Jump to content

Ξεκίνημα - Ερωτήσεις


mummy

Recommended Posts

Γεία σας

Έχω ένα ενυδρείο 70 λίτρων και θα ήθελα να φτίαξω ένα Nano reef.Δεν ξέρω σχεδόν τίποτα από αύτην την κατηγορία και θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις.

1)Αρχίκα τι ακριβώς χρειάζομαι για να αρχίσω και πόσο θα μου κοστίσει;

2)Πόσα ψάρια μπορώ να βάλω;

3)Το στρώσιμο είναι ίδιο όπως και με το γλυκό νερό;

4)Το φώς πόσες ώρες να το αφήνω και τι λάμπες χρειάζομαι(έχω υποδοχές για δύο)

5)Γενίκα ότι άλλο θεωρήτε χρήσιμο για να ξεκινήσω ένα όμορφο και λειτουργικό reef

Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες αγαπητέ Φίλε mummy στην reefοπαρέα μας.

Διαβάζοντας τα άρθρα στην κατηγορία, θα βρείς πολύ χρήσιμες πληροφορίες, που θα σε βοηθήσουν στο ξεκίνημά σου.

Απορίες και ειδικές ερωτήσεις μπορούμε να τις συζητήσουμε εδώ.

1- Θεωρώντας ότι δεν θα υπάρχει sump, τα βασικά πράγματα που θα χρειαστείς, εκτός από το ενυδρείο είναι:

- Άμμος, ζωντανή καλύτερα ή ανάμεικτη, ζωντανός βράχος κουραρισμένος περίπου 7-10 κιλά

- αυτοσχέδια βάση βράχου, με σωλήνες μικρής διαμέτρου pvc, ή φελιζόλ, το οποία θα τοποθετηθούν κάτω από το βράχο, ώστε να μην βυθίζεται πολύ στην άμμο.

- ένα μικρό σκιμμεράκι αέρα, ανόλογο στα λίτρα σου, ένα μικρό εξωτερικό φίλτρο για τη χρήση χημικών

- αυτοσχέδιο καπάκι, γιατί συνήθως του εμπορίου δεν μπορούν να δεχτούν περισσότερες λάμπες. Κατασκευή από κόντρα πλακέ θαλάσσης και ανοξείδωτες βίδες (Practiker) είναι μια καλή λύση.

- αεραντλία

- ένα ή δύο μικρά κυκλοφορητάκια, ανάλογα με το μήκος του ενυδρείου και τη διάταξη του βράχου.

2- Ο αριθμός των ψαριών είναι ανάλογος με το μέγεθος τους. Μικρά και χρήσιμα στο σύστημα, ψαράκια, μπορείς να βάλεις 4-5 αλλά και πάλι αυτό είνα σχετικό . Εκτός από το είδος των ψαριών είναι σημαντικό και ποιές είναι οι διατροφικές απαιτήσεις του καθενός, αν είναι δηλαδή ψάρια που τρέφονται από τον βράχο ή έχουν ανάγκη επι πλέον ταίσματος΄κλπ

3- Η φιλοσοφία του στρωσίματος είναι πάντα η ίδια σε όλα τα κλειστά συστήματα. Εδώ όμως το σύστημα είναι περισσότερο natural και ηφύση κάνει μόνη της τη δουλειά. Εσύ δεν έχεις να κάνεις τίποτα το ιδιαίτερο, παρά μόνο να παρακολουθείς και να περιμένεις, περίπου ένα μήνα μετά το αρχικό σετάρισμα. Αρκεί βέβαια η τοποθέτηση του βράχου και η κυκλοφορία του νερού, γύρω από αυτόν, να είναι σωστή.

4- Οι λάμπες πρέπει να ανάβουν 12 ώρες την ημέρα. Η καλύτερη λύση είναι να χρησιμοποιήσεις Τ5 στα 55 εκατοστά, αν χωράνε, δύο λευκές και μία μπλέ ακτινική ή Τ8 τρείς λευκές και δύο ακτινικές.

Για το κόστος δεν μπορώ να σου αναφέρω τίποτα, μιας και είναι κάτι εντελώς σχετικό, αλλά μπορείς να κάνεις μια έρευνα στην αγορά.

Περιμένουμε με πολύ ενδιαφέρον την πορεία της εξέληξης του ενυδρείου σου.

Καλή συνέχεια

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε mummy καλη αρχη!!

Αν και τα Nano ενυδρεια θεωρουνται δυσκολοτερα απο τα μεγαλυτερα αν δεν υπαρχει δυνατοτητα για κατι αλλο με πολυ διαβασμα και συζητηση εδω σιγουρα μπορεις να τα καταφερεις!

Η πιο σοφη συμβουλη που μπορει να σου δωσει καποιος ειναι: διαβασμα, διαβασμα και μετα λιγο διαβασμα! Μια καλη αρχη ειναι τα αρθρα που υπαρχουν στην κατηγορια Αρθρων Θαλασσινου Νερου. Μετα μπορεις να διαβασεις διαφορα αρθρα στο Internet αλλα και τις δημοσιευσεις στην ενοτητα εδω! Φυσικα πρεπει να προμηθευτεις απαραιτητα καποια βιβλια (προτασεις ΕΔΩ ) και να συνεχισεις βεβαια εδω τις ερωτησεις σου! Οπως παντα οι απαντησεις του Νικου Ψαλτη παραπανω ειναι on the spot και περιμενουμε τις απαντησεις σου και τις αποφασεις σου!

