Jump to content

Τρωγεται το Co2 ???


tsaftsouf

Recommended Posts

Απο χθες που εβαλα το diy co2 στο ενυδρειο μου κ βγαινει μεσω αεροπετρας το σκαλαρι μου τρελαθηκε. Παει κ βαζει στο στομα του η τρωει οπως θελετε πεστε το τις φυσαλιδες. Τι να κανω? Να το αφησω η να κοψω την παροχη μην παθει τπτ???

Link to comment
Share on other sites

Απο χθες που εβαλα το diy co2 στο ενυδρειο μου κ βγαινει μεσω αεροπετρας το σκαλαρι μου τρελαθηκε. Παει κ βαζει στο στομα του η τρωει οπως θελετε πεστε το τις φυσαλιδες. Τι να κανω? Να το αφησω η να κοψω την παροχη μην παθει τπτ???

Το CO2 είναι δηλητήριο... Δεν έχω ξανακούσει τέτοια συμπεριφορά. Προσωπικά θα έκοβα τη παροχή ή θα έπαιρνα σκάλα διάχυσης του CO2 που είναι ασφαλές για τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα δεν είναι ασφαλείς για εσένα αυτός ο τρόπος διαχύσεις του co2 .. ;) μιας και δεν διασπάτε στο νερό αλλά φεύγει στην ατμόσφαιρα

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα δεν είναι ασφαλείς για εσένα αυτός ο τρόπος διαχύσεις του co2 .. ;) μιας και δεν διασπάτε στο νερό αλλά φεύγει στην ατμόσφαιρα

Απόλυτα σωστό ;)

Link to comment
Share on other sites

Μία απλή διευκρίνηση για να μη παρεξηγηθούμε...

Το CO2 είναι επιβλαβές για τον άνθρωπο σε μεγάλες συγκεντρώσεις. Η αναπνοή μας βγάζει περισσότερο CO2 από αυτό που διαχέεται από το DIY σύστημά σου. Το "πρόβλημα" είναι το χειμώνα και κυρίως το βράδυ που γενικώς επιβαρύνεται η κατάσταση μέσα σε έναν κλειστό χώρο. Πολύ περισσότερο αν αυτός ο κλειστός χώρος είναι το δωμάτιο που κοιμόμαστε και έχουμε και το ενυδρείο μέσα σε αυτόν το χώρο.

Με άλλα λόγια, δεν πρόκειται να πεθάνουμε, αλλά καλό είναι να μην επιβαρύνουμε την ατμόσφαιρα με περιττό CO2. Συν τοις άλλοις, δεν είναι και ο σωστότερος τρόπος διάχυσης και χάνουμε CO2 χωρίς λόγο. Η σκάλα διάχυσης που προτείνει και ο Δημήτρης πιο πάνω με το link, είναι ότι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για το ενδιαφερον αλλα το ενυδρειο βρισκετε στο σαλονι το οποιο ειναι 50κατι τετραγωνικα οποτε εκει δεν εχουμε θεμα με συγκεντρωσης co2. Οσο για τον τροπο διάχυσης να πω οτι ειναι λιγο μπακαλιστικος οντως αλλα εγινε για 2 λογους. 1ον γιατι ηθελα να δω αν θα δουλεψει μιας κ η θερμοκρασια στο σαλονι ειναι συνηθως γυρω στους 20 βαθμους κ 2ον ειναι προσωρινο μετρο αφου ηθελα να δω αν θα καταφερω να ριξω εστω κ λιγο το ph πραγμα που μαλον εχει πετυχει αφου μετρησα μια πτωση του ph της ταξης 0.3 σε ενα 24ωρο. Μαλον λοιπον θα το κρατησω οσο κρατησει το μειγμα η θα το βγαλω οταν πιασω το επιθυμητο ph. Οτι γινει πρωτα...

Να προσθεσω οτι το βραδυ μετα τις 10 που κλεινουν τα φωτα το βγαζω απο το ενυδρειο για να μην εχω κανα ατυχημα απο υψηλες συγκεντρωσεις co2...

Έγινε επεξεργασία - tsaftsouf
Link to comment
Share on other sites

2ον ειναι προσωρινο μετρο αφου ηθελα να δω αν θα καταφερω να ριξω εστω κ λιγο το ph πραγμα που μαλον εχει πετυχει αφου μετρησα μια πτωση του ph της ταξης 0.3 σε ενα 24ωρο. Μαλον λοιπον θα το κρατησω οσο κρατησει το μειγμα η θα το βγαλω οταν πιασω το επιθυμητο ph. Οτι γινει πρωτα...

Μην περιμένεις πάντως να διατηρήσεις το pH σου χαμηλά αν ταυτόχρονα πέσει και η συγκέντρωση CO2. Αυτά τα 2 δουλεύουν παράλληλα και αντίστροφα. Πέφτει το CO2, ανεβαίνει το pH. Ανεβαίνει το CO2, πέφτει το pH. Δε λύνεις το πρόβλημα δλδ αν αφαιρέσεις το CO2 όταν στιγμιαία δεις το επιθυμητό pH.

Όλα αυτά, εφόσον διατηρείς σταθερά χαμηλά το kH, όπου είναι κι αυτό που θα σου πρότεινα να κοιτάξεις. Ρίξτο αν μπορείς στο 3-4 (όχι χαμηλότερα αν έχεις φυτά), και το pH μοιραία θα πάρει την κατιούσα αργά ή γρήγορα.

Έγινε επεξεργασία - tsikaboom
Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένεις πάντως να διατηρήσεις το pH σου χαμηλά αν ταυτόχρονα πέσει και η συγκέντρωση CO2. Αυτά τα 2 δουλεύουν παράλληλα και αντίστροφα. Πέφτει το CO2, ανεβαίνει το pH. Ανεβαίνει το CO2, πέφτει το pH. Δε λύνεις το πρόβλημα δλδ αν αφαιρέσεις το CO2 όταν στιγμιαία δεις το επιθυμητό pH.

Όλα αυτά, εφόσον διατηρείς σταθερά χαμηλά το kH, όπου είναι κι αυτό που θα σου πρότεινα να κοιτάξεις. Ρίξτο αν μπορείς στο 3-4 (όχι χαμηλότερα αν έχεις φυτά), και το pH μοιραία θα πάρει την κατιούσα αργά ή γρήγορα.

Το εχω ειδη χαμηλα το kh στους 4 βαθμους. Απλα ειπα να βοηθησω λιγο την κατασταση με extra co2 μιας κ εχω κ φυτα μεσα στο ενυδρειο που τραβανε κ αυτα με την σειρα του οτι co2 βρουν... οσο για την συνδεση ph-co2 το γνωριζω αυτο μετα απο εντατικο μαθημα απο δω μεσα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρο ειναι οτι με την αεροπετρα δεν εχει καμια σχεση το αποτελεσμα με την σκαλα διάχυσης.

Ετσι οπως το εχεις τωρα μονο ενα πολύ μικρο ποσοστο διαλυεται στο νερο του ενυδρειου σου.

Το περισσοτερο φευγει εκτος

Link to comment
Share on other sites

το ξερω απλα εχω γενητουρια τωρα κ η προσοχη μου εχει πεσει ολη εκει...

Link to comment
Share on other sites

το ξερω απλα εχω γενητουρια τωρα κ η προσοχη μου εχει πεσει ολη εκει...

;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...