Jump to content

Μικρό ενυδρείο-Βοήθεια


Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρείο διαστάσεων: 33χ24χ17 cm

Όγκος:11.5 λίτρα καθαρά

Φυτά: 1 Ανούμπια και 1 δράκαινα(Μην βαράτε δεν το ήξερα οτι δεν κάνει μετα το εμαθα.. :thumbup: Λέω να την αφήσω μέχρι να αρχίσει να σαπίζει και να βάλω κάτι άλλο, συμφωνείτε?)

Φωτισμός:11 watt

Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες

Φιλτράρισμα: Dolphin kf-150 170 l/h ρυθμισμένο στην ελάχιστη ροή.

Θερμοκρασία(αυτήν την εποχή): Περίπου 23 βαθμούς Κελσίου

Στρώνω με stress Zyme tis Api και χρησιμοποιώ Sera aquatan για αντιχλώριο.

Θέλω να ρωτήσω και τί άλλα φυτάκια(εύκολα) μπορώ να βάλω για να ομορφήνει λίγο το ενυδρείο και επίσης τί ψάρακια μπορώ να βάλω(Αν γίνεται να μην είναι μονομάχος) σκευτόμουνα κατι σε guppy ή neon..ή οτιδήποτε άλλο μου πείτε...

Το ενυδρείο τρέχει 4 μέρες τώρα

Μετρήσεις δεν εχω κάνει ακόμα, τι τέστ προτείνετε να πάρω?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.. :D:)

Link to comment
Share on other sites

Στρώνω με stress Zyme tis Api και χρησιμοποιώ Sera aquatan για αντιχλώριο.

Θέλω να ρωτήσω και τί άλλα φυτάκια(εύκολα) μπορώ να βάλω για να ομορφήνει λίγο το ενυδρείο και επίσης τί ψάρακια μπορώ να βάλω(Αν γίνεται να μην είναι μονομάχος) σκευτόμουνα κατι σε guppy ή neon..ή οτιδήποτε άλλο μου πείτε...

Το ενυδρείο τρέχει 4 μέρες τώρα

Μετρήσεις δεν εχω κάνει ακόμα, τι τέστ προτείνετε να πάρω?

Καλησπερα.. :)

Στο φιλτρο σου τι υλικα εχεις?Τα 'ετοιμα βακτηρια' να ξερεις οτι δεν κανουν κ πολυ δουλεια μιας κ δεν γινεται να συντηρηθει η βιολογια που θελουμε στο ενυδρειο μας,σε μπουκαλι!Στο ενυδρειο σου τωρα ,θα πρεπει να "ταϊζεις" την οποια βιολογια υπαρχει, ητε με υγρη αμμωνια που πουλιεται στα φαρμακεια ,ητε ριχνοντας ελαχιστη τροφη στο ενυδρειο -ωστε να λειωνει κ να παραγεται αμμωνια κοκ(βλεπε κυκλο του αζωτου).Καλυτερη η υγρη αμμωνια παντως, η σαπια τροφη στο ενυδρειο μας, δεν ειναι καλο να μενει μεσα.

Απο φυτα μπορεις να διαλεξεις αναμεσα σε πολλα χαμηλων απαιτησεων!(οπως ανουμπιες νανα,polysperma,limnophila sesiliflora,lemna minor κ πολλα αλλα...) Απο ψαρακια δυστυχως δεν εχεις επιλογες μιας κ τα 11 λιτρα ειναι λιγα ακομα κ για τον μονομαχο οπως αναφερεται κ στο προφιλ του ΕΔΩ.

Θα μπορουσε ομως να βαλεις καποιες γαριδες red cherry, αφου στρωσει το ενυδρειο σου κ αφου περασουν 1,5-2 μηνες ωστε να οριμασει καπως το ενυδρειο κ ο βυθος.Πραγμα που σημαινει οτι τοσο καιρο θα πρεπει να συντηρεις κ την βιολογια σου οπως κ κατα το στρωσιμο! Ακομα κ με αυτες τις γαριδες ομως θα πρεπει να εχεις το νου σου μιας κ αυξανονται με τρελους ρυθμους..

