Jump to content

Ενυδρείο


Recommended Posts

Ας ξεκινήσω λέγοντας σας τι ψαράκια έχω στο ενυδρείο μου. Οπως είπα το ενυδρείο είναι μικρούκι, 20lt.

Υπάρχουν μέσα 7 ψάρια, μου είπαν απο το pet shop οτι είναι καλά τόσα κ οτι ολα οσα εχω συνδιαζονται μεταξυ τους αλλα εγω εχω τισ αμφιβολίες μου απο αυτα που διαβαζω στο internet και απο αυτα που βλεπω στο ενυδρειο.

Εχω λοιπον ενα black ghost knife fish το οποιο ειναι κ το πιο παλιο.Τώρα τα υπόλοιπα θα σας τα πω με τισ ονομασίες που ξέρω.Υπάρχει λοιπον ενα μικρο γατοψαρο, ενας Distichodus sexfasciatus (ετσι τον ονμαζεται εδω), ενα αγγελοψαρο, ενας γλυφτης, και δυο poecilia sphenops ενας μαυρος και ενας λευκος. Ο μαυρος ειναι ησυχος αλλα ο λευκος δεν αφηνει σε ησυχια τον μαυρο.

Θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σας για το αν τα ψαρια ειανι πολλα για ενα ενυδρειο 20lt και για το τελικα ταιριαζουν μεταξυ τους.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη Stevi πρεπει να ξερεις οτι τα λιτρα σου ειναι παρα πολυ λιγα για να φιλοξενεις ψαρια,κανονικα σε τοσα λιτρα δεν μπαινουν ζωντανα,αντε ενας και μονο μονομαχος και αυτος θα ειναι πολυ περιορισμενος.Πρεπει οποσδηποτε να γυρισεις τα ψαρακια σου εκει που τα πηρες και να μην ξανακουσεις συμβουλες απο πετ σοπ...αυτος ειναι ο χρυσος κανονας! ;)

Link to comment
Share on other sites

Μονο ενας μονομαχος??ο μονομαχος ζει κ σε μια μικρη γυαλλα για πολυ καιρο, και θα ειναι περιορισμενος σε 20Lt? Ναι βεβαια για να το λες κ εσυ κατι παραπανω θα ξερεις, απλα μου φαινεται λιγο περιεργο σε 20Lt να εχεις μονο ενα ψαρι..

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες! οπως σου τα ειπαν παραπανω και δεν μπαινεις καν στη διαδικασια να σχολιασεις συμβιωση αυτων των ψαριων. μην ανυσηχεις δυστυχως οι περισσοτεροι ξεκινησαμε ετσι περιπου και φταινε και τα ατομα στο πετ σοπ οπως και εμεις, ομως ολα διορθωνονται! ;)

Link to comment
Share on other sites

Μονο ενας μονομαχος??ο μονομαχος ζει κ σε μια μικρη γυαλλα για πολυ καιρο, και θα ειναι περιορισμενος σε 20Lt? Ναι βεβαια για να το λες κ εσυ κατι παραπανω θα ξερεις, απλα μου φαινεται λιγο περιεργο σε 20Lt να εχεις μονο ενα ψαρι..

Μην παρασύρεσαι από γνώμες που ακούς.

Στα περισσότερα petshop, οι μονομάχοι είναι μέσα σε πλαστικά ποτηράκια!!

Αυτό τι σημαίνει? Ότι μπορούν να ζήσουν εκεί? Όχι φυσικά.

Στο θέμα μας τώρα:

To 20 λιτρο σου, μπορεί να γίνει πολύ ωραίο φιλοξενώντας μόνο ένα μονομάχο! Μπορεί να σου φαίνεται ότι θα είναι άδειο, αλλά δεν είναι έτσι!

Σου φαίνονται αυτά εδώ τα ενυδρεία άδεια?

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=49166 ;)

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα ε?κοιτα να δεις...και φαινονται να ειναι μια χαρα ολα τους..

ευχαριστς πολυ για τις συμβουλες σας, θα δω τι θα κανω..

Link to comment
Share on other sites

Καλως όρισες... :thumbup:

ΔΕΝ εχω να πω κατι για τη συνθεση του ενυδρείου σου....

Εδω ειναι ο χωρος που μας ειπες ενα γεια και σου το ανταποδίδουμε. ;)

Θα χαρουμε ομως πολυ να μας το παρουσιασεις στην αντιστοιχη θεματική ενοτητα...

Εκει θα παρεις και ολες τις απαντησεις απο τα ερωτηματα σου... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...