Jump to content

Στήσιμο βιοτοπικού με δίσκους!


AquaBoy

Recommended Posts

Εδω και καιρο σκεφτομαι να αλλαξω διακοσμο στο 600λιτρο.

Λεω να φτιαξω βιοτοπικο με τους δισκους που εχω και θα ηθελα τα φωτα σας απο τους εμπειρους.

Μαρεσει παρα πολυ το backwall rock της juwell(αν και ειναι ακριβο),το αλλο που δεν ξερω τι να βαλω ειναι αμμος ή χαλικι(λευκο).

Απο φυτα οχι πολλα,λεω να βαλω vallisneries,anoybies,java moss,microsorium pteropus ευκολα φυτουλια.

Υποστρωμα δεν θα βαλω,τα φυτα θα ειναι πολυ λιγα.

Εχω επισκεφτει ξενα site για πληροφοριες αλλα θελω να δω και την δικιας σας γνωμη.

Καθε προταση δεκτη!!

Ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία - AquaBoy
Link to comment
Share on other sites

Δεν σου κρίβω ότι και η δική μου επιθυμία είναι να μετατρέψω το ένα ενυδρείο μου, που αυτή τη στιγμή φιλοξενεί διάφορες ποικιλίες δίσκων, εκ των οποίων 5 άγριους, σε καθαρά βιοτοπικό ( το κατά δύναμη βέβαια)

Αμαζονίου.

Επειδή, όμως θεωρώ αρκετά "βαριά" την προσπάθεια, το αναβάλω συνεχώς.

Ιστοσελίδες που αναφέρονται σε καθαρά βιοτοπικά ενυδρεία για δίσκους, δεν μπόρεσα να βρώ όσο και αν έψαξα. Με την ευκαιρία αυτή, περιμένω και εγώ με μεγάλο ενδιαφέρον κάποια απάντηση από κάποιον πιο πληροφορημένο.

Το backwall rock της juwell μπορεί να σου αρέσει πολύ, άσχετα με την τιμή του, αλλά η προτίμησή σου αυτή αποτελεί "κανιβαλισμό" (συγνώμη για τη λέξη) για ένα βιότοπο δίσκων. Θα σου έλεγα να το ξανασκευτείς καλύτερα.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Εδω και καιρο σκεφτομαι να αλλαξω διακοσμο στο 600λιτρο.

Λεω να φτιαξω βιοτοπικο με τους δισκους που εχω και θα ηθελα τα φωτα σας απο τους εμπειρους.

Μαρεσει παρα πολυ το backwall rock της juwell(αν και ειναι ακριβο),το αλλο που δεν ξερω τι να βαλω ειναι αμμος ή χαλικι(λευκο).

Απο φυτα οχι πολλα,λεω να βαλω vallisneries,anoybies,java moss,microsorium pteropus ευκολα φυτουλια.

Υποστρωμα δεν θα βαλω,τα φυτα θα ειναι πολυ λιγα.

Εχω επισκεφτει ξενα site για πληροφοριες αλλα θελω να δω και την δικιας σας γνωμη.

Καθε προταση δεκτη!!

Ευχαριστω!

ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΑΦΙΣΑ ΜΕ ΦΥΤΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΛΑΤΕΣ ΑΠΟΜΙΜΗΣΗ ΚΟΡΜΩΝ ΞΥΛΟΥ.

ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΧΡΩΜΑ ΒΥΘΟΥ ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΑΜΜΟΥ.ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΦΕ ΜΠΕΖ

ΓΙΑ ΤΑ ΦΥΤΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙΣ ΤΟ ΦΩΤΙΣΜΟ ΣΟΥ.

Δεν σου κρίβω ότι και η δική μου επιθυμία είναι να μετατρέψω το ένα ενυδρείο μου, που αυτή τη στιγμή φιλοξενεί διάφορες ποικιλίες δίσκων, εκ των οποίων 5 άγριους, σε καθαρά βιοτοπικό ( το κατά δύναμη βέβαια)

Αμαζονίου.

Επειδή, όμως θεωρώ αρκετά "βαριά" την προσπάθεια, το αναβάλω συνεχώς.

Ιστοσελίδες που αναφέρονται σε καθαρά βιοτοπικά ενυδρεία για δίσκους, δεν μπόρεσα να βρώ όσο και αν έψαξα. Με την ευκαιρία αυτή, περιμένω και εγώ με μεγάλο ενδιαφέρον κάποια απάντηση από κάποιον πιο πληροφορημένο.

