Jump to content

ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΕ ΔΙΣΚΟΕΝΥΔΡΕΙΟ


jimco

Recommended Posts

Σε ενυδρείο 230 lt (Cayman 110 - ferpalst) υπάρχουν τα εξής :

Ψάρια :

2 Botia macracanthus (Κλόουν)

2 Botia sidthimunki (Lohachata-Κλόουν)

6 Danio rerio (Ζέβρα)

5 Paracheirodon innesi (Νέον)

4 Puntius tetrazona (tiger barb)

2 Capoeta tetrazona (Albino tiger barb)

3 Thayeria boehlkei (Πιγκουίνοι)

Φυτά :

Anubias afzelii

Blyxa Echinosperma

Vallisneria spiralis var. spiralis

Microsorium Pteropus (Java Fern)

Echinodorus Bleheri

Egeria densa (Elodea)

Bacopa monnierii (crenata)

Cryptocorine tropica

Ρίζες mopani

Oι μετρήσεις του τελευταίου εξαμήνου είναι :

GH=13 έως 16 , kh=6, ph=7.0-7.2, NO2=0 , NO3=0.

Υπάρχει και ένα μικρό 60 lt το οποίο χρησιμοποιώ για αναπαραγωγή platys και guppies (υπάρχουν περίπου 30 ηλικίας 3-5 μηνών)

Θέλω να βάλω στο μεγάλο ενυδρείο 3-4 δίσκους :

1) Τι πρέπει να είναι (2 ζευγάρια, ένας αρσενικός και 3 θυληκά) ;

2) Ποιά από τα φυτά πρέπει να φύγουν ;

3) Ποιά από τα ψάρια πρέπει να φύγουν (να βάλω κάποια από αυτά στο μικρό ενυδρείο);

4) Οι μετρήσεις είναι εντάξει για τους δίσκους ;

Link to comment
Share on other sites

Σε ενυδρείο 230 lt (Cayman 110 - ferpalst) υπάρχουν τα εξής :

Ψάρια :

2 Botia macracanthus (Κλόουν)

2 Botia sidthimunki (Lohachata-Κλόουν)

6 Danio rerio (Ζέβρα)

5 Paracheirodon innesi (Νέον)

4 Puntius tetrazona (tiger barb)

2 Capoeta tetrazona (Albino tiger barb)

3 Thayeria boehlkei (Πιγκουίνοι)

Φυτά :

Anubias afzelii

Blyxa Echinosperma

Vallisneria spiralis var. spiralis

Microsorium Pteropus (Java Fern)

Echinodorus Bleheri

Egeria densa (Elodea)

Bacopa monnierii (crenata)

Cryptocorine tropica

Ρίζες mopani

Oι μετρήσεις του τελευταίου εξαμήνου είναι :

GH=13 έως 16 , kh=6, ph=7.0-7.2, NO2=0 , NO3=0.

Υπάρχει και ένα μικρό 60 lt το οποίο χρησιμοποιώ για αναπαραγωγή platys και guppies (υπάρχουν περίπου 30 ηλικίας 3-5 μηνών)

Θέλω να βάλω στο μεγάλο ενυδρείο 3-4 δίσκους :

1) Τι πρέπει να είναι (2 ζευγάρια, ένας αρσενικός και 3 θυληκά) ;

2) Ποιά από τα φυτά πρέπει να φύγουν ;

3) Ποιά από τα ψάρια πρέπει να φύγουν (να βάλω κάποια από αυτά στο μικρό ενυδρείο);

4) Οι μετρήσεις είναι εντάξει για τους δίσκους ;

εισαι σιγουρος για δισκους...?

λοιπον.ζευγαρι ,πολυ δυσκολο να εισαι σιγουρος...απο μετρησεις χμ...μαλλον θα χρειαστεις αντιστροφη οσμωση(πρεπει να κατεβασεις αρκετα τη σκληροτητα),τα φυτα κρατησε τα ολα,και απο τα ψαρια δωσε ολα τα τιγροειδη,τους πιγκουινους,και σδιγουροτατα τα νεον(τα 2 τελευταια για λογους θερμοκρασιας....)καποια απο τα φυτα σου θα λιωσουν επισης λογω θερμοκρασιας...οι δισκοι σου θελουν τουλαχιστο 28 βαθμους..και οπως καταλαβαινεις.....καλη τυχη.......

