Jump to content

Επιτελους αναβαθμηστικα....


tsaftsouf

Recommended Posts

Παιδια καλημερα. Μετα απο 2 χρονια κ πολλες αλλαγες που εκανα στο παλιο ενυδρειο μου (120λτ κοινωνικο οτι να,ναι :thumbup: σε μισο βιοτοπικο σε βιοτοπικο φυτεμενο με σκαλαρια κλπ) πηρα την μεγαλη αποφαση το καλοκαιρι να ανεβω σε λιτρα... 2 χρονια ολο διαβαζα αρθρα κ τοπικ για γλυκο νερο ;) κ κατεληξα οτι θελω βιοτοπικο αμαζονιου με σκαλαρια.Η υπομονη μου απεδωσε 2 μηνες μετα οταν κ βρηκα αυτο που ηθελα. Caymann 110 pro 230λτ ;) . το ταξιδι εγινε αυθημερον κ πηρα το ενυδρειο απο αθηνα. καθαριστηκε στηθηκε κ γεμισε με νερο. Αρωγος στην προσππαθεια μου η γυναικα μου κ εμποδιο τα μωρα μου μιας κ ολο στα ποδια μου ηταν κ περιεργαζοντουσαν τα παντα. Αγοραστηκε αμμος κ συμπληρωθηκε με αυτη που ειχα στο παλιο αφου πληθηκε σχολαστικα. Ειναι χρωμα black-gold κοκκομετριας 0.5-1χλ. Να συμπληρωσω οτι μαζι με το ενυδρειο μου δωθηκε κ μια ριζα red moorwood. Αφου στηθηκε ο βυθος κ η ριζα, μεταφερθηκαν κ ολα τα φυτα κ τα ξυλα που ειχα απο το παλιο ενυδρειο στο καινουργιο. Γεμησε με νερο κ ξεκηνησε η διαδικασια του στρωσιματος κ των παραμετρων νερου (ph-gh-kh). Μετα απο μια βδομαδα οι παραμετροι εφτασαν τα επιθημητα νουμερα (εκτος ph που θελει ακομα λιγο) κ αφου συμπληρωθηκε το τοπιο με ακομα 2 φυτα ηρθε η ωρα να μπουν κ τα 3 σκαλαρια με τον πλεκο που περιμεναν καρτερικα στο παλιο ενυδρειο... απο φυτα εχω μεσα 1 Anubias barteri var. nana, 1 Anubias heterophylla, 1 Hygrophila difformis, 1 Microsorum pteropus, 1 Vallisneria americana 'Mini twister' κ ιδου το τελικο αποτελεσμα...

ph=7

gh=8

kh=4

no2=0

no3=0.25

nh3/nh4=0

t=27c

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το ενυδρειο σου...πες μας και καποια στοιχεια για τον εξοπλισμο.

Η Δρακενες ειναι υδροφυλλο φυτο και ζει εκτος ενυδρειου,απλα αντεχει παρα πολυ μεσα σε αυτο.συνηθος τις φυτευουν στον βυθο και τα φυλλα τους ειναι εκτος ενυδρειου.

επησης εγω θα αλλαζα το backround αλλα ειναι θεμα γουστου!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο μπραβο ;);) το μονο που με χαλαει λιγο ειναι η αφισα. βαλε κατι σκουροχρωμο μαυρο η μπλε σκουρο η βαφτο με σπρει και βαλε και κερατοφυλλο. η και κανα αλλο ευκολο φυτακι

αποφωτισμο τι εχει?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! λοιπον καλη βαση για αρχη αλλα....εψω καποιες ενστασεις οσο αφορα την βιοτοπικοτητα των φυτων ανουμπιες.βαλισνεριες ντοματιες ειναι αλλων υπειρων..

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το ενυδρειο σου...πες μας και καποια στοιχεια για τον εξοπλισμο.

Η Δρακενες ειναι υδροφυλλο φυτο και ζει εκτος ενυδρειου,απλα αντεχει παρα πολυ μεσα σε αυτο.συνηθος τις φυτευουν στον βυθο και τα φυλλα τους ειναι εκτος ενυδρειου.

επησης εγω θα αλλαζα το backround αλλα ειναι θεμα γουστου!