Το backwall rock της juwell μπορεί να σου αρέσει πολύ, άσχετα με την τιμή του, αλλά η προτίμησή σου αυτή αποτελεί "κανιβαλισμό" (συγνώμη για τη λέξη) για ένα βιότοπο δίσκων. Θα σου έλεγα να το ξανασκευτείς καλύτερα.

Φιλικά

Νίκος

http://www.vectrapoint.com/main/photo/aqua.../ga15-JPEG.html

http://images.google.gr/images?q=Takashi+A...es&ct=title

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ !!!

ΕΙΜΑΙ ΑΜΑΝΟ ΦΑΝ ;)

Link to comment
Share on other sites

Το backwall rock της juwell μπορεί να σου αρέσει πολύ, άσχετα με την τιμή του, αλλά η προτίμησή σου αυτή αποτελεί "κανιβαλισμό" (συγνώμη για τη λέξη) για ένα βιότοπο δίσκων. Θα σου έλεγα να το ξανασκευτείς καλύτερα.

Γιατί καννιβαλισμός; Από ποιά έννοια; Του ψεύτικου;

Link to comment
Share on other sites

Επιθυμια και μενα ειναι να ασχοληθω με αυτο το υπεροχο ψαρι αλλα μολις θα βρεθει η ευκαιριαδηλαδη νεο ενυδρειο.Σε 100 λιτρα που εχω δεν το σκεφτομαι καν ασε που τωρα στην ουσια το εστησα οπως επρεπε.Εχω ακουσει παντως οτι ειναι πολυ δειλα ψαρια και αρκετα ευαισθητα.Αληθευει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί καννιβαλισμός; Από ποιά έννοια; Του ψεύτικου;

Από την έννοια ότι ο βραχώδης βυθός ή ο τοίχος δεν έχουν καμία σχέση με τους υδροβιότοπους των άγριων δίσκων. Οπότε πως μπορούμε να μιλάμε για βιοτοπικό ενυδρείο?

Η πρώτη φωτογραφία είναι αυτό που χρειαζόμουν.

Σε ευχαριστώ.

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Από την έννοια ότι ο βραχώδης βυθός ή ο τοίχος δεν έχουν καμία σχέση με τους υδροβιότοπους των άγριων δίσκων. Οπότε πως μπορούμε να μιλάμε για βιοτοπικό ενυδρείο?

Και γω νομιζα οτι εχουν,

και η πλακα ποια ειναι τωρα,οτι τον τοιχο τον εχω αγορασει. ;)

Έγινε επεξεργασία - AquaBoy
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις γυρνα τον πισω και παρε κατι αλλο που θα σου φανει χρησιμοτερο .παντως συμφωνω με τα παιδια οσο ποιο κοντα στο περιβαλλον τους ειναι τοσο καλυτερα για αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο γνωρίζω από τα βιβλία που έχω διαβάσει, οι δίσκοι ζουν σε περιβάλλον όπου υπάρχουν πολλές ρίζες δέντρων. Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις βασικά φυτά όπως Vallisnerias, anubias και πολλά ξύλα...

Link to comment
Share on other sites

Επιθυμια και μενα ειναι να ασχοληθω με αυτο το υπεροχο ψαρι αλλα μολις θα βρεθει η ευκαιριαδηλαδη νεο ενυδρειο.Σε 100 λιτρα που εχω δεν το σκεφτομαι καν ασε που τωρα στην ουσια το εστησα οπως επρεπε.Εχω ακουσει παντως οτι ειναι πολυ δειλα ψαρια και αρκετα ευαισθητα.Αληθευει αυτο?

κατ' αρχην είναι όντως υπέροχα ψάρια, εγώ έχω στήσει το δικό μου εδώ και περίπου δύο μήνες και έχω πάθει πλάκα ;) .

Ευαίσθητα είναι όσον αφορά τις συνθήκες του νερού (το έμαθα μέσω της σκληρής οδού, έχασα ένα άγριο heckel).

Δειλά από την στιγμή που θα προσαρμοστούν στο περιβάλλον δεν θα το έλεγα το εναντίον μάλλον, ειδικά όταν είναι η ώρα φαγητού έρχονται σφαίρα καταπάνω μου. :thumbup:

Τώρα για το κυρίως θέμα του post περιμένω και εγώ τα φώτα των περισότερω ειδικών... B)

Link to comment
Share on other sites

Βιοτοπικο ενυδρειο δισκων.......

1) Τι δισκων?

2) Ποσων?

Πιστευω οτι πρωτα πρεπει να απαντηθουν τα ποιο πανω και μετα να στηθει ενα τοσο "ειδικο" ενυδρειο.

