειναι η χρηση συστευης αντιστρωφης οσμωσης.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να αδειασεις σταδιακα το βιολογικο υλικο και να μην το αντικαταστησεις με τιποτα.Το ιδιο ισχυει και για το σφουγγαρακι.Τον υαλοβαμβακα που θα βαλεις στη θεση του θα τον αλλαζεις καθε εβδομαδα.

Ετσι χωρις βιολογικο υλικο και σφουγγαρι,αν βγαλεις και το blue tank που αποτελει πολυ μεγαλο βιοφορτιο για ενα τοσο μικρο ενυδρειο,θα αναλαβει σιγα σιγα ο ζωντανος βραχος σου τη δουλεια της απονιτροποιησης.

Τελος και εφοσον χρησιμοποιεις νερο βρυσης για τις αλλαγες σου,να ξερεις οτι το νερο της αποτελει μια αρκετα καλη πηγη νιτρικων.Η λυση ειναι η χρηση συστευης αντιστρωφης οσμωσης.

Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές σας. Τα αφαίρεσα σήμερα κι' όλας μαζί με μια μικρή αλλαγή νερού το μακαρόνι δεν ήταν πολύ οπότε το αφαίρεσα και αυτό μαζί. Ελπίζω να δώ διαφορά απο εδώ και στο εξής.

Για μια ακόμη φορά σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο και τις συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου επειδή με ενδιαφέρει κ εμένα ο mandarinos, τον κατάφερες και τρώει κάποια τροφή?

Δυστυχώς φίλε μου ο μανταρίνος μας άφησε την περασμένη εβδομάδα... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να αποφύγεις στο μέλλον το μανδαρίνο , θέλει πολλά λίτρα μεγάλη ποσότητα ζωντανού βράχου και καλά στρωμένα ενυδρεία

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα,ειναι μεγαλο λαθος να βαζουμε στα ενυδρεια μας ψαρια που απλα ΔΕΝ έχουμε τα αναλογα λιτρα η τους παραμετρους για να τα κρατήσουμε ΥΓΕΙΕΣ...κατά τα άλλα ρίξε και μια ματιά σε άλλους φιλους χομπιστες και ενημερωσου....βλεπω μεσα σε 6 μηνες sps με 30watt led....tang,μανταρινο....μήπως πρέπει να σχεδιάσεις καλύτερα τα πλανα σου στης θαλασσινές σου προσπάθειες???ΦΙΛΙΚΑ :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...