Jump to content

ΑΠΩΛΕΙΑ ΣΚΑΛΑΡΙΟΥ ΞΑΦΝΙΚΑ


Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά! είμαι νέος στο χόμπι!!!έχω ένα ενυδρείο 180 λίτρα! λειτουργεί εδώ κ σχεδόν 3 μήνες!είχα βάλει μέσα 6 σκαλάρια αφού είχε στρωθεί το νερό με χρυσόψαρα!τα σκαλάρια τα έχω πάνω από ενάμιση μήνα!έχω μέσα 2 οτόκυκλους ,4 γατοψαράκια κ είχα βάλει κ 3 γαρίδες οι οποίες από την πρώτη μέρα εξαφανίστηκαν αλλά την 3η μέρα έκανε μία την εμφάνισή της για 3-4 ώρες!μέσα έχω φυσικά φυτά,3 φυσικά ξύλα κ μία ηφαιστειογενή πέτρα!το ένα φυτό που μπήκε τελευταίο είναι μία ανούμπια 3 ημερών στο ενυδρείο!

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :σήμερα το μεσημέρι μετά την δουλειά παρατήρησα ότι το ένα σκαλάρι (το προτελευταίο σε μέγεθος γύρο στα 3 cm ) δεν είχε πολύ ζωηρή κίνηση κ όταν έριξα λίγη τροφή δεν πήγε καν να φάει!στεκόταν σχεδόν στην επιφάνεια! τώρα το βράδυ κατά τις 10 ήταν στον πάτο νεκρό!κάποια συμβουλή???να μην χάσω κάποιο άλλο ψάρι!!!

μετρήσεις συμπτωματικά σήμερα το μεσημέρι!16/10/10 13:00

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:180

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):jbl 700 (σφουγγάρι ,μακαρόνι ,υαλοβάμβακας!

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):σχεδόν 3 μήνες,τα σκαλάρια είναι μέσα 1,5 μήνα,μέχρι εχτές το πρωί όλα καλά

- Ψάρια (είδη και αριθμός):2 οτόκυκλόι μικροί (2,5 εκ.) 4 γατοψαράκια (2 εκ.) ,6 (τώρα 5) σκαλάρια από 2εκ μέχρι 4 εκ. 3 γαρίδες από τις οποίες δεν ξέρω αν κ πόσες υπάρχουν!

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):τάισμα 3 με 4 φορές την μέρα σε πολύ μικρές δώσεις! νηστικά δεν έμεναν!τις τελευταίες 2 βδομάδες μόνο μένουν ατάιστα 1 μέρα την βδομάδα!τροφή φύλα για τροπικά ψάρια.τροφή σε κόκκους πολύχρωμη,φύκι κ σκουλήκι (το σκουλήκι είναι κατεψυγμένο!1/2 ταμπλέτα κάθε 3 μέρες!).

Προετοιμασία με χρυσόψαρα για 1 μήνα!

άλγη πράσινη κ ελάχιστη καφέ απο τον πρώτο μήνα στο πίσω τζάμι!αλλαγές νερού κάθε βδομάδα με ελάχιστο ανακάτεμα της άμμου,αντιχλόριο,μπάφερ για σκαλάρια,φλούρις κ φλούρις εξελ!

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7,5

- KH: -

- GH: -

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): -

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 0

- Θερμοκρασία: 26-27

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: χ

-Strips: -

-Ηλεκτρονικά: -

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: σκαλάρι

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): όχι όρεξη,μειωμένη κινητικότητα,αργή κίνησή των πτερυγίων ,χρωματισμός ψαρού κανονικός,καθόταν στο πάνω μέρος κυρίως του ενυδρείου!

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:προχτές μου φάνηκε πως το ένα σκαλάρι το απόγευμα ενώ είναι ασημί με μαύρο μου φάνηκε πως είχε χάσει το μαύρο κ ήταν σκέτο ασημί!αλλά εχτές ήταν κανονικό υπέθεσα πως είχα δει λάθος γιατί έχω ένα παρόμοιο!

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

.......

Link to comment
Share on other sites

Κάνε άμεσα μια καλή αλλαγή νερού!!!

Οι μετρήσεις σου δεν είναι πλήρες και δεν βοηθά στο να καταλάβουμε εάν έχεις κάποιο πρόβλημα χημείας του νερού.

Την κατεψυγμένη τροφή να προσέχεις να έχει ξεπαγώσει καλά!

Προσοχή με τα λιπάσματα και τις τροφές, το ότι έχεις τόσο άλγη είναι ξεκάθαρο ότι έχεις αρκετές οργανικές ουσίες διαλυμένες στο νερό σου, μάλιστα αν βλέπω καλά έχεις και μια θολούρα στο νερό. Έχεις βαρέλι προετοιμασίας του νερού σου;

Βγάλε κάποιες καλύτερες Φώτο των ψαριών σου, διακρίνω πολύ κόκκινα βράγχια;

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ!ΕΙΝΑΙ ΚΟΚΚΙΝΑ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΗΡΑ!ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΥΗΝ ΑΡΧΗ!ΟΧΙ ΟΛΑ!!!

Τα άσπρα σκαλαρια υποθέτω εννοείς αλλά μου φαίνετε ότι παρά είναι κόκκινα, έτσι ήταν πάντα η έχουν κοκκινίσει περισσότερο τελευταία! όπως και να έχει κάνε μια αλλαγή νερού επειγόντως , πρόσεχε τη θερμοκρασία του νερού να είναι ανάλογη του ενυδρείου σου, είναι πάντα μια καλή αρχή στην οποιαδήποτε περίπτωση μια καλή αλλαγή.Πιθανόν τις γαρίδες που δεν βρίσκεις να έχουν πεθάνει και να είναι σε αποσύνθεση, προσπάθησε να τις εντοπίσεις κοίτα και τα φίλτρα σου.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

μόλις έκανα μία αλλαγή νερού!για την θερμοκρασία του νερού προσπαθώ να είναι ανάλογη του ενυδρείου!τις γαρίδες τις κυνηγάγανε τα σκαλάρια από την αρχή!προσπάθησα να βάλω κ άλλη φορά αλλά επειδή ήταν μικρές τις φάγανε τα πρώτα 5 λεπτά! έτσι κόκκινα ήταν ανέκαθεν!το μόνο που έχει αλλάξει είναι ένα σκαλάρι που το πήρα για άσπρο κ έχει αρχίσει να παιρνει κίτρινο χρώμα

Link to comment
Share on other sites

Αύριο κάνε ακόμα μια αλλαγή το βράδυ.

Πάρε τεστ για να μπορείς να παρακολουθήσεις λίγο την κατάσταση, ταΐσε μια φορά την ημέρα και μην ρίχνεις λιπάσματα για την ώρα, καμία καλύτερη Φώτο ίσως να μας έδινε μια καλύτερη εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...