Jump to content

Περιττώματα


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά και συγχαρητήρια για άλλη μια φορά για το forum.

Θέλω να κάνω την εξής ερώτηση. Μπορεί κάποιο να μου πει αν υπάρχει ψάρι η ζωντανός οργανισμός που θα μπορέσω να βάλω σε ΓΛΥΚΟ νερό έτσι ώστε να μου τρώνε λίγα περιττώματα των ψαριών? Είχα ακούσει κάποια πράγματα για γαρίδες που το κάνουν αυτό. Ισχύει η όχι και αν ναι ποιο είδος είναι αυτό?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κανένα ψάρι δεν τρώει τα περιττώματα άλλων ψαριών. Τώρα για γαρίδες, προσωπικά δεν γνωρίζω και θα περιμένω κάποια άλλη γνώμη, αν και δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο.

Τι οργανισμούς έχεις, σε πόσα λίτρα και με τι φίλτρο;

:)

Link to comment
Share on other sites

180 λίτρα JUWEL εσωτερικό και 2217 εξωτερικό. Guppy και Platys έχω.

Δεν υπάρχει κάποιο ψάρι ή ασπόνδυλο που να τρέφεται από περιττώματα. Σε ένα καλά και σωστά στρωμένο ενυδρείο, δεν χρειάζεται ούτε εσύ να καθαρίζεις τον βυθό, ούτε να ψάξεις για κάποιον ζωντανό οργανισμό που να το κάνει!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιο ψάρι ή ασπόνδυλο που να τρέφεται από περιττώματα. Σε ένα καλά και σωστά στρωμένο ενυδρείο, δεν χρειάζεται ούτε εσύ να καθαρίζεις τον βυθό, ούτε να ψάξεις για κάποιον ζωντανό οργανισμό που να το κάνει!

Ακριβώς αυτό :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιο ψάρι ή ασπόνδυλο που να τρέφεται από περιττώματα.

Για γλυκό ναί. Για υφάλμυρο όμως υπάρχει!

Link to comment
Share on other sites

Για γλυκό ναί. Για υφάλμυρο όμως υπάρχει!

Αν εννοείς τους σκατοφάγους, δεν έχω ακούσει κανέναν κάτοχο σκατοφάγων να έχει δει τέτοια συμπεριφορά!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μονο απο την βιολογια του νερου διασπωνται αυτα τα περιττωματα ε?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μονο απο την βιολογια του νερου διασπωνται αυτα τα περιττωματα ε?

Από τη βιολογία του βυθού! Βέβαια όλα αυτά είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων. Ένα ενυδρείο με φουλ ιχθυοφόρτωση και χωρίς φυτά, σίγουρα θα χρειαστεί να μπει μία στο τόσο και σκούπα βυθού!

Από δική μου εμπειρία θα πω πως ο βυθός με ψιλό χαλίκι βοηθάει στην ανάπτυξη βακτηρίων που διασπούν τα υπολείμματα των ψαριών, ενώ αυτό που βοηθάει ακόμα περισσότερο (είτε έχουμε χαλίκι είτε άμμο) είναι το θερμοκαλώδιο, που η ύπαρξή του βοηθάει αφενός στην ανακύκλωση των αερίων και του νερού που βρίσκονται στον βυθό, αφετέρου βοηθάει στην ύπαρξη και ανάπτυξη βακτηρίων που υπάρχουν στους βυθούς της φύσης (μη ξεχνάτε ότι η ίδια η γη βγάζει θερμότητα από τον πυρήνα της). Αν υπάρχουν και φυτά στο ενυδρείο, βοηθούν στην κατανάλωση αυτών των συστατικών (φυσικό λίπασμα).

Ξαναλέω, πως φυσικά παίζουν ρόλο πολύ παράγοντες, όπως η ιχθυοφόρτωση, η κυκλοφορία του νερού κοντά στην επιφάνεια του βυθού, το χημικό φιλτράρισμα του ενυδρείου μας κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Για τους σκατοφάγους εγώ ειχα διαβάσει σε καμια-δυο ιστοσελίδες οτι κάνουν ακριβώς αυτό... Τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Καμμια φορα το κανουν οι σκατοφαγοι οταν δεν εχουν τιποτε αλλο για να φανε!

Το πιο καλο ειναι σκουπα βυθου.

Πετρος :)

Link to comment
Share on other sites

καλη βιολογια οπου μπορεις σκουπα βυθου!!!βαλε κανενα φυτο αν κ στις γαριδες δεν θα ελεγα οχι αν στο επιτρεπει τι ενυδρειο αναλογα με τι ψαρια εχεις απλα οι γαριδες ειναι υποδιεστερες στο θεμα καθαρισμου τα 2πρωτα παιζουν σημαντικο ρολο :)

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγές νερού γίνονται με σκούπα βυθού. Απλά επειδή σε 2-3 μέρες είναι λιγάκι άσχημος ο πάτος έλεγα μήπως και. ΟΚ όμως ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες πληροφορίες τους. Και μία τελευταία ερώτηση για τους αρχαιότερους.

Έχω χαλίκι ψιλό. Σκέφτομαι να το αλλάξω σε άμμο απο πετ σοπ. Τι λέτε καθαρά για βιολογία θα είναι καλύτερο ή το ίδιο. Όσο για την καλαισθησία του πράγματος η άμμος είναι πιο ωραίο πράγμα για μένα.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι αμμο ειναι πολυ πιο ωραια απο το χαλικι αλλα βρωμιζει πιο ευκολα.

εγω ποτε δεν εχω χρησιμοποιηση σκουπα αλλα ολα τα ενυδρεια μου ηταν με φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πως πάρα πολλοί προτείνετε την σκούπα βυθού! Προσωπικά θεωρώ την σκούπα βυθού ένα από τα χειρότερα πράγματα που μπορούμε να κάνουμε σε ένα ενυδρείο! Καταστρέφουμε την βιολογία που αναπτύσσεται στον βυθό με συνέπεια αρκετούς κινδύνους!

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγές νερού γίνονται με σκούπα βυθού. Απλά επειδή σε 2-3 μέρες είναι λιγάκι άσχημος ο πάτος έλεγα μήπως και. ΟΚ όμως ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες πληροφορίες τους. Και μία τελευταία ερώτηση για τους αρχαιότερους.

Έχω χαλίκι ψιλό. Σκέφτομαι να το αλλάξω σε άμμο απο πετ σοπ. Τι λέτε καθαρά για βιολογία θα είναι καλύτερο ή το ίδιο. Όσο για την καλαισθησία του πράγματος η άμμος είναι πιο ωραίο πράγμα για μένα.

Ευχαριστώ και πάλι.

πρεπει να υπαρχει καλη κυκλωφορια μεσα στο ενυδριο για να μην καθετε τπτ στον πατο... ας πουμε εγω μεσα εχω 2 κυκλωφοριτες κοραλια και κατω εχω αμμο. μια μερα τους ειχα αφησει κλειστους και ο πατος κατω ειχε βρομισει παρα πολυ... αυτο δεν μπορει να γινει σε ολα τα ενυδρεια ομως... εγω την ηθελα την κυκλωφορια μεσα στο νερο επιδη εχω αφρικανικο,καποιος που εχει αλλου τυπου ενυδριο που δεν χρειαζετε τοσο πολυ κυκλωφορια δεν μπορει να το πετυχει με αυτον τον τροπο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...