Jump to content

νερο απο γεωτριση


Recommended Posts

αν ειναι οκ το NO3 ειναι καλητερα δηλαδι ε? τι ειναι τελικα το PH??? το GH - KH ???

Αν δεν έχει βλαβερές ουσίες όμως η αμμωνία (ΝΗ3/ΝΗ4) ή διάφορα μέταλλα τότε είνια ιδανικό για τη δουλειά που το θες... πιθανότατα θα πρέπει να συλλέξει ένα δείγμα και να το πας για ανάλυση...

για τα υπόλοιπα διάβασε να μάθεις :) γιατί είναι σημαντικό να γνωρίζεις τα βασικά... για να μην γραφω κατεβατα ρίξε μια ματια στο blog μου που τα έχω αναλυτικά: Τα πάντα για τα ενυδρεία!

Υπάρχουν σχετικά άρθρα και στο φόρουμ...

Link to comment
Share on other sites

Έχει νόημα να το περνάει από Α/Ο και μετά από 0 να ξανά ανεβάζει τις σκληρότητες.

κατα τη γνώμη μου έχει... γιατί την αντίστροφη όσμωση την χρησιμοποιούμε για να αποστειρώσουμε το νερό. Η ΑΟ ρίχνει το pH αλλά δεν τη χρησιμοποιούμε γι' αυτό τον λόγο. Είναι απλά παράπλευρο όφελος η απώλεια :) ανάλογα με το ενυδρείο που διαθέτουμε. Αν περνάει το νερό της γεώτρησης απο ΑΟ θα έχει αποστειρωμένο νερό και δεν θα πληρώνει ΕΥΔΑΠ :D δεν φτάνει αυτό; μετά με λίγο αλάτι και ιχνοστοιχεία το νερό θα είναι σουπερ. εγω περνάω από ΑΟ το νερό της βρύσης και με τα με αλατάκι, κοραλλιογενή άμμο και πέτρες έχω GH 18.

Έγινε επεξεργασία - mimisvas
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη για την επιμονή στο θέμα αλλά μιλάμε για τον θεσσαλικό κάμπο και όχι για το Πήλιο, δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τη εννοώ!!!

Και μετρήσεις καλές να πάρεις σήμερα( που λογικά θα πάρεις μια που τώρα είναι εποχή που μαζεύουν το βαμβάκι και γενικής ξεκούρασης των χωραφιών) αύριο δεν ξέρω τη μέλει γενέσθαι.

Εάν δεν σε ενδιαφέρει το ρίσκο δεν έχω κανένα πρόβλημα, αλλά αν κατάλαβα καλά η γεώτρηση δεν είναι στο σπίτι σου πράγμα το όποιο έχει και μια διαδικασία η μεταφορά του νερού, από την άλλη η ΑΟ και μετά το συμπλήρωμα ιχνοστοιχείων είναι μια επιπλέων χρονοβόρα και οικονομική επιβάρυνση. Τη να πω, εάν θέλεις να κάνεις τα εύκολα δύσκολα εγώ πάω πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη για την επιμονή στο θέμα αλλά μιλάμε για τον θεσσαλικό κάμπο και όχι για το Πήλιο, δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τη εννοώ!!!

Και μετρήσεις καλές να πάρεις σήμερα( που λογικά θα πάρεις μια που τώρα είναι εποχή που μαζεύουν το βαμβάκι και γενικής ξεκούρασης των χωραφιών) αύριο δεν ξέρω τη μέλει γενέσθαι.

Εάν δεν σε ενδιαφέρει το ρίσκο δεν έχω κανένα πρόβλημα, αλλά αν κατάλαβα καλά η γεώτρηση δεν είναι στο σπίτι σου πράγμα το όποιο έχει και μια διαδικασία η μεταφορά του νερού, από την άλλη η ΑΟ και μετά το συμπλήρωμα ιχνοστοιχείων είναι μια επιπλέων χρονοβόρα και οικονομική επιβάρυνση. Τη να πω, εάν θέλεις να κάνεις τα εύκολα δύσκολα εγώ πάω πάσο.

Πιθανότατα έχεις δίκιο. ειναι μια σημαντική παράμετρος που πρέπει να ληφθεί υπόψη... στη τελική μάλλον είναι περισσότερο μπελάς όπως λες...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, εκτος των αλλων, ειναι δυνατον να δουλεψει η αντιστροφη οσμωση? εννοω χωρις πιεση. θα χρειαστει και μια καλη αντλια πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

κατα τη γνώμη μου έχει... γιατί την αντίστροφη όσμωση την χρησιμοποιούμε για να αποστειρώσουμε το νερό. Η ΑΟ ρίχνει το pH αλλά δεν τη χρησιμοποιούμε γι' αυτό τον λόγο. Είναι απλά παράπλευρο όφελος η απώλεια :) ανάλογα με το ενυδρείο που διαθέτουμε. Αν περνάει το νερό της γεώτρησης απο ΑΟ θα έχει αποστειρωμένο νερό και δεν θα πληρώνει ΕΥΔΑΠ :D δεν φτάνει αυτό; μετά με λίγο αλάτι και ιχνοστοιχεία το νερό θα είναι σουπερ. εγω περνάω από ΑΟ το νερό της βρύσης και με τα με αλατάκι, κοραλλιογενή άμμο και πέτρες έχω GH 18.

