Jump to content

ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΓΙΑ GUPPIES???


Recommended Posts

;) Παιδια γεια σας.

Μολις εστρωσα το 600λιτρο ενυδρειο μου και εβαλα μεσα δυο ζευγαρακια guppies,

παραπάνω σαν πειραματοζωα αφου δεν εχω αλλα ψαρια. Πλακα εχει αφου για να τα βρω

ολα ψαχνω κανενα δεκαλεπτο κατω απο πετρες, σε πηλινα, κοχυλια κλπ.

Διαβαζοντας τις συζητησεις στο forum ειδα κατι για ζωντανες τροφες κλπ.

Εγω εδω και πεντε μερες που τα εχω τα ταιζω τροφη φυλλαρακι.

Η μια θηλυκια ειναι εγγυος και μαλλον θα εχουμε γεννητουρια.

Αν ξερει κανέις ας μου πει ποσο καιρο κραταει η εγγυμοσυνη, που να

βρω ζωντανη τροφη και τι ειδους ειναι, τι βιταμινες και γενικα ο΄τι αλλη εμπειρια

εχει καποιος. !

Ευχαριστω και περιμένω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη!

Συγχαρητήρια για το νέο σου ενυδρείο.

Τα γκάπυ κυοφορούν γύρω στις 25 μέρες και γεννούν κατά μέσο όρο 25-30 μικρά απο τα οποία πολλά καταναλλώνονται από την ίδια την μάνα τους γιαυτό και θα πρέπι να τους παρέχουμε κάλυψη εώς ότου μεγαλώσουν.

Για τάισμα μιά χαρά είναι το φυλλαράκι μήν αγχώνεσαι για ζωντανή.Απλά τρίψε το φυλλαράκι για να μπορούν να το φάνε ευκολότερα.

Τώρα μιά παρατήρηση για το ενυδρείο είναι πως είναι πολύ λίγα τα απόβλητα από 4 γκάπυ για να μπορέσουν να συντηρήσουν την βιολογία του φίλτρου σου σε καλά επίπεδα ώστε να μπορέσεις να προσθέσεις και άλλα ψάρια χωρίς πρόβλημα..... B)

Και φυσικά..... ;)

Link to comment
Share on other sites

;)B) και απο εμενα.Ενα πολυ καλο αρθρο για τα γκαπυ ειναι και αυτο

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...st=0?entry13309

Οσο για αυτο που γραφει ο Husky_Jim για την βιολογια οντως τα 4 γκαπυ στα 600

λιτρα ειναι ισον με μηδεν. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, η σωστή αναλογία στα γκάππυς είναι 1 αρσενικό προς 3-4 θηλυκά και αυτό γιατί σε ζευγάρια που τάχεις, από το πολύ κυνήγι που τους κάνουν οι αρσενικοί, θα τα στρεσσάρουν και μπορεί να αρχίσουν οι αρρώστιες.

Και να θυμάσαι: ΔΕΝ είναι πειραματόζωα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ένα πολύ μεγάλο ενυδρείο το οποίο μπορεί να φιλοξενήσει πολλά ψάρια!

Να δώσεις μεγάλη προσοχή κατά την επιλογή των συγκατοίκων και στις συμβουλές που σου έδωσαν οι φίλοι μας!

Έχουν απόλυτο δίκιο!

Να το χαίρεσαι το ενυδρείο σου και περιμένουμε να μας κάνεις μια αρχική παρουσίαση του και να μιλήσουμε για τα είδη που σκέφτεσαι να βάλεις!

Καλή συνέχεια!

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για τις ευχες και τις εισηγησεις.

Για την βιολογια χρησιμοποιω προς το παρον nutrivec και δεν εχω ξεκινησει με φυτα αφου τα νιτρικα μου ειναι ακομα μηδενικα. και το περιβαλλον δεν ειναι εντελως ετοιμο.

Ο ορος "πειραματοζωα" που χρησιμοποιησα δεν ειναι ακριβως αυτο που εννοει η λεξη, απλως προτιμω

να αντιμετωπισω τυχον προβλημα στο ξεκινημα με λιγα ψαρακια, παρα να εχω το προβλημα με ενα ολοκληρο κοπαδι.

