Jump to content

Καλντερα Σαντορίνης


kixlidatos

Recommended Posts

Αδελφια Αφρικανοι και φιλοι συνχομπιστες μου,επιτελους σας παρουσιαζω το ενυδρειο μου :)

ΕΝΥΔΡΕΙΟ - Anubia
ΔΙΑΣΤΑΣΗ-180-60-65 cm.702 λιτρα,καθαρα 600 λιτρα περιπου

ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ

ΦΙΛΤΡΑ-1) RENA XP 3,1350 λιτρα την ωρα.2) RENA XP 4,1650 λιτρα την ωρα
ΘΕΡΜΑΝΣΗ-2 jager 300 wat ,ο ενας ειναι αρκετος.
ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ
UPS 1000 wat
UV λαμπα νομιζω 15 wat.Δεν ειναι σε λειτουργεια
ΦΩΤΙΣΜΟΣ-4 λαμπες Τ5 του μετρου και 4 λαμπες Τ5 60 ποντους

ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ
PH-8.2
NO2-0
N3/N4-0
NO3-40
Υποστρωμα-χονδρο λευκο χαλικι μεχρι 2,5 ποντους.
Αλλαγη νερου καθε εβδομαδα το 30%.
Θερμοκρασια νερου 25-27 C
ΔΙΑΚΟΣΜΙΣΗ-Πετρες απο λαβα κοκκινες,μαυρες,πορτοκαλιες.ΓΛΥΠΤΑ της φυσης


ΦΙΛΟΞΕΝΩ τα ακολουθα ψαρια (Ολα μου τα ψαρια ειναι ζευγαρια.)

Labidocromis yellow
Labidocromis hongi (μαλλον)
Maigano
Scianochromis fryeri
Placidochromis phenochilus mdoka
Aulonocara red ruby (νομιζω)
Borley
Venustus
Socolofi
Frondoza
Cyrtocara morii
Cynodontis (3 ατομα)



Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 406
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δωσε μας και καμμια φωτο να δουμε τα ψάρια!Απο που τα προμηθευτικες αληθεια αν επιτρεπεται?Ελλαδα ΄εξωτερικο?Μου κανει εντυπωση που βρηκες πχ Placidochromis phenochilus mdoka.

Ωραιες πετρες επισης! :)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη έχεις βρεί μερικά καταπληκτικά ψάρια και ειδικά στην Σαντορίνη μου κάνει μεγάλη εντύπωση. Οι πέτρες επίσης είναι εξαιρετικές και ιδανικές για τα νταμάρια της Αφρικής. Για τον βυθό τα έχουμε πει, πρέπει να γίνει η αλλαγή σε χοντρόκοκκη άμμο. Επίσης οι μεγάλες πέτρες που βρίσκονται ψηλά, θα μ'αρεσε περισσότερο να βρίσκονται κάτω.

Εσύ πως σκέφτεσαι να διαμορφώσεις την σύνθεση; Ποια από τα ψάρια που έχεις θα ήθελες οπωσδήποτε να μείνουν;

:)

Link to comment
Share on other sites

ομορφο σαν τη σαντορινη!!!!!!!!(α ρε πατριδα!!)(φολεγανδρο-σαντορινη,γιαυτο λεω α ρε πατριδα) :)

αν και δεν ειμαι πολυ της αφρικης και στα λιτρα σου θα εστηνα ενα δισκαδικο μουρλια.....

οφειλω να παραδεχτω οτι εχεις κανει καλη δουλεια να εισαι καλα και να το χερεσε!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου το ενυδρειο το ξεκινησα πριν σας γνωρισω,ηξερα λιγα πραγματα για Αφρικανες.Τις ερωτευτηκα οταν πριν 10 χρονια ενας καλος πετσοπας μου τις ειχε δωσει για ενα κοινωνικο ενυδρειο (450 λιτρα) που ειχα.Αποτελεσμα γνωστο ,εγινε χαμος,αλλα δυστυχως ολες μου ψωφησανε,λαθος νερα λαθος συνθεση,γενικα ολα ηταν λαθος.Το μονο κερδος που ειχα ηταν ο ερωτας μου με την Αφρικη.Αλλα παλι στο νεο μου ξεκινημα δεν απεφυγα τα λαθη.Το ενυδρειο το εστησα τον φλεβαρη και στο φορουμ εγινα μελος τον Απριλη.Απο τοτε εδω μεσα μαθαινω,και τωρα που μεγαλωσαν τα ψαρια βλεπω πολυ εντονα τα λαθη μου.

Και τωρα η ιστορια του,με φοτωγραφιες.

Εχαν ερθει 4 νταγλαραδες να μου τα βαλουν σπιτι αλλα δεν μπορεσαν και εφερα γερανο για να μπει σπιτι απο το μπαλκονι.

Εδω επιτελους μπηκε μεσα.

post-18807-1287925509_thumb.jpgΕδω μονταρα την βαση

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου το ενυδρειο το ξεκινησα πριν σας γνωρισω,ηξερα λιγα πραγματα για Αφρικανες.Τις ερωτευτηκα οταν πριν 10 χρονια ενας καλος πετσοπας μου τις ειχε δωσει για ενα κοινωνικο ενυδρειο (450 λιτρα) που ειχα.Αποτελεσμα γνωστο ,εγινε χαμος,αλλα δυστυχως ολες μου ψωφησανε,λαθος νερα λαθος συνθεση,γενικα ολα ηταν λαθος.Το μονο κερδος που ειχα ηταν ο ερωτας μου με την Αφρικη.Αλλα παλι στο νεο μου ξεκινημα δεν απεφυγα τα λαθη.Το ενυδρειο το εστησα τον φλεβαρη και στο φορουμ εγινα μελος τον Απριλη.Απο τοτε εδω μεσα μαθαινω,και τωρα που μεγαλωσαν τα ψαρια βλεπω πολυ εντονα τα λαθη μου.

