Jump to content

Βακτήρια πάνω στο τζάμι?


Recommended Posts

Εκεί που καθόμουν και το χάζευα παρατήρησα ότι αυτά που ήταν σαν σκόνη στο τζάμι κινούνταν. Πήρα την μηχανή και ρύθμισα μάκρο με εστίαση όσο πιο κοντά μπορούσα. Δείτε τις φωτογραφίες και το βίντεο και πείτε μου. Μπορεί να είναι βακτήρια από το safe start που έχω ρίξει?

Μία κανονική

post-21690-1287779472_thumb.jpg

Μία με μάκρο και εστίαση πάνω στο τζάμι

post-21690-1287779546_thumb.jpg

Και ένα βίντεο

Επίσης στο ξύλο σε κάποια σημεία υπάρχουν κάτι άσπρα σαν μούχλα. Είναι πολύ μικρά αλλά είναι με μάκρο

post-21690-1287779702_thumb.jpg

Πρέπει να ανησυχώ? Αυτά στο τζάμι έχουν σχέση με το ξύλο?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω την ονομασια τους ..αλλα σε πολλλα νεοστιμενα ενυδρεια εμφανιζονται !!Απο δικες μου εμπειριες ,,εκανα το εξης ..καλο φιλτραρισμα,ανεβασμα της θερμοκρασιας και εριχνα λιγο εκτοζον.θα κανει τον κυκλο και θα φυγει!!

Οσο για το ξυλο ,βγαλτο και βρασιμο καλο!και μπορει να φυγει..!!!!ή στον φουρνο για λιγα λεπτα! :)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε είναι αυτά που έριξα με το safe start? Να τα αφήσω έτσι τα τζάμια έ? Είναι απαραίτητα τώρα που είναι αρχή αλλά και για μετά. Με αυτό το άσπρο στο ξύλο έχει καμιά σχέση?

EDIT: τώρα μπερδεύτικα. sto wiki λέει ότι είναι απαρέτητα για τον κύκλο αζώτου και για το ξύλο μου είχε πει ο storm να μην το βράσω. :/

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

Αν τα βακτήρια φαινόταν με γυμνό μάτι τότε η αντιστοιχία του ελέφαντα σε μέγεθος θα ήταν όσο η Κρήτη :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κωπήποδα? :) Εγώ τι πρέπει να κάνω? Δεν φαίνονται με γυμνό μάτι. Τα παρατήρησα αφού κόλλησα στο τζάμι πραγματικά και φαίνονταν σαν σκόνη που μετακινείται στο τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω την ονομασια τους ..αλλα σε πολλλα νεοστιμενα ενυδρεια εμφανιζονται !!Απο δικες μου εμπειριες ,,εκανα το εξης ..καλο φιλτραρισμα,ανεβασμα της θερμοκρασιας και εριχνα λιγο εκτοζον.θα κανει τον κυκλο και θα φυγει!!

Οσο για το ξυλο ,βγαλτο και βρασιμο καλο!και μπορει να φυγει..!!!!ή στον φουρνο για λιγα λεπτα! :thumbup:

Διαφωνώ σε όλα τα παραπάνω... :)

Τα κωπήποδα δεν κάνουν κακό σε ένα ενυδρείο. Ίσα ίσα κάνουν και καλό!

Το ξύλο από την άλλη γιατί να βραστεί? Ένας απλός μύκητας του ξύλου είναι... Το βράσιμο (για ψήσιμο πρώτη φορά ακούω) του ξύλου θα το κάνει να χάσει ΟΛΑ τα ωφέλημα συστατικά του!

Η δική μου άποψη... Μη κάνεις τίποτα παρά μόνο περιόρισε την τροφή και κάνε καμιά αλλαγή νερού, γιατί μάλλον έχεις υψηλά ΝΟ3. Άσε γενικώς το ενυδρείο στην ησυχία του και να είσαι χαρούμενος με ότι παρόμοιο δεις μέσα σε αυτό :D

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ σε όλα τα παραπάνω... :)

Τα κωπήποδα δεν κάνουν κακό σε ένα ενυδρείο. Ίσα ίσα κάνουν και καλό!

Το ξύλο από την άλλη γιατί να βραστεί? Ένας απλός μύκητας του ξύλου είναι... Το βράσιμο (για ψήσιμο πρώτη φορά ακούω) του ξύλου θα το κάνει να χάσει ΟΛΑ τα ωφέλημα συστατικά του!

Η δική μου άποψη... Μη κάνεις τίποτα παρά μόνο περιόρισε την τροφή και κάνε καμιά αλλαγή νερού, γιατί μάλλον έχεις υψηλά ΝΟ3. Άσε γενικώς το ενυδρείο στην ησυχία του και να είσαι χαρούμενος με ότι παρόμοιο δεις μέσα σε αυτό :D

Αυτά είναι από το ενυδρείο με τον μονομάχο που το θεωρώ απίθανο να έπιασα πολλά ΝΟ3 μέσα σε 2 μέρες που μάλλον είναι άστρωτο τελικά.

Αν κατάλαβα καλά δεν είναι τα βακτήρια του κύκλου δηλαδή αλλά παρόλα αυτά κάνουν καλό? Στο wiki λέει ότι συμβάλουν στον κύκλο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι από το ενυδρείο με τον μονομάχο που το θεωρώ απίθανο να έπιασα πολλά ΝΟ3 μέσα σε 2 μέρες που μάλλον είναι άστρωτο τελικά.