το backround αρεσει τρελα κ σε μενα αλλα κ στην γυναικα μου οποτε οπως ειπες ειναι θεμα γουστου... απο εξοπλισμο εχω ενα θερμοστατη της ferplast 200w κ εξωτερικο φιλτρο hydor20 600λτ/ω αλλα παει για αλλαγη με eheim eco pro 3 2075. απο βιολογια eheim substrut pro 1lt

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο μπραβο ;);) το μονο που με χαλαει λιγο ειναι η αφισα. βαλε κατι σκουροχρωμο μαυρο η μπλε σκουρο η βαφτο με σπρει και βαλε και κερατοφυλλο. η και κανα αλλο ευκολο φυτακι

αποφωτισμο τι εχει?

το κερατοφυλο ειναι υπο αναζητηση μιας κ ειναι κ το τελευταιο φυτο που θελω να βαλω ακομα... οσο για την αφισα ειπαμε... ειναι θεμα γουστου... απο φωτισμο εχω 2 τ5 30w

Έγινε επεξεργασία - tsaftsouf
Link to comment
Share on other sites

Να το χαιρεσαι ειναι πολυ ομορφο ;)

ευχαριστω πολυ αλλα πολυ βοηθεια ειχα κ απο το aquazone.. ;)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! λοιπον καλη βαση για αρχη αλλα....εψω καποιες ενστασεις οσο αφορα την βιοτοπικοτητα των φυτων ανουμπιες.βαλισνεριες ντοματιες ειναι αλλων υπειρων..

ναι μεν εχεις δικιο αλλα... ο λογος που ειπαρχουν αυτα τα φυτα ειναι ενας κ απλος. δεν εχω ακομα ασχοληθει με το θεμα φυτα κ co2. οποτε μεχρι να παρω ανασα (οικονομικα) κ να δω τι θα κανω απο co2 θα παιζουν ευκολα φυτα μικρων απαιτησεων σε λιπασμα κ φωτισμο... δεν εφτασα μεχρι εδω για να μην ασχοληθω κ με αυτο το θεμα αλλα σιγα σιγα κ με μικρα βηματα. αλλωστε το ενυδρειο δεν στηνεται απο την μια μερα στην αλλη... σωστα? ;)

Link to comment
Share on other sites

Να σας καμω κ μια ερωτηση... φυτα αμαζονιου για σκαλαρια πια ειναι? αν γινεται με λινκ να τα δω να καταλαβω μιας κ δω στον βολο φερνουν αλλα ουτε οι ιδιοι δεν ξερουν τι ειναι πολλες φορες... κ κατι ασχετο... apple snails μπαινουν σε τετοιο ενυδρειο? ;)

Link to comment
Share on other sites

φρεσκοστρωμενο κ φρεσκογεννημενο... τι αλλο θα δω πια... οριστε κ το ευτηχες ζευγαρι... ;)

Link to comment
Share on other sites

ολα τα ειδη echidorus , sagitaria sabulata και αλλα βαλε το στο google ...

Μωρε μπραβο !!! Τωρα απλα δνε κανεις τιποτα !!! Υπομονη να δεις αν ξεπουπουλιαστουν τα ωα !!

Link to comment
Share on other sites

μεχρι στιγμης ολα καλα μιας κ το αρσενικο τρελαθηκε πρωτα να τα γονιμοποιηση κ τωρα εχει τρελαθει στα ντου στο 3 σκαλαρι που εχω... δεν βλεπω να την βγαζει καθαρη το τσαμενο... ;) παντος εγω σημερα εφτιαξα κ ενα diy co2 κ δουλευει μια χαρα ;) οποτε αντε να ριξω κ λιγο ακομα το ph να ηρεμησω.... οσο για τα φυτα θα το κοιταξω αμεσα...

Link to comment
Share on other sites

κ τα καλα νεα συνεχιζονται μιας κ παρελαβα στα χερια μου το νεο εξωτερικο φιλτρο eheim eco pro 3 2075 οποτε ποιος μας πιανει τωρα... θα φαει κ ενα καλο μπουκωμα στην βιολογια οποτε.... ΚΟΜΠΛΕΤΟ!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...