Και τωρα η ιστορια του,με φοτωγραφιες.

Εχαν ερθει 4 νταγλαραδες να μου τα βαλουν σπιτι αλλα δεν μπορεσαν και εφερα γερανο για να μπει σπιτι απο το μπαλκονι.

Εδω επιτελους μπηκε μεσα.

post-18807-1287925509_thumb.jpgΕδω μονταρα την βαση

αυτα ειναι και εγω σκευτομαι για 1,80-2 μετρο αλλα φοβαμε μην απο τον τριτο βρεθω στο ισογειο. :)

Link to comment
Share on other sites

post-18807-1287926046_thumb.jpgpost-18807-1287925832_thumb.jpgΕδω ειναι το φωτιστικο του

post-18807-1287925885_thumb.jpgΕπιτελους μπηκε στην θεση του :)

post-18807-1287925945_thumb.jpgΕδω αρχιζει το πρωτο λαθος,κατοπιν Κακης συμβουλης εβαλα πετσετα. :thumbup:

post-18807-1287926046_thumb.jpgΑρχισε το στησιμο :D

post-18807-1287926119_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω να μην χαλαμε το θεμα του φιλου με ποδοσφαιρικα.

Γιατι εβαλες πετσετα;;

Στην αλλαγη που θα κανεις με αμμο,βγαλτην και θα ελεγα αμεσα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιρνει αλλες φοτο,τι να κανω;

Κάνε έναν λογαριασμό στο photobucket και ανέβαζε τες εκεί. Μετά βάζεις τα λινκ εδώ. Αν χρειάζεσαι βοήθεια στείλε μου πμ να σε βοηθήσω.

:)

Link to comment
Share on other sites

Kραταμε το θεμα καθαρο.

Καθε ασχετο ποστ θα διαγραφεται αμεσα,και χωρις εξηγησεις.Νομιζω ειναι αυτονοητο

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου πολυ ωραιο το τεραστιο νταμαρι σου.....Μπραβο....Συνεχισε την καλη δουλεια..... :)

Περιμενουμε φωτο απο τα ψαρακια σου.....

Link to comment
Share on other sites

δωσε μας και φωτο απο τα ψαρακια! πολυ ομορφη η συνθεση που εκανες στης πετρες! ναι η πετσετα πρεπει να φυγει....

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη νερου καθε εβδομαδα το 30%. γραφεις.....δεν ειναι υπερβολικο????

μπραβο που εβαλες ups συνδεσε το μονο με την αεροαντλια για να κραταει πολυ περισοτερο ειναι η γνωμμη μου. τα φιλτρα και τα υπολιπα δεν παθενουν κατι αν δεν οξυγωνοθουν αλλα τα ψαρια μεσα χρειαζονται οξυγωνο ηδικα στα νισια που εχουν μεγαλες διακοπες ρευματος... οσο αφορα τα ψαρακια εχεις την εμπιρια με το παραπανο απ οτι βλεπω για να κανεις διορθοσεις.... μπραβο ακομη 1 φορα για το αφρικανικο ενυδριο σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πατριωτη εχεις κανει πολυ ωραια δουλεια!!! :thumbup: Πανεμορφα τα κομματια της λαβας... :)

Δωσε φωτογραφιες να το χορτασουμε.... :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια,θα σας τα πω ολα,αλλα να τελειωσω με τις φοτο πρωτα. :)

Link to comment
Share on other sites

Τρομερές πέτρες, και πολύ επιβλητικό το μαύρο νταμάρι!!! :)

Θέλουμε φώτο από τα ψάρια σου. :D

Στη μιά φωτογραφία διακρίνω ξύλινο πάτωμα?

Link to comment
Share on other sites

Λαβα και τα μυαλα στα καγκελα!!! :thumbup::P:thumbdown:

υπεροχο στησιμο ... πανεμορφο το τερας!!!! :):D:thumbup:

Ανυπομονω να δω φωτο απο χαρουμενα ψαρακια.... :thumbdown::ninja:

καλη συνεχεια....

ps και μετραω τις μερες για την αποστολη σου.... :hysterical::blush::blink:

Link to comment
Share on other sites

φανταστικό το νταμάρι! :):D:thumbup:

ξήλωσε μόνο το χαλίκι ASAP! Απορώ πως μπορείς και το βλέπεις τόσο καιρό :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς....

Προσκυνώ! Όσα λάθη κι αν έκανες.. είναι φοβερό!!! Όπως είπαν τα παιδιά, έχεις μεγάλη εμπειρία και γνώση πλέον ώστε η version 3 να αφήσει ακόμα πιο πολύ κόσμο άφωνο. :)

Περιμένω κι άλλες φώτος... και κρίμα τόσο καιρό μας έκανες ντροπές κι έκρυβες τέτοιο θησαυρό! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...