Εν πασει περιπτωσει το γοργον και χαρην εχει, δεν κολαει στην τεχνιτη δημιουργια βιοπεριβαλλοντος, και ετσι προσπαθω να προχωρω με βηματα αργα αλλα ασφαλισμενα.

Τωρα εχω κανει μια επιλογη για τα επομενα βηματα με "χηρες", "ξιφοφορους", "Corydoras paleatus ", "Corydoras aeneus ", "Paradise fish", "Gyrinocheilus aymonieri " και ισως "Σκαλαρια" σε πρωτη φαση, αλλα δεν προχωρησα προσπαθωντας να βρω τις ασυμβατοτητες μεταξυ τους.

Ενα πραγμα που με βασανιζει ειναι να μην μπλεξω ζωοτοκα με ωοτοκα και γινει αχταρμας καθως δεν βρισκω σαφη κειμενα με πληρη αναλυση του καθε ειδους. - Καθε υποδειξη ευπροσδεκτη -

Εν πασει περιπτωσει οπως καταλαβατε ψαχνω "ευκολα" ειδη για ξεκινημα, μεχρι να παρω καποια εμπειρια, καθως το προηγουμενο ενυδρειο μου το χαρισα πριν απο 18 χρονια, μετακομιζοντας σε αλλη χωρα.

Λοιπον το αγαπημενο μου ψαρακι ειναι οι "χηρες" -παλια εμπειρια- και θελω να κτισω τον βιοτοπο μου γυρω απο ενα γερο σμηνος χηρες.

Αναμενω και αλλες συμβουλες, ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

"...δεν βρισκω σαφη κειμενα με πληρη αναλυση του καθε ειδους. - Καθε υποδειξη ευπροσδεκτη..."

http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Fish/fishfotos.htm

;)

Υ.Σ.: Στο σχήμα που θέλεις, ξέχνα τα ζωοτόκα καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες κι απο μενα

Να σε ρωτησω το ενυδρειο ειναι στρωμενο ή προσπαθεις να το στρωσεις με τα γκαπυ;

Τα παραδεισια ειναι κυριως κρυου νερου. Τα σκαλαρια δεν μπορεις να τα βαλεις με ζωοτοκα και θα πρεπει να διαλεξεις για τι το θες το ενυδρειο σου.

Τροφες μπορουν να τρωνε χωρις προβλημα φυλλαρακια που θα τα εχεις κοψει μεσα στο κουτακι τους για να μπορουν να τα φανε, κι εγω ετσι τους κανω.

Αν σου αρεσουν οι χηρες θα σου λεγα να παρεις ενα κοπαδακι μαζι με τα κορυ που θες αλλα προσοχη τα κορυ θα πρεπει να μπουν σε στρωμενο ενυδρειο για να μην εχεις απωλειες. Δεν θα βαλεις ολα τα ψαρια με την μια κυριως αν δεν το εχεις στρωσει καλα γιατι θα υπαρξει προβλημα.

Τι αλλα ψαρακια σου αρεσουν;

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες κι απο μενα

Να σε ρωτησω το ενυδρειο ειναι στρωμενο ή προσπαθεις να το στρωσεις με τα γκαπυ;

Τα παραδεισια ειναι κυριως κρυου νερου. Τα σκαλαρια δεν μπορεις να τα βαλεις με ζωοτοκα και θα πρεπει να διαλεξεις για τι το θες το ενυδρειο σου.

Τροφες μπορουν να τρωνε χωρις προβλημα φυλλαρακια που θα τα εχεις κοψει μεσα στο κουτακι τους για να μπορουν να τα φανε, κι εγω ετσι τους κανω.

Αν σου αρεσουν οι χηρες θα σου λεγα να παρεις ενα κοπαδακι μαζι με τα κορυ που θες αλλα προσοχη τα κορυ θα πρεπει να μπουν σε στρωμενο ενυδρειο για να μην εχεις απωλειες. Δεν θα βαλεις ολα τα ψαρια με την μια κυριως αν δεν το εχεις στρωσει καλα γιατι θα υπαρξει προβλημα.

