Jump to content

Θέλω βοήθεια!!!!!!!!!!!


Recommended Posts

@Σταματη

...δεν ηθελαν οι γερμανοι να μεινουν στα κλασσικα νεον ! Ηταν το υπολοιπο της προτασης μου . Αν υπαρχουν στον αμαζονιο γκαπυ , οκ παω πασο . Αλλα αν ηταν απλα μια παραχορισει στις απαιτησεις τους για να μην κανουν κατι το συνηθησμενο , λαθος !

Λεει wildform , ειναι το ιδιο με το wildcaught ??? αν ναι ξανα πασο ..

Πολλα πασο ... θα σας πιασω καπου και θα παρω τα ρεστα μου ..

Τα γκαπυ εχουν τεραστια προσαρμοστικοτητα καθοτι ειναι ψαρακια που προηλθαν απο την θαλασσα και προσαρμοστικαν στο γλυκο νερο .

Link to comment
Share on other sites

βρήκα αυτό το άρθρο για τα guppy που απαντάει αρκετά πραγματάκια από αυτά που ρωτάω....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...ost&id=3100

Το έχω δει και εγώ το άρθρο. Βέβαια ας αναρρωτηθούμε κατά πόσο είναι σωστά όλα αυτά. Και θα εξηγήσω τι εννοώ. Αν διαβάσει κάποιος καινούριος χομπίστας το άρθρο αυτό μπορεί να πει: Θα κρατήσω τα γκάπυ μου σε νερό με ΡΗ 6 ή θα τα κρατήσω σε υφάλμυρο (όπως αναφέρει). Πόσο θα αντέξουν τα ψάρια; Θα πιάσουν το προσδόκιμο ζωής τους; Θα έχουμε γέννες κλπ. Συγκεκριμένα μάλιστα είχα διαβάσει σε άλλο άρθρο ότι τα γκάπυ δεν ζουν σε υφάλμυρες περιοχές. Απλά μπορεί κάποια στιγμή της ζωής του να περάσουν για μικρό χρονικό διάστημα σε αυτές τις περιοχές. Στο ίδιο άρθρο ανέφερε ότι κάποιοι που προσπάθησαν να κρατήουν γκάπυ σε υφάλμυρο νερό (αφού τα προσάρμοσαν σιγά σιγά), δεν άντεξαν για μεγάλο χρονικό διάστημα. Επίσης ως διευκρίνηση να πω ότι πολλά ψάρια, τα οποία αναπαράγονται σε ενυδρεία, χρειάζονται διαφορετικές συνθήκες από αυτές ενός ψαριού το οποίο ζει και αναπαράγεται στη φύση.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ως διευκρίνηση να πω ότι πολλά ψάρια, τα οποία αναπαράγονται σε ενυδρεία, χρειάζονται διαφορετικές συνθήκες από αυτές ενός ψαριού το οποίο ζει και αναπαράγεται στη φύση.

Καποιο παραδειγμα υπαρχει? καποιο λινκ να διαβασουμε περισσοτερα?! Πχ δισκους εκτροφης θα τους διατηρουσες σε αλκαλικο&σκληρο νερο για παντα? Εφοσον σε σκληρο νερο τους αναπαραγουν & τους διατηρουν οι εκτροφεις...

Ποιο ψαρι δλδ θελει διαφορετικες συνθηκες νερου,στο ενυδρειο απο οτι στην φυση? :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω ότι έχετε όρεξη για ποιο προχωρημένη κουβεντούλα :) , ανοίξτε ένα νέο θέμα με ενα ωραίο τίτλο να συζητήσουμε όλοι μαζί . :D

Link to comment
Share on other sites

η κουβέντα για την εξέλιξη των guppy συνεχίζεται εδώ

για να μην χαλάσουμε το άρθρο μιας και ζητάνε τη βοήθεια που είναι επίσης συμαντικό :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...