Αν κατάλαβα καλά δεν είναι τα βακτήρια του κύκλου δηλαδή αλλά παρόλα αυτά κάνουν καλό? Στο wiki λέει ότι συμβάλουν στον κύκλο.

Μέτρα ΝΟ3 και πες... Πάντως κακό δεν κάνουν. Και θα τρώει και καλά ο ψάρης σου :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα πάω αύριο το μεσημέρι από εκεί και θα μετρήσω ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2 και ΝΟ3.

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα πάω αύριο το μεσημέρι από εκεί και θα μετρήσω ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2 και ΝΟ3.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να ανησυχείς για τίποτα από τα δύο.

Συμφωνώ απόλυτα με την άποψη του stormtrooper. Δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Υπομονή και παρατήρηση είναι δύο από τα βασικά εργαλεία του χόμπι μας! :)

Link to comment
Share on other sites

Δες το παρακάτω βιντεάκι... Είναι από τη γέννα μου σε μονομάχους. Θα δεις που περνάνε "διάφορα" μπροστά στο τζάμι :)

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω και ένα δήγμα από το tetra safe strat αν δω αν υπάρχουν και εκεί μέσα τέτοια. Γιατί δεν μπορεί ξαφνικά να γέμισαν έτσι να τζάμια του ενυδρείου.

Μόλις κάνω το πείραμα θα βάλω φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να ανησυχείς για τίποτα από τα δύο.

Συμφωνώ απόλυτα με την άποψη του stormtrooper. Δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Υπομονή και παρατήρηση είναι δύο από τα βασικά εργαλεία του χόμπι μας! :thumbup:

Πολύ σωστή κουβέντα :)

Ειδικά η παρατήρηση του ενυδρείου μας μπορεί να μας δείξει πράγματα πολύ πριν τα τεστάκια και τις μετρήσεις.

:D

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω και ένα δήγμα από το tetra safe strat αν δω αν υπάρχουν και εκεί μέσα τέτοια. Γιατί δεν μπορεί ξαφνικά να γέμισαν έτσι να τζάμια του ενυδρείου.

Μόλις κάνω το πείραμα θα βάλω φωτογραφία.

Δεν θα βρεις τίποτα :) Ξεκόλλα από το θέμα των βακτηρίων :D

Πραγματικά, δεν υπάρχει περίπτωση να δεις βακτήριο με γυμνό μάτι ή με micro. Και το Safe Start είναι απλά ένα ζουμί χωρίς ίχνος από αυτά τα ζωντανά. Αυτά προήλθαν από τα οργανικά στοιχεία που έχεις μέσα στο ενυδρείο σου (φυτά, ξύλα κ.ο.κ.)!

Link to comment
Share on other sites

Καλά και σκέτο υγρό δεν το λες γιατί το είδα και είχε κάτι κομματάκια μέσα. Οκ. :D

Πάντως έγινα μπαμπάς. Στο ενυδρείο μου έχω μωρά μικροοργανισμούς που φαίνονται. :)

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το βιντεάκι που σου έβαλα πιο πάνω, να σου πω πως τα μωρά πρέπει να ταΐζονται κάθε 2-3 ώρες. Εγώ έβγαλα καμιά 60αριά ενήλικους μονομάχους με τάισμα μία φορά την ημέρα, ΑΝ προλάβαινα. Οπότε καταλαβαίνεις υπήρχε άφθονη τροφή εκεί μέσα :)

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το βιντεάκι που σου έβαλα πιο πάνω, να σου πω πως τα μωρά πρέπει να ταΐζονται κάθε 2-3 ώρες. Εγώ έβγαλα καμιά 60αριά ενήλικους μονομάχους με τάισμα μία φορά την ημέρα, ΑΝ προλάβαινα. Οπότε καταλαβαίνεις υπήρχε άφθονη τροφή εκεί μέσα :)

Έβαλες 60 μονομάχους μεγάλους μαζί? :D

Link to comment
Share on other sites

Την επιθετικότητα την αποκτούν μετά από τους 3-4 μήνες ζωής τους...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=38125&hl=

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα πιο μεγάλους.

Οκ, οπότε αύριο θα κάνω τις μετρήσεις που είπα και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα πιο μεγάλους.

Οκ, οπότε αύριο θα κάνω τις μετρήσεις που είπα και θα ενημερώσω.

Τα τεσσάρων μηνών είναι πλέον κανονικοί μονομάχοι... Τέλος πάντων. Περιμένουμε ενημέρωση! :)

Link to comment
Share on other sites

Έγιναν μετρήσεις.

ΝΗ3,ΝΗ4 0.25

ΝΟ2 μάλλον 0.5 (δεν μου φαίνεται για 0 πλέον)

ΝΟ3 0

Link to comment
Share on other sites

Έγιναν μετρήσεις.

ΝΗ3,ΝΗ4 0.25

ΝΟ2 μάλλον 0.5 (δεν μου φαίνεται για 0 πλέον)

ΝΟ3 0

Όπως σου είπα και στο άλλο θέμα σου... Τώρα ξεκινάει το στρώσιμο! Και κάτω από αυτές τις συνθήκες ο μονομάχος σου δεν θα αντέξει! Πρέπει να του βρεις ενυδρείο!

Όσο για τα κωπήποδα... Απλά άστα να υπάρχουν!

Link to comment
Share on other sites

... Πρέπει να του βρεις ενυδρείο!...

Ή μπόλι για το φίλτρο σου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...