Αν θελουμε να μιλαμε για βιοτοπικα ενυδρεια πρεπει να γνωριζουμε οτι καθε ειδος δισκου εχει τις δικες του συνθηκες διαβιωσης. Αυτο Δεν ειναι υπερβολη ειδικα αν μιλαμε για "αγριους".

Αλλο πραγμα οι χεκελ αλλο οι τεφε κλπ. κλπ. και οποτε μιλαμε και για διφορετικα ενυδρεια!!! Λιτρα "στησημο" κτλπ.

Προσωπικα δεν θεωρω ενα ενυδρειο βιοτοπικο αν φυτα και "συνυπαρχοντα" ψαρια δεν ανηκουν στο ιδιο οικοσυστημα.Ευτυχως υπαρχει μεγαλη βιβλιογραφια που μπορει να καθοδηγησει τις τελικες επιλογες μας.

Link to comment
Share on other sites

Βιοτοπικο ενυδρειο δισκων.......

1) Τι δισκων?

2) Ποσων?

Πιστευω οτι πρωτα πρεπει να απαντηθουν τα ποιο πανω και μετα να στηθει ενα τοσο "ειδικο" ενυδρειο.

Αν θελουμε να μιλαμε για βιοτοπικα ενυδρεια πρεπει να γνωριζουμε οτι καθε ειδος δισκου εχει τις δικες του συνθηκες διαβιωσης. Αυτο Δεν ειναι υπερβολη ειδικα αν μιλαμε για "αγριους".

Αλλο πραγμα οι χεκελ αλλο οι τεφε κλπ. κλπ. και οποτε μιλαμε και για διφορετικα ενυδρεια!!! Λιτρα "στησημο" κτλπ.

Προσωπικα δεν θεωρω ενα ενυδρειο βιοτοπικο αν φυτα και "συνυπαρχοντα" ψαρια δεν ανηκουν στο ιδιο οικοσυστημα.Ευτυχως υπαρχει μεγαλη βιβλιογραφια που μπορει να καθοδηγησει τις τελικες επιλογες μας.

Σπυρο τι εννοεις οταν λες Αλλο πραγμα οι χεκελ αλλο οι τεφε .τα λιτρα τα κρινει το μεγεθος ετσι δεν ειναι?η΄υπαρχει κατι αλλο περαν αυτου

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί να είμαι απόλυτος αλλά όταν λές βιότοπος τότε εννοείτε ότι τα ΠΑΝΤΑ δηλαδή ψάρια,φυτά,υπόστρωμα είναι ίδια με ένα συγκεκριμένο κομμάτι βιοτόπου.

Δηλαδή ποτέ δέν θα δείς Java ή Cryptocorine στον Rio Manacapuru ή σε οποιαδήποτε ποταμό ή λίμνη της αμαζονίας.Μπορεί τα ενυδρεία του Αμάνο να είναι εκπληκτικά αλλά μοιάζουν βιοτοπικά ΔΕΝ είναι........ ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν θελουμε να μιλαμε για βιοτοπικα ενυδρεια πρεπει να γνωριζουμε οτι καθε ειδος δισκου εχει τις δικες του συνθηκες διαβιωσης. Αυτο Δεν ειναι υπερβολη ειδικα αν μιλαμε για "αγριους".

Αλλο πραγμα οι χεκελ αλλο οι τεφε κλπ. κλπ. και οποτε μιλαμε και για διφορετικα ενυδρεια!!! Λιτρα "στησημο" κτλπ.

Συμφωνώ απόλυτα με την πιο πάνω φράση.

Με την ευκαιρία ττης συζήτησης μήπως έχεις κάποιες φωτογραφίες με καθαρά βιοτοπικά ενυδρεία άγριων δίσκων ή κάποιες παραπομπές?

Ευχαριστώ

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Ως πρώην δισκάς, να προτείνω για βιοτοπικό με δίσκους τα εξής για την διακόσμηση: ξύλα, εχινόδοροι και καφέ - κίτρινο νερό...

Ανούμπιες, βαλισνέριες, κλπ., είναι από άλλες περιοχές και δεν "παίζουν" σε ένα βιοτοπικό.

Θεόφιλος

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με την σειρα που θα προτεινα οπως ο istellas πολλες πολλες ριζες και κορμους μπλεγμενους και διακοσμημενους αναλογα καθως και αμμο σε ψιλοσκουρα αποχρωση οχι λευκη ή ξανθη.Εχω δει ενυδρειο με πολλα ξυλα και ηταν υπεροχο.Πιστευω οτι πρεπει να δωσεις εμφαση στα ξυλα και την αφθονη τυρφη

Link to comment
Share on other sites

Ριξτα μια ματια πιστευω εχει αρκετα πραματα ειδικα το πρωτο λινκ ...

http://rockymountaindiscus.com/Discus_Fish_Care.htm

http://www.aquaworldnet.com/dbws/biotope.shtml

Βρηκα και αυτο που λεει και για φυτα κατω κατω

http://www.aquarticles.com/articles/manage...on_Biotope.html

Έγινε επεξεργασία - dartman1980
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα link, αλλά μια φωτογραφία βιοτοπικού ενυδρείου άγριων δίσκων, δεν μπόρεσα να βρω πουθενά.

