Jump to content

πειτε μου την γνωμη σας!!!!


Recommended Posts

δεν γραφει C12 γραφει CI2!!!δεν ξερω αν καταλαβες τι θελω να πω!!! :buttrock:

οχι δεν το καταλαβα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν το καταλαβα :buttrock:

δεν γνωριζω και εγω τι ειναι!!το μεσημερι θα παω σπιτι να το ξαναδω και θα ξαναγραψω αν τυχον το εγραψα λαθος!!!ποτε μπορω να βαλω ψαρακια ?

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω και εγω τι ειναι!!το μεσημερι θα παω σπιτι να το ξαναδω και θα ξαναγραψω αν τυχον το εγραψα λαθος!!!ποτε μπορω να βαλω ψαρακια ?

Να παρεις τεστ και για αμμωνια,και οταν τα Ν0 2 και η αμμωνια ειναι 0 τοτε μπορεις να τα βαλεις,αλλα προσεξε να ειναι συμβατα με τα νερα που εχεις :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Να παρεις τεστ και για αμμωνια,και οταν τα Ν0 2 και η αμμωνια ειναι 0 τοτε μπορεις να τα βαλεις,αλλα προσεξε να ειναι συμβατα με τα νερα που εχεις :buttrock:

ευχαριστω πολυ και θα ενημερωσω για νεοτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα νερα σου ειναι αρκετα σκληρα,καταλληλα για Αφρικη,κοιτα για νανοκιχλιδες αν σου αρεσουν.Τα νιτρωδη ειναι παλλα,τεστ για αμμωνια δεν βλεπω,Το C12 τι τεστ ειναι;

για να αλαξω την σκληροτητα του νερου τι πρεπει να κανω,

και να χαμηλωσω και τα νιτρωδη??

Link to comment
Share on other sites

για να αλαξω την σκληροτητα του νερου τι πρεπει να κανω,

και να χαμηλωσω και τα νιτρωδη??

Τα νιτρωδη ειναι μερος του κυκλου του αζωτου,Αν τωρα η αμμωνια σου ειναι 0 ειναι λογικο να εχεις νιτρωδη,θα πεσουν αυτα και θα αυξηθουν τα νιτρικα και θα ολοκληρωθει ο κυκλος.Τοτε κανεις αλλαγη νερου 30% και βαζεις τα ψαρακια.Υπαρχουν πολλοι τροποι να πεσουν η σκληροτητες,με τυρφη ,με Α/Ο,αλλα εγω ειμαι Αφρικανος και θα στα πουν τα παιδια που ξερουν καλυτερα τα μ****α νερα.Καλη συνεχεια και μην βιαζεσαι :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον , βαλε αγγελια να δωσεις και το ενα ραμιρεζακι γιατι θα φαει το στρωσιμο στην μαπα και δεν ειναι και ανθεκτικοτερο απο τα οσκαρ !!!

Δες ποιο/ποια ψαρια σου αρεσουν να σε κατευθινουμε προς τις ποιο σωστες συνθηκες !

Μπορεις να μαλακωσεις το νερο με : (σειρα αποτελεσματικοτητας & value for money )

1. Με αντιστροφη οσμωση , καλυτερο λογω του οτι πληρωνεις μια φορα και μετα καθε 6μηνο ενα ποσο για αλλαγη μεβρανων

2. Με τυρφη. Θελει αλλαγη καθε 15 μερες , χρωματιζει το νερο και εν τελει μακροπροθεσμα δεν συνφερνει ...

3. Με Co2 αλλα πρεπει να εχεις και ζωντανα φυτα μεσα για να το "τρωνε"

4. Με ξυλα , φιλα καταπα κτλπ..

Απο τα παραπανω το πρωτο κατεβαζει οσους βαθμους θελεις τις σκληροτητες , το δευτερο μεχρι ενα σημειο και το 3-4 0.5 ~ το pH ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα......σημερινη μετρηση

ΝΟ3:0

ΝΟ2:0

GH:8

KH:20

PH:8

Cl 2:0

μπορω να βαλω ψαρακια τωρα?

το νερο το εχω 2 εβδομαδες πρεπει να το αλαξω αν βαλω ψαρακια

η το αφηνω και στον μηνα κανω αλαγη το 1/3???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...