Link to comment
Share on other sites

klaz,

ευχαριστώ κατ' αρχήν για την απάντηση.

Κρατάω λοιπόν τους κλόουν και τα ζεβράκια και αν κατάλαβα καλά ότι μου λες να προσθέσω μόνο δύο δίσκους (με την ελπίδα να είναι ζευγάρι) ;

Για τα φυτά δεν με πειράζει όσα αντέξουν, αν δω κάποια να χαλάνε θα τα μεταφέρω στο μικρό ενυδρείο.

Για την σκληρότητα που αναφέρεις το γνωρίζω και εγώ και σίγουρα θα κάνω κάτι (αντιστροφη οσμωση, απιονισμένο νερό, ...)

Επίσης για τα νέον που αναφέρεις σύμφωνα με το προφίλ τους έχεις δίκιο δεν θα αντέξουν, γιατί όμως σε πολλές παρουσιάσεις ενυδρείων με δίσκους είναι πάντα και ένα κοπαδάκι με νέον ;

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να αποφύγεις το απιονισμένο νερό επειδή κάποιοι κατασκευαστές χρησιμοποιούν διάφορα χημικά για την παραγωγή του τα οποία δεν αναγράφονται στη συσκευασία και ποτέ δεν θα ξέρεις τι επιπτώσεις θα έχουν.

Αν δεν έχεις άμεσα τη δυνατότητα να αγοράσεις ΑΟ (που θα σου λύσει τα χέρια) τότε χρησιμοποίησε αρχικά το API Water Softener Pillow (http://www.istellas.gr/aquarium/my_filter_in_softener_pillow.html) για να ρίξεις τη σκληρότητα του νερού σου.

Κοστίζει μερίπου 16€ η μεγάλη συσκευασία και δεν το πετάς, αφού αναγομώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ριξεις λιγο το kh καθως και το ph σε 6,8 οχι οτι αν βαλεις δισκους εκτροφης θα εχεις προβλημα με ph 7.Δεν μας ειπες και τι φιλτρανση εχεις μηπως χρειαστεις κατι παραπανω απο αυτο που εχεις γιατι να ξερεις οτι οι δισκοι θελουν KΑΘΑΡΟ ΝΕΡΟ.Οσο για δισκους θα σου προτεινα να παρεις 3 ή 4 μικρους μιας και τα περισσοτερα μαγαζια εχουν φερει αυτη την εποχη πολλους και πανεμορφους δισκους σε μικρο μεγεθος και θα τους πληρωσεις λιγοτερο απο 2 μεγαλους και θα προσαρμοστουν καλυτερα οι μικροι στο καινουργιο τους περιβαλλον καθως και θα εχεις την χαρα να τους βλεπεις να μεγαλωνουν.Ελπιζω να μην σε κουρασα

Link to comment
Share on other sites

liquid,

σε ευχαριστώ για το link. Oύτε που ήξερα ότι υπάρχει κάτι ανάλογο.

pan,

το φίλτρο είναι το Bluwave 07 με 900l/h τα χαρακτηριστικά του ενυδρείου είναι εδώ :

http://www.ferplast.it/en/pagina_286165.html

δεν έχω προσθέσει τίποτε άλλο.

Κάνω αλλαγές νερού 20% δύο φορές την εβδομάδα.

Οι δίσκοι που θα αγοράσω είναι εκτροφής και προτιμώ σαφώς την λύση των 3-4 μικρών

PS : Και βέβαια δεν με κούρασες, όσα περισσότερα μου πείτε τόσο καλύτερα θα το στήσω

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα να βαλεις και ενα εξωτερικο φιλτρο για μεγαλυτερη βιολογια και καλυτερη φιλτρανση οτνα βαλεις τους δισκους αυξησε τις εβδομαδιαιες σου αλλαγες στο 30 με 40 %.Οσο για το water softener καλνει δουλεια αλλα το θεωρω προσωρινη λυση και οχι κατι σωστο και μονιμο οσο η RO.Μετα απο καποιες χρησεις και αναγομωσεις το pillow χανει την δραστικοτητα του δηλ εχει ημερομηνια λυξης δεν το αναγομωνεις για παρα πολυ καιρο ;)