Τι αλλα ψαρακια σου αρεσουν;

Γεια σας φιλοι,

Ευχαριστω ioannis1 για το site, πραγματικα πολυ κατατοπιστικο για τα guppies. Πολυ κατατοπιστικος και συνοπτκος φιλε Husky_Jim για το ιδιο θεμα, ευχαριστω ολους παιδια.

Φιλε GIN το ενυδρειο ειναι καπως στρωμενο με χημικα, και βιοκαλλιεργειες της SERA. Φυσικα για ΝΟ2, ΝΗ3, Fe, Καλιο κλπ ουτε λογος, ειναι ολα μηδενικα. Το ΡΗ απο 8,4 το πηρα στο 7,8 με χιλιους κοπους. Τα χλωρια τα εχω φιλτραρει αφου εχω παρεμβαλει μια κατασκευη φιλτρων ανθρακα (πολυ καλη λυση) στην διαδικασια του γεμισματος. Συμφωνα με τις οδηγιες των χημικων θα μπορουσα να βαλω ψαρια 24 ωρες μετα το γεμισμα και τα χημικα, ομως προτιμησα να περιμενω το ξεθολωμα και να παρω καποιες μετρησεις πριν βαλω ψαρια.

Σιγουρα δεν περιμενω να στρωσω τοσο μεγαλο ενυδρειο με τεσσερα ψαρακια, απλα περιμενω το πετ να μου βρει οτι μπορει απο τον καταλογο των ψαριων που γραφω πιο πανω - αληθεια τι ρατσα ειναι τα κορυ? -

Εκεινο που δεν εχω καταλαβει ακομα ειναι η ενοια "στρωμενο" , που για μενα - οσο αφορα τα ψαρια - ειναι ΡΗ, σκληροτητες, νιτρικα, θερμοκρασια, και καθαρισμα απο μεταλλα. Σιγουρα θα βαλω σημερα - αυριο ακομα δυο θηλυκα guppies γιατι ο ενας αρσενικος ειναι πολυ ενεργητικος και δεν αφηνει σε ησυχια την εγγυο. Μαλλον θα βαλω και δυο ζευγαρια ξιφοφορους μεχρι να μου φερουν τις χηρες.

Ρε παιδια , τι προβλημα δημιουργειται οταν βαλεις ηρεμα ζωοτοκα με ηρεμα ωοτοκα? γιατι δεν το βρηκα πουθενα αναλυτικα, αλλα ολοι συμφωνουν οτι δεν ειναι σωστη μεθοδος. Οσο για τα σκαλαρια παλια ειχα ενα ζευγαρι σε ενυδρειο χωρις φιλτρο μαζι με χηρες, Tanichthys albonubes , γλυφτες και χρυσοψαρο!!!!, και το προβλημα το ειχαν μονο τα σκαλαρια επειδη το χρυσοψαρο τους ετρωγε τα μουστακια.

Εν πασει περιπτωσει ιδιοτροπιες στα ψαρια δεν εχω ακουω εισηγησεις.

Ευχαριστω για τις συμβουλες

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που το λέω αλλά είσαι σε λάθος δρόμο.

Το ενυδρείο σου είναι ΑΣΤΡΩΤΟ και το στρώνεις με ψάρια. Στρώσιμο σημαίνει δημιουργώ αποικίες βακτηρίων που αποσυνθέτουν αμμωνία και νιτρώδη.

Ζωοτόκα και ωοτόκα δεν βάζουμε μαζί γιατί συνήθως θέλουν διαφορετικες συνθήκες για να ζήσουν.

Τα cae που σκέφτεσαι να βάλεις δεν στα συνιστώ. Με την άλγη δεν κάνουν πολλά πράγματα και τσακώνονται και μεταξύ τους.