Αυτό αρκουσε για να έχεις Gh 18 και γλυτώνεις και όλη την "ταλαιπωρία" με την όσμωση.

Αυτο που περιγραφεις παραπάνω είναι σαν να θελουμε να πρεοτιμασουμε νερό για Apistograma και στην αρχη να βάζουμε αλάτι και μετα να του βαζουμε τυρφη για να μαλακώσει. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω καταναγκη βαζω νερο απο γεωρτρηση και παντα απο την ιδια πυγη.Τα νιτρικα μου ειναι 10 στην βρυση.Αν ειχα εναλακτικη δεν θα εβαζα,ειδικα αν ημουν στον καμπο.Καθε φορα που κανω αλλαγη τρεμω μην εχει κανα φυτοθαρμακο.Εγω σου λεω να μι βαλεις.Γιατι η ανλυση που θα κανεις τωρα ,μπορει να μην ισχυει αυριο,ειδικα εκει που εισαι :)

Link to comment
Share on other sites

το χωραφι μου εχει σταφυλια και οπως ο περισοτερος τυρναβος παραγουμε σταφυλια εδω. η γεωτριση μου φτανει καπου στα 90 μετρα αλλα για να μην το ρισκαρω λεω να συνεχισω να περνω νερο απο το δυκτιο της πολης και να το ανεβασω σιγα σιγα με καποιο μπαφερ ... εχω ακουσει απο φιλο πως σε καθε αλαγη νερου ριχνει 2-3 κουταλιες μαγειρικο αλατι και ειναι μια χαρα. ειναι σωστο το μαγειρικο αλατι>? η να παω στα συγουρα ενυδριακα? ολα αυτα ειναι θεμα κοστους γιατι μαζευονται σιγα σιγα παρα πολλα και το κοστος συντηρισης του ενυδριου γινεται σιγα σιγα πολυ μεγαλο!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό αρκουσε για να έχεις Gh 18 και γλυτώνεις και όλη την "ταλαιπωρία" με την όσμωση.

Αυτο που περιγραφεις παραπάνω είναι σαν να θελουμε να πρεοτιμασουμε νερό για Apistograma και στην αρχη να βάζουμε αλάτι και μετα να του βαζουμε τυρφη για να μαλακώσει. :buttrock:

Το θέμα ειναι το αποστειρωμένο νερό... ξέρεις κάποιον άλλο τροπο να αποστειρώνεις το νερό; μιλάω και απο την προσωπική μου εμπειρία... δεν ειναι μπελάς ν αβάζεις λίγες κουταλιές αλατάκι που ούτως ή άλλως θα έβαζες γιατί το νερό της βρύσης στην αθηνα τουλάχιστον δεν έχει ph 8... οσον αφορά στην γεωτρηση δεν θα διαφωνήσω απαραίτητα... ακούγεται λίγο οξύμορο να ρίχνεις το ph γαι να το ξαναανεβάσεις... αλλά ουδέν καλό αμιγές κακού.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, εκτος των αλλων, ειναι δυνατον να δουλεψει η αντιστροφη οσμωση? εννοω χωρις πιεση. θα χρειαστει και μια καλη αντλια πιστευω.

Εχει πιεστικά για αντίστροφες οσμώσεις και ονομάζονται Booster Pumps

Πάρε μια ιδέα εδώ ή εδώ

Χωρίς πίεση δεν μπορούν να δουλέψουν.

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

εκανα μετρισεις απο την πομονα του χωραφιου μου εδω στον τυρναβο και μετρισα τα εξης

GH = 14

KH = 8

PH = 7.4 ( χαμηλο)

το δυκτιο της πολης μου που μετρισα ειδα τα εξης

GH = 11

KH = 7

PH = 7.8

στο ενυδριο μου εχω της εξης μετρισεις

GH = 10

KH = 5

PH = 8.2

NO-3 = 0,25ML/L

το ενυδριο μου ειναι αφρικανικο και θελω ανεβασμενα GH-KH και το PH στο 8,4 ( αυτο ειναι το ιδανικο απ οτι ξερω) αξιζει να κανω της αλαγες μου απο την γεωτριση ή οχι??? το GH-KH ειναι η σκληροτιτα του νερου? το PH τι ακριβος ειναι?

κατά τη γνώμη μου οι τιμές σου είναι αρκετά καλές... ίσως να χρειάζεται να ανεβάσεις λίγο το GH αλλα αυτό είναι εύκολο. και τα νιτρικά καλά είναι αλλά αν μπορέσεις να τα κατεβάσεις λίγο ακόμα καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

ναι τελικα δεν θα το επιχειρησω,, θα ανεβασω σταδιακα το gh για να μην μπλεξω σε φασαριες,,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...