Jump to content

25 λιτρα σε παιδικο δωματιο


Recommended Posts

ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με ενα 25 λιτρο moby dick ενυδρειακι που θελω να βαλω στο δωματιο του γιου μου.εχω ενα 400 λιτρα με κιχλιδες και δεν εχω ιδεα τι ψαρι χωραει να μπει σε ενα τοσο μικρο.το ph και 2 μονο ψαρια νομιζω οτι πρεπει να μπουν.μπορω να βαλω νανοκιχλιδες?

Link to comment
Share on other sites

Φυτεμένο με ένα μονομάχο και θα είναι μια χαρά.

;)

οχι μονομαχο .δεν μας αρεσουν

Link to comment
Share on other sites

οχι μονομαχο .δεν μας αρεσουν

Γιατί?

Είναι πολύ όμορφα και ξεχωριστά ψάρια! ;)

Link to comment
Share on other sites

Γαριδουλες , mountain rock ..και φυτακια ;

Link to comment
Share on other sites

Αποκλειστικα και μονο ενα μονομαχο.Αν και κανονικα δεν βαζουμε τιποτα μεσα σε ενα 20λιτρο...... ;)

ο μονομαχος τι ph θελει?τρωει πρασιναδα?

Link to comment
Share on other sites

ο μονομαχος τι ph θελει?τρωει πρασιναδα?

αν το γεμισω νερο μπολι απο το 400 λιτρο ,θα ειμαι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι οτι 6,8 ειναι το ιδανικο ph για ενα μονομαχο....πρασιναδα δεν τρωει.......και βεβαια μπορεις να μπολιασεις το μικρο απο το μεγαλο σου 400αρι..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Φυτεμένο με ένα μονομάχο και θα είναι μια χαρά.

;)

ο μονομαχος αντεχει 2-3 μερες χωρις φαι?(εχω μαθει απο τις κιχλιδες που αντεχουν.)

Link to comment
Share on other sites

ο μονομαχος αντεχει 2-3 μερες χωρις φαι?(εχω μαθει απο τις κιχλιδες που αντεχουν.)

Ότι οι κιχλίδες σου "αντέχουν" δεν σημαίνει ότι είναι καλό να τις ταίζεις ανά 3 ημέρες. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια ταϊστρα για να σε διευκολύνει και τα ψάρια σου να τρώνε όπως πρέπει.

;)

Link to comment
Share on other sites

Ότι οι κιχλίδες σου "αντέχουν" δεν σημαίνει ότι είναι καλό να τις ταίζεις ανά 3 ημέρες. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια ταϊστρα για να σε διευκολύνει και τα ψάρια σου να τρώνε όπως πρέπει.

;)

6-7 φορες το χρονο για 2,3 μερες θα μεινει νηστικος ο μονομαχος.

Link to comment
Share on other sites

Όπως μπορείς να δεις στο προφίλ του:

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1029

Οι μονομάχοι μπορούν να μείνουν για μια εβδομάδα νηστικοί, αν έχουν ταϊστεί πριν τη νηστεία καλά.

Link to comment
Share on other sites

6-7 φορες το χρονο για 2,3 μερες θα μεινει νηστικος ο μονομαχος.

Για 6,7 φορές το χρόνο δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

;)

Link to comment
Share on other sites

Μπόλιασε το φίλτρο σου με βιολογικό υλικό από το μεγάλο.Αν θέλεις να βάλεις γαρίδες ο βυθός θα πρέπει να είναι στρωμένος και όχι καινούριος.Μπορείς να βάλεις και μερικά σαλιγκάρια όπως τα Zebra nerite που δε μεγαλώνουν πολύ.

Link to comment
Share on other sites

λιγο ασχετο με την συζητηση αλλα και επειδη ειχα και εχω αυτο το 25λιτρο μην το βαλεις στο δωματιο του μικρου σου θα εχει μεγαλο προβλημα με την υγρασια.λογικα και ο θερμαντηρας που εχεισ θα ειναι της σιτσε και μαλιστα σαν τον δικον μ,δν ξερω αν φταει το ενυδρειο η ο θερμαντηρας αλλα καλυτερα να το βαλεις στο σαλονι

Link to comment
Share on other sites

Το κυριότερο θέμα που δεν αναπτύξαμε είναι αν η τοποθέτηση του ενυδρείου είναι ασφαλής για το παιδί.

Θέλει μεγάλη προσοχή ιδιαίτερα αν είναι μικρής ηλικίας.Ο συνδυασμός ρεύμα-νερό-παιδί δεν είναι και ότι καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Το κυριότερο θέμα που δεν αναπτύξαμε είναι αν η τοποθέτηση του ενυδρείου είναι ασφαλής για το παιδί.

Θέλει μεγάλη προσοχή ιδιαίτερα αν είναι μικρής ηλικίας.Ο συνδυασμός ρεύμα-νερό-παιδί δεν είναι και ότι καλύτερο...

;)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν παει καταλάθος να πιαστει απο την ακρη του ενυδρείου για να δεί μέσα και τραβηχτεί προς τα επάνω θα του έρθει καπέλο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...