Εχεις ένα μεγάλο ενυδρείο και με διάβασμα μπορείς να κάνεις ωραία πράγματα ;)

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή διάβασε τα άρθρα που υπάρχουν στην βιβλιοθήκη του πορταλ!

Ότι απορία έχεις ρωτάς!

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή διάβασε τα άρθρα που υπάρχουν στην βιβλιοθήκη του πορταλ!

Ότι απορία έχεις ρωτάς!

B) Παιδια, για να μην πανικοβληθω, ;) εξηγειστε μου. Απο την πρωτη μερα του γεμμισματος χρησιμοποιω NUTRIVEC της SERA, με καθημερινες δοσεις για 10 μερες συμφωνα με τις οδηγιες. Υποτιθεται οτι το NUTRIVEC ειναι αποικιες βακτηριδιων, αλλα συμφωνα με τον κατασκευαστη πρεπει να συνυπαρχουν ψαρια και ταισμα για να αναπτυχθουν, αλλιως δεν ενεργοποιουνται. Εχω κανονικα στα φιλτρα μου κεραμεικο μακαρονι, και τυρφη για το ΡΗ. Το νερο το ξεκινησα με SERA AQUTAN.

Πειτε μου τι κανω λαθος ? Αναμενω με αγωνια!!! :thumbup:

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς είπες το σκεύασμα αυτό (υπάρχουν πολλά) μας παρέχει την δυνατότητα να μπολιάσουμε το ενυδρείο μας αλλά θέλει και ψάρια για να υποστηρίξουν τα βακτήρια!

Δυστυχώς πολλούς δεν τους έχει πείσει αυτή η μέθοδος και θεωρούν το ενυδρείο ως άστρωτο!

Μπορείς να διαβάσεις λίγο εδώ και να πάρεις μια ιδέα για το πώς στρώνουμε ένα ενυδρείο!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Η καλύτερη πρόταση κατά την γνώμη μου είναι να πάρεις ένα μικρότερο (το οποίο θα σου μείνει και ως καραντίνα) και να στρώσεις το μεγάλο σωστά με αμμωνία!

Τώρα το μικρό μπορείς να το μπολιάσεις με υλικά που θα σου δώσει κάποιος (βάλε κάποια αγγελία και ίσως να βρεις) και με το γνωστό σκεύασμα!

Αντίθετα, μπορείς να τα δώσεις κάπου (κατάστημα ή φίλος) μέχρι να στρώσει το ενυδρείο σου!

Για περισσότερες πληροφορίες δες και εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4546

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=598

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1563

Link to comment
Share on other sites

B) Μπηκα στο νοημα φιλε kouzman και θα προχωρησω μαλλον οπως λες.

Μαλλον θα βαλω τα φυτα αντι για ψαρια, οπως διαβασα ειναι προτιμοτερο.

Ευχαριστω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα γκαπυ ειναι απ τα ποιο ευαισθητα ψαρια και σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να μπαινουν σε αστρωτο ενυδρειο θα δουν τα ραδικια αναποδα.

Στρωσε σωστα το ενυδρειο σου με αμμωνια και μετα βαζεις ψαρια μην βιαζεσαι καλυτερα αργοτερα και σωστα παρα να αρχισεις λαθος.

Τα κορυ που εγραψα ειναι τα κορυντορας που θελεις να παρεις και τα παντα, αενεους κλπ ειναι τα ειδη των κορυντορας.

Τα ζωοτοκα, οπως τα γκαπυ , δεν πανε με τα ωοτοκα γιατι θελουν διαφορετικες συνθηκες νερου πχ τα γκαπυ θελουν σκληρο ενω τα νεον τετρα μαλακο.

Αν θες μπορω να στα κρατησω εγω τα γκαπονια αρκει να μην ειναι παρα πολλα γιατι χθες εχω ηδη βαλει 6 ψαρακια στην καταντινα.

Και κατι τελευταιο ποτε χρυσοψαρα με τροπικα γιατι εκτος του οτι ειναι κρυου νερου ειναι και παρα πολυ βρωμιλοι.

