Jump to content

Recommended Posts

θέλω να κάνω αναπαραγωγή zebra danio.Τι πρέπει να προσέξω?Επίσης σε νερό βρύσης Αθήνας (ph=7.5-8 και gh=10-14)θα δω αναπαραγωγές ? :D

Link to comment
Share on other sites

up :)

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ξερω,χωρις να εχω εμπειρια,ειναι απο τα 'ευκολα' ψαρια(Ωοτοκα),τα εχεις στις σωστες συνθηκες...οποτε γιατι να μην δεις αναπαραγωγη?!

Link to comment
Share on other sites

από αυτά που ξέρω ιδανικό ph είναι το 7.αλλά επίσης ρωτάω γιατί διάβασα ότι πρέπει τον πάτο να τον έχω καλυμμένο με δίχτυ για να μην τρώνε τα αυγά τους.Ποια πρέπει να είναι η θερμοκρασία.Επίσης πώς πρέπει να είναι η αναλογία αρσενικών θηλυκών και τέλος τι τρώνε τα μικρά και τι τα ενήλικα και γενικά άμα έχει να μου προσθέσει κάποιος κάτι σημαντικό ας μου το πει

Link to comment
Share on other sites

Παίρνω το θάρρος να σου απαντήσω χωρίς να χω προσωπική εμπειρία από αναπαραγωγή danio αλλά με αρκετές γέννες από minnow, όπου η διαδικασία είναι παραπλήσια...

Καταρχήν οι βασικές επιλογές είναι δύο:

Να στήσεις ένα σωστό species tank για τα ψαράκια, να φροντίσεις την ποιότητα του νερού σου (δε χρειάζεται επεξεργασία απλώς εβδομαδιαίες αλλαγές για να είναι καθαρό και αποχλωριομένο) και να ταίζεις με ποικιλία ποιοτικών τροφών. Είναι σχεδόν βέβαιο ότι αφού προσαρμοστούν και ανακάμψουν από προηγούμενες ταλαιπωρίες (εκτροφείς, μεταφορές, πετσόπ κλπ) θα κάνουν μόνα τους αυτό που πρέπει να κάνουν... Τι σημαίνει "σωστό species tank" (αναλογία θηλυκών/αρσενικών, διαστάσεις, διακόσμηση/φύτεμα, θερμοκρασία κλπ) είναι μια άλλη συζήτηση και αν θα επιλέξεις αυτή τη μέθοδο, μπορούμε να το συζητήσουμε...

Η άλλη επιλογή αν θέλεις πιο άμεσα αποτελέσματα και μεγαλύτερα ποσοστά στην επιβίωση του γόνου, μπορείς να δοκιμάσεις τη μέθοδο των εκτροφέων. Θα χωρίσεις τα αρσενικά και τα θυληκά, θα ταΐζεις 1-2 βδομάδες ζωντανή τροφή και τα δύο ενυδρεία, θα επιλέξεις το πιο φουσκωμένο και καλοσχηματισμένο θηλυκό, θα το μεταφέρεις σε ένα μικρότερο ενυδρείο 15-20 λίτρα (στο πάτο θα έχει βάλει σίτα που να αφήνει μερικά εκτατοστά κενό από τον πάτο ή βόλους) μαζί με 1-2 καλοσχηματισμένα αρσενικά και μετά από κανά δυο μέρες κυνηγητό, το θηλυκό θα αφήσει τα αυγά... Όταν δεις ότι το θηλυκό ξεφούσκωσε, θα βγάλεις τα ενήλικα και θα βάλεις στο ενυδρειάκι μια καλή τούφα μος για να τραφεί ο γόνος (infusoria) τις 2-3 πρώτες μέρες. Τις πρώτες 5-6 μέρες μπορείς να ρίχνεις τροφή πούδρα και μετά την πρώτη βδομάδα ζωντανή αρτέμια...

Πολλές λεπτομέρειες για τη δεύτερη μέθοδο δε γνωρίζω γιατί εμένα τα white clouds αναπαράγονται στο κυρίως ενυδρείο... Αν κάνεις μια αναζήτηση στο youtube για zebra danio breeding / spawning, θα βρεις πολλά ενδιαφέροντα βιντεάκια για το στήσιμου του ενυδρείου αναπαραγωγής (και με σίτα και με βόλους).

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

εγώ για τον 2ο τρόπο ενδιαφέρομαι και σε ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

τα μικρά τι τρώνε? :)

Link to comment
Share on other sites

up :)

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξτε και μια ματιά στο αναλυτικό προφίλ του Aquazone! Λέει και εκεί για την αναπαραγωγή, μάλιστα πολλά μέλη έχουν επιτυχείς γέννες ακολουθώντας αυτές τις οδηγίες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

σε τι θερμοκρασια γινεται ολο αυτο???? Τα μικρα σε τι θερμοκρασια τα εχουμε?? Το 20λιτρο ειναι απαραιτητο να εχει φιλτρανση???

Link to comment
Share on other sites

σε τι θερμοκρασια γινεται ολο αυτο???? Τα μικρα σε τι θερμοκρασια τα εχουμε?? Το 20λιτρο ειναι απαραιτητο να εχει φιλτρανση???

Επειδή αυτην την εποχή "μεγαλώνω" καμμια 10ρια μικρα ζεβρα ντανιο: ειναι σε θερμοκρασία περί 24C. Εγώ τα έχω σε 15λιτρο με αερόφιλτρο.

Πιστευω ότι η φίλτρανση είναι απαραίτητη γιατί είναι πολύ μικρό το ενυδρείο και το θεωρώ πολύ ευαίσθητο. Οταν ήταν ακόμη λιγων ημερών τα είχα χωρίς φίλτρο και ταιζα ινφουσόρια και εκανα καθημερινές αλλαγές. Μια μέρα βαρεθηκα να κάνω και την επόμενη είχα αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...