Απο τα τεστ να προτιμησεις τα υγρα κ ακομα ποιο συγκεκριμενα τις Api.

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ΑΜΜΩΝΙΑ



ΣΤΑ

ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΑΣ ! ! !

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.. :)

Στο φιλτρο σου τι υλικα εχεις?Τα 'ετοιμα βακτηρια' να ξερεις οτι δεν κανουν κ πολυ δουλεια μιας κ δεν γινεται να συντηρηθει η βιολογια που θελουμε στο ενυδρειο μας,σε μπουκαλι!Στο ενυδρειο σου τωρα ,θα πρεπει να "ταϊζεις" την οποια βιολογια υπαρχει, ητε με υγρη αμμωνια που πουλιεται στα φαρμακεια ,ητε ριχνοντας ελαχιστη τροφη στο ενυδρειο -ωστε να λειωνει κ να παραγεται αμμωνια κοκ(βλεπε κυκλο του αζωτου).Καλυτερη η υγρη αμμωνια παντως, η σαπια τροφη στο ενυδρειο μας, δεν ειναι καλο να μενει μεσα.

Απο φυτα μπορεις να διαλεξεις αναμεσα σε πολλα χαμηλων απαιτησεων!(οπως ανουμπιες νανα,polysperma,limnophila sesiliflora,lemna minor κ πολλα αλλα...) Απο ψαρακια δυστυχως δεν εχεις επιλογες μιας κ τα 11 λιτρα ειναι λιγα ακομα κ για τον μονομαχο οπως αναφερεται κ στο προφιλ του ΕΔΩ.

Θα μπορουσε ομως να βαλεις καποιες γαριδες red cherry, αφου στρωσει το ενυδρειο σου κ αφου περασουν 1,5-2 μηνες ωστε να οριμασει καπως το ενυδρειο κ ο βυθος.Πραγμα που σημαινει οτι τοσο καιρο θα πρεπει να συντηρεις κ την βιολογια σου οπως κ κατα το στρωσιμο! Ακομα κ με αυτες τις γαριδες ομως θα πρεπει να εχεις το νου σου μιας κ αυξανονται με τρελους ρυθμους..

Απο τα τεστ να προτιμησεις τα υγρα κ ακομα ποιο συγκεκριμενα τις Api.

@ PsyTrancer

Από που έχεις βγάλει το συμπέρασμα πως τα έτοιμα βακτήρια δεν κάνουν δουλειά? Τα έτοιμα βακτήρια κάνουν τρομερή δουλειά, αρκεί να τα χρησιμοποιήσουμε σωστά.

Το σωστό στρώσιμο ενός μικρού ενυδρείου (τα κοινώς λεγόμενα οικιακά συστήματα) βρίσκεται εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry108162

*edit* Το link του προφίλ που έχεις βάλει, δεν λειτουργεί... το σωστό είναι αυτό http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323429

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Απο ψαρακια δυστυχως δεν εχεις επιλογες μιας κ τα 11 λιτρα ειναι λιγα ακομα κ για τον μονομαχο οπως αναφερεται κ στο προφιλ του ΕΔΩ.

Να διευκρινίσω κάτι για να μην έχουμε παρεξηγήσεις...

Ένας μονομάχος ζει κάλλιστα και αξιοπρεπέστατα στα 11 λίτρα. Αλλά για να γίνει αυτό χρειάζονται και οι κατάλληλες συνθήκες. Το προφίλ είναι ένα μπούσουλας κι όχι κάποιο απαράβατο ευαγγέλιο. Δεν θα διαφωνήσω βέβαια στο ότι και σε μένα οι γαρίδες σαν λύση, μου κολλάνε πιο καλά για τη συγκεκριμένη περίπτωση! :)

Link to comment
Share on other sites

Στο φίλτρο μέσα έχω σφουγγαράκι με λεπτούς πόρους...Οσο αναφορα την αμμωνία πόση τροφή να ρίχνω μέσα? όση θα έριχνα σε 1 τάισμα?