Δεν υπαρχει κανείς που να έχει κάτι σχετικό????

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω κατι βρηκα ...

post-1112-1157633589_thumb.jpg

post-1112-1157633604_thumb.jpg

post-1112-1157633614_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω κατι βρηκα ...

Η πρώτη και η τρίτη με καλύπτουν αρκετά.

Σε ευχαριστώ Φίλε dartman1980

Link to comment
Share on other sites

Βιοτοπικο ενυδρειο δισκων.......

1) Τι δισκων?

2) Ποσων?

Εχω 8 δισκους εκτροφεις.

Απο τι καταλαβα για να στησεις βιοτοπο ειναι δυσκολο εως αδυνατο.

Οριστε και φωτο πως ηθελα να το κανω(περιπου)

Link to comment
Share on other sites

Εχω 8 δισκους εκτροφεις.

Απο τι καταλαβα για να στησεις βιοτοπο ειναι δυσκολο εως αδυνατο.

Οριστε και φωτο πως ηθελα να το κανω(περιπου)

Tιποτα δεν ειναι αδυνατο για την τρελλα που κουβαλαμε!!!!Υπομονη θελει και αργες ....επιλογες

Τι δισκους εχεις?ονομα επιθετο κτλπ. ;)

Το ενυδρειο στη φωτο ειναι υπεροχο! ο βυθος ειναι οπως πρεπει (πιθανον σκουροτερος να ηταν καλυτερος )

σε οτι αφορα την πετρα θα προτιμουσα πλατη κορμων ξυλου! Σ'οτι αφορα τα φυτα υπαρχει τοσο μεγαλη γκαμα σε φυτα αμαζονιου (ευκολα) οπως τα περισσοτερα Echinodorus που δεν υπαρχη αναγκη να καταφευγουμε σε Vallisneria(ασια) και Cryptocorynas οπως πχ στη φωτο αν διακρινω σωστα!

Επισης φυτα οπως Hemianthus calltrichoides, Hydrocotyle leucocephala,Myriophyllum aquaticum(πρασινο το κοκκινο ειναι δυσκολο και ασιατικο!) και γιατι Anubias οταν υπαρχει το Echinodorus bleheri η το ozelot?

Καλά τα link, αλλά μια φωτογραφία βιοτοπικού ενυδρείου άγριων δίσκων, δεν μπόρεσα να βρω πουθενά.

Δεν υπαρχει κανείς που να έχει κάτι σχετικό????

Δυστυχως εχω μονο βιβλια......θα κατσω να τα σκαναρω συντομα!!!

Link to comment
Share on other sites

Cobalt blue,Leopard,Red Velvet,Rainbow,red marlboro.

Τα φυτα ειναι τελευταια που θα μπουν.

Αυτο που δεν ξερω ειναι αν πρεπει να βαλω την πλατη,την εχω αγορασει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί να είμαι απόλυτος αλλά όταν λές βιότοπος τότε εννοείτε ότι τα ΠΑΝΤΑ δηλαδή ψάρια,φυτά,υπόστρωμα είναι ίδια με ένα συγκεκριμένο κομμάτι βιοτόπου.

Δηλαδή ποτέ δέν θα δείς Java ή Cryptocorine στον Rio Manacapuru ή σε οποιαδήποτε ποταμό ή λίμνη της αμαζονίας.Μπορεί τα ενυδρεία του Αμάνο να είναι εκπληκτικά αλλά μοιάζουν βιοτοπικά ΔΕΝ είναι........ B)

Φιλε μου .....στο TAKASHI AMANO NATURE AQUARIUM WORLD (BOOK ONE) σελ 136-137 θα βρεις !

Cobalt blue,Leopard,Red Velvet,Rainbow,red marlboro.

Τα φυτα ειναι τελευταια που θα μπουν.

Αυτο που δεν ξερω ειναι αν πρεπει να βαλω την πλατη,την εχω αγορασει.

τα παραπανω οναματα ειναι δισκοι??? ;) (πλακα κανω)

Αφου την αγορασες βεβαια! καντο οπως της φωτο

Αν βαλεις αμμο βαλε αντισταση βυθου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...