Link to comment
Share on other sites

Oι δίσκοι ως γνωστόν (πράγμα που τις περισσότερες φορές ξεχνάμε όλοι μας) είναι κοινωνικό ψάρι και καλό θα είναι να υπάρχει στο ενυδρείο μας σε ομάδες των 4 ατόμων και πάνω. Φίλε μου μπορείς να βάλεις 4 μικρά δισκάκια σε 200 λίτρα άφοβα. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι η καλή ποιότητα του νερού σου. Το pH σου είναι μια χαρά για δίσκους εκτροφής και δεν χρειάζεται να το ρίξεις ούτε κατά 0.1! Έχω δει δίσκους εκτροφής να γεννάνε κανονικότατα σε pH 7.5 χωρίς κανένα πρόβλημα. Σίγουρα θα πρέπει να ρίξεις με κάποιο τρόπο τη σκληρότητα (γενική μέχρι 10, και ανθρακική μέχρι 8). Αυτό που μου έκανε περιέργεια από το ποστ σου είναι ότι γράφεις ότι έχεις ΝΟ3 μηδέν. Αυτό δεν είναι καθόλου καλό ούτε για τα φυτά σου αλλά ούτε και για τα ψάρια σου. Τα νιτρικά σου καλό είναι να έχουν τιμές από 10-20 ppm. Σαφώς τα τιγράκια θα πρέπει να φύγουν, ενώ οι κλόουν είναι πολύ κοινωνικοί με τους δίσκους, πολλές φορές με τις γρήγορες κινήσεις τους θα τους δεις να στρεσσάρουν τους δίσκους. Άφησέ τους και βλέπεις. Εγώ από προσωπική εμπειρία με δίσκους και κλόουν, όλοι τα πήγαιναν μια χαρά. Αν ευελπιστείς βέβαια σε γέννες από δίσκους, τότε οι κλόουν θα πρέπει να φύγουν. Τα φυτά σου άστα όλα (δεν υπάρχει πρόβλημα) και ρύθμισε τη θερμοκρασία σου γύρω στους 28 βαθμούς. Οι δίσκοι εκτροφής δεν είναι δύσκολα ψάρια.... απλά πιο απαιτητικά σε καθαρές συνθήκες διαβίωσης ;)

Καλή συνέχεια B)

Link to comment
Share on other sites

pan,

με ένα επιπλέον εξωτερικό φίλτρο και την RO σίγουρα θα είναι ιδανικά. Θα αυξήσω το ποσοστό στις αλλαγές νερού, θα δοκιμάσω το water softener, και με τα πρώτα λεφτά που θα περισσέψουν θα προχωρήσω στις αντιστοιχες αγορές.

istellas,

ευχάριστο είναι ότι μπορώ να βάλω 4 δίσκους. Αφού το PH είναι εντάξει θα κοιτάξω να ρίξω την GH.

To ξέρω ότι η τιμή ΝΟ3=0 δεν είναι καλή. Επειδή λόγω οικονομικών δεν προχώρησα στην αγορά όλων των υγρών test αλλά για ΝΟ2, ΝΟ3 έχω τα sticks της tetra, πιθανολογώ ότι δεν εμφανίζεται η σωστή ένδειξη ή εγώ κάνω λάθος ταυτοποίηση χρωμάτων (είναι αποχρώσεις από λευκό έως ζαχαρί) γιατί τόσο τα ψάρια όσο και τα φυτά μου είναι υγιέστατα πάνω από ένα χρόνο τώρα.

Ευτυχώς μπορώ να κρατήσω τους κλόουν (να δοκιμάσω έστω) γιατί είναι αγαπημένα μου ψάρια και ο ένας μας συντροφεύει γύρω στα 5 χρόνια. Σε περίπτωση αναπαραγωγής δίσκων μάλλον θα προβώ σε αγορά και άλλου ενυδρείου για τους κλόουν.

Ευχαριστώ για όλα, και αν έχετε κάποια άλλη παρατήρηση, ή οδηγία καλοδεχούμενη.

Θα σας κρατώ ενήμερους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...