Ελπιζω να σου ελυσα τις απορρειες οτι αλλο θες πες μου

Α και κατι ακομη ειμαι φιλη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φιλοι γεια σας ;)

Αργησα λιγο να απαντησω και ιδιαιτερα στην Gin λογω δουλειας και προσπαθειας να στρωσω το ενυδρειο.

Αγαπητη Gin ευχαριστω για την προσφορα να μου κρατησεις τα guppy αλλα ειμαστε σε καποια αποσταση ο ενας απο τον αλλον 1500 km και μαλλον θα ηταν δυσκολο, οπως δυσκολο η μαλλον αδυνατον ηταν να βρω καποιον να μου τα κρατησει αφου δεν ξερω κοσμο με ενυδρεια, και ετσι αναγκαστικα εστρωσα το ενυδρειο με τα πιτσιρικια μεσα, και με πολλη αγωνια. :thumbup::thumbup::wacko:

Απ΄οτι φαινεται ο κυκλος των νιτρικων και αμωνιας αρχισε να δουλευει. Οι τελευταιες μετρησεις ειναι : Θερμοκρασια 28°, ΡΗ=8, Cl=0, NO²=0,2, NO³=2,5, ΝΗ3 / ΝΗ4 = 0.1, ΚΗ=6, GH=13, PO4=0,25.

Παντως μεχρι τωρα τα γκαπακια χαιρουν ακρας υγειας, χρησιμοποιουν με μεγαλη δραστηριοτητα ολο το ενυδρειο, και αναμενω εντος των ημερων την πρωτη μου γεννα. Η εγγυος γκαπινα μου ειναι σε προχωρημενη εγγυμοσυνη, αφου οταν την αγορασα πριν 16 μερες ηταν ηδη πολυ φανερα εγγυος. Σημερα την εβαλα σε γεννηστρα και την παρακολουθω, γιατι ετρωγε αγριο κυνηγητο απο τα αρσενικα και καταλαβα οτι ειναι οι μερες της. Ελπιζω με την γεννα να μην φαει τα μικρα αν δεν ειμαι κοντα να την απομακρυνω.

Α! φυτεψα φυτα Ceratophyllum demersum, και και παρουσιαζουν μαι τρομερη αναπτυξη περιπου 10εκ. την ημερα, το μεγαλυτερο ξεπερασε το υψος του ενυδρειου(60εκ.), και γυρισε προς τα κατω - ειναι φυσιολογικο αυτο?.

Περιμενω τα σχολια σας. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Κακος πηρες ψαρια για να στρωσεις το ενυδρειο σου και κυριως γκαπυ. Τα γκαπυ οπως σου ειπα και ποιο πανω ειναι παρα πολυ ευαισθητα σε οποιοδηποτε αλλαγη των τιμων του νερου, μακαρι να σου πανε καλα. Την γκαπινα μην την βαζεις να γεννησει στην γεννηστρα την στρεσαρεις και υπαρχει περιπτωση να κρατησει τα μωρα και να εχει προβλημα το ζωο. Αφηνε την μεσα στο ενυδρειο, αν εχεις πολλα φυτακια σιγουρα θα σου ζησουν καποια τα οποια θα μπορεσεις να τα μεγαλωσεις ειτε σε αλλο ενυδρειο ειτε στην γεννηστρα. Τα αρσενικα την κυνηγανε γιατι θελουν να ζευγαρωσουν μαζι της και την τσιμπανε στον κοιλια για να της προκαλεσουν γεννα.

Σου ευχομαι να πανε ολα καλα οτι αλλο θες ρωτα

Έγινε επεξεργασία - GIN
Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά πάνε μια χαρά και σε λίγο θα τα κόβεις και θα τα φυτεύεις δίπλα!

Έτσι θα γεμίσεις πολύ οικονομικά το ενυδρείο σου!

Μια και σε βλέπω αποφασισμένο και οργανωμένο θα σου πρότεινα να πάρεις και τεστ Fe για να έχεις μια πλήρη εικόνα της λίπανσης!

