Jump to content

Θολο νερο!


Recommended Posts

Καλημερα σας!

Εχω ενα juwel 110lt και το γεμισα με νερο την Πεμπτη..εριξα το αντιχλωριο και τα βακτιρια αλλα σημερα παρατηρησα οτι το νερο ειναι αρκετα θολο..μεσα εχω βαλει υποστρωμα για να βαλω φυτα και απο πανω εχω 15 κιλα χαλικι μαυρο..τα σφουγγαρια στο εσωτερικο φιλτρο ειναι καινουρια.Ακομα δεν εχω φυτεψει τα φυτα μου γιατι θελω πρωτα να κανω τισ μετρησεις του νερου!Ειναι φυσιολογικο που θολωσε το νερακι η εχω κανει καποιο λαθακι που δεν ξερωωω???

Παρακαλω βοηθεια..!!! :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καινουργιο ενυδρειο εχεις χαλαρωσε και μην αγχωνεσαι.θα ξεθολωσει σιγα-σιγα.το φιλτρο σου το εσωτερικο δουλευει κανονικα;εριξες βακτηρια μεσα αλλα για να κανουν τις αποικιες τους θελουν "τροφη".θα σου προτεινα να ριχνεις 2-3 φυλαρακια τροφης για να αρχισει να λειτουργει σιγα-σιγα η βιολογια.μετρησεις πρεπει να κανεις πολυ συχνα με υγρα τεστ.διαβασε στο φορουμ για τον κυκλο του αζωτου.

αν θες την γνωμη μου αλλαξε το μπλε σφουγγαρι με τους μεγαλους πορους με καλυτερο βιολογικο υλικο.πχ σιποραξ για καλυτερη βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανο να μην ξεπλεινες καλα και το χαλικι.Η θολουρα θα φυγει.Τα υπολοιπα σου τα ειπαν ηδη. :)

Link to comment
Share on other sites

γεια και απο εμενα.λογικα θα φταιει η το χαλικι η τα βακτυρια.θεωρω και τα 2 πιθανα αλλα πιο πολυ πιστευω οτι φταινε τα βακτυρια γτ εχω παθει κατι αναλογο.ριξε μια ματια στην ημερομηνια ληξης αν δν ειναι χαλασμενο τοτε πιθανοτατα να μην το διατηρουσαν σε δροσερο μερος στο πετ σοπ.το κουνησες καλα πριν το χρησιμοποιησεις ?επισης πολυ σημαντικο ειναι να το βαλεις στο ψυγειο αφου το εχεις χρησιμοποιησει

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!Το χαλικι ειναι τησ Dennerle και μου ειπαν απο το μαγαζι που το πηρα οτι ειναι καθαρο αλλα εγω το ξεπνυνα ελαφρως...το φιλτρο μου δουλευει κανονικα!μετρησεις θα κανω σημερα που θα παρω και τα καταληλα test.βακτιρια εχω βαλει!μπορω να βαλω καποια φυτα τωρα η πρεπει να περιμενω να ξεθολωσει πρωτα???

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να περιμένει. Τα φυτά θα ωφελήσουν το ενυδρείο σου και θα συμβάλλουν στο ταχύτερι στρώσιμο. Εγω τα είχα βάλει απο το 0, αναμεσα στον δευτερο και στον τρίτο κουβά νερό, για να μπορώ να τα κανονίσω και ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

ειναι κριμα να ταλεπωρισεις τα φυτα σου εδω οι εμπειροι θα σου πουν πως τα φυτα δεσμενουν τις αζωτουχεσ ενωσεις που παραγουν τα ψαρια αλλα τα φυτα θα ηταν καλο να τα βαλεις μετα τον κυκλο του αζωτου καθως αν το κανεις πιο νωρις εξασθαινεις το ανοσοβιολογικο τους

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εδω !!! Ειδικα εκει με τα φυτα !!!

και οι δυο!

Έγινε επεξεργασία - rOUSSAkS
Link to comment
Share on other sites

Για πες τι να διαβασω

Ξεκίνα από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε rastafarian ποιας εταιρίας βακτήρια χρησιμοποίησες;

Link to comment
Share on other sites

H ευγένεια ειδικά απέναντι στους νέους και αρχάριους φίλους μας είναι αδιαπραγμάτευτη. Οι δημοσιεύσεις που δεν πληρούν αυτό το κριτήριο διαγράφονται.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καταρχην PEACE!!Ξερω οτι ο καθενας μας εχει διαφορετικη γνωμη!Δεν χρειαζεται να τσακωνομαστε..!Λοιπον στο θεμα μας...πηγα στο μαγαζι που αγοραζω τα πραγματα για το ενυδρειο μου και ρωτησα εκει..μου ειπαν να κανω μετρησεις πρωτα και αναλογα με τις τιμες που θα δω αν ειναι οκ τοτε να βαλω φυτα!οσο για το νερο μου ειπαν οτι η θολουρα ειναι φυσιολογικη και θα φυγει σε μερικες μερες!λοιπον οι πρωτες μετρησεις ειναι οι εξης:

ammonia:o.5

ph:6.8

kh:3

gh:>7

No2:0

No3:10

Τα βακτιρια που χρεισημοποιησα ειναι Nutrafin..τα ειχα απο παλιοτερα που ειχα και παλι το ενυδρειο αλλα με πλαστικα φυτα...αααα δεν εχει λειξει!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καταρχην PEACE!!Ξερω οτι ο καθενας μας εχει διαφορετικη γνωμη!Δεν χρειαζεται να τσακωνομαστε..!Λοιπον στο θεμα μας...πηγα στο μαγαζι που αγοραζω τα πραγματα για το ενυδρειο μου και ρωτησα εκει..μου ειπαν να κανω μετρησεις πρωτα και αναλογα με τις τιμες που θα δω αν ειναι οκ τοτε να βαλω φυτα!οσο για το νερο μου ειπαν οτι η θολουρα ειναι φυσιολογικη και θα φυγει σε μερικες μερες!λοιπον οι πρωτες μετρησεις ειναι οι εξης:

ammonia:o.5

ph:6.8

kh:3

gh:>7

No2:0

No3:10

Τα βακτιρια που χρεισημοποιησα ειναι Nutrafin..τα ειχα απο παλιοτερα που ειχα και παλι το ενυδρειο αλλα με πλαστικα φυτα...αααα δεν εχει λειξει!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...