Link to comment
Share on other sites

μια πολυ μικρη τσιμπια τροφης αρκει.

για να μην μεινουν μεσα τα παλια φυλαρακια τροφης μπορεις να χρησιμοποιησεις ενα μικρο τουλι κ να την αλλαζεις καθε τοσο.

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα το τούλι... Με την δρακαινα τι να κάνω τελικά? Μήπως 8 ώρες ειναι πολλές για το ενυδρείο? για 11w?

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα το τούλι... Με την δρακαινα τι να κάνω τελικά? Καλύτερα να την βγάλεις από τώρα Μήπως 8 ώρες ειναι πολλές για το ενυδρείο? για 11w? Μια χαρά είναι

Link to comment
Share on other sites

Στο φίλτρο μέσα έχω σφουγγαράκι με λεπτούς πόρους...Οσο αναφορα την αμμωνία πόση τροφή να ρίχνω μέσα? όση θα έριχνα σε 1 τάισμα?

Ριχνε καλυτερα ταμπλετες βυθου που διαλυονται.

Link to comment
Share on other sites

Ριχνε καλυτερα ταμπλετες βυθου που διαλυονται.

:buttrock: Σκέψου όμως ότι θα πρέπει να καθαρίσει τα υπολείμματα που στην μορφη αυτή θα είναι δύσκολο να συλλεγούν.

Το τούλι μου ακούγεται πολύ καλή ιδέα.

spyridonas Και γαριδούλες να βάλεις με φυτά θα γίνει σούπερ!

Link to comment
Share on other sites

Photo! :buttrock:

εδώ βλέπετε το τούλι με την τροφή..Σκέφτομαι να το αφήσω κανα 2 μέρες γιατι τότε διάβασα θα απελευθερωθεί η αμμωνία..

ΥΓ: Το κενό δεξιά είναι απο την δράκαινα που έβγαλα :buttrock:

post-19430-1288447943_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:buttrock: Σκέψου όμως ότι θα πρέπει να καθαρίσει τα υπολείμματα που στην μορφη αυτή θα είναι δύσκολο να συλλεγούν.

Το τούλι μου ακούγεται πολύ καλή ιδέα.

spyridonas Και γαριδούλες να βάλεις με φυτά θα γίνει σούπερ!

Οι ταμπλετες διαλυονται.

Έγινε επεξεργασία - stav
Link to comment
Share on other sites

Οι ταμπλετες διαλυονται.

:buttrock: Οσες ειχα κατα καιρούς μετατρέπονταν σε πούδρα ή μικρούς κόκκους. Εννοείς ότι την πούδρα την τραβάει το φίλτρο πχ;

Αν έχω χαλίκι δεν θα παει η μισή ποσοτητα κατω από το χαλίκι;

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις μετά απο 1 εβδομάδα:

Ph:7

Kh:6 °d

Gh:8 °d

No2:1 mg/l

No3:10 mg/l

Έχει ξεκινήσει η διαδικασία στρωσίματος?

Link to comment
Share on other sites

Photo! :buttrock:

εδώ βλέπετε το τούλι με την τροφή..Σκέφτομαι να το αφήσω κανα 2 μέρες γιατι τότε διάβασα θα απελευθερωθεί η αμμωνία..

ΥΓ: Το κενό δεξιά είναι απο την δράκαινα που έβγαλα :buttrock:

Βγάλε τον κορμό της anubia απο το χαλίκι, γιατί θα σου χαλάσει. Στήριξε μόνο τις ρίζες της με κάποιο τρόπο.

Επίσης, όμορφο θα ήταν να έβαζες καποιο σχηματισμό με πέτρες ή καποιο κομάτι ξύλο για να γεμίσει λίγο ο χώρος.

Καλή συνέχεια! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...