Ελπιζω τα παραπανω να μην σε αγχωνουν...δεν υπαρχει κανενας τετοιος λογος! Αυτο που θελουμε ολοι εδω ειναι ολο και περισσοτεροι να ασχολουνται με τα υπεροχα θαλασσινα ενυδρεια και προσπαθουμε να τους κρατησουμε στο χομπι εξασφαλιζοντας οτι δεν θα απογοητευτουν και δεν θα τα παρατησουν με τις πρωτες δυσκολιες! Πραγματικα θα σε βοηθησουμε με οποιο τροπο μπορουμε...εξ΄αλλου αυτο ειναι το χομπι ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για όλα.Από ότι κατάλαβα πρέπει να διαβάσω αρκετά.Θα κοιταξω καποια πραγματάκια και για ότι απορίες θα ρωτήσω.Ευχαριστω και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

4- Οι λάμπες πρέπει να ανάβουν 12 ώρες την ημέρα. Η καλύτερη λύση είναι να χρησιμοποιήσεις Τ5 στα 55 εκατοστά, αν χωράνε, δύο λευκές και μία μπλέ ακτινική ή Τ8 τρείς λευκές και δύο ακτινικές.

Περιμένουμε με πολύ ενδιαφέρον την πορεία της εξέληξης του ενυδρείου σου.

Καλή συνέχεια

Φιλικά Νίκος

Δεν είμαι ο mummy αλλά επειδή και εγώ σετάρω ένα nano reef 110 lt με ένα ενυδρείο πεντάπλευρο παλιό σχέδιο της juwel θα ήθελα να ρωτήσω ένα με 2 Τ8 ακτινικές arcadia 15W και 2 Τ5 14.000K 55cm 24W νομίζεται πως είμαι εντάξει. Επίσης ανακλαστήρες. Μήπως πρέπει να αλλάξω την μία ακτινική με λευκή Τ8?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ο mummy αλλά επειδή και εγώ σετάρω ένα nano reef 110 lt με ένα ενυδρείο πεντάπλευρο παλιό σχέδιο της juwel θα ήθελα να ρωτήσω ένα με 2 Τ8 ακτινικές arcadia 15W και 2 Τ5 14.000K 55cm 24W νομίζεται πως είμαι εντάξει. Επίσης ανακλαστήρες. Μήπως πρέπει να αλλάξω την μία ακτινική με λευκή Τ8?

Δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί έχεις δύο μικρές μπλε ακτινικές, αντί μιας μεγάλης. Υπάρχει έλλειψη χώρου?

Θα πρότεινα να κρατήσεις τις δύο λευκές Τ5 και να αντικαταστήσεις τις δύο 2 Τ8 ακτινικές 15W, με μία Τ5 επίσης ακτινική, στα 55cm.

Οι ανακλαστήρες πάντα βοηθούν στην καλύτερη διασπορά του φωτός.

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα αυτό που σου πρότεινε ο Νίκος και για μένα ακούγεται ως καλύτερη λυση.Η αναλογία 2-1 λευκό ακτινικό θα είναι μια χαρά και έτσι θα έχεις πολλές επιλογές για τον μελλοντικό σου υφαλο.Α και καλός ήρθες στο Αquazone.

:)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου και εγω στην αρχη βρισκομαι...το κοστος ειναι παντοτε σχετικο...αλλα σιγουρα κοστιζει αρκετα πιο πανω απο αυτα του γλυκου νερου!!!

Περιμενουμε νεες εξελιξεις, καλή αρχή!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί έχεις δύο μικρές μπλε ακτινικές, αντί μιας μεγάλης. Υπάρχει έλλειψη χώρου?

Θα πρότεινα να κρατήσεις τις δύο λευκές Τ5 και να αντικαταστήσεις τις δύο 2 Τ8 ακτινικές 15W, με μία Τ5 επίσης ακτινική, στα 55cm.

Οι ανακλαστήρες πάντα βοηθούν στην καλύτερη διασπορά του φωτός.

Ακριβώς!! Υπάρχει έλλειψη χώρου και με μεγάλη προσπάθειά, κοψίματα στις κόντρες τους ενυδρείου και μικρά πιαστράκια πάνω στις Τ8 κατάφερα να προσθέσω άλλες 2 Τ5. Το σχήμα του ενυδρείου , πεντάπλευρο, είναι πολύ δεσμευτικό. Μάλιστα προβληματίζομαι γιατί οι Τ5 θα είναι ελάχιστα εκατοστά πάνω από την επιφάνεια του νερού με αποτέλεσμα μεγαλύτερη αύξηση θερμοκρασίας και επικινδυνότητα.

Οπότε με αυτά τα δεδομένα, του χώρου, νομίζεται ότι πρεπει να κάνω κάποια αλλαγή στο setup? Επίσης οι ανακλαστήρες μου θα ακουμπάνε πανω στις Τ8 και θα καλύπτουνε και τις Τ5, πάλι λόγω προβλήματος χώρου.

Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές σας και για την μεταλαμπάδευση των γνώσεων και εμπειριών σας. Σκέπτομαι να ανοίξω ένα topic με την πορεία του δικού μου nano reef.

Link to comment
Share on other sites

Σκέπτομαι να ανοίξω ένα topic με την πορεία του δικού μου nano reef.

Μην το σκεφτεσαι καθολου!! Να το κανεις αμεσα και οσο πιο περιγραφικα μπορεις!! Ειναι οτι καλυτερο για ολους μας αλλα και για σενα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ευχαριστώ για όλα.Από ότι κατάλαβα πρέπει να διαβάσω αρκετά.Θα κοιταξω καποια πραγματάκια και για ότι απορίες θα ρωτήσω.Ευχαριστω και πάλι...

Έχουμε καμία εξέλιξη?

Πως πάει το διάβασμα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...