Θρεπτικά στοιχεία & λιπάσματα

http://www.istellas.gr/aquarium/plants_fee..._nutrients.html

Μάκρο- & μίκρο- στοιχεία

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4678

Συμφωνώ και εγώ με την Gin μια και έχεις τόσο πολύ χώρο που είναι καλύτερα να μην ταλαιπωρείς το ψάρι μέσα στη γεννήστρα!

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά πάνε μια χαρά και σε λίγο θα τα κόβεις και θα τα φυτεύεις δίπλα!

Έτσι θα γεμίσεις πολύ οικονομικά το ενυδρείο σου!

Μια και σε βλέπω αποφασισμένο και οργανωμένο θα σου πρότεινα να πάρεις και τεστ Fe για να έχεις μια πλήρη εικόνα της λίπανσης!

Θρεπτικά στοιχεία & λιπάσματα

http://www.istellas.gr/aquarium/plants_fee..._nutrients.html

Μάκρο- & μίκρο- στοιχεία

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4678

Συμφωνώ και εγώ με την Gin μια και έχεις τόσο πολύ χώρο που είναι καλύτερα να μην ταλαιπωρείς το ψάρι μέσα στη γεννήστρα!

Ευχαριστω παιδια για τις εισηγησεις, θα προχωρησω οπως λετε.

Για τα φυτα εβαλα το ειδικο χημικο της SERA (δεν θυμαμαι την ονομασια του) για τα φυτα, που περιεχει και την αναγκαια ποσοτητα σιδηρου. Το προβλημα ειναι οτι καθημερινα βρισκω και καποιο φυτο ξεριζωμενο η κομμενο να επιπλεει. Οταν το ξαναφυτεψω συνεχιζει να ανπτυσεται κανονικα. ειναι φυσιολογικο να μην πιανουν στον βυθο? Στο υποστρωμα (βυθο) εχω 5εκ φυτοχωμα της JBL, βοτσαλα μεσαιου μεγεθους και χαλικι 3mm αναμειγμενο με κρυσταλλικη αμμο 10εκ, συνολικα 15εκ. παχος βυθου. Παρατηρησα οτι οπου το βοτσαλο στο υπεδαφος ειναι πυκνο, τα φυτα δεν ξεριζωνονται.

Μιας και το ενυδρειο μου ειναι διαμπερες δεν μπορω να δημιουργησω βλαστηση κατα αναπτυξη βαθους (ψηλο, μεσαιο, κοντο) λογω πλατους ενυδρειου (45εκ.) Εχετε καποια εισηγηση για διακοσμηση με αλλα ευκολα φυτα? Τα φυτα που αναπτυσσονται σε ξυλο ειναι ευκολα και ασφαλη? Ειδα σε καποιo ενυδρειο του site μια φυτευση στον πυθμενα, κατι σαν χαμηλο γρασιδι που καλυπτε ολο τον βυθο. Δεδομενου οτι δεν εχω υποδαπεδια φιλτρα ξερετε ποιο φυτο ειναι αυτο, και αν ειναι ευκολο στην συντηρηση του για αρχαριο?

Αρκετα σας κουρασα, ευχαριστω για την υπομονη σας.

Αν τα καταφερω αυριο θα βαλω και μια πρωτη φωτογραφια.

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχιζοντας, για μια καλλιτερη αποψη επισυναπτω μια φωτο του ενυδρειου μου.

Θα αντιληφθειτε οτι φαινεται καπως αδειο, γι αυτο καθε εισηγηση για φυτικη διακοσμηση ειναι ευπροσδεκτη.

post-1757-1158582158_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αποφασίσεις να κάνεις έναν συγκεκριμένο βιότοπο (που θα σε περιορίσει σε επιλογές θα σου πρότεινα να κάνεις έναν θαυμάσιο κήπο όπως αυτούς που θα δεις εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...si&img=1119

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...si&img=1118

Και εδω για περισσότερες απόψεις:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?au...d=sc&cat=50

Καλό θα είναι πάντως αν θες πληροφορίες για φυτά να ανοίξεις ένα καινούργιο θέμα στην αντίστοιχη κατηγορία!

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...